Jump to content

Φίλτρα crystalprofi greenline της jbl


avraamp

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για την συγκεκριμένη σειρά εξωτερικών φίλτρων της jbl, την crystalprofi greenline.

Βλέπω ότι έχουν πολυ καλά χαρακτηριστικά, παίρνουν πολυ βιολογικό υλικό, έχουν δυνατές ροές, χαμηλή κατανάλωση ρεύματος, καλή τιμή,κ.α.

Το σημαντικότερο που θα με ενδιέφερε ειναι πόσο αξιόπιστα, εύκολα στην συντήρηση και αθόρυβα ειναι, καθώς ένας φίλος σκέφτεται να προχωρήσει στην αγορά ενός τέτοιου φίλτρου και γιατί όχι στην πορεία να παρω και εγώ ένα.

 

 

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αυτό με ενδιαφέρει και εμένα!ας μας πει κάποιος στην πράξη τι γίνεται! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι δικη μου την γνωμη την γνωριζεις Μακη..

Τα crystalprofi τα ειχα δουλεψει παλιοτερα και ημουν πολυ ευχαριστημενος..

Αθορυβο φιλτρο..

Ευκολο στον χειρισμο..

Με αρκετα καλαθακια για βιολογια και δικα του σφουγγαρια...

Δυνατο και ακουραστο..

Προσφαρα το δουλεψα με ριακτορα στο τελευταιο ενυδρειο(φυτεμενο) που ειχα και δεν κοβοταν η ροη του σχεδον καθολου...

Μια φορα αρχισε να "κομπλαρει" αλλα ηταν η εποχη που το ενυδρειο εκλεινε και ηταν κανα μηνα ακαθαριστο με οτι σημαινει αυτο για φουλ φυτεμενο ενυδρειο...

Πολυ δυνατα φιλτρα!!

Εγω τα χαρηκα!!

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 χρόνια έχω μόνο Jbl ποτέ δεν με πρόδωσαν μόνο κάποιες φορές χρειάστηκε να αλλάξω βανάκια γιατί έσταζαν και αυτό ύστερα απο χρήση 15 χρονών.

  • Like 1
  • wow 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φιλτραρες είναι. 

Πολλα χρόνια στην αγορά. Ειδικα η σειρα greenline που εχουν και μικρότερη κατανάλωση! Ακριβουτσικα όμως. Όπως βέβαια και όλα τα "επώνυμα" φίλτρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι είπαν οι προλαλήσαντες.....δεν μπαίνω κάν στον κόπο να ψαχτώ για κάτι άλλο αφού και τα 2 που έχω πάρει καλύπτουν απόλυτα τις ανάγκες.

Και αυτά που λένε τα παιδιά για αθόρυβα, πραγματικά είναι σαν να μην έχω βάλει φίλτρα. Στα συν ακόμα, η τετραετής εγγύηση, η ευκολία του να βρίσκεις οποιοδήποτε ανταλλακτικό χρειαστείς, και οτι εκτός απο τα μηχανικά σφουγγάρια το ένα καλαθάκι περιέχει και full βιολογικό υλικό.

Εδώ πράγματι η τιμή τους είναι αλμυρή. 200 € για το e901, 300 € για το e1501 και 340 € για το e1901 μείον 20% απο τη γνωστή αλυσίδα. Αν έχεις τρόπο να το φέρεις απ έξω θα τα πάρεις στη μισή τιμή συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών. 

 

Στο εξωτερικό ήδη τρέχει η καινούργια σειρά των JBL e402, e702, e902, e1502, και e1902

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Corbil said:

Ότι είπαν οι προλαλήσαντες.....δεν μπαίνω κάν στον κόπο να ψαχτώ για κάτι άλλο αφού και τα 2 που έχω πάρει καλύπτουν απόλυτα τις ανάγκες.

Και αυτά που λένε τα παιδιά για αθόρυβα, πραγματικά είναι σαν να μην έχω βάλει φίλτρα. Στα συν ακόμα, η τετραετής εγγύηση, η ευκολία του να βρίσκεις οποιοδήποτε ανταλλακτικό χρειαστείς, και οτι εκτός απο τα μηχανικά σφουγγάρια το ένα καλαθάκι περιέχει και full βιολογικό υλικό.

Εδώ πράγματι η τιμή τους είναι αλμυρή. 200 € για το e901, 300 € για το e1501 και 340 € για το e1901 μείον 20% απο τη γνωστή αλυσίδα. Αν έχεις τρόπο να το φέρεις απ έξω θα τα πάρεις στη μισή τιμή συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών. 

 

Στο εξωτερικό ήδη τρέχει η καινούργια σειρά των JBL e402, e702, e902, e1502, και e1902

 

 

 

Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου όταν είπα για καλή τιμή, καθώς οι τιμές εδώ στην Ελλάδα είναι δυστυχώς τουλάχιστον διπλάσιες...

Το 1901 με 170€ ή το 1501 με 140€ + τα μεταφορικά μιλάμε για vfm σε σχέση με αυτά που προσφέρει.  Μιλάμε για φίλτρο που έρχεται με όλα τα υλικά, πλήρως λειτουργικό και δεν χρειάζεται να προσθέσεις τίποτα.  Αν δεν κάνω λάθος η JBL πρέπει να δίνει μαζί ακόμα και το spray bar, όπου άλλες εταιρείες το πουλάνε χώρια ή δεν διαθέτουν καθόλου.

Το 1902 είναι 50€ πιο ακριβό αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει σε σχέση με το 1901, καθώς απ' όσο το έψαξα η μόνη διαφορά που έχει είναι στο σφουγγάρι, το οποίο όπως λέει η εταιρεία μεγαλώνει τα διαστήματα συντήρησης του φίλτρου, όλα τα άλλα χαρακτηριστικά είναι ίδια...

Γενικότερα μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος με τα προϊόντα της JBL, απλά επειδή τα φίλτρα της δεν τα έχω δουλέψει ποτέ είχα κάποιους ενδοιασμούς και ήθελα να ακούσω και μια δεύτερη γνώμη.

Σας ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι full υπερ του να στηρίξει κάποιος την Ελληνική αγορά. Αλλά όταν ο άλλος σου δίνει το ίδιο προϊον διπλάσια τιμή, αυτό είναι κοροϊδία.

Τα φίλτρα έρχονται κομπλέ ready to run, έχουν τα πάντα μέσα ακόμα και το spraybar που αναφέρεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 901 με το 902 τι διαφορές έχουν, ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, kkgr said:

Το 901 με το 902 τι διαφορές έχουν, ξέρει κανείς;

Το ίδιο ακριβώς που ανέφερα παραπάνω.  Η διαφορά είναι μόνο στο πρόφιλτρο, το οποίο στην ουσία σου προσφέρει μεγαλύτερα διαστήματα για συντήρηση του φίλτρου.

Όλα τα άλλα είναι ίδια.

https://www.jbl.de/?lang=en&mod=products&func=detail&id=8026#details

 

Πατάς product information και στην τελευταία παράγραφο σου αναφέρει την διαφορά με το παλιό φίλτρο.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

*** New compared to the model JBL CristalProfi e 901 is the completely new and efficiently designed upper filter basket: It contains now a double as large one-piece filter mat as pre-filter instead of 2 small externally arranged pre-filter mats in the filter basket. This way the pre-filters don’t clogg as easily, even if there is a considerable amount of dirt, and the pre-filters don’t need to be cleaned as often

 

Πιστέυω οτι αυτό λύνεται εύκολα εαν πας και αγοράσεις το σφουγγάρι το συγκεκριμένο. Αν και μου φαίνεται λίγο κουλό το ποιο συμπαγές να μπουκώνει δυσκολότερα απ ότι το διαιρούμενο που έχει. Θα λεγα καλυτερα οτι δεν υπάρχει κάποια διαφορά ουσιώδης μεταξύ των 2 , που να δικαιολογεί αυτη τη διαφορά τιμής.

Έγινε επεξεργασία - Corbil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τιμή καταλόγου στο site της JBL η διαφορά είναι μόνο 3€ οπότε οκ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνεχίζω εδώ την απορία μου μιας και το θέμα που έχει ανοιξει ο φίλος στο δικό του θέμα αρχίζει να ξεφεύγει.

Στη φώτο βλέπετε την διάταξη που προτείνει η JBL για τα υλικά φίλτρανσης. Με βελάκια είναι η νέα διάταξη που έχω κάνει, και έχω δεί σε βάθος χρόνου πολύ καλά αποτελέσματα στο νερό. Μπερδεύτηκα με όλα τα ποσταρίσματα στο προηγούμενο θέμα του φίλου περί βιολογικού υλικού και σφουγγάρια αλλά σωστά μάλλον μεπρδεύτηκα μιας και το κάθε φίλτρο απ ότι καταλαβαίνω έχει τη δική του διάταξη για να λειτουργήσει καλά. Πάντως με αυτή τη διάταξη που εχω το νερό είναι με ελάχιστα εως καθόλου αιωρούμενα σωματίδια, αλλα αυτό γίνεται σε βαθος χρόνου μόλις ξανα-αναπτυχθεί στο full ή βιολογία μετά απο καθάρισμα του φίλτρου.

Υπάρχει κάτι καλύτερο που θα μπορούσα να πράξω στο συγκεκριμένο φίλτρο? Η είσοδος του νερού  γίνεται όπως τη δείχνω με τα κοκκινα και πράσινα βελάκια

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειναι μια χαρα το εχεις.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε ενυδρείο Rio 400 το οποίο έχει ένα Eheim Professional 2080 ποιο από τα δύο φίλτρα θα διαλέγατε για δεύτερο;

 

  1. JBL CristalProfi e1501
  2. JBL CristalProfi e1901

Το ενυδρείο θα φιλοξενεί 12 δίσκους, 19 cory και  20 nanostomus.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Σχεδόν 5 χρόνια μετά 😆
Διάβαζα την συζήτηση σας πριν καμιά εβδομάδα, καθώς έψαχνα για εξωτερικό φίλτρο (τώρα έχω οροφής) και με ψιλό πείσατε (ψοφούσα  να πάρω και έψαχνα αφορμές απλά😁). Βλέποντας τις τιμές τον ελάχιστων, JBL φίλτρων εδώ στην Ελλάδα και ιδικά εν έτη 2022 που οι τιμές είναι στα height τους, ξενέρωσα τρελά. Αλλά μιας και έχω συγγενείς στη Γερμανία που πηγαινοέρχονται, είπα να ρίξω μια ματιά και σε εκείνη την αγορά. Ε ναι τώρα μάλιστα!!! Βρήκα το CristalProfi e 902 στα 96,80 συν μια εκπτωσούλα 5% πήγε στα 92 σχεδόν. Σε λιγότερο από 24 ώρες ήταν από την μια άκρη της Γερμανίας στην άλλη και τώρα περιμένω τον θείοοο!

 

Untitled-2.jpg

Έγινε επεξεργασία - Tselios91
Φαίνονταν η επωνυμία του eshop και έκοψα την εικόνα.
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

απο τα ποιο αθόρυβα φίλτρα θα το ευχαριστηθείς τύφλα να έχουν τα eheim 😛

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το εγκατέστησα μέσα σε 20 λεπτάκια μαζί με πλυσίματα κλπ. Όντως πολύ αθόρυβο και μέτρησα την κατανάλωση του 10.6 watt μόνο. Τώρα για να στρώσει έχω αφήσει να δουλεύει παράλληλα και το παλιό οροφής που έχω. Να το αφήσω μήνα ή κανά δυο βδομάδες φτάνουν; Στης οδηγίες προτείνει να ρίξω  βακτήρια στο προφίλτρο για γρήγορο στρώσιμο  αλλά δεν το θεώρησα απαραίτητο και δεν αγόρασα. 

Link to comment
Share on other sites

βάλε μέσα στο καινούργιο ''μπίχλα'' απο το παλιό και αστα να τρέχουν ταυτόχρονα για καμιά 15αρια μέρες και αυτό για ασφάλεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εν τέλει το άφησα να δουλεύει παράλληλα  με το κουτσοφίλτρο οροφής που έχω και απλά μετά από κανά δύο μέρες λειτουργίας, έβαλα στην εισαγωγή με μία σύριγγα να ρουφήξει μερικά ml βακτήρια (για να το βοηθήσω). Από αλλαγές τώρα, έβγαλα το προφίλτρο των 15ppi που είχε γιατί μου φάνηκε πολύ αραιό και έκοψα (με μεγάλη μαεστρία μπορώ να πω) ένα των 35ppi που κρατάει πολύ περισσότερα σκουπίδια, επίσης στη μια  από τις δύο κασετίνες που έχει απλά χοντρά σφουγγάρια των 25ppi τα έβγαλα και έβαλα  κεραμικό βιολογικό υλικό (μακαρόνι). Μετά την αλλαγή του προφίλτρου με το ποιο πυκνό δεν είδα καμία αλλαγή στην ροή. Δεν έστυψα το παλιό φίλτρο μέσα γιατί ένα σφουγγαράκι και ένα κομματάκι ενυδρειακό βαμβάκι έχει όλο και όλο και είπα να μην το χαλάσω. Μετά από ένα μήνα λειτουργίας βλέπω μεγάλη διαφορά στη διαύγεια του νερού και το νερό άρχισε να μυρίζει "ενυδρειίλα" :hehe:,  ενώ πριν ήταν σχεδόν άοσμο και μου φαίνονταν περίεργο. Βάζω και φωτογραφίες από το προφίλτρο.

1.jpg

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...