Jump to content

nano reef 100 liters


Fred13

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Θέλω να ρωτήσω τι χρειάζομαι για να ξεκινήσω ένα μικρό reef διαστάσεων 80 χ 30 χ 40. Το μόνο που κατέχω αυτή τη στιγμή είναι η γυάλα καθώς και 3 φωτιστικά τ5 με ανακλαστήρες γαντζωτά οπότε στον φωτισμό είναι οκ.

 

Sump δεν έχω οπότε θα πάω σε φίλτρο.

Wave maker

protein skimmer

 

Είναι κάτι άλλο από πλευράς εξοπλισμού που χρειάζομαι αναγκαία προκειμένου να το ξεκινήσω ;

 

Το 2ο σκέλος της ερώτησης μου είναι σε αυτά τα λίτρα τι ψαράκια μπορώ να βάλω. Πχ μου αρέσει πολύ το yellow και blue tang αλλά στην βιβλιογραφία διαβάζω 200+ λίτρα.  Παρόλα αυτά τα βλέπω και σε ενυδρεία των 80 λίτρων.

 

Μπορεί κάποιος να μου καταγράψει μερικές από τις πιθανές επιλογές μου ;
 

Σας ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Fred13
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου αντιστροφη οσμωση θα θελεις σιγουρα για reef απο εξοπλισμο ρεφρακτομετρο και θερμοστατη και ισως και αυτοματη αναπληρωσει ειδικα τωρα που ειναι καλοκαιρι και εισαι κομπλε...τωρα για blue tang-yellow tang σε αυτα τα λιτρα λιγο δυσκολο εχτος αν παρεις κανενα πολυ μικρο το κρατησεις ενα-δυο χρονια και μετα το δωσεις...υπαρχουν βεβαια και πολλα νανο ψαρακια που ειναι φανταστικα;) αλλα κατσε να μας πουν και η πιο εμπειρη

Έγινε επεξεργασία - Akis Lekk
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Akis Lekk έγραψε:

Καλημερα φιλε μου αντιστροφη οσμωση θα θελεις σιγουρα για reef απο εξοπλισμο ρεφρακτομετρο και θερμοστατη και ισως και αυτοματη αναπληρωσει ειδικα τωρα που ειναι καλοκαιρι και εισαι κομπλε...τωρα για blue tang-yellow tang σε αυτα τα λιτρα λιγο δυσκολο εχτος αν παρεις κανενα πολυ μικρο το κρατησεις ενα-δυο χρονια και μετα το δωσεις...υπαρχουν βεβαια και πολλα νανο ψαρακια που ειναι φανταστικα;) αλλα κατσε να μας πουν και η πιο εμπειροι

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Καλημέρα σας,

 

Θέλω να ρωτήσω τι χρειάζομαι για να ξεκινήσω ένα μικρό reef διαστάσεων 80 χ 30 χ 40. Το μόνο που κατέχω αυτή τη στιγμή είναι η γυάλα καθώς και 3 φωτιστικά τ5 με ανακλαστήρες γαντζωτά οπότε στον φωτισμό είναι οκ.

 

Sump δεν έχω οπότε θα πάω σε φίλτρο.

Wave maker

protein skimmer

 

Είναι κάτι άλλο από πλευράς εξοπλισμού που χρειάζομαι αναγκαία προκειμένου να το ξεκινήσω ;

 

Το 2ο σκέλος της ερώτησης μου είναι σε αυτά τα λίτρα τι ψαράκια μπορώ να βάλω. Πχ μου αρέσει πολύ το yellow και blue tang αλλά στην βιβλιογραφία διαβάζω 200+ λίτρα.  Παρόλα αυτά τα βλέπω και σε ενυδρεία των 80 λίτρων.

 

Μπορεί κάποιος να μου καταγράψει μερικές από τις πιθανές επιλογές μου ;
 

Σας ευχαριστώ

Γεια σου φιλε μου και καλη αρχη!

Ενυδρειο εχεις,απο φωτισμο εισαι υπερκαλυμμενος,οποτε θα χρειαστεις κυκλοφορητες,σκιμερ!!

Εξωτερικο φιλτρο μπορεις να το αποφυγεις και ολη την βιολογια σου θα την αναλαβει ο βραχος σου!

Η ενα μικρο φιλτρο (και κρεμαστα που εχει) ισα ισα για ανθρακα αν θελησεις να βαλεις και αντιφωσ.

Τωρα για τα ψαρακια που ρωτας μπορεις να βαλεις blue tang απλα τρωνε πολυ και μεγαλωνουνε πολυ!!

Μπορεις να παρεις ενα μικρο αλλα θα δεις μετα απο 2 χρονια πως θα γινει:hehe

μετα εχει πολλα και πανεμορφα αγγελοψαρα οπως το bicolor και φλογα που ειναι πανεμορφα!

Καλο ξεκινημα φιλε μου:thumbsu:

ΑΑΑ και κατι ακομα!! Θα χρειαστεις και μια αντιστρωφη οσμωση για να εχεις το κεφαλι σου σιγουρα απο την αρχη:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα !

 

ενα θέμα που είχα φτιάξει μπορεί να σε βοηθήσει !

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Πολύ ωραίο το άρθρο bone. Αυτό που δεν κατάλαβα σχετικά με το φίλτρο είναι πως μπορώ να κάνω και δουλειά με 1 μικρό κρεμαστό φίλτρο μόνο με άνθρακα και αντιφώσφωρο ; Βιολογικό υλικό δεν χρειαζόμαστε ; Ο βράχος κάνει την δουλειά όσον αφορά την νιτροποίηση  ;

 

Επίσης η αντλία επιστροφής τι είναι ; Κάτι διαφορετικό από το wave maker ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Πολύ ωραίο το άρθρο bone. Αυτό που δεν κατάλαβα σχετικά με το φίλτρο είναι πως μπορώ να κάνω και δουλειά με 1 μικρό κρεμαστό φίλτρο μόνο με άνθρακα και αντιφώσφωρο ; Βιολογικό υλικό δεν χρειαζόμαστε ; Ο βράχος κάνει την δουλειά όσον αφορά την νιτροποίηση  ;Σωστα.

 

Επίσης η αντλία επιστροφής τι είναι ; Κάτι διαφορετικό από το wave maker ;Ειναι η αντλια που ανεβαζει απο το σαμπ επανω.

 

Link to comment
Share on other sites

Oπότε εφόσον δεν έχω σαμπ δεν την χρειάζομαι.

 

Άρα με 1 μικρό φίλτρο για αντιφώσφωρο και άνθρακα, skimmer, wavemaker και 3(η 2) λάμπες ειδικές για θαλασσινο και κοράλια(πχ ati ) μπορώ να ξεκινήσω να το φτιάχνω;

 

Την αντίστροφη όσμωση και την αυτόματη αναπλήρωση νερού μπορώ να τις αφήσω σαν επόμενες αγορές ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Oπότε εφόσον δεν έχω σαμπ δεν την χρειάζομαι.

 

Άρα με 1 μικρό φίλτρο για αντιφώσφωρο και άνθρακα, skimmer, wavemaker και 3(η 2) λάμπες ειδικές για θαλασσινο και κοράλια(πχ ati ) μπορώ να ξεκινήσω να το φτιάχνω;

 

Την αντίστροφη όσμωση ναι μονο αυτη αλλα παρε αντιχλωριο. και την αυτόματη αναπλήρωση νερού μπορώ να τις αφήσω σαν επόμενες αγορές ;

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρις οσμωση κινδυνευεις να γεμισεις αλγες... Βεβαια δεν ειναι τοσο βεβαιο αυτο αλλα νομιζω πως δεν αξιζει το ρισκο. Παρε πρωτα οσμωση, γεμισε το ενυδριο, βαλε βραχο και παρε αργοτερα κυκλοφορητες ή καλυτερα και φιλτρο αφου θα το εχεις σαν ριακτορα.....

Link to comment
Share on other sites

Σκιμμεράκι καλό δυνατή ροή και ενα εσωτερικό φίλτρο όπως σου είπαν και τα παιδιά και είσαι καλυμένος για αρχή!!Και ένα καλό φωτιστικό όπως είπες ati είναι καλό αν θες να πας για reefaki.. ;) Για βιολογία και απονιτροποίηση πολύ σωστά είπες και το επιβεβαίωσε και ο Νικόλας κάνει τη δουλειά του ο βράχος αλλά σε αυτή τη περίπτωση που δεν θα έχεις sump η δική μου άποψη είναι να ξεκινήσεις τουλάχιστον με μισό ζωντανό βράχο..Καλή αρχή και από μένα στην ομορφιά του υφάλου!!

Link to comment
Share on other sites

Σκίμμερ πάρε καλό, και κοίτα να είναι για περισσότερα λίτρα από ότι είναι το ενυδρείο σου. Στην ανάγκη μεταχειρισμένο από τις αγγελίες. Εφόσον δεν έχεις sump κάποιο deltec κρεμαστό ή tunze είναι ότι πρέπει. Επίσης αποψή μου είναι να μην αναβάλεις την A/O. Υπάρχουν αξιοπρεπείς λύσεις με 50 € καινούργιες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...