Jump to content

Βοήθεια στην αλλαγη ιχθυοφόρτωσης


Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μένα , μετά την αποτυχημένη επιλογή ψαριών απο petshop (κοινώς ψαρόσουπα ) προσπαθώ να αφαιρέσω και να προσθέσω κατάλληλα ψάρια για το ενυδρείο μου. 
Χαρακτηριστικά: 60x30x30 50lt καθαρά. Φίλτρο εσωτερικό 300lt/h και πρόσθεσα λίγο βιολογικό υλικό. 
Προς το παρόν έχω 2 melanotainies praecox , 2 xiphophorous
και 1 Sahyadria denisonii , 1 σκαλάρι. Έχω βρει να δώσω το αγγελόψαρο (σε 100λιτρο ?) και το denisonii θα το δώσω πίσω. 

Έχω παραγγείλει και 2 φυτά σχετικά εύκολα και απο βδομάδα θα ξεκινήσω και εγώ στην μαγεία του φυτεμένου κοινωνικού ενυδρείου icon_smile.gif . 

Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κρατήσω τις μελανοταινίες και τους ξιφοφόρους (που νομίζω θέλουν διαφορετική σκληρότητα από τις μελανοταινίες) προσθέτοντας τις αναλογίες για να είναι σωστά αποικιακά και αν μπορώ να προσθέσω ένα ζευγάρι 
Mikrogeophagus Ramirezi και ένα ζευγάρι Dwarf Gourami
Κοιτάζοντας τις απαιτήσεις του κάθε ψαριού ταιριάζουν το θέμα είναι αν ταιριάζουν σαν συμπεριφορά. 
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ειχα κοιταξει και εγω πληροφοριες για το ειδος αλλα δεν νομιζω να φτανουν τα 50 λιτρα γιατι ειναι αρκετα μικρο και αν αρχισουν να γεννανε τοτε..... επισης τα gourami ειναι λιγο επιθετικα... ας απαντισουν και οι εμπειροι... 

Screenshot_1.png

Link to comment
Share on other sites

Οι ξιφοφόροι δεν κάνουν για τις διαστάσεις το ενυδρείου και οι μελανοταινίες δεν ταιριάζουν με τα ramirezi, τα ραμ θέλουν μαλακό και όξινο νερό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Οι ξιφοφόροι δεν κάνουν για τις διαστάσεις το ενυδρείου και οι μελανοταινίες δεν ταιριάζουν με τα ramirezi, τα ραμ θέλουν μαλακό και όξινο νερό. 

http://www.seriouslyfish.com/species/xiphophorus-maculatus/

 

Έγινε επεξεργασία - Lobbie
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ότι είχες Platy, ούτε αυτά ταιριάζουν πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Δεν κατάλαβα ότι είχες Platy, ούτε αυτά ταιριάζουν πάντως. 

Δεν ταιριάζουν λόγω διάφοράς στις απαιτήσεις νερού η λόγω συμπεριφοράς?

Με τα γκουρανι τι παιζει ? Ταιριάζουν ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,επειδη τυχαινει να εχω την ιδια ακριβως γυαλα σε διαστασεις θα σου προτεινα τα εξης:

1.Αρκετα φυτεμνενο με ενα ομορφο κοπαδοψαρο,πχ καρδιναλιοι,ισως και καποια ασπονδυλα οπως γαριδες,σαλιγκαρια

2.Αρκετα ή και λιγοτερο φυτεμενο με ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες οπως πχ τα ραμιρεζι

3.Φυτεμενο με ενα ειδος ζωοτοκων ψαριων,εκτος ομως των ξιφοφορων (γιατι γινονται 10 εκκατοστα)

4.Γεματος ο βυθος με αδεια κελυφη,ισως και λιγες πετρες,και να φιλοξενησεις μια ομαδα απο κοχυλοψαρα αφρικης.

 

Οι παραπανω επιλογες μπορει να σου φαινονται ωραιες ή ακομα και "λιγο" για το ενυδρειο αυτο ομως πιστεψε με ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για να δεις κατι παραπανω χωρις προβλημματα σε βαθος χρονου.Φυσικα μπορει να σου πει καποιος βαλε και αλλα ψαρια ή ταιριαζουν και αυτα,αλλα ο χωρος ειναι λιγος και αν δεν θελεις να τρεχεις συνεχεια με αλλαγες νερου,καραντινες και φαρμακα οι επιλογες ειναι αυτες.

Διαλεξε ενα ειδος ψαριου που σε ενδιαφερει να δεις και εφοσον ειναι μικροσκοπικο και ενδεικνυται για αυτα τα λιτρα,απολαυσε το στο ενυδρειο σου.Και φυσικα οταν ενα ειδος γραφει για 50 λιτρα σε ζευγαρι και ενα αλλο ειδος 50 λιτρα για ομαδα,σημαινει ενα απο αυτα και οχι ολα μαζι.

 

Καλη συνεχεια οτι και αν αποφασισεις και ευχομαι να χαρεις το ενυδρειο σου και να μοιραστεις τις εμπειριες σου μαζι μας.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Καλησπερα,επειδη τυχαινει να εχω την ιδια ακριβως γυαλα σε διαστασεις θα σου προτεινα τα εξης:

1.Αρκετα φυτεμνενο με ενα ομορφο κοπαδοψαρο,πχ καρδιναλιοι,ισως και καποια ασπονδυλα οπως γαριδες,σαλιγκαρια

2.Αρκετα ή και λιγοτερο φυτεμενο με ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες οπως πχ τα ραμιρεζι

3.Φυτεμενο με ενα ειδος ζωοτοκων ψαριων,εκτος ομως των ξιφοφορων (γιατι γινονται 10 εκκατοστα)

4.Γεματος ο βυθος με αδεια κελυφη,ισως και λιγες πετρες,και να φιλοξενησεις μια ομαδα απο κοχυλοψαρα αφρικης.

 

Οι παραπανω επιλογες μπορει να σου φαινονται ωραιες ή ακομα και "λιγο" για το ενυδρειο αυτο ομως πιστεψε με ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για να δεις κατι παραπανω χωρις προβλημματα σε βαθος χρονου.Φυσικα μπορει να σου πει καποιος βαλε και αλλα ψαρια ή ταιριαζουν και αυτα,αλλα ο χωρος ειναι λιγος και αν δεν θελεις να τρεχεις συνεχεια με αλλαγες νερου,καραντινες και φαρμακα οι επιλογες ειναι αυτες.

Διαλεξε ενα ειδος ψαριου που σε ενδιαφερει να δεις και εφοσον ειναι μικροσκοπικο και ενδεικνυται για αυτα τα λιτρα,απολαυσε το στο ενυδρειο σου.Και φυσικα οταν ενα ειδος γραφει για 50 λιτρα σε ζευγαρι και ενα αλλο ειδος 50 λιτρα για ομαδα,σημαινει ενα απο αυτα και οχι ολα μαζι.

 

Καλη συνεχεια οτι και αν αποφασισεις και ευχομαι να χαρεις το ενυδρειο σου και να μοιραστεις τις εμπειριες σου μαζι μας.

στην θεση σου σε νανοκιχλιδες θα πηγαινα αξιζουν και δεν θελουν και πολλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2017 at 5:08 ΜΜ, το μέλος Ba1a22 έγραψε:

στην θεση σου σε νανοκιχλιδες θα πηγαινα αξιζουν και δεν θελουν και πολλα πραγματα.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Αρχικά έχω παραγγείλει 2 (εύκολα ) φυτά και κάτι ταμπλέτες. Οπώτε θα δω τι ανάπτυξη θα έχουν τα φυτά και θα το διαμορφώσω κατάλληλα. 

Αν και είμαι πιο κοντά στο ζευγάρι ramirezi αποκλειστικά η στις 6-7 melanotaenia με ένα ζευγάρι dwarf gourami. Δεν θα ήθελα να ασχολιθώ με νανοκικλίδες αφρικής διότι θα πρέπει να το μετατρέψω σε νταμάρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως θυμάσαι ποιά φυτά παρείγγειλες; Από φώς πως είσαι; Τι βυθό έχεις;

 

Δε γνωρίζω την πείρα σου σχετικά με τα ενυδρεία, αλλά να ξέρεις πως τα ραμιρεζάκια είανι περίεργα ψαράκια και δε θα τα πρότεινα για κάποιον που δεν είναι διαβασμένος.

Και όταν λέω περίεργα δεν εννοώ μόνο ότι έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις ή είναι ευαίσθητα, αλλά πρέπει να ξέρεις και να τα διαλέγεις από το μαγαζί που θα τα πάρεις. Δεν είναι λίγες οι  φορές που τα ψαράκια που βρήσκουμε στα πετ σοπ είναι σε άσχημη, μη αντιστρέψιμη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...