Jump to content

Recommended Posts

Kαι εννοείται, ο μονομάχος πίσω στο 20αρι, αν δεν έχει γυρίσει ήδη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Kαι εννοείται, ο μονομάχος πίσω στο 20αρι, αν δεν έχει γυρίσει ήδη.

Στο 20ρι ειναι, εχω αεραντλια,αλατι κτλ αλλα δεν εχω θερμοστατη τα μαγαζια κοντα μου εχουν κατι κινεζους 30 ευρω και ειναι κλειστα,την δευτερα ειναι αργια οποτε και να παραγγειλω σε 4 μερες θα ερθει τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Στο 20ρι ειναι, εχω αεραντλια,αλατι κτλ αλλα δεν εχω θερμοστατη τα μαγαζια κοντα μου εχουν κατι κινεζους 30 ευρω και ειναι κλειστα,την δευτερα ειναι αργια οποτε και να παραγγειλω σε 4 μερες θα ερθει τι κανω?

Ελα να παρεις και θερμοστατη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρεικα θερμοστατη 100watt το 20ρι θα το βρασει? τον εβαλα στους 28 και μολις ειδα απο το θερμομετρο που εχω οτι πειγε στους 28 εβαλα 30 καλα εκανα ή μ@λ@κιες??? :bow:

Link to comment
Share on other sites

μαξιμουμ 31. εχε το νου σου, διοτι ειναι μεγαλος ο θερμοστατης. βλεπε συχνα τη θερμοκρασια και αν σ ειναι ευκολο παρηγγειλε ενα για τριτη, ο οποιος θα ειναι για τα λιτρα σου!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

μαξιμουμ 31. εχε το νου σου, διοτι ειναι μεγαλος ο θερμοστατης. βλεπε συχνα τη θερμοκρασια και αν σ ειναι ευκολο παρηγγειλε ενα για τριτη, ο οποιος θα ειναι για τα λιτρα σου!

τουλαχιστων να την βγαλω με αυτον και μετα τον παω στο 50ρι και περνω ενα 25-50watt 

Link to comment
Share on other sites

Αν ήσουν 25 και πηγες στους 30 σε μια μερα, το ψάρι παθαίνει κοκομπλόκο.

Σου είπαμε σταδιακά η αύξηση, όχι 5 βαθμοί σε μια μερα. Αν πήγε 30 τώρα, το αφήνεις εκεί. Αλλιώς περιμένεις και σήμερα στους 28 και αύριο 30.

Καλα είναι σε επόμενη μερα να ανέβεις ελάχιστα πάνω από τριάντα. Πρόσεχε μην βράσουμε.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπε την θερμοκρασία τακτικά γιατί ο θερμοστάτης είναι τεράστιος για το ενυδρείο και να παρατηρήσεις σε ποια θερμοκρασία ακριβώς κλείνει το λαμπάκι του! Επίσης μην πειράζεις το ψαράκι συνέχεια! Άστο να ηρεμήσει. Όταν το πειράζεις και το μεταφέρεις από δω και από εκεί το στρεσάρεις περισσότερο και φέρνεις αρνητικά αποτελέσματα! Κατά την γνώμη μου αν το αφήσεις για δύο βδομάδες στους 30 και κάτι δεν χρειάζεσαι ούτε φάρμακο! Κάνει τον κύκλο του το ικ και πεθαίνει! Αλλά θέλει πολύ προσοχή και καλή οξυγόνωση! Στα έχουν πει και τα παιδιά όλα πιο πάνω! Μετά εννοείτε ότι και το κατέβασμα της θερμοκρασίας πρέπει να είναι σταδιακό! Περαστικά στο ψαράκι σου!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβα..... ανεβαζα 2 βαθμους ανα 30 λεπτα.... ο θερμοστατης σταματαει μολις παει στους 30 βαθμους και αμα κατεβει ενα-δυο βαθμους αναβει και ανεβαζει παλι 30-31 και κλεινει αλλα αναβει 30 λεπτα και ξανα αναβει μετα απο 2 ωρες. ο θερμοστατης ειναι της pacific και τον πειρα με 14 ευρω γιατι κατι αλλη 25-50watt εκαναν 18-25 ευρω......  δεν τον ξαναμεταφερω θα τον αφισω εκει που ειναι,επισης εκανα καλα που ταισα? του εδωσα 4 bloodworm για να παρει δυναμεις.

δουλευει αεραντλια πολλες ωρες αλλα οχι συνεχεια αλλα την εχω ανοιχτη 10 ωρες απο το πρωι ελπιζω ο μικρος να γινει καλά!!!! :bigemo_harabe_net-193:

ΥΓ. Αυτο για το ick.... :bigemo_harabe_net-119:

Έγινε επεξεργασία - Mr.Angelos
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Μπορει στην αρχη να ηταν αστρωτο αλλα στροθικε ο μονομαχος ειχε παντα κατι ασπρα στο σωμα του αλλα νομιζα ηταν το χρωμα του.... αυτα εξαπλοθικαν μεσα σε ενα βραδυ!!! 

Τελος παντων, δεν θα επιμηνω........... αν θες διαβασε μερικα αρθρα περι new tank syndrome και τη επιπτώσεις μπορουν να υπαρξουν ............απο την αλλη δεν μπορω να αποκλεισω το γεγονος οτι ο ψαρις σου μπορει να ηταν ηδη ταλαιπωρημενος αλλα σιγουρα δεν του εκανες και την ζωη του ευκολη.......σου ευχομε τα καλυτερα και καλη αναρωση στον φιλο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Τελος παντων, δεν θα επιμηνω........... αν θες διαβασε μερικα αρθρα περι new tank syndrome και τη επιπτώσεις μπορουν να υπαρξουν ............απο την αλλη δεν μπορω να αποκλεισω το γεγονος οτι ο ψαρις σου μπορει να ηταν ηδη ταλαιπωρημενος αλλα σιγουρα δεν του εκανες και την ζωη του ευκολη.......σου ευχομε τα καλυτερα και καλη αναρωση στον φιλο σου.

Στην αρχη εκανα πολλα λαθη οπως οι ποιο πολυ τορα συνεχιζω ετσι πρεπει να κανω κατι αλλο? 

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι εχεις καλο σκοπο αλλα απο την στιγμη που εισαι αρχαριος ρωτα πρωτα πριν κανεις το οτιδηποτε, αυτο θα σε γλυτωσει απο πολλα λαθη.

Επισης δεν μου ειπες τη εκανες με το φιλτρο σου γιατι εαν συνεχιζεις να μην εχεις σωστη φιλτρανση τοτε τα προβληματα σου δεν τελιωνουν εδω.

Δεν σου ζητω να μου δωσεις αναφορα αλλα σου ζητω να επικεντρωθεις στο νουμερο ενα θεμα που πρεπει να σε απασχολησει αμεσα.

Την καληνυχτα μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Το ξερω οτι εχεις καλο σκοπο αλλα απο την στιγμη που εισαι αρχαριος ρωτα πρωτα πριν κανεις το οτιδηποτε, αυτο θα σε γλυτωσει απο πολλα λαθη.

Επισης δεν μου ειπες τη εκανες με το φιλτρο σου γιατι εαν συνεχιζεις να μην εχεις σωστη φιλτρανση τοτε τα προβληματα σου δεν τελιωνουν εδω.

Δεν σου ζητω να μου δωσεις αναφορα αλλα σου ζητω να επικεντρωθεις στο νουμερο ενα θεμα που πρεπει να σε απασχολησει αμεσα.

Την καληνυχτα μου!

εχω το παλιο αλλα εκανα αυτο που ειπες εκλεισα την τρυπα με πλαστικο και δουλευει κανονικα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι τον ειδα σημερα ανεβασα θερμοκρασια στους 32 και εβαλα λιγο ακομα αλατι τι αλλο να κανω?... εκτος απο υπομονη και επιμονη :bow:

IMG_20170430_115013.jpg

Link to comment
Share on other sites

εαν ειναι ικ μην περιμενεις τρελα αποτελεσματα σε μια μερα. εμενα οταν αυξησα θερμοκρασια και με την χρηση του αλατιου, καποια ψαρακια αρχισαν να γεμιζουν περισσοτερα ασπρα σημαδακια. το θεμα ειναι οτι με την αυξηση της θερμοκρασιας, συμβαλλεις στην ταχυτερη αναπτυξη του παρασιτου, ωστε να κανει πιο γρηγορα τον κυκλο ζωης του και να μην προλαβει να αναπαραχθει περισσοτερο μεσα απο τα αυγα που αφηνει!! για αυτο σ λεω οτι θα δεις εμφανη αποτελεσματα μετα την τριτη μερα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

εαν ειναι ικ μην περιμενεις τρελα αποτελεσματα σε μια μερα. εμενα οταν αυξησα θερμοκρασια και με την χρηση του αλατιου, καποια ψαρακια αρχισαν να γεμιζουν περισσοτερα ασπρα σημαδακια. το θεμα ειναι οτι με την αυξηση της θερμοκρασιας, συμβαλλεις στην ταχυτερη αναπτυξη του παρασιτου, ωστε να κανει πιο γρηγορα τον κυκλο ζωης του και να μην προλαβει να αναπαραχθει περισσοτερο μεσα απο τα αυγα που αφηνει!! για αυτο σ λεω οτι θα δεις εμφανη αποτελεσματα μετα την τριτη μερα....

εγω νομιζα ψοφαγαν στους 30... ευχαριστω πολυ!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Στις 5 μερες ή στην μια εβδομάδα ή στις 10 μερες μπορει να δεις τα σπυράκια να φεύγουν αλλά εσυ οπως είπαμε δεν θα χαμηλωσεις! Μολις πιάσεις 15 μερες με την θερμοκρασία στους 30 και κατι, τότε μονο θα την χαμηλωσεις. Αυτο γιατι μπορει να υπαρχει η αρρώστια μεσα στο ενυδρείο και να μην εχει κανει τον κύκλο της, να μην εχει εξαλειφθεί πλήρως και εσυ να μην το βλεπεις!

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου..

Βαλε exit της esha για να τελειωνεις γρηγορα χωρις να επιβαρυνεις το νερο και το ψαρι....

Αν ακολουθεις θεραπεια  με αυξηση θερμοκρασιας και αλατι οπωσδηποτε μαζι θα κανεις και καθημερινη σκουπα βυθου...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι αλατοτηα εχεις; Γιατί προσθεσες αλάτι;

Πριν κανεις οτιδηποτε ρωτα εδω μεσα, στο εγραψαν αρκετες φορες αλλα δεν ακους!

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οπα οπα αλατι δεν εβαλα χτες ή σημερα αλλα προχθες απλα ειπα οτι ειχα βαλει κιαλο και ενοω 3-4 κομματακια η θερμοκρασια ειναι στους 32 να το αφισω εκει? ή να παω 30?

Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε ολα αυτα εσπασε και το ενυδρειο με τα γκαππυ....... εκει που καθομουν στον υπολογιστη νιοθω στα ποδια μου νερο, κοιταω το ενυδρειο και βλεπω σιγα σιγα να αδιαζει και..... τα εβαλα σε ενα πλαστικο 30 λιτρο για την ωρα ξερετε που μπορω να βρω κατι φθηνο γιατι δεν πεζουν για νεο ενυδρειο τορα.... το δε παλιο εγινε σμπαραλια :notfair:

Link to comment
Share on other sites

ποσο ηταν το ενυδρειο; και ηταν ετοιμο ή diy;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

ποσο ηταν το ενυδρειο; και ηταν ετοιμο ή diy;

Ηταν ετοιμο 54 λιτρα (μου το χαρισε ενας φιλος μου) ανοιξε και γεμισα νερα.... :notfair:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...