Jump to content

Σκουλήκι τρώει ζοανθους


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Πάνω στον βράχο αρχίζει ένας σωλήνας φτιαγμένος από κόκκους άμμου και συνεχίζει μέχρι ένα φραγκ από ζωανθους. Σήμερα παρατήρησα ότι λείπουν  2 κεφάλια και είναι ένα ακόμα μισό σαν δαγκωμενο! 

 

Ο σωλήνας είναι μαλακός και κολλημένος πάνω στον βράχο! 

Την προηγούμενη βδομάδα τον είχα δει και τον χάλασα με μια τζιμπιδα αλλά ξαναμεγαλωσε!  Στην φώτο φαίνεται πάνω στο φραγκ. Η διάμετρος του είναι περίπου όσο ένα καλαμάκι που πίνουμε καφέ! 

 

Ξέρουμε τι είναι? Μου έφαγε από χθες 2 κεφάλια ζοανθους σίγουρα! 

 

 

IMG_20170430_204626.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ειναι Vermetid Worm.  (Αν κοιτάω στο σωστό σημείο). Μερικοί τους βάζουν κόλα στην είσοδο του κελύφους τους.  

 

Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος για το σημείο που κοιτάω. 

 

Είναι κάπως έτσι ?  Το κέλυφος μπορεί να είναι και σπειροειδές, και οχι σαν σωλήνα όπως την φώτο που έβαλα.

 

Επίσης βγάζει καθόλου όταν ταίζεις κάτι σαν μύξα ? 

 

vermetid.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι παιδιά. Είναι όλο το άσπρο που φαίνεται στο plug. εκεί που είναι ο μισός πολυποδας από κάτω ξεκινάει και πάει δεξιά πίσω απ το plug δεν φαίνεται το υπόλοιπο. Όλο αυτό που φαίνεται κατω απ την κοραλλινη που έχει το plug, και πάνω απ την κόλα που είναι κολλημένο. 

 

Όλο αυτό το άσπρο που είναι φτιαγμένο με τα πετραδάκια είναι ο σωλήνας που λέμε. Το βλέπουμε απ τα πλάγια! 

 

Ακριβώς στην μέση της φώτο.! Μην ψάχνεται κάτι μικρό είναι όλο αυτό το άσπρο που φαίνεται! 

Έγινε επεξεργασία - revolution1925
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! 

Μεγάλωσε κιαλο μέσα σε ένα βράδυ και έφαγε και το μισό ζοανθακι που είχε αφήσει από χθες. 

 

Χθες το βράδυ κανα 2 ώρες αφού είχαν κλείσει τα φώτα πήγα με ένα φακό να δω τι παίζει. 

 

Με το που άναψα το φακό είδα για κλάσματα του δευτερόλεπτου (μπορεί να είδα και λαθις)  κάτι σαν κεραίες στην είσοδο του σωλήνα. Εξαφανίστηκε κατευθείαν με το που κατάλαβε φως.  Ότι είναι αυτό που ζει εκεί μέσα είναι πολύ γρήγορο ζωντανό. 

Και μια φώτο μόλις τώρα να δείτε την διαφορά! 

 

Βοήθεια παιδιά θα μας φάει τα πάντα! 

 

 

IMG_20170501_113301_1.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Βγαλτο εξω το πλαγκ,παρε ενα κοφτη διελυσε το σπιτι του σκουλικιου και ξαναβαλτο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο σωλήνας ξεκινάει απ τον βράχο πάνω και καταλήγει στο plug. Αυτο πρέπει να ζει μέσα στον βράχο και να μετακινητε στον σωλήνα για να φάει ζωανθους. 

 

Την προηγούμενη βδομάδα όπως έγραψα πιο πάνω τον είχα χαλάσει όλον τον σωλήνα και αυτό τον ξαναεφτιαξε. 

 

Τον σωλήνα είναι εύκολο να τον χαλάσω το ζωντανό τι είναι και πως θα μπορέσω να το βγάλω είναι το θεμα μου.! 

 

Βρήκα αυτό το ποστ στο reefcentral  

 

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1199236

 

Που ταιριάζει στην περίπτωση μου.! 

Το παιδί εκεί μιλάει για eunice worm. 

 

Ποια η γνώμη σου? 

 

 

Έγινε επεξεργασία - revolution1925
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Βγαλτο εξω το πλαγκ,παρε ενα κοφτη διελυσε το σπιτι του σκουλικιου και ξαναβαλτο

Ο σωλήνας είναι μαλακός μπορείς να τον χαλάσεις με μια τσιμπίδα.! 

Το λέω για να καταλάβουμε τι είναι. 

Δεν είναι ασβεστόλιθος είναι μαλακός σωλήνας με κολλημένα πετραδάκια πάνω του! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Ο σωλήνας ξεκινάει απ τον βράχο πάνω και καταλήγει στο plug. Αυτο πρέπει να ζει μέσα στον βράχο και να μετακινητε στον σωλήνα για να φάει ζωανθους. 

 

Την προηγούμενη βδομάδα όπως έγραψα πιο πάνω τον είχα χαλάσει όλον τον σωλήνα και αυτό τον ξαναεφτιαξε. 

 

Τον σωλήνα είναι εύκολο να τον χαλάσω το ζωντανό τι είναι και πως θα μπορέσω να το βγάλω είναι το θεμα μου.! 

 

Βρήκα αυτό το ποστ στο reefcentral  

 

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1199236

 

Που ταιριάζει στην περίπτωση μου.! 

Το παιδί εκεί μιλάει για eunice worm. 

 

Ποια η γνώμη σου? 

 

 

Αυτο πρεπει να ειναι.Εχεις melanouro,six line,cloroptero?

Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτα απ όλα αυτά! 60λιτρα είναι 2 clown έχω μέσα.  Την πατήσαμε άσχημα ε? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Όχι τίποτα απ όλα αυτά! 60λιτρα είναι 2 clown έχω μέσα.  Την πατήσαμε άσχημα ε? 

Για βάλε ένα six line

Link to comment
Share on other sites

Με παίρνει να βάλω και άλλο ψάρι στα 60 λίτρα? 

 

Θα έχω πρόβλημα με to six line με τα fan worms μου? 

 

Είμαστε σίγουροι ότι το six line θα το φάει αυτό το πράγμα? 

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να το βγάλω από μέσα χωρίς να προσθέσω ψάρι? 

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις! 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έκανα αυτό που λέει ο @niknik  

 

Δηλαδη αρχικά θα του κατέστρεφα το "σπίτι" (και ας το ξαναέφτιαχνε).  Αν κατάλαβα καλά στα ζωάνθους έχει πρόσβαση μόνο μέσω του σωλήνα του.

 Επίσης με μια ένεση θα δοκίμαζα αφού θα είχα καταστρέψει τον σωλήνα του, να έριχνα στην τρύπα του βράχου όπου είναι και η φωλιά του λίγο οξυζενέ. (το 3% που έχουν τα φαρμακεία) Δεν είναι 100% σίγουρο οτι θα το σκοτώσει, αλλα σίγουρα δεν θα είναι και ότι ποιό ευχάριστο.  (Το οξυζενέ μην το φοβάσαι για τα κοράλλια σου. Το εχω δοκιμάσει και εγω που εχω Soft, LPS,SPS και δεν έπαθαν τίποτα)

 

Και αν δεν έβλεπα προκοπή με αυτόν τον τρόπο, θα έβαζα ενα wrasse σαν το six line.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! 

 

Τον σωλήνα το καταστρέφω είναι εύκολο. Οστοσο  δεν ξέρω ακριβώς που είναι η φωλιά του έχει πολλές τρύπες πάνω στο βραχο! 

 

Ο σωλήνας απλα τελείωνε πάνω στο plug. Ξεκιναει κάπου απ τον βράχο, περνούσε κάτω από κατι βραχακια που είχα τοποθετημένα πάνω στον βράχο και κατέληγε στο plug. 

 

Το πρωί έβγαλα τα βραχακια που είχα και χάλασα την διαδρομή. 

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορεί να ζει και τέρμα κάτω στον βράχο και απλά να έχει φτιάξει αυτήν την διαδρομή για να τρώει τα ζοανθακια. 

 

Έχει πολλές τρύπες ο βράχος και δεν μπορώ να ξέρω από που βγαίνει.! 

 

Επίσης να πω ότι εδώ και καιρό έβλεπα πολλούς ζωανθους να ξεκολανε απ τα βραχάκια τους και να τους χάνω τελικά. Θεώρησα ότι απλά δεν είχαν κολληθεί με καλή κόλλα απο εκεί που τα πήρα! Τελικά αυτό μου την έκανε την δουλειά! 

 

Υπαρχει περίπτωση να μπορώ να το ψαρέψω με κάποιον τρόπο? Κάποια παγίδα κάτι? 

 

Το μόνο που ξέρω είναι ότι ζει στο δεξί νησί.! 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Διαβάζω όλο το βράδυ γιαυτό το σκουλικι. Το six line δεν το τρώει, σε παγίδα δεν πάει και μεγαλώνει επικίνδυνα γρήγορα! 

 

Το μόνο πράγμα που προτείνεται είναι να βρεις την φωλιά του και να σπάσεις τον βράχο να το βγάλεις.! 

 

Αν βγάλω τον βράχο και τον κρατήσω σε νερό όσμωσης όσο χρειαστει( μπας και ενοχληθεί και βγει μόνο του) θα χαλάσω όλη την βιολογία του βράχου παιδιά? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο βράχο έχεις μέσα στο ενυδρείο και πόσο μεγάλος είνα ιο βράχος που θέλεις να βάλεις στην όσμωση? Αν έχεις μπόλικο βράχο και τη βιολογία του συγκεκριμένου βράχου να χαλάσεις μέσα σε δυο βδομάδες είναι πάλι γεμάτος αν ο υπόλοιπος βράχος είναι στωμένος..Μην σε αγχώνει αυτό..Τώρα αν είναι ο μόνος βράχος που έχεις στο ενυδρείο τότε δε θα στο πρότεινα να τον βγάλεις και να τον έχεις σε όσμωση.. ;) Αν πάλι πάνω σε αυτό το βραχάκι δεν έχει τίποτε άλλο από ζωντανά και είναι μικρός μη σου πω βγάλτον κι εντελώς!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ενυδρείο θεωρητικά αυτό ζει στον δεξί βράχο. Οπότε σκέφτομαι όλο το δεξί νησί.. Περίπου το 50% του βράχου μου πρέπει να είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως το γνωρίζω το ενυδρείο σου και την παρουσίασή του..Κοίτα αν τον βγάλεις και θες οπωσδήποτε να κάνεις κάτι τέτοιο μπορείς να το κάνεις και μόλις τελειώσεις τη διαδικασία και τον επαναφέρεις στο ενυδρείο προσθέτεις βακτήρια και μια παρτίδα κωπίποδα που θα βρεις στα μαγαζιά και θα καλυφθεί αρκετά γρήγορα το νησάκι πα΄λι με βιολογία αλλά το θέμα είναι οτι θα μπεις σε μια διαδικασία που όσο προσεκτικός κι αν είσαι επιφυλάσσει κινδύνους και το κακό είναι οτι δεν ξέρεις και αν θα δουλέψει γιατί δεν το γνωρίζω το σκουλήκι και δεν γνωρίζω και τις αντοχές του...Θα στο πρότεινα σαν τελευταία λύση και αφού έχεις δοκιμάσει τις υπόλοιπες γιατί μπορεί να επηρεαστούν και οι συνθήκες σου αν ανακατευτεί τώτα ο βράχος σου που έχει στρώσει, χώρια που θα πρέπει να ξεστήσεις και να ξεκολλήσεις τα κοράλλια σου και θα στρεσαριστούν λόγω αλλαγής μέρους..Σε γενικές γραμμές αυτά ισχύουν, από βιολογία πάντως δεν θα έχεις θέμα και θα στρωθεί αρκετά γρήγορα με λίγη βοήθεια δικιά σου όπως σου είπα και παραπάνω..Τώρα αν με ρωτάς τί άλλο μπορείς να κάνεις είναι μια εύλογη ερώτηση..Δεν μπορείς να διακρίνεις από που ξεκινάει ο σωλήνας-σπίτι του σκουληκιού ε?

Link to comment
Share on other sites

Τα φραγκακια που έχει πάνω ο βράχος τα ξεκολησσα ήδη από χθες. Ο μεγάλος βράχος με τα κίτρινα ζοανθακια δεν είναι κολλημένος οπότε μετακινητε εύκολα. 

 

Τώρα ο βράχος να φανταστείς είναι δύο κομμάτια ένα κάτω σαν 'βαση' και πάνω έχω κολλήσει το κομμάτι που φαίνεται σαν 'πιάτο' που είναι πάνω τα φραγκακια. Εκεί λοιπόν έχει πολλές τρύπες που μπορεί να ζει. Το θέμα είναι ότι έστω και βρίσκω από που βγαίνει δεν είμαι σίγουρος αν ζει εκεί. Δηλαδή μπορεί να ζει στον κάτω βράχο και να βγαίνει από πάνω. Μπορεί ίσως και να ζει μέσα στο βραχακι με τα κίτρινα ζοανθακια που έχω πάνω στον βράχο. 

 

Εχθες που ξεκολησα τα φραγκακια χάλασα την διαδρομή του σωλήνα οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρος από που βγαίνει. 

 

Τώρα όσο αναφορά το σκουλικι από αυτά που διάβασα δεν έχει παρατηρηθεί ζωντανό που να το τρώει σίγουρα! Δεν γουστάρει καθόλου το φως και τις περισσότερες φορές κρύβεται ακόμα και με τα κόκκινα φώτα.  Μεγαλώνει πολύ γρήγορα, δεν πιάνετε με παγίδες, είναι πολύ γρήγορο και η μοναδική ίσως λύση είναι να βρεις την φωλιά του να σπάσεις τον βράχο και να το βγάλεις . Αν δεν το βγάλεις όλο και το κόψεις έχεις μεγάλες πιθανότητες να τα κάνεις 2 σκουλικια και όχι να το σκοτώσεις.  

Είναι ζωντανό μπορεί να το έχεις στο ενυδρείο σου και να μην το έχεις δει καθόλου και πότε! Απ τα ζωντανά που χάνεις το καταλαβαίνεις. 

 

Αυτό που παρατήρησα σε μένα είναι ότι τρώει την 'βαση' απ τους ζωανθους πρώτα και μετά τους πολύποδες. Τα φραγκακια μου αν τα δεις είναι κάθε πολυποδας μόνος του δεν επικοινωνούν πλέον μεταξύ τους! 

 

Εδώ να σημειώσω ότι το ενυδρείο στήθηκε εξ αρχής με νεκρό βράχο και οτιδήποτε μπήκε μέσα ντιπαριστικε καλά! 

 

Πολλοί είχαν επιτυχία με το να βάλουν το βράχο σε νερό όσμωσης. σε άλλον το σκουλικι βγήκε στο 5λεπτο σε άλλον στο 12ωρο και σε άλλον όμως  καθόλου οπότε έσπασε βράχο. 

 

Να βάλω ένα φραγκακι ζοανθακια εκεί κοντά για δόλωμα και να παρατηρώ με έναν φακό μπας και δω από που βγαίνει? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή απότι βλέπω διαβάζεις και σε ενδιαφέρει, άποψη μου να κάνεις κανένα τέτοιο Trick μπας και τον τσακώσεις αλλά από την περιγραφή που μου κάνεις μάλλον δύσκολο να το τσακώσεις μέσα στο ενυδρείο. Πριν όμως κάνεις την οποιαδήποτε αναμπουμπούλα σιγουρέψου οτι δεν μπορείς να το πιάσεις αλλιώς κι επίσης το οτι ντιπαρίστηκαν και είναι ακόμη μέσα σημαίνει οτι το χες πετύχει σε σταδιο αυγού ή προνύμφης και δεν έφυγε τότε και γεννήθηκε μέσα στο ενυδρείο (μακάρι να είναι έτσι) γιατί αλλιώς σημαίνει οτι το ντιπάρισμα δεν το σκοτώνει κι έχει αντοχές..Μια άλλη λύση είναι να βγάλεις έξω κάποιο βραχάκι που υποψιάζεσαι οτι μπορεί να κρύβεται μέσα εκεί και να το βάλεις σε νερό όσμωσης και να το αφήσεις εκεί παρατηρώντας αν ξαναδημιουργείται ο σωλήνας αυτός μέσα στο ενυδρείο σου και να βγάζεις ένα ένα βραχάκι μέχρι να τον τσακώσεις (χρονοβόρο αρκετά και ειδικά αν τα ζωανθάκια μειώνονται δραματικά μέραμε τη μέρα που σημαίνει οτι δεν έχεις χρόνο για τέτοια).

Ενδιιαφέρον ζωντανό και αν σκεφτώ κάτι άλλο στο προτείνω..Πάντως άποψη μου πριν βγάλεις ολόκληρο το νησί έξω να πειραματιστείς λιγάκι εκτός αν δεν έχεις προσωπικό χρόνο ή αν τα τρώει πολύ γρήγορα και δεν έχεις χρόνο λόγω αυτού!

Ισως να χουν να προτείνουν και κάτι τα υπόλοιπα παιδιά..Είχα και γω θέμα με τα ζόας μου που τα τρωγαν κάτι Nudibranchs eating polyps, τα ντίπαρα 3 φορές και ηρέμησα και θα πάρω κι ένα chrysus wrasse τώρα για να απαλλαγώ εντελώς από αυτό αλλά το συγκεκριμένο σκουλήκι είναι κάτι άλλο που δεν έχει εχθρούς ψαράκια..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι μικρό το ενυδρειακι και φρέσκο στημένο θα προσπαθήσω πρώτα μπας και το τσακωσω. 

 

Θα κάνω μια αυτοσχέδια παγίδα ίσα ίσα για να πω ότι προσπάθησα. Θα βάλω και ένα φραγκακι εκεί κοντά και θα το παρατηρήσω κάνα 2 μέρες.! 

 

Το πάνω μέρος του βράχου που είναι σαν' πιατο' το έχω κολλήσει με κόλλα 2 στοιχείων σαν πλαστελινη οπότε δεν θα δυσκολευτώ να το βγάλω αν χρειαστεί. Το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος αν ζει εκεί η απλά βγαίνει από εκεί και ζει πιο κάτω. 

 

Λέω να βάλω ένα φραγκ εκεί κοντά να έχει να τρώει μέχρι να μάθω που ζει. Κάθετε λέει στο ίδιο μέρος όσο έχει φαΐ. Θα κάνω και την παγίδα με τον σωλήνα και βλέπουμε. 

 

Μου έχει φάει πολλά ζοανθακια και το θέμα είναι ότι το κατάλαβα τώρα. Θα προσπαθήσω να το πιάσω και αν δεν θα κάνω αυτό που προτείνεις βγάλσιμο βράχου κομμάτι κομμάτι! 

 

Αχ και να το τσακωσω πίσσα και πούπουλα!! 

 

Και εννοείται ότι τρώει τα πιο ακριβά ζωανθακια τα σαβούρικα ούτε που τα έχει αγγίξει! 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι η ομορφιά της θάλασσας με τα ωραία της και τις αναποδιές της..Θέλει υπομονή και όχι γρήγορες κι επιπόλεες κινήσεις γιατί είναι μια γυάλα που προσπαθούμε να κρατήσουμε τις συνθήκες της θάλασσας(όσο γίνεται αυτό) και λογικό είναι ένα σύστημα να τουμπάρει εύκολα με λάθος κινήσεις γιαυτό αργά και σταθερά..Θα την βρεις την άκρη από την ώρα που ενδιαφέρεσαι και εννοείται οτι ενδιαφέρει κι εμάς αν βγάλεις άκρη!! :) Όσο για το οτι τρώει τα ακριβά αυτό που έχω καταλάβει  σαν εμπειρία ζωής είναι οτι το ακριβό είναι και το πιο καλό και δεν αφορά μόνο τους ανθρώπους αλλά όλο το ζωικό βασίλειο και όχι μόνο.Και απότι βλέπω έχεις ωραία ζωανθάκια μέσα!! Αγάντα λοιπόν!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς! Αντε να δούμε αρχίζει ο πόλεμος με το ζωντανό! Ας ελπίσουμε να είναι μόνο ένα για αρχή! 

 

Θα ενημερώνω για τις εξελίξεις! 

 

Οποίος φυσικά έχει άλλη άποψη η άλλη συμβουλή με χαρά να την ακούσουμε! 

Link to comment
Share on other sites

On Mon May 01 2017 at 4:08 ΜΜ, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! 

 

Τον σωλήνα το καταστρέφω είναι εύκολο. Οστοσο  δεν ξέρω ακριβώς που είναι η φωλιά του έχει πολλές τρύπες πάνω στο βραχο! 

 

Ο σωλήνας απλα τελείωνε πάνω στο plug. Ξεκιναει κάπου απ τον βράχο, περνούσε κάτω από κατι βραχακια που είχα τοποθετημένα πάνω στον βράχο και κατέληγε στο plug. 

 

Το πρωί έβγαλα τα βραχακια που είχα και χάλασα την διαδρομή. 

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορεί να ζει και τέρμα κάτω στον βράχο και απλά να έχει φτιάξει αυτήν την διαδρομή για να τρώει τα ζοανθακια. 

 

Έχει πολλές τρύπες ο βράχος και δεν μπορώ να ξέρω από που βγαίνει.! 

 

Επίσης να πω ότι εδώ και καιρό έβλεπα πολλούς ζωανθους να ξεκολανε απ τα βραχάκια τους και να τους χάνω τελικά. Θεώρησα ότι απλά δεν είχαν κολληθεί με καλή κόλλα απο εκεί που τα πήρα! Τελικά αυτό μου την έκανε την δουλειά! 

 

Υπαρχει περίπτωση να μπορώ να το ψαρέψω με κάποιον τρόπο? Κάποια παγίδα κάτι? 

 

Το μόνο που ξέρω είναι ότι ζει στο δεξί νησί.! 

 

Ένα Wrasse στο σύστημα πρέπει να υπάρχει δεν θεωρώ ότι παρ' ότι είναι μικρό το ενυδρειο πχ ο melanouros θα το αφήσει ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

niknik melanouros ποιο ψαρι ειναι?

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1379+2285&pcatid=2285

αν είναι αυτό το δίνει για 200 λίτρα εδώ. 60 λίτρα μεικτά είναι το ενυδρείο.με πέρνει να βάλω τέτοιο ψάρι μέσα?

 

επίσης με  ένα wrasse δεν θα έχουν πρόβλημα τα feather duster?  Έχω 3 μεγαλα bisbira sp αν δεν κάνω λάθος.

 

είμαι καινούριος στο θαλασσινο μην παρεξηγείς τις ερωτήσεις μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...