Jump to content

Γέννα corydoras adolfoi


avraamp

Recommended Posts

Την Πέμπτη το απόγευμα βρήκα 2 αυγά από τα adolfoi μου.  Είναι η τρίτη φορά που μου κάνουν αυγά και επειδή είχα λίγο χρόνο διαθέσιμο είπα να ασχοληθώ και να τα βάλω στη γεννήστρα.

Είναι πολύ λίγα τα αυγά, αλλά δεν πειράζει, θα προσπαθήσω με αυτά και αν βρω και κανένα άλλο στην πορεία το προσθέτω.

Αυτή τη στιγμή έστησα ένα ενυδρείο 45*40*40, 70 λίτρα περίπου, το οποίο έχω γεμίσει μέχρι την μέση, έχω βάλει ένα αερόφιλτρο, θερμοστάτη, λίγα alder cones και κάνω κάθε μέρα αλλαγή 1/3 του νερού από το κυρίως ενυδρείο.  Θερμοκρασία έχω στους 25 βαθμούς.

 

Τα αυγά δείχνουν να πηγαίνουν καλά καθώς έχουν αρχίσει να σκουραίνουν.

Σε πόσες μέρες περίπου γίνεται η εκκόλαψη;  Από την στιγμή που θα δω ουρίτσες πότε πρέπει να ξεκινήσω να ταΐζω και τι;  Έχω μια baby food της hikari.

 

Σας παραθέτω και δύο φωτογραφίες (δεν είναι καλής ποιότητας), οι οποίες είναι από την δεύτερη και τρίτη μέρα..

IMG_3126.thumb.jpg.236bc378bb9191ef68ef3ba9a929029f.jpgIMG_3127.thumb.jpg.08bf93225c9a4b56105cca48685f4dd1.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Νομίζω το αντίστοιχο θέμα του Γιώργου/Vogias θα σου δώσει τις πληροφορίες που ψαχνεις!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, bbetta said:

Ωραίος! Νομίζω το αντίστοιχο θέμα του Γιώργου/Vogias θα σου δώσει τις πληροφορίες που ψαχνεις!

Ναι ρε εσύ το έχω ξεψαχνίσει εννοείται....

Απλά είπα να ανοίξω ένα καινούριο, μην γράφω στο δικό του και του σπαμάρω.

 

Το θέμα είναι τι θα κάνω με τροφή... αν καταφέρω να φτάσω σε εκείνο το σημείο.

Όποιος έχει καμιά καλλιέργεια με ζωντανές για να ταΐσω τις πρώτες ημέρες θα βοηθούσε γιατί είδα στου Γιώργου @Vogias το θέμα ότι με αυτές έκανε δουλειά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@avraamp Μάκη συγχαρητήρια και πολλα μπραβο!!!:bigemo_harabe_net-193:

Δεν εχω κανενα πρόβλημα πραγματικα οτι θέλεις μπορεις να γράψεις και στο δικο μου θεμα.

Εχεις αεραντλια, αεροφιλτρο και ενα φιλτρακι μικρο για αρχή; Αν ναι μεχρι να σκάσουνε τα αυγά βαλε μεσα στο φιλτρακι τύρφη και βιολογικό υλικό απο το μεγάλο ενυδρείο. Η τύρφη σε συνδυασμό με τα alder cones και τα φύλλα catapa (αν εχεις βαλε ενα απο αυτο) βοηθανε τα αυγά στο να μην fungiaζουν. Αν το κανεις αυτο θα εχεις 100% επιτυχία! Το νερό σου ειναι αο, ή αο+βρύση ή σκέτο βρύση; Θέλουν όξινο νερό συν ολα τα παραπάνω για να μην σου φουνγκιασουν. Την θερμοκρασία εγω την ειχα ενα βαθμό κατω απο το κυρίως ενυδρείο δηλαδη απο 23,7 έως 24,5 περίπου. Αυτο το εκανα για να μην εχω διαφορά όταν προσθέτω φρέσκο νερό (το οποίο ειναι πιο κρύο) αργότερα. Η διαφορά με το πιο κρύο νερο εστω και 1 βαθμό μπορει να τα σκοτώσει τις πρώτες μερες που ειναι πιο ευαίσθητα, ετσι προτιμούσα να ειχα ελάχιστα πιο θερμό νερό παρα πιο κρύο για τις αλλαγές μου και οταν άρχισα να βάζω φρέσκο νερό να ειμαι στην ίδια θερμοκρασία!

Αεραντλια ή αεροφιλτρο απο κατω απο τα αυγά συνεχεια (εκτος και αν εχεις egg tumbler) γιατι αν δεν έχουν καλο αερισμό θα χαλάσουν. Εγω ειχα βάλει τα αυγά μεσα σε ενα μεγάλο σουρωτήρι με μικρές τρύπες πλαστικό και την αεραντλια- αεροφιλτρο  να τα χτυπάει απο κατω και ελαφρώς πλαγια. Το ελαφρώς πλαγιά θα στο εξηγήσω. Την ειχα ετσι ώστε ναι μεν να ανακατεύει και να αεριζει τα αυγά, αλλα απο την άλλη μεριά του σουρωτηριου να ειναι πιο ήρεμα ετσι ώστε οταν έσκαγε ενα αυγό το ψαράκι να πηγαινε εκει που ήταν χαμηλότερη η ροη και να μην κουραζόταν μεχρι να το δω και να το ρίξω στην γεννηστρα. Τα αυγά σου μπορούν να σκάσουν απο την 3η μερα έως και την 7η. Θεωρώ οτι η υψηλή θερμοκρασία ειδικά για τα κορυ δεν τα βοηθάει να σκασουνε πιο γρηγορα οπως γινεται σε αλλα είδη! Οσο περνάνε οι μερες θα δεις οτι σκουραίνουν και να εχει κατι μαυρακια μεσα. Αυτα τα μαυρακια ειναι τα ματια τους και η ουρά τους! Οταν τα δεις αυτα μετα απο λίγες ώρες να περιμένεις να δεις ουριτσες! Επισης στο φως θα τα δεις να κουνιούνται απο μεσα!

 Με το τάισμα θα ασχοληθείς μετα απο μια με δυο μερες αφου βγουνε τα ψάρια και μεχρι να καταναλώσουν τον σάκο τους! Εγω τις πρώτες μερες τάιζα (και μεχρι να ερθουν οι τροφες απο τον husky Jim) με ξηρά τροφή για μωρά (sera micron) + ενα mix απο πλεκο και κορυ ταμπλέτες (ζωικης και φυτικής προελευσεως), παρα μα παρα πολυ καλα πατημενες μεχρι να γίνουνε σκόνη (πούδρα) και ολα αυτα καλα ανακατεμένα μαζι. Έψαχνα αντί για την micron αυτη που εχεις εσυ αλλα δεν την βρηκα. Επισης ανα δυο με τρεις μερες και μετα απο την αλλαγη μούλιαζα την τροφή με μια σταγόνα fishtamin (μια φορα την ημέρα). Μπορει να ήταν και υπερβολή αυτο δεν ξερω!

Μην βάλεις γεννηστρα, διχτάκια και οτιδήποτε αλλο τέτοιο γιατι δεν βοηθάει πουθενά! Εγω την γεννηστρα οταν την ειχα ισα ισα που μου ανέβασε αμμωνία γιατι δεν μπορούσα να την κάθαρισω απο την τροφή! Ήταν καλη ομως στο να στερεώσω το σουρωτήρι και να εχω την αεραντλια απο κατω μεχρι να σκασουνε τα αυγά. Μετα εξω και δρόμο...

Της αλλαγές μου της κανω ακομα και τωρα με λαστιχάκι αεραντλιας για να μπορω να κινούμε πιο εύκολα ανάμεσα στα ψαράκια και να μην τα ρουφάω ολη την ωρα. Αργα λιγο αλλα κανω καλύτερη δουλεια ετσι!

 Δεν ξερω αν ξεχασα κατι αλλα σαν συμβουλή εχω να σου πω με καθημερινές αλλαγές 30-40%, λίγη τροφή και καλο καθάρισμα - σιφοναρισμα του βυθού, καλο αερισμό, τύρφη, alder cones, catapa και θα εισαι κομπλέ!

 

Οτι αλλο θες εδω ειμαστε και θα τα λέμε! Μην ντραπείς! :P  Εύχομαι πραγματικα καλη επιτυχία να εχεις;)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Vogias said:

@avraamp Μάκη συγχαρητήρια και πολλα μπραβο!!!:bigemo_harabe_net-193:

Δεν εχω κανενα πρόβλημα πραγματικα οτι θέλεις μπορεις να γράψεις και στο δικο μου θεμα.

Εχεις αεραντλια, αεροφιλτρο και ενα φιλτρακι μικρο για αρχή; Αν ναι μεχρι να σκάσουνε τα αυγά βαλε μεσα στο φιλτρακι τύρφη και βιολογικό υλικό απο το μεγάλο ενυδρείο. Η τύρφη σε συνδυασμό με τα alder cones και τα φύλλα catapa (αν εχεις βαλε ενα απο αυτο) βοηθανε τα αυγά στο να μην fungiaζουν. Αν το κανεις αυτο θα εχεις 100% επιτυχία! Το νερό σου ειναι αο, ή αο+βρύση ή σκέτο βρύση; Θέλουν όξινο νερό συν ολα τα παραπάνω για να μην σου φουνγκιασουν. Την θερμοκρασία εγω την ειχα ενα βαθμό κατω απο το κυρίως ενυδρείο δηλαδη απο 23,7 έως 24,5 περίπου. Αυτο το εκανα για να μην εχω διαφορά όταν προσθέτω φρέσκο νερό (το οποίο ειναι πιο κρύο) αργότερα. Η διαφορά με το πιο κρύο νερο εστω και 1 βαθμό μπορει να τα σκοτώσει τις πρώτες μερες που ειναι πιο ευαίσθητα, ετσι προτιμούσα να ειχα ελάχιστα πιο θερμό νερό παρα πιο κρύο για τις αλλαγές μου και οταν άρχισα να βάζω φρέσκο νερό να ειμαι στην ίδια θερμοκρασία!

Αεραντλια ή αεροφιλτρο απο κατω απο τα αυγά συνεχεια (εκτος και αν εχεις egg tumbler) γιατι αν δεν έχουν καλο αερισμό θα χαλάσουν. Εγω ειχα βάλει τα αυγά μεσα σε ενα μεγάλο σουρωτήρι με μικρές τρύπες πλαστικό και την αεραντλια- αεροφιλτρο  να τα χτυπάει απο κατω και ελαφρώς πλαγια. Το ελαφρώς πλαγιά θα στο εξηγήσω. Την ειχα ετσι ώστε ναι μεν να ανακατεύει και να αεριζει τα αυγά, αλλα απο την άλλη μεριά του σουρωτηριου να ειναι πιο ήρεμα ετσι ώστε οταν έσκαγε ενα αυγό το ψαράκι να πηγαινε εκει που ήταν χαμηλότερη η ροη και να μην κουραζόταν μεχρι να το δω και να το ρίξω στην γεννηστρα. Τα αυγά σου μπορούν να σκάσουν απο την 3η μερα έως και την 7η. Θεωρώ οτι η υψηλή θερμοκρασία ειδικά για τα κορυ δεν τα βοηθάει να σκασουνε πιο γρηγορα οπως γινεται σε αλλα είδη! Οσο περνάνε οι μερες θα δεις οτι σκουραίνουν και να εχει κατι μαυρακια μεσα. Αυτα τα μαυρακια ειναι τα ματια τους και η ουρά τους! Οταν τα δεις αυτα μετα απο λίγες ώρες να περιμένεις να δεις ουριτσες! Επισης στο φως θα τα δεις να κουνιούνται απο μεσα!

 Με το τάισμα θα ασχοληθείς μετα απο μια με δυο μερες αφου βγουνε τα ψάρια και μεχρι να καταναλώσουν τον σάκο τους! Εγω τις πρώτες μερες τάιζα (και μεχρι να ερθουν οι τροφες απο τον husky Jim) με ξηρά τροφή για μωρά (sera micron) + ενα mix απο πλεκο και κορυ ταμπλέτες (ζωικης και φυτικής προελευσεως), παρα μα παρα πολυ καλα πατημενες μεχρι να γίνουνε σκόνη (πούδρα) και ολα αυτα καλα ανακατεμένα μαζι. Έψαχνα αντί για την micron αυτη που εχεις εσυ αλλα δεν την βρηκα. Επισης ανα δυο με τρεις μερες και μετα απο την αλλαγη μούλιαζα την τροφή με μια σταγόνα fishtamin (μια φορα την ημέρα). Μπορει να ήταν και υπερβολή αυτο δεν ξερω!

Μην βάλεις γεννηστρα, διχτάκια και οτιδήποτε αλλο τέτοιο γιατι δεν βοηθάει πουθενά! Εγω την γεννηστρα οταν την ειχα ισα ισα που μου ανέβασε αμμωνία γιατι δεν μπορούσα να την κάθαρισω απο την τροφή! Ήταν καλη ομως στο να στερεώσω το σουρωτήρι και να εχω την αεραντλια απο κατω μεχρι να σκασουνε τα αυγά. Μετα εξω και δρόμο...

Της αλλαγές μου της κανω ακομα και τωρα με λαστιχάκι αεραντλιας για να μπορω να κινούμε πιο εύκολα ανάμεσα στα ψαράκια και να μην τα ρουφάω ολη την ωρα. Αργα λιγο αλλα κανω καλύτερη δουλεια ετσι!

 Δεν ξερω αν ξεχασα κατι αλλα σαν συμβουλή εχω να σου πω με καθημερινές αλλαγές 30-40%, λίγη τροφή και καλο καθάρισμα - σιφοναρισμα του βυθού, καλο αερισμό, τύρφη, alder cones, catapa και θα εισαι κομπλέ!

 

Οτι αλλο θες εδω ειμαστε και θα τα λέμε! Μην ντραπείς! :P  Εύχομαι πραγματικα καλη επιτυχία να εχεις;)

@VogiasΓιώργο,

Προς το παρών έχω μόνο αερόφιλτρο μέσα.  Έχω και αεραντλία αλλά δεν την έχω βάλει, θα το κάνω άμεσα.  Μικρό φίλτρο δεν έχω για να βάλω με τύρφη.  Από την άλλη δεν είναι επικίνδυνο να ρουφήξει κανένα μικρό μέσα όταν σκάσουν τα αυγά;

Τα αυγά τα έχω βάλει στον βυθό όπως είναι.  Είδα το κόλπο με το σουρωτήρι που έκανες αλλά διάβασα μετά ότι είχες κάποια θέματα με αμμωνία οπότε το απέφυγα.  Προς το παρών τα αυγά δείχνουν να τα πηγαίνουν καλά γιατί έχουν σκουρύνει και μέχρι στιγμής δεν έχουν φουχτιάσει.  Έχω μια γεννήστρα με δίχτυ, οπότε θα δω πως θα πάει και μπορεί να τα βάλω εκεί και από κάτω την αεραντλία.

Το καταπα να το βάλω ολόκληρο ή να βάλω κάποιο μικρό κομμάτι μέσα;  Περίπου 30 λίτρα είναι το νερό και ήδη έχει σκουρύνει από τα alder cones.

Θερμοκρασία έχω 25 και στο κυρίως ενυδρείο 26, από όπου κάνω τις αλλαγές ήδη καθημερινά, νομίζω δεν χρειάζεται ακόμα αλλά μετά που θα σκάσουν τα αυγά αλλά είναι λίγα τα λίτρα, οπότε δεν είναι κόπος.

Το νερό μου είναι α/ο και πρόφιλτρα με ποσοστά περίπου 60-40.

Τα δύσκολα θα είναι λογικά μετά στα ταΐσματα, @Husky_Jim:helpjim:αν έχεις κάτι σε ζωντανή.

Βέβαια οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μου με μόλις 2 αυγά, αλλά θα το παλέψω..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αερόφιλτρο με αερανλία δεν το δουλεύεις, οπότε γιατί να βάλεις και άλλη αερανλιά μέσα; Το ίδιο πράγμα είναι! Απλά πρέπει με κάποιο τρόπο να βάλεις τα αυγά να τα χτυπάει το αερόφιλτρο ή η αεραντλία (ότι έχεις) από κάτω! Γιαυτό εγώ χρησιμοποίησα το σουρωτήρι επειδή επέτρεπε να περάσει ο αέρας και να αερίζει τα αυγά! Η γεννήστρα απο δίχτυ δεν επιτρέπει να περάσει αέρας απο μέσα! Την αμμωνία δεν την ανέβασε επειδή είχα το σουρωτήρι αλλά΄επειδή είχα την γεννήστρα  με το δίχτυ και τάιζα εκεί μέσα τα ψαράκια που είχαν ήδη σκάσει ενώ ταυτόχρονα είχα αυγά από πάνω και στερέωνα το σουρωτήρι! Αυτά ήταν όταν δεν είχα αερόφιλτρο! Όταν ήρθε το αεροφιλτρο στερέωσα το σουρωτήρι με τα αυγά πάνω στο αερόφιλτρο. Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα αλλά έβγαλα φωτογραφίες για να καταλάβεις τι εννοώ:5904aaf2753d7_viberimage.thumb.jpeg.58d555d40dd9556ab3be80e31315b0fa.jpeg5904aaf532e91_viberimage1.thumb.jpeg.2fa0e913054eb4f2eb767b81798ddcf9.jpeg5904aaf74035f_viberimage2.thumb.jpeg.5fd7abd525611780875d0804bcc94ac9.jpeg

 

 Επίσης καλό θα ήταν την στάθμη να την έχεις λίγο πιο πάνω από το αερόφιλτρο (15-20 cm) για να κάνεις πιο εύκολα και γρήγορα αλλαγές και να μην κουράζονται τα ψαράκια όταν σκάσουν! Τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες της ζωής τους.

Καλό θα ήταν να βρεις ένα μπούσουλα λίγο πολύ γιατί θα έχεις συνέχεια γέννες και να γίνονται όλα σωστά με τρόπο εύχρηστο και αυτοματοποιημένα! :D

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάκη @avraamp πως παμε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Vogias said:

Μάκη @avraamp πως παμε;

To ένα πάει να φουκιάσει και το απομάκρυνα, δεν το έβγαλα απ' τη γυάλα, είπα να το αφήσω λίγο ακόμα μπας και...

το άλλο πάει καλά, έχει σκουρύνει αρκετά, οπότε αναμένω τις επόμενες ημέρες.

Ψάχνω και στο ενυδρείο μήπως και βρω κανένα ακόμα αλλά δεν....

Είναι και λίγο περίεργος ο τρόπος που αφήνει τα αυγά το συγκεκριμένο είδος, που τα σκορπάει παντού, σε αντίθεση με άλλα κόρυ που είχα παλιότερα που τα αφήναν σε διάφορα σημεία πάνω στα τζάμια αλλά μαζεμένα πολλά.  Αυτά τα αφήνουν ένα ένα όπου βρουν και τα περισσότερα χάνονται ή γίνονται μεζές...

Link to comment
Share on other sites

Μάκη εχε το νου σου γιατι μπορει να βρεις πολλα και στην άμμο. Κολλάει η άμμος πάνω τους και δεν φαίνονται! Οταν κλείσουν τα φώτα σου ψάξε λιγο πιο προσεκτικά με έναν φακό. Εχεις tetra μεσα στο ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vogias said:

Μάκη εχε το νου σου γιατι μπορει να βρεις πολλα και στην άμμο. Κολλάει η άμμος πάνω τους και δεν φαίνονται! Οταν κλείσουν τα φώτα σου ψάξε λιγο πιο προσεκτικά με έναν φακό. Εχεις tetra μεσα στο ενυδρείο σου;

Όπως τα λες είναι Γιώργο.  Τα έχω πετύχει σε παλιότερη γέννα που έπεφτε το αυγό στην άμμο, απλά η άμμος είναι μπεζ και ψάχνοντας έτσι στα τυφλά είναι σχεδόν αδύνατον να τα βρεις (είναι και 450 λίτρα με ξύλα, φυτά και πέτρες).  Ο μόνος τρόπος είναι να το δεις την ώρα που πέφτει ή που το αφήνουν.

Έχω καρδινάλιους μέσα οπότε ότι δεν βρω ή δεν προλάβω γίνεται μεζές.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και παλι αν εχεις φυτά και κρυψώνες γενικα που μπορει να γεννάνε μπορεις να βρεις αρκετα αυγά. Εγω βρηκα πολλα κολλημένα ακομα και σε σαλιγκάρια! Αν ρίξεις μια προσεκτική ματια σε άμμο με φακό πιςτευω θα βρεις πολλα. Ειχα βρει τα πιο πολλα με αυτον τον τροπο. Μολις έκλειναν τα φώτα έβαζα φακό και έβρισκα. Ασε που μπορει να βρεις και μικρά γεννημένα ετσι γιατι το φως τα τραβάει :)!!! Ουτως η άλλως κάθε δυο τρεις μερες τωρα θα γεννάνε οποτε θα μαζέψεις αρκετα αυγά στο σύνολο.

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακη αυτο που σου ελεγα πριν εγινε σημερα! Το μεσημέρι ειδα τα κορυ να αναπαράγονται. Πολλα αυγά ειδα να τα τρώνε τα tetra!Έπρεπε να φυγω ομως. Γυρισα αργα το βράδυ, εβαλα φακό και με λιγο ψάξιμο βρηκα 6 αυγά εκ των οποίων το ενα μονο ήταν πάνω σε φυτό και τα αλλα 5 στην άμμο. Επισης βρηκα και ενα νεογέννητο οπου μπήκε στην γεννηστρα με τα υπολοιπα. Δες και στην φωτογραφία. Τα αυγά που ήταν στην άμμο φαινονται:

IMG_1821.thumb.JPG.24152f89d9b9f251e2ce43e296b4acad.JPG

 

Οποτε ξεκινα ψάξιμο :)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα ήδη Γιώργο, δεν βρήκα κάτι.

Θα το έχω υπόψιν μου τώρα να κοιτάζω ειδικά μετά απο τις αλλαγές νερού.

Τα δικά σου πήραν φορά για τα καλά!!!:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, avraamp said:

Έψαξα ήδη Γιώργο, δεν βρήκα κάτι.

Θα το έχω υπόψιν μου τώρα να κοιτάζω ειδικά μετά απο τις αλλαγές νερού.

Τα δικά σου πήραν φορά για τα καλά!!!:thumbsu:

 

Ναι φαίνεται ότι τους αρέσει το sex :P! Πάντως γεννάνε συνέχεια και πολλές φορές δεν τα παίρνουμε χαμπάρι γιατί δεν γίνεται να είσαι όλη μέρα πάνω από το ενυδρείο! Έτυχε και τα είδα σήμερα! Αύριο μπορεί να ξανακάνουν αλλά να λείπεις και να μην το πάρεις είδηση καν! Τέλος πάντων όλα αυτά στα είπα για να έχεις το νου σου, γιατί σίγουρα κάπου θα έχεις αυγά και δεν τα παίρνεις είδηση! Σόρρυ για το spam, απλά προσπαθώ να βοηθήσω!

Καλό ψάξιμο λοιπόν:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...