Jump to content

Κρεμαστα φιλτρα


Recommended Posts

Γεια σας, σκεφτομαι στα 17 λιτρα ενυδρειακια μου να προχωρησω στην αγορα κρεμαστων φιλτρων. Για την εξοικονομιση χωρου, χωρανε περισσοτερο βιολογικο υλικο και οπτικα μου αρεσει να τα βλεπω περισσοτερο εκτος ενυδρειου παρα εντος. Εχω καταληξει σε αυτα αλλα εχω μπερδευτει:

1. https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/EHEIM-Liberty-75/204002/ σε αυτο δεν μπορω να καταλαβω πως μπαινει η διαταξη των υλικων εκτος του σφουγγαριου.

2. http://www.petsupermarket.gr/3109/προϊόντα/aqua-clear-power-filter-20-18-76lt.html εδω ειναι πιο ξεκαθαρη η τοποθετηση των υλικων.

3. http://www.petsupermarket.gr/6922/προϊόντα/sunsun-κρεμαστό-φίλτρο-hbl-501.html αυτο πιο οικονομικο, και σε αυτο δεν ξερω που μπαινει το βιολογικο υλικο. Οπως και που χρησιμευει αυτο το σωληνακι που ανεβαινει προς την επιφανεια. Ακουω προτασεις και βοηθεια γιατι εχω μπερδευτει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα διαλεγα με ακριβως την σειρα προτερεοτητας που τα εχεις απο το 1 εως το 3. Το sun sun δηλαδη το τελευταιο για το σωληνακι που αναφερεις ειναι για να τραβαει και απο την επιφανεια νερο για την απαλοιφη του πρωτεινικου φιλμ αλλα ποιοτικος θα διαλεγα ενα απο τα δυο πρωτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rik said:

Προσωπικα θα διαλεγα με ακριβως την σειρα προτερεοτητας που τα εχεις απο το 1 εως το 3. Το sun sun δηλαδη το τελευταιο για το σωληνακι που αναφερεις ειναι για να τραβαει και απο την επιφανεια νερο για την απαλοιφη του πρωτεινικου φιλμ αλλα ποιοτικος θα διαλεγα ενα απο τα δυο πρωτα.

Αναμεσα σε αυτα τα 2 ειμαι αλλα στο πρωτο της Eheim δεν μπορω να καταλαβω πως μπορω να βαλω την διαταξη των υλικων. Εχει μια πλακετα που ειναι το σφουγγαρι. Το mini siporax που χωραει σε αυτο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Αναμεσα σε αυτα τα 2 ειμαι αλλα στο πρωτο της Eheim δεν μπορω να καταλαβω πως μπορω να βαλω την διαταξη των υλικων. Εχει μια πλακετα που ειναι το σφουγγαρι. Το mini siporax που χωραει σε αυτο;

Μπορεις να βγαλεις την πλακετα και την θεση της να βαλεις mini siporax και ενα κομματακι σφουγγαρι ..

Υποθετω τουλαχιστον..

Ζητα να το δεις προτου το αγορασεις..

Και εγω ψηφιζω eheim...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω το λίγο μεγαλύτερο eheim και το βιολογικό το βάζω μέσα χύμα, εκεί που ξεκινά το καλάμι.

Είναι πολύ καλό φίλτρο και με πολύ μικρή κατανάλωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, stathis spithas said:

Μπορεις να βγαλεις την πλακετα και την θεση της να βαλεις mini siporax και ενα κομματακι σφουγγαρι ..

Υποθετω τουλαχιστον..

Ζητα να το δεις προτου το αγορασεις..

Και εγω ψηφιζω egeim...

Ναι θα ζητησω να το δω, δεν θελω να μου βγει και γκουμουτσα αλλα ειναι το μικροτερο και απο τα 3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, SOTIRIS said:

Έχω το λίγο μεγαλύτερο eheim και το βιολογικό το βάζω μέσα χύμα, εκεί που ξεκινά το καλάμι.

Είναι πολύ καλό φίλτρο και με πολύ μικρή κατανάλωση.

Αρα αφαιρεις την πλακετα με το σφουγγαρι τελειως και βαζεις ενα κομματι σφουγγαρι μεχρι την αρχη του καλαμιου και απο πανω το βιολογικο σου υλικο; Σε περιπτωση που θελεις να βαλεις πανω απο το βιολογικο υλικο και λιγο βαμβακι σε παιρνει;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα φιλτρα που εχουν αυτην την εισοδο του σωληνα υπαρχει περιπτωση να πιαστει καμμια ουρα; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Αρα αφαιρεις την πλακετα με το σφουγγαρι τελειως και βαζεις ενα κομματι σφουγγαρι μεχρι την αρχη του καλαμιου και απο πανω το βιολογικο σου υλικο; Σε περιπτωση που θελεις να βαλεις πανω απο το βιολογικο υλικο και λιγο βαμβακι σε παιρνει;

Δεν αφαιρώ τη πλακέτα με το σφουγγάρι, γιατί έτσι κι αλλιώς χωράει αρκετό βιολογικό.

Ναι εάν θελήσω μπορώ να προσθέσω μια στρώση από ενυδρειακό βαμβάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Σε αυτα τα φιλτρα που εχουν αυτην την εισοδο του σωληνα υπαρχει περιπτωση να πιαστει καμμια ουρα; 

Από υγιές ψάρι δεν υπάρχει περίπτωση.:)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SOTIRIS said:

Δεν αφαιρώ τη πλακέτα με το σφουγγάρι, γιατί έτσι κι αλλιώς χωράει αρκετό βιολογικό.

Ναι εάν θελήσω μπορώ να προσθέσω μια στρώση από ενυδρειακό βαμβάκι.

Οποτε το σφουγγαρι μενει και το βιολογικο υλικο μπαινει απο την μπροστινη μερια της πλακετας η την πισω;

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα αντιστοιχο ενυδρειακι ειχα το Aqua clear. Πολυ καλο φιλτρακι, με θεση για βιολογικο υλικο (που υπηρχε στην συσκευασια) και πολυ ευκολο στο καθαρισμα. Το Eheim το εχει ενας φιλος κ δε μπορω να πω οτι τρελενομαι με τη χρηστικοτητα του. Τα μεγαλυτερα μοντελα ειναι σαφως πιο λειτουργικα.

Αν σε φερνει ο δρομος σου απο Ιλιον κ θες να το δεις απο κοντα στειλε ενα pm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Οποτε το σφουγγαρι μενει και το βιολογικο υλικο μπαινει απο την μπροστινη μερια της πλακετας η την πισω;

Ακριβώς πάνω από το καλάμι.

Αύριο θα προσπαθήσω να σου ανεβάσω φωτογραφία από το δικό μου φίλτρο για να καταλάβεις καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SOTIRIS said:

Ακριβώς πάνω από το καλάμι.

Αύριο θα προσπαθήσω να σου ανεβάσω φωτογραφία από το δικό μου φίλτρο για να καταλάβεις καλύτερα.

Ναι θα πρεπει να το δω οπτικα για να καταλαβω :) Σε αυτην την φωτο δειχνει που μπαινει το σφουγγαρι το βιολογικο με προβληματιζει. Πιο πολυ γιατι πρωτα θεωρητικα οπως εισερχεται το νερο το σφουγγαρι κραταει τα χοντρα και μετα το siporax αναλαμβανει την βιολογικη φιλτρανση. Σιγουρα θα χρειαστω φωτο χαχα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Ναι θα πρεπει να το δω οπτικα για να καταλαβω :) Σε αυτην την φωτο δειχνει που μπαινει το σφουγγαρι το βιολογικο με προβληματιζει. Πιο πολυ γιατι πρωτα θεωρητικα οπως εισερχεται το νερο το σφουγγαρι κραταει τα χοντρα και μετα το siporax αναλαμβανει την βιολογικη φιλτρανση. Σιγουρα θα χρειαστω φωτο χαχα! 

Θα την έχεις αύριο.:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Antonis K said:

Σε ενα αντιστοιχο ενυδρειακι ειχα το Aqua clear. Πολυ καλο φιλτρακι, με θεση για βιολογικο υλικο (που υπηρχε στην συσκευασια) και πολυ ευκολο στο καθαρισμα. Το Eheim το εχει ενας φιλος κ δε μπορω να πω οτι τρελενομαι με τη χρηστικοτητα του. Τα μεγαλυτερα μοντελα ειναι σαφως πιο λειτουργικα.

Αν σε φερνει ο δρομος σου απο Ιλιον κ θες να το δεις απο κοντα στειλε ενα pm.

Ευχαριστω πολυ! Ναι εαν με φερει ο δρομος θα ηθελα να το δω, πιο πολυ για το μεγεθος γιατι σε αυτο η διαταξη ειναι ξεκαθαρη. Σε 17 λιτρα δεν θα ηθελα να πιανει την μιση πλατη του ενυδρειου. :)

Link to comment
Share on other sites

@Rik, @SOTIRIS, @Antonis K @stathis spithas ευχαριστω πολυ παιδια!

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

 

Αν σε φερνει ο δρομος σου απο Ιλιον κ θες να το δεις απο κοντα στειλε ενα pm.

Φιλαρακι στο ιλιον δουλευω.

Αν καμια φορα περασεις απο στρογγυλη πλατεια απεναντι απο το σκλαβενιτη εχει χρωματοπωλειο, ελα θα με βρεις εκει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και εχθές έχω το λίγο μεγαλύτερο μοντέλο. Οπότε ρίξε μια ματιά στις παρακάτω φωτογραφίες για να καταλάβεις περίπου.:)

Εδώ με όλα τα υλικά πλακέτες με τα σφουγγάρια.

20170511_200844.thumb.jpg.8869c0c37074682b3a486ece009ee74c.jpg

Και μία χωρίς.

20170511_200904.thumb.jpg.e513a212387166dcb2bb8e21fdc6949c.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Όπως σου είπα και εχθές έχω το λίγο μεγαλύτερο μοντέλο. Οπότε ρίξε μια ματιά στις παρακάτω φωτογραφίες για να καταλάβεις περίπου.:)

Εδώ με όλα τα υλικά πλακέτες με τα σφουγγάρια.

20170511_200844.thumb.jpg.8869c0c37074682b3a486ece009ee74c.jpg

Και μία χωρίς.

20170511_200904.thumb.jpg.e513a212387166dcb2bb8e21fdc6949c.jpg

Πολυ ωρεο φιλτρακι!!!! θα το επερνα αλλα δεν μπαινει στο ενυδρειο μου..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SOTIRIS said:

Όπως σου είπα και εχθές έχω το λίγο μεγαλύτερο μοντέλο. Οπότε ρίξε μια ματιά στις παρακάτω φωτογραφίες για να καταλάβεις περίπου.:)

Εδώ με όλα τα υλικά πλακέτες με τα σφουγγάρια.

20170511_200844.thumb.jpg.8869c0c37074682b3a486ece009ee74c.jpg

Και μία χωρίς.

20170511_200904.thumb.jpg.e513a212387166dcb2bb8e21fdc6949c.jpg

Ευχαριστω για τις φωτο! Αρα οπως το βλεπω ετσι οπως κατεβαινει το σωληνακι να υποθεσω οτι βγαζει το νερο που τραβαει απο εκει; Οποτε το νερο φιλτραρετε αρχικα με το βιολογικο σου υλικο, αμεσως μετα το σφουγγαρι και τελος το βαμβακι;

Link to comment
Share on other sites

Το καλάμι είναι το σημείο που τραβάει το νερό. Το φέρνει δηλαδή μέσα στο φίλτρο είναι η εισαγωγή δηλαδή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, SOTIRIS said:

Το καλάμι είναι το σημείο που τραβάει το νερό. Το φέρνει δηλαδή μέσα στο φίλτρο είναι η εισαγωγή δηλαδή.

Αρα παει μακαρονι> πλακετα σφουγγαρι> πλακετα βαμβακι. Πιο πολυ την διαταξη θελω να δω. Ειδα και αυτο σημερα https://www.google.gr/search?q=sunsun+302+hang+on+filter&client=ms-android-om-lge&prmd=imvn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjHpubCyujTAhVJL1AKHWizBocQ_AUICigB&biw=320&bih=440#imgrc=NGys5lsdfAy-mM: βεβαια δεν περιμενω και πολλα γιατι ειναι κινεζια αλλα η τιμη του ειναι πολυ χαμηλη. Γενικα που εψαξα σημερα eheim και aquaclear μονο με παραγγελια. Ολα τα κοντινα μου καταστηματα δουλευουν με τα κινεζικα.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Ο κανόνας είναι να προστατεύουμε το βιολογικό υλικό για να μη βουλώνουν οι πόροι του γρήγορα. Άρα ανάλογα με τη φορά του νερού σφουγγάρι (για να κρατά τα χοντρά) , βιολογικό υλικό,και στο τέλος ενυδρειακό βαμβάκι (για τα ψιλά).:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, SOTIRIS said:

Ο κανόνας είναι να προστατεύουμε το βιολογικό υλικό για να μη βουλώνουν οι πόροι του γρήγορα. Άρα ανάλογα με τη φορά του νερού σφουγγάρι (για να κρατά τα χοντρά) , βιολογικό υλικό,και στο τέλος ενυδρειακό βαμβάκι (για τα ψιλά).:)

 

Ναι ετσι το εχω στα εσωτερικα μου απλα στα hang on τυπου δεν ξερω με ποια φορά  παει το νερο γι αυτο ρωταω. Λογικα αυτο θα το καταλαβω εαν βαλω σε λειτουργια το φιλτρο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...