Jump to content

Lido120li


MK1977

Recommended Posts

Καλησπέρα. Εχω όπως λέει και ο τίτλος ένα Lido120li . Δουλεύω και το εσωτερικό του φίλτρο και ενα εξωτερικό eheim 2213 .και εχω και μπουκάλα co2 με bazooka. Τι έκανα τώρα έβγαλα από το εσωτερικό φίλτρο το θερμοστάτη και το τοποθέτησα στην εξαγωγή του φίλτρου. Στο κενό που δημιούργησε η αφαίρεση του θερμοστάτη έβαλα το Spray bar του εξωτερικού φίλτρου και το bazooka. Έκανα καλά η καλύτερη λύση θα ήταν να βάλω το μπαστούνι της εισαγωγής. ( ελπίζω να μην σας έκαψα [emoji38] )

 

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το μπαζουκα δεν το καταλαβα να πω την αληθεια... βαλε καμια φωτο να δουμε και αυτο και το συνολο ;)

 

αλλα τον θερμοστατη βαλτον στην εισαγωγη καλητερα, την εξαγωγη του co2 μακρυα απ την εξαγωγη, καπου μονη της και προσεξε την αναταραξη της επιφανειας γιατι αν δεν ειναι καλη θα εχεις μεγαλη απωλεια co2 λογο της ανταλλαγης αεριων...

Link to comment
Share on other sites

Το bazooka είναι διάχυτης.το θερμοστάτης που ειναι κοντά στην εξαγωγή και μεσα στο κουτί ήταν στην εξαγωγη κοντά. Σρην επιφάνεια εχω μια μικρή ανατάραξη λόγο του ότι δεν έχω ηλεκτροβανα (ειχα αλλά την έβγαλα ).το βασικό είναι μήπως καλητερα να βάλω το μπαστούνι της εισαγωγής αντι της εξαγωγης του εξωτερικού να ρουφάνε και το εσωτερικό και το εξωτερικό.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να και μια φωτογραφία 8de1d4be426e9fa83db87454c53506dc.jpg

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε και απο εμενα.πιο το νοημα που εβαλες την εξαγωγη του εξωτρικου φιλτρου μεσα στο εσωτερικο φιλτρο?? νομιζω μπρεδευτικα  τι προσπαθεις να πετυχεις με αυτο?????

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ακούσει απλά δεν μπορώ να θυμηθώ που είχα βρει το post να δω αν ειχε μπει η εξαγωγή ή η εισαγωγή του εξωτερικόυ φίλτρου .με αυτό το τρόπο αν μπει τελικά η εισαγωγή δεν θα εχω καλή φυλτρανση αφου θα τραβανε και τα δύο και θα είναι σαν ναψεχω ενα μεγαλητερο φίλτρο ; και μετά καλητερο οπτικα αφού θα φαίνονται λιγότερα μέσα στο ενυδρείο. Καθαρά για αισθητική το κάνω

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε φίλτρο είναι ένα διαφορετικό σύστημα φίλτρανσης για το ενυδρείο σου και έχουν και διαφορετική ροή, με αυτό που κάνεις θα βουλώσεις το εσωτερικό και θα ζορίσεις το εξωτερικό. Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις εάν το επιτρέπουν τα φίλτρα σου είναι να βάλεις το εσωτερικό πιο ψηλά για να φιλτράρει την επιφάνεια σε περίπτωση που σου δημιουργηθεί κάποιο φιλμ πάνω και το εξωτερικό να ρουφάει νερό από χαμηλά για να σου μαζεύει τα σωματίδια από τον βυθό που θα σηκώνονται από τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι εχει μια πάρα πολύ καλή τοποθέτηση στο θέμα μου.με έπεισες


Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...