Jump to content

mantis shrimp


mimisrasel

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

Ακούω μια mantis μέσα στο ενυδρείο μου χωρίς να μπορώ να βρω σε ποιον βράχο είναι με τίποτα!

Έχει κάνεις ιδέα πως να τη βρω και πως να απαλλαγώ από αυτήν? Γιατί για να βγει ο βράχος.....αδυνατον!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι μου έφαγε και ένα 6line μικρό!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις clam ή άλλα μικρά ψαράκια εκτός των κλοουν που δεν κινδυνευουν αν έχουν χοστάρει κάπου? Είναι μπελάς αυτή η γαρίδα και δεν έχει εχθρούς δυστυχώς!!Ο μόνος τρόπος που έχει αναφερθεί πως πιάνεται η συγκεκριμένη γαρίδα είναι να βρεις την τρύπα της, έξω το κομμάτι του βράχου, πίεση με μακρύ και αιχμηρό αντικείμενο μέσα στην τρύπα δυο τρεις φορές και θα εμφανιστεί να τρέχει με ελαφριά πηδηματάκια αλλά κάποιος άλλος πιο εύκολος τρόπος δυστυχώς δεν υπάρχει καθώς δεν πιάνει και το κόλπο με τις παγίδες(είναι εντυπωσιακά έξυπνες). Τα είδη των Mantis είναι δύο,( αν ήταν μόνο ο θόιρυβος θα σου έλεγα οτι μπορεί να είναι κάποιο καβούρι ή καποιο σαλιγκάρι που χτυπάει το καβούκι του πάνω στο τζάμι και ακούγεται σαν δάγκωμα mantis αλλά η απώλεια του six line δεν δείχνει κάτι τέτοιο)

το ένα είδος είναι αυτό που κάνει τους γνωστούς θορύβους που είναι επικύνδυβο για clam και κοράλλια και λέγεται smasher καθώς όταν προσπαθεί να φτιάξει σπίτι μπορεί να μπει μέσα τους και να τα διαλύσει(όχι οτι τα τρώει) και το άλλο είναι αυτό που τρώει ψάρια και λέγεται spearer..Εσύ μάλλον πέτυχες jack pot και έχεις κάποιο είδος που κάνει και τα δύο!!Σε ρώτησα αν έχεις άλλα ψάρια που κινδυνεύουν άμεσα γιατί δυστυχώς ο τρόπος αντιμετώπισης της είναι χρονοβόρος καθώς πρέπει να παρακολουθείς το ενυδρείο σου βραδυνές ώρες με φακό για να εντωπίσεις την τρύπα της!!

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!

Clam δεν έχω...εχω όμως ένα clown αρκετά μικρό, τα υπόλοιπα ψάρια είναι μεγαλύτερα των 6-7 εκατοστών.

Υπάρχει πιθανότητα αν δεν τραφεί με άλλα ψάρια να πεθάνει ή αδύνατον να συμβεί αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Από την ώρα που είναι απαραίτητο το τάισμα για τα ψαράκια πάντα θα βρίσκει απομεινάρια τροφών και ειδικά των κατεψυγμένων τροφών για να τρέφεται το βράδυ..Δεν τρέφεται μόνο με ψάρια αλλά αν πεινάσει την πέφτει σε ψάρια γαρίδες ερημίτες καβουράκια και σαλιγκάρια και το καταλαβαίνεις οτι είναι δικιά της δουλειά γιατί κατα 95% σπάνε το κέλυφος για να φάνε το από μέσα..Αντέχουν 2-3 βδομάδες χωρίς φαγητό οπότε αντέχει όσο και ένα ψάρι χωρίς φαγητό οπότε δεν μπορείς να μην ταίσεις..Μικρές πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο αν δεν έχεις σαλιγγάρια γαρίδες και μικρά ψάρια που μπορεί να σκοτώσει για να τραφεί είναι να ταίζεις τα ψάρια σου για ένα μήνα μόνο τροφές φυτικής προέλευσης που δεν τις τρώει (σπιρουλίνα για παράδειγμα) αλλά οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές καθώς αν το ενυδρείο σου τρέχει με ζωντανό βράχο θα βρίσκει να τρέφεται απο εκεί.Το κλοουνάκι έχει χοστάρει σε κάποια ανεμώνη ή κάποια εφύλια ή είναι όπου φυσάει ο άνεμος? Ο μόνος τρόπος που μπορείς να την ξεφορτωθείς σίγουρα είναι αυτός που σου ανέφερα παραπάνω βέβαια αν έχεις όρεξη και χρόνο να πειραματιστείς με παγίδες στυλ κομμάτι μικρό κατεψυγμένης γαρίδας μέσα σε αυτοσχέδια παγιδουλα(σκέψου και φτιαξε μια πατεντούλα) και να παρακολουθείς τι παίζει ώρες που είναι κλειστά τα φώτα, επίσης μπορείς μια μέρα που είσαι Free και είσαι σπίτι να αφήσεις το ενυδρείο σου χωρίς φως(δεν παθαίνουν τίποτα τα κοράλλια με μια μέρα) και να το παρακολουθείς στενά(ξέρω είναι τραβηγμένα αυτά που σου λέω αλλά δυστυχώς αυτό το ζωντανό είναι ΄΄τραβηγμένα΄΄ έξυπνο!!) μπας και τσεκάρεις τουλάχιστον που περίπου χώνεται διότι έχουν σταθερές φωλιές..και από κει και πέρα είναι σχετικά εύκολο να την ξεθαλαμώσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την είχα πιάσει με αυτοσχέδια παγίδα πιο εύκολα απότι πίστευα. 

Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος mimisrasel έγραψε:

Καλημέρα παιδιά!

Ακούω μια mantis μέσα στο ενυδρείο μου χωρίς να μπορώ να βρω σε ποιον βράχο είναι με τίποτα!

Έχει κάνεις ιδέα πως να τη βρω και πως να απαλλαγώ από αυτήν? Γιατί για να βγει ο βράχος.....αδυνατον!

 

Για αρχή, είσαι σίγουρος ότι είναι mantis; Μήπως είναι pistol shrimp; Την έχεις δεί;

Σε ρωτάω γιατί κι εγώ είχα κάποτε και μαι pistol shrimp και μια mantis λαθρεπιβάτη. Οι λαθρεπιβάτες mantis είναι πολύ μικρές, καφέ και δεν έχουν τη δύναμη να σκοτώνουν ψάρια. Ούτε σπάνε ενυδρεία βέβαια.. Σιγουρέψου πρώτα και μετά στήνεις παγίδες. Συνήθως βγαίνουν το βράδι.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να πεθάνει από πείνα όσο έχεις ψάρια μεσα εκτός εάν δεν τα πιάσει.Την έχεις δει?Τι μέγεθος έχει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να τη βρω με τίποτα ρε παιδιά.

Ακούγετε μόνο στο απόλυτο σκοτάδι και όταν ανάβω έναν φακό....απολυτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

βρε μπάς και είναι κανένα σαλιγκάρι και ακούγετε το κέλυφος πάνω στο τζάμι? Εγω για κάτι μήνες είχα συνέχεια τέτοιους θορύβους και πάντα το βράδυ. Μέχρι που τελικά είδα οτι ηταν σαλιγκάρι. Ανέβαινε μέχρι πανω, και μετά έπεφτε (ελεύθερη πτώση :P ) και καθώς έπεφτε ακούμπαγε στο τζάμι.  Μου ειχε σπάσει τα νευρα μέχρι να βρώ τι κάνει έτσι.  Και σημείωση....το ενυδρείο ειναι σε υπνοδωμάτιο!! 

Link to comment
Share on other sites

βαλε μια παγιδα και οτι υπαρχει θα μπει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...