Jump to content

Recommended Posts

SOS!!!!!!

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε. ο μονομαχος μου εχει ick και νομιζω σε μεγαλο σταδιο γιατι εχει βγαλει παρα πολλα λευκα σπιρια...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:20

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο φιλτρο με σιποραξ και σφουγκαρη

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):10 μηνες 1.5 μηνα με τον μονομαχο

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 μονομαχο ,2 γαριδες ρεντ τσερρυ, 2 νεριτε και ενα ραμσχορν

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα δυο φορες την μερα, αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα 20-30% 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7.2-7

- KH:10

- GH:7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:-

-Strips: Ναι

-Ηλεκτρονικά:-

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:betta

- Ιστορικό Ψαριού:Τον εχω ενα μηνα τον πειρα λογικα φορεα ick αλλα τορα εμφανιστικε

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ολα κανονικα μονο για καποιο λογο το ενα πτερυγιο το κραταει μερικες φορες....

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:-

-Δοσολογία:-

-Χρόνος Χρήσης:-

-Αναλυτική περιγραφή:-

το ψαρακι ελπιζω να ζησει.....:notfair:

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικο δεν εγραψες στην φορμα :)

Θερμοκρασια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως δεν έχεις θερμοκρασία 30-31°C, όποτε την ανεβάζεις εκεί σταδιακά. Θα την κρατήσεις τόσο ψηλά τουλάχιστον 15 μέρες μετά την εξαφάνιση των στιγμάτων. Η προσθήκη aquarium Salt της API, Εctopur της Sera ή απλά τυροκομικου αλατιού θα βοηθήσει παρα πολύ. Μια άλλη λύση είναι κάποιο φάρμακο στυλ eSHa EXIT, Sera Costapur κλπ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

oops 25 βαθμους εχω μολις παρατηρησα οτι μολις τον αλλαξα ενυδρειο με καθαρο νερο τα ασπρακια εξαφανιζονται τουλαχιστον τα περισοτερα οποτε αν τον αφισω εκει καμια εβδομαδα θα ειναι καλα? 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς του άλλαξες ενυδρείο με καθαρό νερό; Που πήγε; Αυτό το ενυδρείο τι είχε; Οι φωτογραφίες δεν είναι αρκετά καθαρές για να πω με απόλυτη σιγουριά, αλλά φαίνεται να έχει ICH. Ο ICH σε αυτό το στάδιο έχει εξαπλωθεί σε όλο το ενυδρείο, στα φυτα, στις πέτρες, στα τζάμια, παντού. Αν τον έβαλες σε άλλο ενυδρείο, το μολυνες και αυτό και θα χρειαστεί να κανεις θεραπεία και στα 2!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bbetta έγραψε:

Τι εννοείς του άλλαξες ενυδρείο με καθαρό νερό; Που πήγε; Αυτό το ενυδρείο τι είχε; Οι φωτογραφίες δεν είναι αρκετά καθαρές για να πω με απόλυτη σιγουριά, αλλά φαίνεται να έχει ICH. Ο ICH σε αυτό το στάδιο έχει εξαπλωθεί σε όλο το ενυδρείο, στα φυτα, στις πέτρες, στα τζάμια, παντού. Αν τον έβαλες σε άλλο ενυδρείο, το μολυνες και αυτό και θα χρειαστεί να κανεις θεραπεία και στα 2!!

καραντινα σε ταπερ μπεικε, ειδα στο ιντερνετ οτι πρεπει να μπει σε καραντινα γιατι θα πεθανει η βιολογια του ενυδρειου και τον εβαλα με αεροφιλτρο στο ταπερ (10 λιτρο) στο ενυδρειο με τα guppies μπεικαν γαριδες σαλιγκαρια,πριν τα βαλω εκει προετιμασα νερο αλαγης για το ενυδρειο και τα εβαλα εκει κανα 20 λεπτο και μετα τα μετεφερα σταδιακα στο μεγαλο λες να την πατισα? :poster_oops:

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

επειδη το περασα πριν κανα μηνα και ενω ειχα βαλει το ψαρακι που πρωτοείχε ικ σε καραντινα, κολλησαν ολα δυστυχώς. κάνε αυτο που σ λεει ο @bbetta πάρα πολυ σωστά. ανεβασε σταδιακα την θερμοκρασια στους 30-31 βαθμούς και θα βοηθούσε το αλάτι. και εγωείχα χρησιμοποιήσει και αλάτι, το ektozon. 

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μοιαζει περισοτερο με βελβετ παντως..

Οπως και να εχει η αυξηση της θερμοκρασιας θα βοηθησει ...

Μαζι ομως με σκουπιτσα βυθου..

Αλλιως esha exit που "πιανει" τα πρωτοζωα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την επαθα ασχημα ο θερμοστατης που ειχα χαλασε ραγισε και πρεπει να παραγγειλω..... πειγα στον πετσοπα και ετρεξε να μου βρει φαρμακο αλλα δεν ειχε και μου εδοσε αλατι χοντρο κοκο νομιζω για ρεεφ και μου ειπε να βαλω σχεδον ενα κουταλι του γλυκου και να παω στους 27-28 εβαλα το αλατι και περιμενω αποτελεσματα επισης στο κανονικο ενυδρειο εβαλα και εκει δυο κουταλιες και εβαλα εξελ διπλη δοση γιατι ειδα στο ιντερνετ οτι σκοτωνει το ich γιατι δεν θα εχει οξυγωνο. 

αυριο θα φιαξω πατεντα σκεφτικα το εξης : 

Να παρω ενα μεγαλο πλαστικο να βαλω το ενυδρειο-καραντινα μεσα και να γεμισω λιγο το αλλο πλαστικο και να βαλω βρασμενο νερο και να παει στους 30, και να το ανανεονω μεχρι να παρω θερμοστατη

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ... Μην κανεις απευθείας οτιδήποτε διαβάζεις στο ιντερνετ. Στο τέλος από τις πολλές και λάθος κινήσεις θα κάνουμε ψαρόσουπα. Το αλάτι για Reef δεν γνωριζω αν κάνει για γλυκό. Στους 27-28 μην περιμένεις να καταλάβεις καμία διαφορά άμεση.

Δεν αποκλείω να είναι velvet, μην περιμένεις σίγουρη διάγνωση από αυτές τις φωτο. Για αυτό πρότεινα το EXIT επειδή πιάνει ένα ευρύτερο φάσμα. Κάνε και σκούπα όπως σου είπε ο @stathis spithas .

 

Εγώ με την μετακίνηση δεν κατάλαβα τι έγινε τελικά. Ο μονομάχος που βρίσκεται τώρα;  Επισης μπήκε το ψάρι σε χώρο που υπάρχουν αλλά ψάρια; Αν ναι, ανέβασμα στους 30 και εκεί.

 

Το εξελ όντως δεσμεύει οξυγόνο. Οξυγόνο χρειάζονται και τα ψάρια σου όμως, αλλιώς πεθαίνουν. 

Σε ΚΑΘΕ θεραπεία που κάνουμε και μπαίνει κάποιο χημικό (άρα εξαιρείται το αλάτι), αυξάνουμε την οξυγόνωση του ενυδρείου. Και επίσης η αύξηση της θερμοκρασίας μειώνει την συγκέντρωση οξυγόνου, άρα πρέπει ήδη να είχες αυξήσει την οξυγόνωση (αναταραξη στην επιφάνεια από το φίλτρο, αεραντλια κλπ).

 

 

@gifil Αν αγόρασες πρόσφατα το EKTOZON, στείλε μου ένα μήνυμα να μου πεις που. Ψάχνω Θεσσαλονίκη εδώ και πολύ καιρό.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Την επαθα ασχημα ο θερμοστατης που ειχα χαλασε ραγισε και πρεπει να παραγγειλω..... πειγα στον πετσοπα και ετρεξε να μου βρει φαρμακο αλλα δεν ειχε και μου εδοσε αλατι χοντρο κοκο νομιζω για ρεεφ και μου ειπε να βαλω σχεδον ενα κουταλι του γλυκου και να παω στους 27-28 εβαλα το αλατι και περιμενω αποτελεσματα επισης στο κανονικο ενυδρειο εβαλα και εκει δυο κουταλιες και εβαλα εξελ διπλη δοση γιατι ειδα στο ιντερνετ οτι σκοτωνει το ich γιατι δεν θα εχει οξυγωνο. 

αυριο θα φιαξω πατεντα σκεφτικα το εξης : 

Να παρω ενα μεγαλο πλαστικο να βαλω το ενυδρειο-καραντινα μεσα και να γεμισω λιγο το αλλο πλαστικο και να βαλω βρασμενο νερο και να παει στους 30, και να το ανανεονω μεχρι να παρω θερμοστατη

Επέστρεψε το μονομάχο στο ενυδρείο που τον είχες αρχικά.

Βάλε θερμαντήρα και ανέβασε τη θερμοκρασία σταδιακά μέχρι τους 30 βαθμούς. ΟΧΙ με βραστό νερό αλλά με τη χρήση θερμαντήρα.

Καλή ανατάραξη επιφανείας και φάρμακο esha exit στη δοσολογία που αναφέρει η συσκευασία. Μην βάζεις ότι διαβάζεις γενικά γιατί έτσι χειροτερεύουν τα πράγματα.

Προσοχή δεν ξέρω τι άλλο ζωντανό υπάρχει μέσα στο ενυδρείο και αν αντέχει τη θερμοκρασία των 30 βαθμών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@bbetta ο Μιχάλης ο @argy1 μ το ειχε δωσει που το είχε εύκαιρο. αν θες επειδή ξέρω απο που το πήρε παίρνω ενα τηλ αυριο και αν έχει στο παίρνω εγω και στο στελνω ταχυδρομικώς. και το αστειο ειναι οτι πηγα σημερα στο εν λογω μαγαζι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Ρε συ... Μην κανεις απευθείας οτιδήποτε διαβάζεις στο ιντερνετ. Στο τέλος από τις πολλές και λάθος κινήσεις θα κάνουμε ψαρόσουπα. Το αλάτι για Reef δεν γνωριζω αν κάνει για γλυκό. Στους 27-28 μην περιμένεις να καταλάβεις καμία διαφορά άμεση.

Δεν αποκλείω να είναι velvet, μην περιμένεις σίγουρη διάγνωση από αυτές τις φωτο. Για αυτό πρότεινα το EXIT επειδή πιάνει ένα ευρύτερο φάσμα. Κάνε και σκούπα όπως σου είπε ο @stathis spithas .

 

Εγώ με την μετακίνηση δεν κατάλαβα τι έγινε τελικά. Ο μονομάχος που βρίσκεται τώρα;  Επισης μπήκε το ψάρι σε χώρο που υπάρχουν αλλά ψάρια; Αν ναι, ανέβασμα στους 30 και εκεί.

 

Το εξελ όντως δεσμεύει οξυγόνο. Οξυγόνο χρειάζονται και τα ψάρια σου όμως, αλλιώς πεθαίνουν. 

Σε ΚΑΘΕ θεραπεία που κάνουμε και μπαίνει κάποιο χημικό (άρα εξαιρείται το αλάτι), αυξάνουμε την οξυγόνωση του ενυδρείου. Και επίσης η αύξηση της θερμοκρασίας μειώνει την συγκέντρωση οξυγόνου, άρα πρέπει ήδη να είχες αυξήσει την οξυγόνωση (αναταραξη στην επιφάνεια από το φίλτρο, αεραντλια κλπ).

 

 

@gifil Αν αγόρασες πρόσφατα το EKTOZON, στείλε μου ένα μήνυμα να μου πεις που. Ψάχνω Θεσσαλονίκη εδώ και πολύ καιρό.

στο ενυδρειο που εβαλα το εξελ δεν υπαρχει τιποτα ζωντανο για αυτο και το εκανα...

το αλατι δεν ειναι ρεεφ τελικα ειναι ενα χοντροκοκο. το ψαρι μπεικε στην καραντινα απλα εβαλα λιγη μοςς στο αλλο ενυδρειο με τα γκαππυ αλλα την ειχα καθαρισει με νερο αλλαγης και εβαλα σαλιγκαρια,γαριδες στο ενυδρειο με τα γκαππυ.Τορα για καθαρισμο τι κανω στο 20λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε τα προηγούμενα μηνύματα, έχει αναλυθεί και από μένα αλλά και από αλλα μέλη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Ξαναδιάβασε τα προηγούμενα μηνύματα, έχει αναλυθεί και από μένα αλλά και από αλλα μέλη.

ok το καταλαβα διαβασα και πολλα θεματα... τορα που μπορω να βρω το exit? υπαρχει καποιο λινκ? επισης υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο απο αλλη εταιρεια?

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω γράψει εγώ ήδη ένα ακόμα φαρμακο. Τώρα για το που θα το βρεις, τηλεφώνησε στα καταστήματα κοντά σου αν το έχουν. Η eSHa είναι γνωστή εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Mr.Angelos said:

ok το καταλαβα διαβασα και πολλα θεματα... τορα που μπορω να βρω το exit? υπαρχει καποιο λινκ? επισης υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο απο αλλη εταιρεια?

Επειδη και ο μονομαχος μου οταν τον πηρα ειχε ηδη ich αυτο που χρησιμοποιησα ηταν το Microbe-Lift Artemiss λεει οτι ειναι 100% μη χημικο βιοδιασπομενο για βακτηριακες μολυνσεις και περιλαμβανει αρκετες οπως ich, fungus, fin/tail rot, mouth rot, bacterial dropsy κτλ (velvet δεν γραφει) και αυτο σε συνδυασμο με μικρη αυξηση της θερμοκρασιας, αναταραξη της επιφανειας για οξυγόνωση του νερου και οχι πολυ εντονο φως. Σε περιπου 10 μερες ειχε καθαρισει απο τα σημαδια ολα, εαν παρολα αυτα επιμενουν μπορεις να συνεχισεις ακομα καποιες μερες την θεραπεια. Η τιμη του ειναι λιγο τσιμπημενη. Απο οτι γνωριζω δεν επηρρεαζει τα φυτά αλλα τα σαλιγκαρια τα στελνει αδιαβαστα. :bigemo_harabe_net-100:

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

 η esha στην Αθηνα, τουλαχιστον, εχει ελλειψη και στο λεω οταν εψαχνα για μενα!! παντως η καλυτερη λυση για μενα, αποδείχτηκε η μεθοδος με θερμοκρασία και αλατι. ουτε χημικα ουτε τπτ. τωρα ειναι καθαρα στη δικη σου κριση, για το πως θα πραξεις! 

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι δεν κουβαλουσε κανενα ick. Αυτα ειναι τα αποτελεσματα του αστρωτου ενυδρειου σου οπου μπηκε ο ψαρις σου. Στο παρακατω θεμα σου στα λεγαμε οτι θα σου γυρισει καποια στιγμη μπουμερανγκ. Τελικα τη εκανες με το φιλτρο;;; κανε οτι σου ειπαν τα παιδια.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος gifil έγραψε:

 η esha στην Αθηνα, τουλαχιστον, εχει ελλειψη και στο λεω οταν εψαχνα για μενα!! παντως η καλυτερη λυση για μενα, αποδείχτηκε η μεθοδος με θερμοκρασία και αλατι. ουτε χημικα ουτε τπτ. τωρα ειναι καθαρα στη δικη σου κριση, για το πως θα πραξεις! 

και μενα αυτο μου ειχαν πει για το esha αλλα γυρησα αρκετα μαγαζια και το βρηκα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

ok το καταλαβα διαβασα και πολλα θεματα... τορα που μπορω να βρω το exit? υπαρχει καποιο λινκ? επισης υπαρχει καποιο αλλο φαρμακο απο αλλη εταιρεια?

Εχω το super ick cure της api αν μενεις αθηνα ελα να το παρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Το ψαρι δεν κουβαλουσε κανενα ick. Αυτα ειναι τα αποτελεσματα του αστρωτου ενυδρειου σου οπου μπηκε ο ψαρις σου. Στο παρακατω θεμα σου στα λεγαμε οτι θα σου γυρισει καποια στιγμη μπουμερανγκ. Τελικα τη εκανες με το φιλτρο;;; κανε οτι σου ειπαν τα παιδια.

 

 

Μπορει στην αρχη να ηταν αστρωτο αλλα στροθικε ο μονομαχος ειχε παντα κατι ασπρα στο σωμα του αλλα νομιζα ηταν το χρωμα του.... αυτα εξαπλοθικαν μεσα σε ενα βραδυ!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

Εχω το super ick cure της api αν μενεις αθηνα ελα να το παρεις.

θα δοκιμασω χωρις φαρμακα με αλατι και θερμοκρασια... αν χρειαστω και δεν βρω τιποτα θα σου στειλω!!! ευχαριστω παντος!!! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...