Jump to content

αλγη ? κυανο ?


Recommended Posts

καλησπερα και παλυ ...

το ενυδρειο μου τρεχει αρκετα χρονια ..

τιμες .. φωσφωρικα 0 - νιτρικα 10,20 - θερμοκρασια 26 κτλ .....

εχω μονιμα αυτο το προβλημα που βλεπετε ...

πριν ενα χρονο εκανα γενικη ..( αλλαγη υποστρωμα ,αδεισμα, βραχο ξυσιμο ..κτλ )

το προβλημα παραμενει ....

πριν 10 μερες αλλαξα και τον φωτισμο μου ...

και ανεβασα αρκετα την κυκλοφορια ...

 

τι μου προτεινετε ?

υπαρχουν οργανισμοι ζωντανοι που να βοηθησουν ?

DSC_0375.JPG

DSC_0392.JPG

DSC_0395.JPG

DSC_0397.JPG

DSC_0398.JPG

Link to comment
Share on other sites

- Αρχικά θα πρέπει ο ενας τουλάχιστον ο κυκλοφοριτης να κοιτάει ελαφρός την επιφάνεια.

- Θα πρέπει να μειώσεις ΝΟ3!!  Αυτό γίνεται με,  μείωση τροφής,περισσότερες αλλαγές νερού (ανα εβδομαδα πχ), μείωση ψαριών, προσθήκη βακτηριδίων,  ή κάποια προβιοτική μέθοδο.

- Μπορείς να βάλεις μια dolabella , λιγα σαλιγκαράκια, κανένα Gobby άμμου, και καβουράκι που τρώει άλγες (mythrax).    

- Να μειώσεις τις ώρες φωτισμου ,  και ολική συσκότιση για 2 μέρες.

και τέλος μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Algeafix  της ΑΡΙ. 

Τα παραπάνω θα βοηθήσουν αρκετά ενάντια στις άλγες. Το τελευταιο ειναι φάρμακο και προτίμησε το σαν τελευταία λύση. 

 

Τι φωτισμό έχεις? και πόσες ώρες τον δουλεύεις? 

Σκίμερ είσαι οκ? ποιό έχεις? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα no3 μου είναι 5-10..

Συσκότιση δεν μου έχει κάνει τίποτα... 

Ο φωτισμός μου τώρα πια είναι diy,  από ταινίες  Led 14,4 watt

Λευκές και μπλε στα 13000 κελβιν.. 

Σκιμμερ εδώ και χρόνια δεν υπάρχει (και δεν θα μπει) 

Σαλιγκάρια δεν μπορώ να βάλω γιατί από επιλογή έβαλα ερημίτες..  Το συνεργείο καθαρισμού μου αυτή τη στιγμή είναι =

6 ερημίτες,  6 nazarius και ένα αχινο.. 

Έγινε επεξεργασία - soxo1979
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος soxo1979 έγραψε:

Τα no3 μου είναι 5-10..

Συσκότιση δεν μου έχει κάνει τίποτα... 

Ο φωτισμός μου τώρα πια είναι diy,  από ταινίες  Led 14,4 watt

Λευκές και μπλε στα 13000 κελβιν.. 

Σκιμμερ εδώ και χρόνια δεν υπάρχει (και δεν θα μπει) 

Σαλιγκάρια δεν μπορώ να βάλω γιατί από επιλογή έβαλα ερημίτες..  Το συνεργείο καθαρισμού μου αυτή τη στιγμή είναι =

6 ερημίτες,  6 nazarius και ένα αχινο.. 

Αφοτ δεν θα μπει σκιμμερ βαζε μεγαλη ποσοτητα αντιφωσφωρο που θα αλλαζει καθε 15 μερες και προσθεσε μπλε η αφαιρεσε ασπρο απο τον φωτισμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις πρόβλημα φίλε !

Σαν μια πρώτη σκέψη ειναι ότι εχεις ενα βράχο που βγάζει (ξερνάει) φωσφορικά !

Ολα αυτά που σου είπε ο @submarine1981 ειναι σωστά !

Επισης ο φωτισμός σου ειναι σε λάθος θερμοκρασία !

Οπως είπε ο @niknik βγάλε λευκά και βαλε μπλε . Δηλαδή τα 13000 kelvin πρεπει να ανέβουν !

Οι λεντοταινιες σε λευκά βγαίνουν έως 12000 kelvin !

Ποσα βαττ εχεις ;;;

Ποσο καιρό τις δουλεύεις ;

 

Φυσικά τα φοσφωρικα σου δεν ειναι μηδέν γιατί καταναλώνονται απο τις αλγες και δεν μετριούνται στην στήλη του νερου !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα βατ συνολικά είναι 190...

Οι ταινίες,  τα λευκά είναι 6500κ 

Έχω 4 μέτρα μπλε και 9 μέτρα λευκά.. 

Ο φωτισμός τρέχει εδώ και 10 μέρες.. Το πρόβλημα ήταν από πριν με 5 τ5 ... 

σαν φωτισμος στο μπλε ειναι αρκετα δυνατος  σε σχεση με τ5...

DSC_0369.JPG

DSC_0367.JPG

Έγινε επεξεργασία - soxo1979
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω το ενυδρείο παιδιά....νομίζω οτι δεν το γλυτώνει το algae fix.  Αλλά εννοείται οτι πρώτα θα γίνουν οι διορθωτικές κινήσεις.

 

Για συνεργείο καθαρισμού εγω θα έβαζα 3 ερημίτες , 2 νασάριους, 5-6 σαλιγκαράκια διάφορα είδη, μια σαλιάρα, 1 gobby και στην προκειμένη περίπτωση μια dolabella.  

 

Όμως θα πρέπει να βάλεις και αντιφώσφορο όπως είπε ο @niknik . Για τα ΝΟ3 στο αρχικό σου post αναφέρεις οτι ειναι 10-20!  Είναι αρκετά αν είναι τόσο. Αυτή την στιγμή τρώνε οι άλγες σου ΝΟ3/ΡΟ4  γιαύτο και παίρνεις αυτές τις τιμές στα τεστάκια. 

 

Τώρα για τις λεντοταινίες δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Σίγουρα πάντως πρέπει να ανέβεις σε Κέλβιν

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Έτσι όπως το βλέπω το ενυδρείο παιδιά....νομίζω οτι δεν το γλυτώνει το algae fix.  Αλλά εννοείται οτι πρώτα θα γίνουν οι διορθωτικές κινήσεις.

 

Για συνεργείο καθαρισμού εγω θα έβαζα 3 ερημίτες , 2 νασάριους, 5-6 σαλιγκαράκια διάφορα είδη, μια σαλιάρα, 1 gobby και στην προκειμένη περίπτωση μια dolabella.  

 

Όμως θα πρέπει να βάλεις και αντιφώσφορο όπως είπε ο @niknik . Για τα ΝΟ3 στο αρχικό σου post αναφέρεις οτι ειναι 10-20!  Είναι αρκετά αν είναι τόσο. Αυτή την στιγμή τρώνε οι άλγες σου ΝΟ3/ΡΟ4  γιαύτο και παίρνεις αυτές τις τιμές στα τεστάκια. 

 

Τώρα για τις λεντοταινίες δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Σίγουρα πάντως πρέπει να ανέβεις σε Κέλβιν

 

 

@submarine1981 Ευγενιε φίλε μου τουλάχιστον 15 turbo και 15 trochus πρέπει να βάλει και τον λαγό όπως είπες από χτες.Ο βράχος έχει φράξει και ουσιαστικά υπολειτουργεί για να μην σου πω ότι είναι εκτός λειτουργίας.

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν διακρινω καλα φιλε μου, εχεις μονο μανιταρια μεσα.....δεν υπαρχει λογος να εχεις πολυ φως...θα μπορουσες λοιπον να αφησεις μονο μια ακτινικη τ5 για λιγες ωρες, 3-4 ας πουμε....ουτε τα μανιταρια, ουτε τα  ψαρια θα παθουν κατι....μεγαλες (50%), αλλαγες νερου καθε εβδομαδα, ταισμα στο ελαχιστο ( καθε 3-4 μερες)  και ολα τα υπολοιπα που πολυ σωστα ειπαν τα παιδια πιο πανω! Ισως θα σκεφτομουν και καμια πατεντα με χαετο μεσα στο ενυδρειο! 

Απο κει και περα....υπομονη....θελει μηνες για να φυγει ολη αυτη η αλγη που απο οτι φαινεται εχει  βρει ιδανικες συνθηκες για αυτη μεσα στο ενυδρειο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, submarine1981 said:

Έτσι όπως το βλέπω το ενυδρείο παιδιά....νομίζω οτι δεν το γλυτώνει το algae fix.  Αλλά εννοείται οτι πρώτα θα γίνουν οι διορθωτικές κινήσεις.

 

Για συνεργείο καθαρισμού εγω θα έβαζα 3 ερημίτες , 2 νασάριους, 5-6 σαλιγκαράκια διάφορα είδη, μια σαλιάρα, 1 gobby και στην προκειμένη περίπτωση μια dolabella.  

αν βαλω σαλιγκαρια διαφορα ειδη δεν θα τα εξοντοσουν οι ερημιτες που εχω ?

Όμως θα πρέπει να βάλεις και αντιφώσφορο όπως είπε ο @niknik . Για τα ΝΟ3 στο αρχικό σου post αναφέρεις οτι ειναι 10-20!  Είναι αρκετά αν είναι τόσο. Αυτή την στιγμή τρώνε οι άλγες σου ΝΟ3/ΡΟ4  γιαύτο και παίρνεις αυτές τις τιμές στα τεστάκια. 

αντιφωσφορο εχω παντα σιδηρου οπως και ανθρακα σε εξωτερικο φιλτρο ......

Τώρα για τις λεντοταινίες δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Σίγουρα πάντως πρέπει να ανέβεις σε Κέλβιν

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dimtsok said:

Αν διακρινω καλα φιλε μου, εχεις μονο μανιταρια μεσα.....δεν υπαρχει λογος να εχεις πολυ φως...θα μπορουσες λοιπον να αφησεις μονο μια ακτινικη τ5 για λιγες ωρες, 3-4 ας πουμε....ουτε τα μανιταρια, ουτε τα  ψαρια θα παθουν κατι....μεγαλες (50%), αλλαγες νερου καθε εβδομαδα, ταισμα στο ελαχιστο ( καθε 3-4 μερες)  και ολα τα υπολοιπα που πολυ σωστα ειπαν τα παιδια πιο πανω! Ισως θα σκεφτομουν και καμια πατεντα με χαετο μεσα στο ενυδρειο! 

Απο κει και περα....υπομονη....θελει μηνες για να φυγει ολη αυτη η αλγη που απο οτι φαινεται εχει  βρει ιδανικες συνθηκες για αυτη μεσα στο ενυδρειο...

απο κοραλια υπαρχει και αυτο στην φωτο που απετει νομιζω δυνατο φωτισμο ...

και εχω παρατηρησει οτι οταν κλεινω τα φωτα το πρωι που αναβουν ειναι ποιο αναπτιγμενες οι αλγες ........

DSC_0382.JPG

Έγινε επεξεργασία - soxo1979
Link to comment
Share on other sites

Τα 6500kelvin δηλαδή day light ειναι ότι χειρότερο για τις αλγες !

190βαττ άκρος υπερβολικά γι αυτό το ενυδρείο !

Πρεπει να βάλεις 12000k και διπλάσιες μπλε !

Αυτα περί φωτισμού !

 

Σιγουρα ο βράχος σου εχει κορεστεί !

 

Εχεις ενα βασικό αβαντάζ : δεν εχεις απαιτητικά κοραλια !

Αυτο σημαίνει να γίνεις πιο επιθετικός ακόμα και με χημείες !

Link to comment
Share on other sites

Επιδη το εχω απορια (μπορει να πω κοτσανα) δεν γινετε να αλλαχθει ολος ο ζωντανος βραχος και να μπει αλλος? :bigemo_harabe_net-168:

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Επιδη το εχω απορια (μπορει να πω κοτσανα) δεν γινετε να αλλαχθει ολος ο ζωντανος βραχος και να μπει αλλος? :bigemo_harabe_net-168:

Τμηματικα ναι αλλα δεν εχει λυθει το προβλημα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eπειδη εχω και εγω παρόμοιο προβλημα και παλευω καιρο....θα σου ελεγα να βαλεις Algae fix...θα σε βοηθήσει στο τρίψιμο της αλγης και θα την αδυνατισει....δεν εχεις κοραλια κ δεν θα παθεις τπτ..συσκοτιση μονο για το κιανο σε συνεργασια με κιανοκλιν...

 

                                         Ερ:αύξηση μαγνησίου κ ασβεστιου θα βοηθουσε στην καταπολεμιση της αλγης????

Link to comment
Share on other sites

Το ένα κοράλλι που έχω νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα με συσκότιση... 

Για αρχή λέω να προσθέσω καμιά 15-20 σαλιγκάρια (αν τα φάνε οι ερημίτες μου :(  )..  Και βλέπουμε... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να στα πειράξουν οι ερημίτες.  Εκτός και αν ειναι επείγον να αλλάξουν κέλυφος και πρέπει απεγνωσμένα να βρούν κάπου. Μόνο τότε.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλοι λένε τη γνώμη τους δεν αντέχω να μην πω και εγώ τη δική μου!!!

Έχω δει και περισσότερες αλγες από τις δικές σου!

Εγώ θα έκανα τα εξής.

Θα μειωνα για αρχή τα λευκά led για να γίνουν 50-50 με τα μπλε και τη φωτοπεριοδο στις 6 ώρες. Χωρίς έξοδα.

 

Θα έκανα μια θεραπεία με chemy clean. Κόστος περίπου 15 ευρω. 

 

Θα έβαζα ένα blue tang μεσαίου μεγέθους ή ένα veliferum είναι τόσο λαιμαργα που θα έτρωγαν τις αλγες. Δύσκολα να πάρεις τέτοιο ψάρι και να μην τρώει αλγες. Κόστος 40 ευρω. 

Το foxface σου δεν τρώει αλγες ?

 

Τέλος θα έβαζα και ένα special blend για τόνωση βιολογίας από τη στιγμή που θα έβαζα και το tang. Από 10 ευρώ. 

 

Δεν υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα σου να λυθεί με καβούρια και σαλιγγαρια

 

Υ.γ. Φυσικά με την πρώτη ευκαιρία βάλε και ένα σκιμερ έστω κρεμαστό, αν δεν έχεις σαμπ

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

 
Δεν υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα σου να λυθεί με καβούρια και σαλιγγαρια.
συμφωνω απολυτα.
Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2017 at 7:34 ΜΜ, το μέλος soxo1979 έγραψε:

Τα no3 μου είναι 5-10..

Συσκότιση δεν μου έχει κάνει τίποτα... 

Ο φωτισμός μου τώρα πια είναι diy,  από ταινίες  Led 14,4 watt

Λευκές και μπλε στα 13000 κελβιν.. 

Σκιμμερ εδώ και χρόνια δεν υπάρχει (και δεν θα μπει) 

Σαλιγκάρια δεν μπορώ να βάλω γιατί από επιλογή έβαλα ερημίτες..  Το συνεργείο καθαρισμού μου αυτή τη στιγμή είναι =

6 ερημίτες,  6 nazarius και ένα αχινο.. 

 

πριν 10 ώρες, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Επειδή όλοι λένε τη γνώμη τους δεν αντέχω να μην πω και εγώ τη δική μου!!!

Έχω δει και περισσότερες αλγες από τις δικές σου!

Εγώ θα έκανα τα εξής.

Θα μειωνα για αρχή τα λευκά led για να γίνουν 50-50 με τα μπλε και τη φωτοπεριοδο στις 6 ώρες. Χωρίς έξοδα.

 

Θα έκανα μια θεραπεία με chemy clean. Κόστος περίπου 15 ευρω. 

 

Θα έβαζα ένα blue tang μεσαίου μεγέθους ή ένα veliferum είναι τόσο λαιμαργα που θα έτρωγαν τις αλγες. Δύσκολα να πάρεις τέτοιο ψάρι και να μην τρώει αλγες. Κόστος 40 ευρω. 

Το foxface σου δεν τρώει αλγες ?

 

Τέλος θα έβαζα και ένα special blend για τόνωση βιολογίας από τη στιγμή που θα έβαζα και το tang. Από 10 ευρώ. 

 

Δεν υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα σου να λυθεί με καβούρια και σαλιγγαρια

 

Υ.γ. Φυσικά με την πρώτη ευκαιρία βάλε και ένα σκιμερ έστω κρεμαστό, αν δεν έχεις σαμπ

@antonis t83 το θεμα το μεγαλο στο εχω χρωματισει .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. 

Έχω είδη βελτίωση...  Στον φωτισμό μου προσθεσα περισσότερα μπλε και 3 μέτρα rgb για προσωπικο μου πείραμα;) 

Νομίζω πως πρέπει να προσθέσω συνεργείο καθαρισμού... 

Το foxface μου το έχω χρόνια και δεν έτρωγε αλγες.. Τώρα έχει κάνα μήνα που τρώει... 

Νομίζω πως με βοήθησε η αλλαγή φωτιστικού... 

Το blue tang τρώει αλγες ?

 

DSC_0046.JPG

Έγινε επεξεργασία - soxo1979
Link to comment
Share on other sites

νομιζω πρεπει να ψαξεις πολυ blue tang που να μην τρωει αλγες

Link to comment
Share on other sites

Σαν το triostegus που δυσκολα δεχετε τροφη και σαν το cole tang δεν υπαρχουν .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...