Jump to content

Βοήθεια για χρυσόψαρο με νυκτική κύστη


Recommended Posts

Γεια σας! Χρειάζομαι τη συνδρομή σας στο εξής ζήτημα:

Εδώ και πάνω από δύο μήνες (ναι δύο μήνες) ένα από τα χρυσόψαρα μου ζει τα πάνω κάτω. Όλο αυτό το διάστημα προσπάθησα τα πάντα: νηστεία 4 ημερών και μετά αρακά βρασμένο (το τάιζα στο στόμα), απομόνωση και esha 2000 και αλάτι, τίποτε. Το ψαράκι ζει στην επιφάνεια με περίπου το 1/3 της κοιλιάς του έξω από το νερό. Προσπάθησα να βρω κτηνίατρο που να δέχεται ψάρια, αλλά μάταια. Διάβασα σε αγγλόφωνο site ότι εάν δεν λειτουργήσει τίποτε από τα παραπάνω ίσως θα πρέπει να εξετασθεί η ευθανασία αφού πιθανότατα η νυκτική κύστη οφείλεται σε δυσμορφία εσωτερικών οργάνων.

Το ψαράκι το έχουμε τρία χρόνια τώρα και πρόκειται για ένα Oranda. Τώρα ζει σε καραντίνα 20 λτ. Πριν βρισκόταν με ένα ακόμη σε 125 λτ φυτεμένο. Το άλλο είναι μια χαρά.  

Οποιαδήποτε συμβουλή για το πως να χειριστώ την κατάσταση ή όνομα ιατρού εντός Αττικής είναι ευπρόσδεκτα.

 

Υ.Γ. Απολογούμαι εκ των προτέρων για τυχόν εσφαλμένη επιλογή κατηγορίας ανάρτησης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος nikap έγραψε:

Γεια σας! Χρειάζομαι τη συνδρομή σας στο εξής ζήτημα:

Εδώ και πάνω από δύο μήνες (ναι δύο μήνες) ένα από τα χρυσόψαρα μου ζει τα πάνω κάτω. Όλο αυτό το διάστημα προσπάθησα τα πάντα: νηστεία 4 ημερών και μετά αρακά βρασμένο (το τάιζα στο στόμα), απομόνωση και esha 2000 και αλάτι, τίποτε. Το ψαράκι ζει στην επιφάνεια με περίπου το 1/3 της κοιλιάς του έξω από το νερό. Προσπάθησα να βρω κτηνίατρο που να δέχεται ψάρια, αλλά μάταια. Διάβασα σε αγγλόφωνο site ότι εάν δεν λειτουργήσει τίποτε από τα παραπάνω ίσως θα πρέπει να εξετασθεί η ευθανασία αφού πιθανότατα η νυκτική κύστη οφείλεται σε δυσμορφία εσωτερικών οργάνων.

Το ψαράκι το έχουμε τρία χρόνια τώρα και πρόκειται για ένα Oranda. Τώρα ζει σε καραντίνα 20 λτ. Πριν βρισκόταν με ένα ακόμη σε 125 λτ φυτεμένο. Το άλλο είναι μια χαρά.  

Οποιαδήποτε συμβουλή για το πως να χειριστώ την κατάσταση ή όνομα ιατρού εντός Αττικής είναι ευπρόσδεκτα.

 

Υ.Γ. Απολογούμαι εκ των προτέρων για τυχόν εσφαλμένη επιλογή κατηγορίας ανάρτησης.

Μην αγχώνεσαι το θέμα μεταφέρθηκε στην ανάλογη κατηγορία, μήπως βρεθεί λύση στο πρόβλημα που έχει το ψαράκι σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα καταρχας...
Λυπαμαι για τις 2 λυσεις που θα ακουστούν ασχημες κατα την οπτικη μου πλευρα....
Εχω ακουσει οτι υπαρχει κτηνιατρος οχι οτι τα αναλαμβάνει αλλα οτι ενδιαφέρθηκε στο παρελθον για κατι παρομοιο σε αντίστοιχο ειδος ψαριου στην Λευκάδα....βεβαια δεν τον γνωρίζω ουτε περαιτέρω πληροφορίες αλλα αμα θελεις θα προσπαθήσω να μαθω....
Το 2ο και το χειρότερο ειναι οτι ειναι μονόδρομος η ευθανασία Δυστυχώς...δεν εχω ακουσει απο καποιον για μονιμη λυση σε αυτο το θεμα του συγκεκριμένου ειδους...Δυστυχώς και πάλι..
Φιλικα παντα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι μια εύκολη και οικονομική λύση για να βοηθήσεις τον ψάρι να ζει αξιοπρεπώς. Σιγουρα δεν μιλαμε για θεραπεια μια που μονο χειρουργικός θα λυνόταν το προβλημα εαν ολα πηγαιναν καλα φυσικα. Η κατασκευη του σωσιβιου γινεται με ενα απλο σωληνα αεραντλιας και δυο ταφ σταυρους και δυο ταφ Υ που μπορεις να βρεις σε petshop.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.  Θα προσπαθήσω τη λύση με το σωσιβιο και θα επανέλθω. Καλή συνέχεια! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...