Jump to content

Σκουλήκι τρώει ζοανθους


Recommended Posts

πριν 32 λεπτά, το μέλος revolution1925 έγραψε:

niknik melanouros ποιο ψαρι ειναι?

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1379+2285&pcatid=2285

αν είναι αυτό το δίνει για 200 λίτρα εδώ. 60 λίτρα μεικτά είναι το ενυδρείο.με πέρνει να βάλω τέτοιο ψάρι μέσα?

 

επίσης με  ένα wrasse δεν θα έχουν πρόβλημα τα feather duster?  Έχω 3 μεγαλα bisbira sp αν δεν κάνω λάθος.

 

είμαι καινούριος στο θαλασσινο μην παρεξηγείς τις ερωτήσεις μου! :)

Xβρει συζήτηση είναι υπερβολή για αυτό και είπα το six line που όσο μπόι του λείπει θα το καταλάβεις μόλις μπει.

Link to comment
Share on other sites

Όσα wrasse είχα μέσα δεν μου πείραξαν ποτέ κοράλλι ούτε feather duster αλλά σωστά λες οτι έχουν παρατηρηθεί πολλές επιθέσεις από wrasse σε Feather duster και γαρίδες..Μελανούρος(που είναι αυτό που έβαλες)

http://www.liveaquaria.com/product/aquarium-fish-supplies.cfm?c=15+1378 six line wrasse

και http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1379+386&pcatid=386 yellow chrysus

είναι από τα πιο safe για reef tanks χωρίς όμως να σου εγγυάται κανένας οτι θα είναι αγγελούδι..όλα τα ψάρια αυτής της κατηγορίας είναι απαραίτητα και πολύ χρήσιμα για ένα σύστημα αλλά με αρκετά αγρια ένστικτα σε αρκετές περιπτώσεις καθώς έχουν να κάνουν με το οτι είναι θηρευτές και κυνηγάνε ζωντανούς οργανισμούς στο ενυδρείο μας μέσα στα βράχια και καθαρίζουν και χρήσιμους αλλά και κακούς οργανισμούς για το ενυδρείο μας και αρκετά από αυτά κρύβονται και κοιμούνται μέσα στην άμμο το βράδυ και δεν κινδυνεύουν από κανέναν και δεν ποιάνουν και ζωτικό χώρο.. :) Όμορφη οικογένεια ψαριών με πολύ όμορφα και έντονα χρ'ωματα και πολλές πολλές ιδιαιτερότητες..Προσωπικά πάντα είχα ένα μέσα στο ενυδρείο και τώρα που δεν έχω εμφανίστηκαν οργανισμοί όπως σου έιπα και παραπάνω που κάνουν ζημιά στα κοραλλάκια..Απλά εγώ δε στο πρότεινα γιατί από αυτά που μας είπες παραπάνω το συγκεκριμένο σκουλήκι κατα πάσα πιθανότητα δεν θα μπορέσει να το εξουδετερώσει καθώς το ένα κυνηγάει μέρα και το άλλο νύχτα!!Μπορείς όμως να κάνεις και το άλλο τώρα που μου ήρθε..Να βάλεις ένα yellow wrasse chrysus για παράδειγμα και την ώρα που είναι αναμμένα τα φώτα και κυκλοφορει το ψαράκι κανονικά να κλείσεις τα φώτα για να μπερδευτεί το σκουλήκι μπας και βγει αλλά δύσκολο να γίνει και αυτό καθώς αν το ψαράκι δεν είναι στρωμμένο για να νιώθει άνετα στο ενυδρείο με κλειστά φώτα με  το που τα κλείσεις θα κάνει βουτιά στην άμμο να κρυφτεί, βέβαια δεν είναι κακό να βάλεις ένα τέτοιο ψαράκι στο σύστημά σου είτε τελικά το φάει είτε όχι γιατί σίγουρα θα σε προστατέψει από άλλους ''περίεργους'' οργανισμούς που θα σε ταλαιπωρούν στο μέλλον..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις συμβουλές! 

 

Διαβάζοντας 1 βδομάδα τώρα και μην αντέχοντας να χάνω έτσι κοράλλια σήμερα τελικά πήρα την απόφαση να το παλέψω το σκουλικι! 

 

Οπότε έβγαλα όλα τα κοράλλια απ τον βράχο και άρχισα να ψάχνω! 

 

Αρχικά έβγαλα τα πολλά κίτρινα ζωανθακια και τα ντιπαρα σε νερό όσμωσης. Απ την κάτω μεριά είχε πολλούς 'σωλήνες' απ το σκουλικι οποτε άρχισα να σπάω το βραχακι. 

Το έκανα χίλια κομμάτια και δεν είχε τίποτα παρά μόνο σωλήνες! 

 

Έβγαλα όλον τον δεξί τον βράχο και βρήκα ένα σωλήνα που εμπενε προς τα μέσα του βράχου! 

Οπότε ξανάρχισα να σπάω για καλή μου τύχη είχε εξαπλωθεί μόνο στο πάνω μέρος του βράχου που είναι σαν πιάτο οπότε έσωσα τα κάτω κομμάτια! 

 

Με τα πολλά και αφού το βρήκα άρχισα να σπάω και να τραβάω για να το βγάλω όλο.! 

 

Τα κατάφερα μετά από 1 ώρα αγώνα! Παρόλα αυτά όλο το πάνω κομμάτι που ζούσε μέσα δεν το ξαναέβαλα στο ενυδρείο για καλό και για κακό! 

 

Όλο το πάνω μέρος του βράχου ήταν γεμάτο σωλήνες!! Μιλάμε για μέτρα σωληνα και όχι εκατοστά! Λογικά το ζωντανό 'τρωει' τον βράχο και με τα σπασμένα κομμάτια φτιάχνει τον σωλήνα του! 

 

Το σκουλικι μετρήθηκε 40-45 εκατοστά!!!! 

 

Μετά απ αυτό θεωρώ αδύνατο να αφαιρεθεί το σκουλικι με άλλον τρόπο πάρα μόνο με σπασίματος του βράχου! 

Αυτό φυσικά λένε και όλες οι οδηγίες στο ίντερνετ για παρόμοιες περιπτώσεις! 

 

Και μερικές φώτο έτσι για την χαρά!! 

 

IMG_20170503_201319_1.jpg

 

IMG_20170503_201041.jpg

 

IMG_20170503_201319.jpg

 

Και μια φώτο με το πως κατέληξε πλέον το aquascape του ενυδρείου! 

 

IMG_20170503_202838.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστούμε που έγραψες και θα βοηθηθούν και άλλα παιδιά που θα έχουν παρόμοιο πρόβλημα. 

Κατά δεύτερον.... (ας μου επιτραπεί η έκφραση :) ) βρε θηρίο...είχες την υπομονή να βγάλεις βράχο έξω, να τον σπάσεις για να το βρείς? !! Τι να πώ.... απλά μπράβο σου. Εγω δεν θα είχα την υπομονη σου. 

 

Μην στεναχωριέσαι που φαίνεται κάπως το νησάκι. Σε λίγο θα γεμίσει ζωανθάκια και κοραλίνη :) 

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ φιλαρακι εδώ βλέπουμε ότι πολύ καλά έκανες αλλά μιλάμε για άλλο σκουλήκι μιλάμε για πολυχαιτο.

Είναι Αυτό?

https://youtu.be/J8TfQUM8uu4

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι submarine και την υπομονή και την επιμονή! Όλα φραγκακια ήταν! 1 ζοανθακι έβγαινε 4 εξαφανιζοντουσαν! 

 

Niknik τι να σου πω ρε φίλε δεν ξέρω! 

Εγώ σαν eunice worm η bobbit worm το έψαχνα δεν ξέρω αν είναι το ίδιο γένος! 

 

Πάντως όπως και να έχει το ζωντανό μπήκε στο ενυδρείο περίπου 4 μήνες πριν από ένα βραχακι ζοανθους που είχα βάλει και αφού το είχα ντιπαρει καλά! Όλα τα υπόλοιπα κοράλλια ήταν πάνω σε plug οπότε δύσκολο να πέρασε έτσι! 

 

Δεν ξέρω τι μέγεθος ήταν όταν πέρασε αλλά θεωρό ότι αν ήταν πάνω από 10 εκατοστά θα το είχα δει! 

Οπότε καταλαβαίνουμε πόσο γρήγορα μπορεί να μεγαλώνει! Στην φύση φτάνει τα 10 μέτρα και θεωρείται ότι δεν έχει φυσικό θυρευτη! 

 

Το σκουλικι έχει την δυνατότητα όταν νοιώσει ότι απειλείται να κόβετε σε κομμάτια από μόνο του! Το σκουλικι αναγενιετε ξανά ακόμα και το κομμάτι που δεν έχει κεφάλι! Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά για να το κάνει αυτό πρέπει να υπάρχει έστω το 1/5 του μήκους του σκουλικιου αν δεν κάνω λάθος!! 

 

Το σκουλικι είναι πολύ γρήγορο και δεν βγαίνει σχεδόν ποτέ απ την τρύπα του ολόκληρο πάρα μόνο όταν δεν έχει κάτι εκεί κοντά για φαΐ! Και κατά πόσο είναι το 'κοντα' για ένα ζωντανό που φτάνει τα 10 μέτρα το καταλαβαίνουμε όλοι!! 

 

Εχεις πολύ καλή όραση και δεν βγαίνει απ την τρύπα του αν δεν υπάρχει απόλυτο σκοτάδι! Έχει παρατηρηθεί ότι βλέπει και σε κόκκινο φως! 

Επίσης κρύβεται κατευθείαν και με τις απότομες κινήσεις! 

 

Υπάρχουν χομπιστες που άφησαν βράχο να ψοφήσει και ακόμα και μετά από 3 βδομάδες το σκουλικι ζούσε μέσα στον βράχο!! 

 

Αυτά τα ολίγα έμαθα ίσως σε κάποιον να φανούν χρήσιμα! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Όλα οκ φιλαρακι εδώ βλέπουμε ότι πολύ καλά έκανες αλλά μιλάμε για άλλο σκουλήκι μιλάμε για πολυχαιτο.

Είναι Αυτό?

https://youtu.be/J8TfQUM8uu4

Όπα όπα εννοείς ότι έπιασα άλλο πράγμα και τσάμπα χαίρομαι?? 

Η κατάλαβα λάθος? 

Αυτο που έβαλες δεν τρώει ζοανθους?? 

 

Μην μου λες τέτοια!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος revolution1925 έγραψε:

Ναι ναι submarine και την υπομονή και την επιμονή! Όλα φραγκακια ήταν! 1 ζοανθακι έβγαινε 4 εξαφανιζοντουσαν! 

 

Niknik τι να σου πω ρε φίλε δεν ξέρω! 

Εγώ σαν eunice worm η bobbit worm το έψαχνα δεν ξέρω αν είναι το ίδιο γένος! 

 

Πάντως όπως και να έχει το ζωντανό μπήκε στο ενυδρείο περίπου 4 μήνες πριν από ένα βραχακι ζοανθους που είχα βάλει και αφού το είχα ντιπαρει καλά! Όλα τα υπόλοιπα κοράλλια ήταν πάνω σε plug οπότε δύσκολο να πέρασε έτσι! 

 

Δεν ξέρω τι μέγεθος ήταν όταν πέρασε αλλά θεωρό ότι αν ήταν πάνω από 10 εκατοστά θα το είχα δει! 

Οπότε καταλαβαίνουμε πόσο γρήγορα μπορεί να μεγαλώνει! Στην φύση φτάνει τα 10 μέτρα και θεωρείται ότι δεν έχει φυσικό θυρευτη! 

 

Το σκουλικι έχει την δυνατότητα όταν νοιώσει ότι απειλείται να κόβετε σε κομμάτια από μόνο του! Το σκουλικι αναγενιετε ξανά ακόμα και το κομμάτι που δεν έχει κεφάλι! Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά για να το κάνει αυτό πρέπει να υπάρχει έστω το 1/5 του μήκους του σκουλικιου αν δεν κάνω λάθος!! 

 

Το σκουλικι είναι πολύ γρήγορο και δεν βγαίνει σχεδόν ποτέ απ την τρύπα του ολόκληρο πάρα μόνο όταν δεν έχει κάτι εκεί κοντά για φαΐ! Και κατά πόσο είναι το 'κοντα' για ένα ζωντανό που φτάνει τα 10 μέτρα το καταλαβαίνουμε όλοι!! 

 

Εχεις πολύ καλή όραση και δεν βγαίνει απ την τρύπα του αν δεν υπάρχει απόλυτο σκοτάδι! Έχει παρατηρηθεί ότι βλέπει και σε κόκκινο φως! 

Επίσης κρύβεται κατευθείαν και με τις απότομες κινήσεις! 

 

Υπάρχουν χομπιστες που άφησαν βράχο να ψοφήσει και ακόμα και μετά από 3 βδομάδες το σκουλικι ζούσε μέσα στον βράχο!! 

 

Αυτά τα ολίγα έμαθα ίσως σε κάποιον να φανούν χρήσιμα! 

 

Bobbit  worm αυτο δηλ.

 

Link to comment
Share on other sites

Τρωει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ που το εβγαλες γιατι θα ξεστηνες συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι άλλο είδος αυτό που έπιασε ο revolution.

Αν ήταν τα άλλα 2 σε αυτό το μέγεθος του revolution θα έπρεπε να ηταν και ποιο χονδρό. 

 

Το Bobbit δεν ξέρω κατα πόσο το βρίσκουμε μέσα σε βράχια. Πάντα θαμμένο στον πυθμένα έχω ακούσει οτι βρίσκεται (απο αναφορές άλλων πάντα) 

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια έχεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Μισό παιδιά να το ξεκαθαρίσουμε! 

Συμφωνουμε όλοι ότι μάλλον αυτό ήταν που μου έτρωγε τα κοράλλια? 

 

Η υπόλοιπη συζήτηση συμβαίνει απλά για να βρούμε πιο είδος είναι έτσι?? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Revolution για να ταυτοποιηθεί το σκουλήκι είναι αδύνατον. Σκέψου η κατηγορία των πολύχαιτων περιλαμβάνει "άπειρα"  σκουληκια θάλασσας(απο feathering Dusters, bristle κλπ κλπ) μέχρι βδέλλες και γεωσκώληκες.  

 

Απλά είναι κάποιο είδος που την πέφτει στους ζωάνθους. Πιστευω αν ήταν bobbit (φαραώ), αυτά είναι σαρκοφάγα και στήνουν καρτέρι για ψάρια και ίσως και μαλάκια. Δεν νομίζω να χτυπήσει bobbit κοράλλια. Βέβαια ποτέ μην λέμε ποτέ, καθώς η θάλασσα όλο εκπλήξεις είναι. 

 

Απο την στιγμή που ακολούθησες τον σωλήνα του, και το βρήκες και το αφαίρεσες , τότε αυτός πρέπει να είναι ο ένοχος της υπόθεσης.   Αν δεν συμβαίνει φυσικά τιποτα  άλλο (π.χ flatworm) και απλά δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι ακόμη.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Δεν ξέρω για τα flatworms θα ψάξω πληροφορίες αύριο! 

 

Απο ψάρια έχω μόνο 2 κλόουν μέσα! 

 

Απο σήμερα και μετά το πιο πιθανόν είναι μπει και ένα six line.! 

Πρώτα σε κλέβουν και μετά βάζεις συναγερμό! 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την υπομονή σου και αφού δεν είχες κάποια επιπλοκή όλα άψογα, για το νησάκι που φαίνεται έτσι μην σε αγχώνει καθόλου..Θα γεμίσει σε χρόνο dt!!

Κατά πάσα πιθανότητα αυτός είναι ο ένοχος αν και ποτέ δεν ξέρεις..Παρακολούθα το και θα καταλάβεις!!Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες όλες αυτές που έδωσες για τον οποιοδήποτε αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα!! Όσο για το Six line με βρίσκεις σύμφωνο και θα σου κάνει και δουλίτσα!! Καλή συνέχεια στο απέραντο γαλάζιο!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια και την συμπαράσταση.! 

 

Να ηρεμισει  λίγο πάλι το σύστημα και θα βάλω και ένα six line μικρό!

Ευχαριστώ και πάλι όλους!  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο δειχνει πως οσο και αν προσεχεις παντα κατι θα σου συμβει.

ευτυχως που το αντιμετοπισες δυναμικα, ελπιζω και ολοκληρωτικα!

φιλος στην Εδεσσα ενα βραδυ και μετα απο πολλες απωλιες ψαριων,

εβγαλε ενα μαυρο φαραω απο το ενυδρειο σχεδον 1,50 μετρο μηκος!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, antonis t83 said:

αυτο δειχνει πως οσο και αν προσεχεις παντα κατι θα σου συμβει.

ευτυχως που το αντιμετοπισες δυναμικα, ελπιζω και ολοκληρωτικα!

φιλος στην Εδεσσα ενα βραδυ και μετα απο πολλες απωλιες ψαριων,

εβγαλε ενα μαυρο φαραω απο το ενυδρειο σχεδον 1,50 μετρο μηκος!!!

 

 

Πρέπει να έβγαλε πολλά κιλά ψάρια με τέτοιο σκουλήκι αν ασχολείται με ψάρεμα!! :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Πρέπει να έβγαλε πολλά κιλά ψάρια με τέτοιο σκουλήκι αν ασχολείται με ψάρεμα!! :hehe

χαχαχααχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...