Jump to content

Φωτισμός ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά...έχω στημένο ενυδρείο σχεδόν ένα μήνα τώρα φυτεμένο με anoubia nana, valsineria,  egeria densa και ένα άλλο φυτό που μου έδωσε ένας φίλος αλλά δεν θυμάμαι το όνομα του... Σχετικά έχουν καλή ανάπτυξη απλά διακρίνω στο κάτω μέρος των κορμόν τους ένα καφετι χρώμα... Ο φωτισμός μου είναι Led T5  30cm..σύντομα θα την αλλάξω και θα ήθελα να μάθω τι ακριβός λάμπα να προμηθευτώ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Giannis stam έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά...έχω στημένο ενυδρείο σχεδόν ένα μήνα τώρα φυτεμένο με anoubia nana, valsineria,  egeria densa και ένα άλλο φυτό που μου έδωσε ένας φίλος αλλά δεν θυμάμαι το όνομα του... Σχετικά έχουν καλή ανάπτυξη απλά διακρίνω στο κάτω μέρος των κορμόν τους ένα καφετι χρώμα... Ο φωτισμός μου είναι Led T5  30cm..σύντομα θα την αλλάξω και θα ήθελα να μάθω τι ακριβός λάμπα να προμηθευτώ...

Αν σου είναι εύκολο βάλε μια φωτογραφία να δούμε φωτιστικό, ενυδρείο και φυτά, για να μπορέσουμε να καταλάβουμε το τι χρειάζεσαι.:)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτή μπόρεσα να βγάλω... Δεν με αφήνει το σύστημα για περισσότερα mb..

1494526300812-1137944131.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακόμα καλύτερη 

1494526524954-386014006.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπραβο!!! πολυ καλη δουλεια!!!! αν ειναι καντο παρουσιαση να το δουμε... :thumbup:

τορα για τα φυτα νομιζω αν εβαζες ταμπλετουλες θα ειναι καλητερα.... 

Link to comment
Share on other sites

Να μην αλλάξω λάμπα προτείνεις.....;θα τα πούμε και το Σάββατο από κοντά καλύτερα.. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει παρουσίαση πριν από μερικές ημέρες.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Giannis stam έγραψε:

Έχω κάνει παρουσίαση πριν από μερικές ημέρες.. 

Δεν το ειχα δει..... υπαρχει καποιο λινκ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

Δεν το ειχα δει..... υπαρχει καποιο λινκ?

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω... Είμαι νέος εδώ και δεν ξέρω να χειριστω καλά το forum.. Ψάξε στης φωτογραφίες μελών.. Νέος αρχάριος ο τίτλος.. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Giannis stam έγραψε:

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω... Είμαι νέος εδώ και δεν ξέρω να χειριστω καλά το forum.. Ψάξε στης φωτογραφίες μελών.. Νέος αρχάριος ο τίτλος.. 

ok :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός σου όπως θα έχεις αντιληφθεί είναι ανεπαρκής για αυτό και στο κάτω μέρος των φυτών (επειδή δεν φτάνει το απαιτούμενο φως) τα φύλλα πέφτουν .

Το πρόβλημα όμως είναι πως θα καταφέρεις να στηρίξεις μια νέα λάμπα.

Επίσης να ξέρεις πως η egeria χρειάζεται αρκετά νιτρικά για να <<τραφεί>>.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Ο φωτισμός σου όπως θα έχεις αντιληφθεί είναι ανεπαρκής για αυτό και στο κάτω μέρος των φυτών (επειδή δεν φτάνει το απαιτούμενο φως) τα φύλλα πέφτουν .

Το πρόβλημα όμως είναι πως θα καταφέρεις να στηρίξεις μια νέα λάμπα.

Επίσης να ξέρεις πως η egeria χρειάζεται αρκετά νιτρικά για να <<τραφεί>>.

Ειδικά η egeria έχει την καλύτερη ανάπτυξη... Ήδη έχω κάνει κλάδεμα μια φορά γιατί είχε μεγαλώσει τόσο που καλυπτε τον φωτισμό..σίγουρα θα άλαξω φωτισμό, θα βάλω και ταμπλετες βέβαια... Απλά ρώτησα τι είδους φωτισμό θα ήταν καλύτερο να βάλω.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Giannis stam έγραψε:

Ειδικά η egeria έχει την καλύτερη ανάπτυξη... Ήδη έχω κάνει κλάδεμα μια φορά γιατί είχε μεγαλώσει τόσο που καλυπτε τον φωτισμό..σίγουρα θα άλαξω φωτισμό, θα βάλω και ταμπλετες βέβαια... Απλά ρώτησα τι είδους φωτισμό θα ήταν καλύτερο να βάλω.. 


Στα 60 λίτρα που είναι το ενυδρείο καμιά 40-45 watt θα ήταν καλός φωτισμός.

Τα kelvin να είναι 6400. Ίσως να μπορούσες με κάποια πατέντα να ταίριαζες δυο μικρές λάμπες φθορίου ή κάτι τέτοιο.

Θα ψάξω για κανένα παρόμοιο θέμα στο φόρουμ και θα σου βάλω το λινκ μήπως βοηθηθείς.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:


Στα 60 λίτρα που είναι το ενυδρείο καμιά 40-45 watt θα ήταν καλός φωτισμός.

Τα kelvin να είναι 6400. Ίσως να μπορούσες με κάποια πατέντα να ταίριαζες δυο μικρές λάμπες φθορίου ή κάτι τέτοιο.

Θα ψάξω για κανένα παρόμοιο θέμα στο φόρουμ και θα σου βάλω το λινκ μήπως βοηθηθείς.:)

 

Σε ευχαριστώ πολύ.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη, κανε ενα κοπο κ μετρα τις διαστασεις του "κουτιου" που βρισκεται το φωτιστικο led, εσωτερικα (και υψος).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Φιλε Γιαννη, κανε ενα κοπο κ μετρα τις διαστασεις του "κουτιου" που βρισκεται το φωτιστικο led, εσωτερικα (και υψος).

Καλησπέρα... Είναι 50 cm. για το ύψος με παίρνει αρκετά... Γύρω στους 2 πόντους.. .. Δεν με παίρνει για 60cm..θα πρέπει να άλαξω όλο το σύστημα μετά... Θα το κανω κάποια στιγμή αλλά αργότερα.. Τώρα αναγκαστικά θα παίξω ίσως με δύο 30cm.. Κατά προτίμηση Led T5... Έτσι λέγονται αυτές που είδα... Τώρα για τα kelvin δεν θυμάμαι... Αλλά νομίζω γύρω στα 300 η 400 η μία... Αν μου πει κάποιος το οκ...γιατί εγώ δεν ξέρω και πολλά... Ελπίζω να σε δω αύριο στη συνάντηση και να το συζητήσουμε καλύτερα.. 

Έγινε επεξεργασία - Giannis stam
Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι με παίρνει για πατέντες

Έγινε επεξεργασία - Giannis stam
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Giannis stam έγραψε:

Καλησπέρα... Είναι 50 cm. για το ύψος με παίρνει αρκετά... Γύρω στους 2 πόντους.. .. Δεν με παίρνει για 60cm..θα πρέπει να άλαξω όλο το σύστημα μετά... Θα το κανω κάποια στιγμή αλλά αργότερα.. Τώρα αναγκαστικά θα παίξω ίσως με δύο 30cm.. Κατά προτίμηση Led T5... Έτσι λέγονται αυτές που είδα... Τώρα για τα kelvin δεν θυμάμαι... Αλλά νομίζω γύρω στα 300 η 400 η μία... Αν μου πει κάποιος το οκ...γιατί εγώ δεν ξέρω και πολλά... Ελπίζω να σε δω αύριο στη συνάντηση και να το συζητήσουμε καλύτερα.. 

 

Δυσκολα τα πραγματα. Φθοριου δε μπαινουν λόγω μηκους αλλα κ λογω οτι θα ανεβαζουν μεγαλη θερμοκρασια μεσα στο κουτι.  Εριξα μια ματια στα τ5 led που γραφεις κ βγαινουν σε 3000Κ και 4000Κ. Το 3000 ειναι κατακιτρινο κ δεν κανει. Το 4000 μπαινει αλλα καλο ειναι να ειναι σε συνδιασμο με μια 6500Κ. Αν εχεις σκοπο να αλλαξεις στο μελλον ολο το συστημα οπως γραφεις, μπορεις να αναβαθμισεις ευκολα κ φτηνα τον φωτισμο σου τωρα, με λεντοταινιες (μη αδιαβροχες). Συνηθως δε τις συνιστω γιατι μετα απο λιγο καιρο πεφτει η αποδοση τους, αλλα για ενα διαστημα θα εισαι καλυμενος και μπορεις να πειραματιστεις με μια, δυο, τρεις η και παραπανω σειρες.

Πιθανοτατα θα ερθω στη συναντηση αλλα ψιλοαργα. Αν σε πετυχω ευχαριστως να το συζητησουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχουν λάμπες φθορίου Τ5 στα 438mm μήκος, τις έχω.

Εύκολα θα βρεις grolux και από juwel την day. Οι τιμές όμως δεν είναι σαν τις κλασσικές του εμπορίου, γύρω στο 10ρικο παίζει η μία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...