Jump to content

Απορία με CO2 reactor


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Καλό μήνα και καλή Πρωτομαγιά. Έχω μια απορία σχετικά με τον ρεάκτορα του διοξειδίου και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας ούτως ώστε να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας. Έχω παρατηρήσει πως για κάποιο λόγο ο ρεάκτορας δεν λειτουργεί και απόλυτα σωστά. Τι εννοώ. Καθώς τον έχω βάλει στην έξοδο του φίλτρου ενώ κατεβάζει το ph πράγμα που δείχνει ότι διαχέεται μέσα στο ενυδρείο και ενώ το drop checker είναι και αυτό πράσινο το θέμα είναι ότι για να κατέβει επαρκώς στα επίπεδα που θέλω αναγκάζομαι να κάνω σπατάλη του διοξειδίου για να ρίξω το ph στα 6,8 πχ.

 

Θα μου πει κάποιος μπορεί να φταίει η σκληρότητα του νερού σου αλλά χρησιμοποιώντας μια σκάλα διάχυσης μου έκανε εντύπωση ότι μπορούσε να κατεβάσει το ph σε αυτά τα επίπεδα και μάλιστα σχεδόν στον ίδιο χρόνο με την μισή ποσότητα Co2. Σημειωτέον βέβαια ότι όταν χαμηλώσω την ροή του φίλτρου μου στο μισό καταφέρνει και ο ρεάκτορας να το κατεβάσει αλλά με αρκετή ώρα και μάλιστα σαν αποτέλεσμα το ότι το ρίχνω στην μισή ροή το φίλτρο μακροπρόθεσμα θα υπάρξουν μη επιθυμητά αποτελέσματα. Γιατί συμβαίνει αυτό γνωρίζει κανείς? Και αν ναι τελικά τι να κάνω να καταργήσω τον ρεάκτορα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί συμβαίνει αυτό δεν μπορώ να σου δώσω απάντηση. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να φαινόταν μέσα στο ενυδρείο μου ένα ακόμη εξάρτημα, όπως μια σκάλα διάχυσης, από τη στιγμή που με το ριάκτορα κάνεις δουλειά (έστω και με λίγη σπατάλη διοξειδίου).

Αν έχεις ηλεκτρομαγνητική, θα δοκίμαζα να τον βάλω αντί για την έξοδο στην είσοδο του φίλτρου.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Γιατί συμβαίνει αυτό δεν μπορώ να σου δώσω απάντηση. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να φαινόταν μέσα στο ενυδρείο μου ένα ακόμη εξάρτημα, όπως μια σκάλα διάχυσης, από τη στιγμή που με το ριάκτορα κάνεις δουλειά (έστω και με λίγη σπατάλη διοξειδίου).

Αν έχεις ηλεκτρομαγνητική, θα δοκίμαζα να τον βάλω αντί για την έξοδο στην είσοδο του φίλτρου.:)

 

Ti διαφορά θα είχε. Η αλήθεια είναι πως έχω εξοικονομήσει και χώρο για την σκάλα χωρίς να φαίνεται. Απλώς θα είναι μανίκι όταν με τον καιρό θα βρωμίσει.

Link to comment
Share on other sites

Συνδέοντας την είσοδο κάνεις όλο το εξωτερικό φίλτρο ένα <<μεγαλύτερο ριάκτορα>> αφού το αέριο περνά από μέσα, και πιστεύω θα δώσει καλύτερο αποτέλεσμα. Η ηλεκτρομαγνητική θα χρησιμέψει αν υπάρξει διακοπή στο ρεύμα γιατί θα κόψει την παροχή για να μην γεμίσει το φίλτρο CO2

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Συνδέοντας την είσοδο κάνεις όλο το εξωτερικό φίλτρο ένα <<μεγαλύτερο ριάκτορα>> αφού το αέριο περνά από μέσα, και πιστεύω θα δώσει καλύτερο αποτέλεσμα. Η ηλεκτρομαγνητική θα χρησιμέψει αν υπάρξει διακοπή στο ρεύμα γιατί θα κόψει την παροχή για να μην γεμίσει το φίλτρο CO2

 

Μα και στην έξοδο του φίλτρου που το έχω δεν βγάζει την παραμικρή φυσαλίδα. Δημιουργείται μια μεγάλη φυσαλλίδα στο εσωτερικό του ριάκτορα απο την οποία συνεχώς διέρχονται οι φτερωτές. Το όλο σύστημα εννοείται πως έχει ηλεκτρομαγνητική. Απλώς δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς συμβαίνει

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Γιατί συμβαίνει αυτό δεν μπορώ να σου δώσω απάντηση. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να φαινόταν μέσα στο ενυδρείο μου ένα ακόμη εξάρτημα, όπως μια σκάλα διάχυσης, από τη στιγμή που με το ριάκτορα κάνεις δουλειά (έστω και με λίγη σπατάλη διοξειδίου).

Αν έχεις ηλεκτρομαγνητική, θα δοκίμαζα να τον βάλω αντί για την έξοδο στην είσοδο του φίλτρου.:)

Σωτηρη, γιατι να το κανεις αυτο? Μπορει να σου χαλασει τη φτερωτη του φιλτρου αυτο!

Μια φωτο φιλε μου, θα βοηθουσε λιγο για να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Σωτηρη, γιατι να το κανεις αυτο? Μπορει να σου χαλασει τη φτερωτη του φιλτρου αυτο!

Μια φωτο φιλε μου, θα βοηθουσε λιγο για να δουμε!

Δημήτρη δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κανέναν να χαλάσει η φτερωτή, γιατί εγώ για κάποιο διάστημα το λειτουργούσα με αυτό το τρόπο και δεν έιχα κανένα πρόβλημα. Επειδή όμως δεν είχα την ηλεκτρομαγνητική μετά από διακοπές της ΔΕΗ γινόταν χαμός και αναγκάστηκα σε αλλαγή πλεύσης.

Link to comment
Share on other sites

5908ade7bd616_iQL50_20170502_1858421.thumb.jpg.577d3f0ea5746f87a0948130db3a623f.jpg

 

Αυτος ειναι ο διαχυτηρας που εχω εγω!

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2017 at 0:30 ΠΜ, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Σωτηρη, γιατι να το κανεις αυτο? Μπορει να σου χαλασει τη φτερωτη του φιλτρου αυτο!

Μια φωτο φιλε μου, θα βοηθουσε λιγο για να δουμε!

 

Φώτο απο τι. Αλλά δεν θέλω να περνάει μέσα απο το φίλτρο ούτως η άλλως γιατί με τον καιρό το co2 οξειδώνει.

Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2017 at 7:05 ΜΜ, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

5908ade7bd616_iQL50_20170502_1858421.thumb.jpg.577d3f0ea5746f87a0948130db3a623f.jpg

 

Αυτος ειναι ο διαχυτηρας που εχω εγω!

 

Όχι δεν μιλάω για διαχυτήρα εγώ αλλά για ρεάκτορα.

 

ista-turbo-co2-reactor-diffuser-12-16mm-external-for-aquarium-plants-atomizer-ph-7-800x800.thumb.jpg.335ba90141fe54c17d9c72662d2e6a19.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το σωληνακι διοξειδιου καπου χανει αεριο σε καποια ενωση γιατι δεν βγαινει καποιο αλλο νοημα.....απο την στιγμη που υπαεχει πληρης διαλυση του αεριου στο νερο θα επρεπε να εχεις αναλογη αποδοση οπως την σκαλα και καλυτερη ακομα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Επισης μηπως με την εξοδο του φιλτρου κανεις ταυτοχρονα και αναταραξη της επιφανειας του νερου................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...