Jump to content

Καινούριο θαλασσινό ενυδρείο


renadaktilidi

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ . ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FORUM ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ  ΜΕ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ .

ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΓΕΘΗ .

ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ 

ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΤΩΝ 25 LT ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΟΛΑ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΑ . ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΤΩΝ 180 LT ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΡΓΑ  ΒΗΜΑΤΑ ΜΑΘΕΝΟΝΤΑΣ ΠΡΩΤΑ ΟΣΑ  ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΠΉΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΓΝΩΣΕΙΣ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος renadaktilidi έγραψε:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ . ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FORUM ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ  ΜΕ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ .

ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΓΕΘΗ .

ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ 

ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΤΩΝ 25 LT ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΟΛΑ ΒΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΟΠΩΣ ΗΘΕΛΑ . ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΤΩΝ 180 LT ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΡΓΑ  ΒΗΜΑΤΑ ΜΑΘΕΝΟΝΤΑΣ ΠΡΩΤΑ ΟΣΑ  ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΠΟΡΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΠΉΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΓΝΩΣΕΙΣ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ 

 

 

Καλώς ήρθες πρώτα από όλα θα σε παρακαλέσω μην γράφεις με κεφαλαία είναι οι κανόνες του φόρουμ,φαίνετε σαν να φωνάζεις.

Πες μας από πράγμα τι εχεις;Τι σκέφτεσαι να φτιαξεις;Πέρα από το διάβασμα χρειάζεστε και πολύ υπομονή.Εδω είμαστε για ότι χρειαστείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τα κεφαλαία θέμα συνήθειας. Εχω ενα Juwel Rio 180 που εχω διαφορα ψαρια γλυκου νερου  με ροδοστομους,black phantom tetra, γατοψαρα , βατραχο & διαφορα αλλα τετοια . Αυτο σκεφτομαι  να φτιαξω  θαλασσινο reef οχι τωρα μαλλον απο το Σεπτεμβριο, αλλα ειπα να προετοιμαστω , να αγορασω σιγα σιγα οτι χρειαζεται (γιατι ειναι και ακριβα) και να μαθω καποια πραγματα διαβαζοντας απο το forum και οτι αλλο βρω & απο το you tube . Αυτα για τωρα οτι απορειες εχω θα επικοινωνήσω μαζι σας . 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα και καλό διάβασμα! Άλλωστε μέχρι το σεπτέμβριο έχεις καιρό ακόμα. Για την ώρα θα πρέπει να σκεφτείς όσο το δυνατό καλύτερα τι είδους θαλασσινό ενυδρείο θέλεις να κάνεις. Βασικά τι οργανισμούς θέλεις να φιλοξενήσεις. Κάποια πράγματα μπορεί να διαφοροποιηθούν σημαντικά.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το καλωσόρισμα . Εχω πολυ καθαρα στο μυαλο μου αυτο που θελω , δεν ξερω όμως αν θα τακαταφερω .

Θελω ενα ενυδρειο με πολλα καβουρακια  gobies & γαριδες , σαλιγκαρια ενα πολυχρωμο κοπαδακι απο μικρα ψαρακια δεν ξερω ακομα τι , 2 κλοουν ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ (LOL) μια ανεμωνη  και μερικα ευκολα soft coral . Οχι ολα μαζι βεβαια το πηρα το μαθημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις. Έτσι θα κάνεις πιο εύκολα στοχευμένες αγορές που θα καλύψουν τις ανάγκες σου και έτσι θα αποφύγεις περιττά έξοδα. Θα σταθώ περισσότερο την ανεμώνη που έιναι και ο ποιο απαιτητικός οργανισμός από όλα τα παραπάνω. Εγώ δεν είχα ποτέ αλλά διάβασε εδώ.

Έδω υπάρχει και ένα ωραίο pdf.

 

Link to comment
Share on other sites

Ρένα (αν κάνω λάθος διόρθωσε με) κατ αρχάς καλώς όρισες στο forum! χαρα μας να βοηθάμε, οποτε αυτό είναι δυνατό, και να χαζεύουμε νέα διαμάντια στην παρέα μας :welcome:

το τι ζωντανα έχεις σκοπό να βάλεις είναι σηματικό για να ξέρουμε τι θα προτείνουμε απο εξοπλισμο. Η ανεμώνη για παράδειγμα που ανέφερες έχει απαιτήσεις κυρίως απο πλευράς φωτισμού.

 

για αρχή απαραίτητα είναι, φωτισμός, κυκλοφορία, σκίμερ, ρεφρακτόμετρο και όσμοση. Ανάλογα με τις απαιτήσεις των ζωντανών που θα επιλέξεις και το ποσό που θα διαθέσεις, για τα 3 πρώτα υπάρχουν πολλές επιλογές. Τα 2 τελευταία είναι λίγο εως πολύ standard.

Ρόλο για τον εξοπλισμό θα παίξει αν επιλέξεις ή όχι να φτιάξεις σαμπ.

Επίσης θέλεις  καλής ποιότητας βράχο  γιατι εκεί θα στηρίζετε η όλη βιολογία του ενυδρείου σου.

 

καλώς ήρθες και πάλι :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι Ρενα με φωναζουν , καλως σας βρήκα . Δεν θα φτιαξω σαμπ  . Βραχο θα παρω τον πιο καλο που θα βρω και οσο χρειαζεται .

Σκιμερ σκεφτομαι να δω το  MCE 600 που διαβασα οτι ειναι καλο αλλα δεν ειμαι βέβαιη

πως θα το τοποθετησω γιατι το ενυδρειο δεν ακουμπαει σε τειχο ειναι στη μεση του δωματιου.

Θα δουμε για αρχη σας ευχαριστω πολυ ολους

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και απο εμένα !

Εχεις το χρόνο και το υλικό να φτιάξεις κάτι πολυ ωραίο !

Επισης ο Σεπτέμβρης ειναι πολυ καλός μήνας για ξεκίνημα !

 

Καλο διάβασμα :) !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος renadaktilidi έγραψε:

Ναι Ρενα με φωναζουν , καλως σας βρήκα . Δεν θα φτιαξω σαμπ  . Βραχο θα παρω τον πιο καλο που θα βρω και οσο χρειαζεται .

Σκιμερ σκεφτομαι να δω το  MCE 600 που διαβασα οτι ειναι καλο αλλα δεν ειμαι βέβαιη

πως θα το τοποθετησω γιατι το ενυδρειο δεν ακουμπαει σε τειχο ειναι στη μεση του δωματιου.

Θα δουμε για αρχη σας ευχαριστω πολυ ολους

Ξεκινάς με δυνατές επιλογές. Ένα από τα καλύτερα σκίμμερ της αγοράς για ενυδρεία χωρίς sump. Και με δυνατότητα να βάλεις αντιφώσφορο/άνθρακα χωρίς να χρειάζεσαι επιπλέον φιλτράκια. Επίσης από προσωπική εμπειρία θα σου πω προσοχή και στην ποιότητα αλλά και στην ποσότητα του βράχου που θα πάρεις. Μην πάρεις παραπάνω από ότι πραγματικά χρειάζεται και "μπουκώσεις" το ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος renadaktilidi έγραψε:

Ναι Ρενα με φωναζουν , καλως σας βρήκα . Δεν θα φτιαξω σαμπ  . Βραχο θα παρω τον πιο καλο που θα βρω και οσο χρειαζεται .

Σκιμερ σκεφτομαι να δω το  MCE 600 που διαβασα οτι ειναι καλο αλλα δεν ειμαι βέβαιη

πως θα το τοποθετησω γιατι το ενυδρειο δεν ακουμπαει σε τειχο ειναι στη μεση του δωματιου.

Θα δουμε για αρχη σας ευχαριστω πολυ ολους

 

To ΜCE 600 είναι μια πολύ καλή επιλογή (το χρησιμοποιώ και γω) και δεν εχει θεμα να ακουμπάει σε τοίχο. στέκεται πολύ καλά πάνω στο τζάμι. Όπως έγραψε ο Λουκάς, το media box που έχει μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για υλικά και να γλυτώσεις από φίλτρο. Σημαντικό και χώρος που κερδίζεις αφου δεν θα κάνεις σαμπ..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με βολεύει πολυ να φυγει το φιλτρο για να μεγαλωσει ο χωρος .

Θα ηθελα  να ρωτησω για τα φωτα . Νομιζεται οτι τα φωτα για θαλασσινο που ταιριαζουν στο Rιο  ειναι καλα ή θα πρεπει να αλλαξω ολο το συστημα φωτισμου

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις φωτιστικό t5 ή παλαιότερου τύπου t8  που είχε η juwel παλιότερα? Και καλωσήρθες στην όμορφη παρέα μας!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα . Δεν ειμαι σιγουρη για τα φωτα . Το ενυδρειο το πηρα πριν 4 χρονια αν βοηθαει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Κάλως όρισες!

Με υπομονή και καλό σχεδιασμό όλα θα πάνε μια χαρά και θα έχεις ένα όμορφο αποτέλεσμα με νορμάλ εξοδα! Πόσες λάμπες έχει 2? νομίζω οτι φοραει 2Χ45watt αν δεν κάνω λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να δείς αν είναι Τ5 ή Τ8 οι λάμπες σου.

Αν παίρνει μετατροπή στο υπάρχον να μπού 4 Τ5 θεωρώ ότι θα είσαι καλυμμένη για μια ανεμώνη ψηλά  και καποια πιο ευκολα μαλακά και LPS χαμηλότερα

 

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις αν είναι τ5 ή τ8 πρέπει να δεις τη διάμετρό τους..Τί εννοω..Αν το πάχος της λάμπας είναι όσο η τρύπα όταν κλείνεις τα δάχτυλα  μεταξύ αντίχειρα και δείκτη τότε είναι Τ8 αν είναι πολύ πιο λεπτή τότε είναι τ5 αλλιώς μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία να την ανεβάσεις για να σε βοηθήσουμε!! :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Skoti said:

Για να καταλάβεις αν είναι τ5 ή τ8 πρέπει να δεις τη διάμετρό τους..Τί εννοω..Αν το πάχος της λάμπας είναι όσο η τρύπα όταν κλείνεις τα δάχτυλα  μεταξύ αντίχειρα και δείκτη τότε είναι Τ8 αν είναι πολύ πιο λεπτή τότε είναι τ5 αλλιώς μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία να την ανεβάσεις για να σε βοηθήσουμε!! :) 

τι εννοεί ο ποιητής....

download.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρα  Τ5 

Έγινε επεξεργασία - renadaktilidi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος renadaktilidi έγραψε:

Ειναι σιγουρα  Τ5 

Μια χαρα....ποσες ειναι, τεσσερις;

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, dimtsok said:

Μια χαρα....ποσες ειναι, τεσσερις;

2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...