Jump to content

Νεο DIY για τα Ramirezi


KostasGr

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Θέλω να φτιάξω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο για τα Ramirezi μου που έχουν ξεσκιστεί στις γέννες. Το έχω σκεφτεί rimless και θα το προτιμούσα χωρίς κόντρες. 

 

Οι διαστάσεις που σκέφτομαι: 95Χ45Χ45 (~190λ). Αν φτιαχτεί με 10άρι τζάμι θα είναι οκ χωρίς κόντρες; Έχετε να προτείνετε κάποιο μαγαζί για τα τζάμια;

Link to comment
Share on other sites

Για μαγαζί δεν είμαι από Αθήνα δεν ξέρω να σου προτείνω..αλλά για τις κόντρες θα σου έλεγα να βάλεις σε αυτές τις διαστάσεις και τα λίτρα..Εισαι πολύ πιο σίγουρος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kkgr Κώστα ρίξε μια ματιά εδώ. Πολύ καλός στη δουλειά του και καλές τιμές. Τουλάχιστον πέρσι που ψώνισα εγώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτες τις διαστασεις, αν ηταν εργοστασιακο το ενυδρειο θα ηταν το πολυ με 8αρι τζαμι. Με 10αρι νομιζω εισαι κομπλε και χωρις κοντρες (μιας κ το υψος ειναι σχετικα χαμηλο), αν κ προσωπικα παντως, για να ειμαι απολυτα σιγουρος μιας κ θα ειναι ιδιοκατασκευη, θα εβαζα κοντρες κατω.

Θα εχει κ αλλους κατοικους η γυαλα εκτος απο το ζευγαρακι? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με διπλό πάτο κάνουμε τίποτα;

Αν είναι αναγκαίο μικραίνω το ύψος, δεν με πειράζει.

Το ζευγάρι θέλω να βάλω με όσα μικρά θα έχω όταν ολοκληρωθεί ή όσα προκύψουν στο μέλλον, μου πήγε καλά το species αν και θα μου άρεσε και ένα ζευγάρι apisto.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Με διπλό πάτο κάνουμε τίποτα;

Αν είναι αναγκαίο μικραίνω το ύψος, δεν με πειράζει.

Το ζευγάρι θέλω να βάλω με όσα μικρά θα έχω όταν ολοκληρωθεί ή όσα προκύψουν στο μέλλον, μου πήγε καλά το species αν και θα μου άρεσε και ένα ζευγάρι apisto.

Εγω το δικο μου το εφτιαξα με διπλο πατο. 80χ40χ40 

Το μονο που κερδιζεις ειναι να φτιαξεις ενα πατο σκετο μπετο με διπλασιο βαρος του ενυδρειου και τιποτα αλλο. Βαλε γυρω γυρω κοντρες στο πατο και ειναι υπερ αρκετο. Βαλε και τρεις κοντρες επανω και δεν εχεις κανενα φοβο. 

Ασε που με 10 αρι τζαμι δεν χρειαζεται αλλα για να κοιμασε ησυχος εσυ βαλτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Εγω το δικο μου το εφτιαξα με διπλο πατο. 80χ40χ40 

Το μονο που κερδιζεις ειναι να φτιαξεις ενα πατο σκετο μπετο με διπλασιο βαρος του ενυδρειου και τιποτα αλλο. Βαλε γυρω γυρω κοντρες στο πατο και ειναι υπερ αρκετο. Βαλε και τρεις κοντρες επανω και δεν εχεις κανενα φοβο. 

Ασε που με 10 αρι τζαμι δεν χρειαζεται αλλα για να κοιμασε ησυχος εσυ βαλτες.

+1! Ή τελαρώνεις και πάνω αν θέλεις ν' αποφύγεις τις κάθετες κόντρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λέω να πάω σε 40άρι ύψος και κόντρες μόνο κάτω. 10άρι ροντέ extra clear γύρω γύρω και 12άρι για πάτο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος για 12άρι πάτο αφού θα βάλεις κόντρες Κώστα. Επάνω θα έβαζα τρεις κόντρες κάθετα (αν όχι τελάρο) να είμαι σίγουρος. όχι ότι το 10άρι δε βαστάει, αλλά...

Πήρες τιμές των τζαμιών;

Link to comment
Share on other sites

Θα μάθω αύριο, έχω φιλαράκι τζαμά και το είχα ξεχάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κολλήσει με τις κόντρες :P

 

Να μην δοκιμάσω να το γεμίσω νερό χωρίς κόντρες και βλέποντας και κάνοντας; Πάνω να βάλω κόντρες δεν το θέλω καθόλου.

 

Το ενυδρείο δεν θα έχει καπάκι. Φωτισμό σκέφτομαι spot στον τοίχο όπως έχω στο χρυσοψαράδικο. 

Link to comment
Share on other sites

Ε αφού τρώγεσαι να βάλεις κόντρες(:D),  προτίμησε τελάρο. Στο φυτεμένο μου με κρεμαστά σποτ, η κεντρική κόντρα κόβει κάποιο φως.

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το τελαρο Χρήστο;

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@kkgrΕίναι το πλαίσιο που δημιουργείται με τις κόντρες,όταν τις κολλάμε κατά μήκος των πλευρών της γυάλας. Το ίδιο θα κάνεις και στον πάτο, αλλά εκεί βάζεις και μια κόντρα στη μέση για να κρατήσεις το μπροστά και πίσω τζάμι. Επάνω επειδή μπορεί να ενοχλούν οι κάθετες κόντρες, κολλάς γύρω γύρω. Την πιθανή κύρτωση των μεγάλων τζαμιών την αποσβένουν οι οριζόντιες κόντρες. Για το ενυδρείο σου μ'αυτή τη λύση είσαι υπέρ καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Άρα επιμένεις να μπει και πάνω ενίσχυση.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω βρε  Κώστα. Το 10 άρι είναι μια χαρά τζάμι για τις διαστάσεις σου. Το παλιότερο ενυδρείο που έχω κολλήσει είναι τριετίας με 10άρι, 1,20χ50χ50 με τελάρο πάνω κάτω. Μια χαρά είναι μέχρι στιγμής. Γενικώς τα πράγματα που φτιάχνω θέλω να μην βρίσκονται στα όρια και να είναι πολύ "σίγουρα". Χωρίς βέβαια να πηγαίνω σε υπερβολικές καταστάσεις που αυξάνουν ιδιαίτερα το κόστος. Επειδή οι 4 επάνω κόντρες δε θα ανεβάσουν ιδιαίτερα το κόστος και πέρα από το θέμα της ασφάλειας, ίσως φανούν χρήσιμες αλλού (ν' ακουμπήσεις μια ταΐστρα, πχ) εγώ θα τις έβαζα. 

Ρονταρισμένα τζάμια για πιο σωστό αποτέλεσμα! Αυτός που ανέφερα παραπάνω μου είχε πάρει 2 ευρώ/τρέχον μέτρο στο ροντάρισμα, μόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τιμη για 10αρι ολο extra clear και πατο 12άρι, 180€.... Πολλα δεν ειναι;

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Πηρα τιμη για 10αρι ολο extra clear και πατο 12άρι, 180€.... Πολλα δεν ειναι;

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

πολλα ειναι με τοσα και εαν βαλεις αλλα λιγα παιρνεις ετοιμο χορις να ασχοληθεις με κολληματα και ολα αυτα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Πηρα τιμη για 10αρι ολο extra clear και πατο 12άρι, 180€.... Πολλα δεν ειναι;

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Πληρωσες το extra clear Κωστα...

Η τιμη ενταξει ειναι αλλα θα μπορουσε να ηταν λιιιιιιγο καλυτερη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα μπορουσε λιγο πιο κατω αλλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδιά, νομιζα οτι ηταν υπερβολικο το ποσο, δεν ηξερα οτι ανεβαινει τοσο λογω extra clear. Να το προχωρησω δηλαδη ε; Για 10-20 ευρω δεν θα το κουρασω, ειναι και κοντα το μαγαζι και δεν θα τραβηχτω.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλύτερα ετσι. γενικα το εχτρα πλησιαζει διπλη τιμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

Πηρα τιμη για 10αρι ολο extra clear και πατο 12άρι, 180€.... Πολλα δεν ειναι;

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Ρονταρισμενα;;

Τα καινουργια μηχανηματα νομιζω οτι τα ρονταρουν πανω στην κοπη και δεν χρειαζεται να ξαναπεραστουν για ρονταρισμα..

Επισης επειδη διαβασα πιο πανω για "τελαρο" εχε το νου σου (γιατι το αν εχεις σκοπο να βαλεις φιλτρο και οχι να φτιαξεις σαμπ)θα σε δυσκολεψει με το μπαστουνι τις εισαγωγης ετσι και κανεις τις κοντρες πολυ πλατιες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βαλω αρχικα τιποτα πανω, αν βαλω θα αφησω κενο για εξοπλισμο

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρονταρισμενα τα τζαμια, ξεχασα να το αναφερω

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...