Jump to content

Βιολογικό υλικό και σφουγγάρια στα φίλτρα μας


georgerocks

Recommended Posts

Ριχαρδε, τα μαυρα σφουγγαρια δεν μπορουν να αντικατασταθουν απο βαμβακι και να αφησεις και χωρο για βιολογικο στο ιδιο κυτιο.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Sturm έγραψε:

Ριχαρδε, τα μαυρα σφουγγαρια δεν μπορουν να αντικατασταθουν απο βαμβακι και να αφησεις και χωρο για βιολογικο στο ιδιο κυτιο.

Greetings from the dark side!
 

Το προβλημα ειναι οτι θα μπουκωνει ευκολα και εαν δεις τα μαυρα σφουγγαρια εχουν κατι εγκοπες σαν αυγουλιερα ενα πραγμα για να κραταει καποια αποσταση απο τον πατο του φιλτρου και να μπορει να κυκλοφορει το νερο ποιο ευκολα απο κατω και να κατακαθονται καποια χοντρα ιζηματα οπου εχουν περασει το ασπρο πλαινο χοντροτρυπο σφουγγαρι.

Εαν δεν μου εφτανε η βιολογια τοτε θα αλλαζα το ασπρο πλαινο μεγαλο σφουγγαρι απο coarse που ειναι σε πατεντα foam δηλαδη ποιο μικροτρυπο αφρωδες σφουγγαρι και παλι θα εβλεπα στην πορεια την ολη ροη του φιλτρου εαν τα παει καλα. Και θα εβαζα κεραμικο στο καλαθι του πατου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεει οτι 1 λιτρο κεραμικο κανει για 1200 sqm τι εννοει;

Και καποιες αλλες εταιρειες λενε 1200m2.

Πως ξερουμε για ποση ιχθυοφοτριση αντιστοιχουν αυτες οι μοναδες μετρησης;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Οταν λεει οτι 1 λιτρο κεραμικο κανει για 1200 sqm τι εννοει;

Και καποιες αλλες εταιρειες λενε 1200m2.

Πως ξερουμε για ποση ιχθυοφοτριση αντιστοιχουν αυτες οι μοναδες μετρησης;

Εννοει το ποση αποικησιμη επιφανεια προσφερει το καθε κεραμικο υλικο....

Το ποσο χρειαζομαστε αυτο το βλεπουμε απο τις μετρησεις που κανουμε, αναλογα τους ρυπους, δυσκολο να το ποσοτικοποιησεις, βλεπουμε εαν μετραμε αμμωνια και ΝΟ2 μετα την περιοδο στρωσιματος..

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Αρα μονο με μετρησεις εφοσον εχει τοποθετησει την ποσοτητα υλικου στο καδο, οκ ευχαριστω.:usd:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα..... ενας εμπειρικος κανονας ειναι ενα λιτρο κεραμικο ανα 100 λιτρα νερο αλλα οπως καταλαβαινεις εξαρτατε και την ιχθυοφορτωση το ποσο ταιζουμε το κεραμικο που εχουμε, αν εχουμε μεγαλα η μικρα ψαρια κλπ. :) οποτε με τις μετρησεις ξερουμε πραγματικα που βαδιζουμε.....εχει τυχη σε πολλους που παρολο το ενυδρειο ειναι στρωμενο να συνεχιζουν να μετρανε ΝΟ2. Με το που αυξηθηκε το βιολογικο υλικο μετα απο μια ημερα οι τιμες στρωσαν.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ωραίο θέμα και ερώτημα που δεν θεωρώ ικανοποιητικά απαντημένο. Ποτέ δεν μου έκατσε καλά να διαβάζω παροτρύνσεις του τύπου "για αρχή πέτα όλα τα σφουγγάρια και βάλε βιολογικό".

Το ενυδρείο που έχω διαθέτει μια μάλλον περίπλοκη κατασκευή της JUWEL στο φίλτρο του,  με εισαγωγή από διαφορετικά σημεία και ροή διαφόρων ταχυτήτων. Όταν το αγοράζει κανείς ως έτοιμη λύση-πακέτο και το πρώτο πράγμα που καλείται να κάνει είναι να πετάξει τμήμα του πακέτου (δεν συζητώ καν την παρότρυνση ξήλωσε το εσωτερικό φίλτρο και βάλε εξωτερικό όταν πρόκειται για καινούργιο ενυδρείο) ε η πρώτη αντίδραση είναι περίπου... wtf :)

Ειδικά για το φίλτρο της Juwel είχα διαβάσει εδώ μέσα μια πολύ ωραία ανάλυση  που πρέπει κανείς να λαμβάνει υπόψη όταν πάει να πειράξει τα υλικά. Δυστυχώς τη βρήκα αφού έβγαλα όλα τα σφουγγάρια και τώρα σκέφτομαι αν μπορώ να κάνω αλλαγές αφού η ιχθυοφόρτιση έχει εκτιναχτεί (ζωοτόκα γαρ ) και έχω συχνά προβλήματα με μείωση ως και σταμάτημα της ροής στο φίλτρο...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
 
ωραίο θέμα και ερώτημα που δεν θεωρώ ικανοποιητικά απαντημένο. Ποτέ δεν μου έκατσε καλά να διαβάζω παροτρύνσεις του τύπου "για αρχή πέτα όλα τα σφουγγάρια και βάλε βιολογικό".
Το ενυδρείο που έχω διαθέτει μια μάλλον περίπλοκη κατασκευή της JUWEL στο φίλτρο του,  με εισαγωγή από διαφορετικά σημεία και ροή διαφόρων ταχυτήτων. Όταν το αγοράζει κανείς ως έτοιμη λύση-πακέτο και το πρώτο πράγμα που καλείται να κάνει είναι να πετάξει τμήμα του πακέτου (δεν συζητώ καν την παρότρυνση ξήλωσε το εσωτερικό φίλτρο και βάλε εξωτερικό όταν πρόκειται για καινούργιο ενυδρείο) ε η πρώτη αντίδραση είναι περίπου... wtf [emoji4]
Ειδικά για το φίλτρο της Juwel είχα διαβάσει εδώ μέσα μια πολύ ωραία ανάλυση  που πρέπει κανείς να λαμβάνει υπόψη όταν πάει να πειράξει τα υλικά. Δυστυχώς τη βρήκα αφού έβγαλα όλα τα σφουγγάρια και τώρα σκέφτομαι αν μπορώ να κάνω αλλαγές αφού η ιχθυοφόρτιση έχει εκτιναχτεί (ζωοτόκα γαρ ) και έχω συχνά προβλήματα με μείωση ως και σταμάτημα της ροής στο φίλτρο...
 

Φιλαρακι καλησπερα. Αν εχεις προβλημα με την ιχθυοφορτιση χρειαζεσαι βιολογια και οχι σφουγγαρια. Τα σφουγγαρια εχουν τον συγκεκριμενο ρολο της μηχανικης φιλτρανσης και οχι της βιολογικης. Ασχετως αν πιανουν και καποια βιολογια. Καποια αλλα σφουγγαρια εχουν τον ρολο του ανθρακα κτλ κτλ! Εσυ τι ακριβως εχεις για να σε βοηθησουμε;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Κοιτα..... ενας εμπειρικος κανονας ειναι ενα λιτρο κεραμικο ανα 100 λιτρα νερο αλλα οπως καταλαβαινεις εξαρτατε και την ιχθυοφορτωση το ποσο ταιζουμε το κεραμικο που εχουμε, αν εχουμε μεγαλα η μικρα ψαρια κλπ. :) οποτε με τις μετρησεις ξερουμε πραγματικα που βαδιζουμε.....εχει τυχη σε πολλους που παρολο το ενυδρειο ειναι στρωμενο να συνεχιζουν να μετρανε ΝΟ2. Με το που αυξηθηκε το βιολογικο υλικο μετα απο μια ημερα οι τιμες στρωσαν.

Καταλαβα.;)

Βασικα εγω στο δικο μου εχω ελαφροπετρα και θελω να αντικαταστησω με κεραμικο γι αυτο ρωταω. Ο λογος ειναι οτι η ελαφροπετρα χαμηλωνει αρκετα την ροη λογο μαζας ενω με το κεραμικο θα εχω καλητερη ροη του νερου μεσα στο φιλτρο λογο σχεδιασμου του. Τωρα με τρομαζει λιγο η αντικατασταση στην αρχη γιατι φοβαμαι μην αποδυναμωσω πολυ την βιολογια.

Σκεφτομαι να αφαιρεσω την μιση ελαφροπετρα για 15 μερες και μετα την αλλη μιση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι να το κάνεις Βασίλη @billaus. Για σίγουρα βγάλε καλύτερα το 1/3 και συνεχίζεις. Πιστεύω ότι θα δεις σημαντική διαφορά στη ροή, αφού εντοπίζεις ήδη πρόβλημα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@billaus Το 1/3 καλυτερα.

Μισο μισο και εγω θα φοβομουν.

Οταν ανοιξεις το φιλτρο και αφου ξεπλυνεις τα υλικα,στο νερο (μουγρα) που θα εχεις μεσα στον κουβα βουτα το καινουριο βιολογικο να ποτισει και απο εκει λιγη βρωμα,θα το βοηθησεις καλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ ετσι θα γινει. Πολυ καλη ιδεα argy αυτη με το νερο, δεν το ειχα σκεφτει.:icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Sturm έγραψε:


Φιλαρακι καλησπερα. Αν εχεις προβλημα με την ιχθυοφορτιση χρειαζεσαι βιολογια και οχι σφουγγαρια. Τα σφουγγαρια εχουν τον συγκεκριμενο ρολο της μηχανικης φιλτρανσης και οχι της βιολογικης. Ασχετως αν πιανουν και καποια βιολογια. Καποια αλλα σφουγγαρια εχουν τον ρολο του ανθρακα κτλ κτλ! Εσυ τι ακριβως εχεις για να σε βοηθησουμε;

Greetings from the dark side!

 

 

Είχα κάνει μια (μάλλον αποτυχημένη) παρουσίαση εδώ  πριν βάλω τα ψάρια. Τώρα πια έχει γκάπι που γεννάνε συνεχώς οπότε υπάρχουν πάνω κάτω 10 ενήλικα και δεκάδες ανήλικα διαφόρων ηλικιών από γόνο μέχρι λίγο πριν την ενηλικίωση. Μαζί τους συμβιώνουν και μερικές αμανο και rcs, 1 ancistrus και 5 neon tetra.

Από τροφή ρίχνω και φύλλο και πελετ, αλλά και σκόνη για τον γόνο, όλα της NLS. Ταίζω κάθε 2-3 μέρες. Αν και ρίχνω λίγη και γίνεται ανάρπαστη, πιστεύω ότι η σκόνη  ευθύνεται κατά κύριο λόγο για το πρόβλημα της ροής αφού μπουκώνει το μαλλί που βρίσκεται πρώτο στην πάνω είσοδο του φίλτρου.

Αλλάζω κάθε εβδομάδα 50% αλλά μέχρι την Τετάρτη η ροή από τον κυκλοφορητή πέφτει στο μισό και πρέπει να ξεπλύνω το μαλλί για να διορθωθεί. Αυτό με προβληματίζει γιατί κάνει τη συντήρηση αδύνατη αν χρειαστεί να λείψω. Δεν φτάνει να βάλω κάποιον να ρίχνει λίγη τροφή, πρέπει να είναι γνώστης και να παρατηρεί/επεμβαίνει.

 

****Μάλλον καλύτερα να μεταφερθεί αλλού αυτό το post αν οι mod κρίνουν ότι ξεφεύγει από το θέμα του φίλου

Έγινε επεξεργασία - kostascb
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, billaus said:

Οκ ετσι θα γινει. Πολυ καλη ιδεα argy αυτη με το νερο, δεν το ειχα σκεφτει.:icon_dance:

 

Κι εγω ετσι κανω σε ολα τα καινούρια ενυδρεία που στήνω απλα δεν βάζω λίγη βρώμα αλλα πολυ για σιγουριά! Σφουγγιζω ολη την βρώμα και την μαυρίλα που έχουν τα παλιά σφουγγάρια στο καινούριο υλικό μεσα στο φιλτρο και αν ειναι εντελώς παρθένο το νέο ενυδρείο απο άμμο, ξύλα κλπ και πριν μπουνε μεσα τα ψάρια ρίχνω παντου στο ενυδρείο. Απλα πρεπει μετα να αφήσεις να δουλέψει το φιλτρο σου ώστε να καθαρίσει το νερό και μετα απο λίγες μερες μια καλη σκούπα και ειναι τζι τζι απο άποψη βιολογίας! Ειδικά οταν ειναι να βάλω Corydoras ή γαρίδες. Απλα για κάποιο διάστημα θα εχεις μαυρίλα σε όλον τον πάτο του ενυδρειου! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
 
Είχα κάνει μια (μάλλον αποτυχημένη) παρουσίαση εδώ  πριν βάλω τα ψάρια. Τώρα πια έχει γκάπι που γεννάνε συνεχώς οπότε υπάρχουν πάνω κάτω 10 ενήλικα και δεκάδες ανήλικα διαφόρων ηλικιών από γόνο μέχρι λίγο πριν την ενηλικίωση. Μαζί τους συμβιώνουν και μερικές αμανο και rcs, 1 ancistrus και 5 neon tetra.
Από τροφή ρίχνω και φύλλο και πελετ, αλλά και σκόνη για τον γόνο, όλα της NLS. Ταίζω κάθε 2-3 μέρες. Αν και ρίχνω λίγη και γίνεται ανάρπαστη, πιστεύω ότι η σκόνη  ευθύνεται κατά κύριο λόγο για το πρόβλημα της ροής αφού μπουκώνει το μαλλί που βρίσκεται πρώτο στην πάνω είσοδο του φίλτρου.
Αλλάζω κάθε εβδομάδα 50% αλλά μέχρι την Τετάρτη η ροή από τον κυκλοφορητή πέφτει στο μισό και πρέπει να ξεπλύνω το μαλλί για να διορθωθεί. Αυτό με προβληματίζει γιατί κάνει τη συντήρηση αδύνατη αν χρειαστεί να λείψω. Δεν φτάνει να βάλω κάποιον να ρίχνει λίγη τροφή, πρέπει να είναι γνώστης και να παρατηρεί/επεμβαίνει.
 
****Μάλλον καλύτερα να μεταφερθεί αλλού αυτό το post αν οι mod κρίνουν ότι ξεφεύγει από το θέμα του φίλου

Τι υλικα εχεις μεσα στο φιλτρο σου; το βαμβακι αφου μπουκωνει θα πρεπει να το αλλαζεις οχι να το ξεπλενεις. Οταν θα λειπεις δεν θα πεφτει τοση τροφη οποτε δεν εχεις θεμα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:


Τι υλικα εχεις μεσα στο φιλτρο σου; το βαμβακι αφου μπουκωνει θα πρεπει να το αλλαζεις οχι να το ξεπλενεις. Οταν θα λειπεις δεν θα πεφτει τοση τροφη οποτε δεν εχεις θεμα.

Greetings from the dark side!
 

 

Τα υλικά είναι μαλλί-άνθρακας-μαλλί-τύρφη-βιολογικό.

Μετά από πολλές δοκιμές έχω καταλήξει ότι ξεπλένοντας σε τρεχούμενο νερό το μαλλί από την πίσω πλευρά (αντίθετα από τη ροή του φίλτρου) γίνεται σχεδόν καινούργιο. Έτσι βγάζει τουλάχιστον την εβδομάδα. Εννοείται μόνο στο μαλλί κάνω κάτι τέτοιο για να μη χάσω βιολογία. 

Το βιολογικό είναι ένα σακουλάκι siporax mini κι ένα δίχτυ με κανονικό siporax στο οποίο δεν χώρεσαν και τα 1000ml, υπολογίζω να είναι γύρω στα 500-750.

Όπως αναφέρεται και στην ανάλυση του Juwel-φιλτρόκουτου που παρέθεσα παραπάνω, ο κυκλοφορητής τραβάει το νερό από ένα σημείο λίγο κάτω από τη μέση του φιλτρόκουτου οπότε το mini siporax και ένα μέρος του υπόλοιπου siporax είναι κάτω από αυτό το άνοιγμα που θεωρείται "αργής ροής". Εκεί κανονικά υπήρχε το μπλε σφουγγάρι της juwel.

Να σημειώσω εδώ ότι δεν έχω καθαρίσει ποτέ το βυθό με σκούπα θεωρώντας ότι θα έκανε κακό στις γαρίδες και το ancistrus. Ότι τραβήξει το λάστιχο μόνο όταν αλλάζω νερό. Αυτό ίσως επιδεινώνει το πρόβλημα γιατί το φίλτρο έχει και μια δεύτερη σχάρα χαμηλά προς το βυθό απόπου δεν φαίνεται να έχει δυνατή εισρόφηση αλλά όλο και βρίσκω σκαλωμένη Moss και άλλα σκουπιδάκια...

 

Link to comment
Share on other sites

 
Τα υλικά είναι μαλλί-άνθρακας-μαλλί-τύρφη-βιολογικό.
Μετά από πολλές δοκιμές έχω καταλήξει ότι ξεπλένοντας σε τρεχούμενο νερό το μαλλί από την πίσω πλευρά (αντίθετα από τη ροή του φίλτρου) γίνεται σχεδόν καινούργιο. Έτσι βγάζει τουλάχιστον την εβδομάδα. Εννοείται μόνο στο μαλλί κάνω κάτι τέτοιο για να μη χάσω βιολογία. 
Το βιολογικό είναι ένα σακουλάκι siporax mini κι ένα δίχτυ με κανονικό siporax στο οποίο δεν χώρεσαν και τα 1000ml, υπολογίζω να είναι γύρω στα 500-750.
Όπως αναφέρεται και στην ανάλυση του Juwel-φιλτρόκουτου που παρέθεσα παραπάνω, ο κυκλοφορητής τραβάει το νερό από ένα σημείο λίγο κάτω από τη μέση του φιλτρόκουτου οπότε το mini siporax και ένα μέρος του υπόλοιπου siporax είναι κάτω από αυτό το άνοιγμα που θεωρείται "αργής ροής". Εκεί κανονικά υπήρχε το μπλε σφουγγάρι της juwel.
Να σημειώσω εδώ ότι δεν έχω καθαρίσει ποτέ το βυθό με σκούπα θεωρώντας ότι θα έκανε κακό στις γαρίδες και το ancistrus. Ότι τραβήξει το λάστιχο μόνο όταν αλλάζω νερό. Αυτό ίσως επιδεινώνει το πρόβλημα γιατί το φίλτρο έχει και μια δεύτερη σχάρα χαμηλά προς το βυθό απόπου δεν φαίνεται να έχει δυνατή εισρόφηση αλλά όλο και βρίσκω σκαλωμένη Moss και άλλα σκουπιδάκια...
 

Ωραια. Πες μου τωρα, την τυρφη και τον ανθρακα τι τα θες; γιατι να τρως πολυτιμο χωρο απο την βιολογια σου;
Ακου να δεις γιατι δεν το εχω δουλεψει ποτε αυτο το φιλτρο, απο κει που μπαινει το νερο προς τα εκει που βγαινει θα βαλεις σφουγγαρι, βαμβακι και μετα βιολογικο. Αυτη ειναι η σειρα που πρεπει να εχεις.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:


Ωραια. Πες μου τωρα, την τυρφη και τον ανθρακα τι τα θες; γιατι να τρως πολυτιμο χωρο απο την βιολογια σου;
Ακου να δεις γιατι δεν το εχω δουλεψει ποτε αυτο το φιλτρο, απο κει που μπαινει το νερο προς τα εκει που βγαινει θα βαλεις σφουγγαρι, βαμβακι και μετα βιολογικο. Αυτη ειναι η σειρα που πρεπει να εχεις.

Greetings from the dark side!
 

Αναμενόμενες ερωτήσεις :) Ξέρω την κοινή άποψη για τον άνθρακα, αλλά εκτός του ότι γενικά είμαι της άποψης better safe than sorry, είχα και διάφορα ψεύτικα διακοσμητικά μέσα (λόγω παιδιού στο σπίτι) τα οποία σταδιακά αφαιρώ αφού διάβασα για τις βλαβερές συνέπειές τους, ωστόσο δεν έχω καταφέρει να ξεφορτωθώ δύο πράγματα:
  1. μικρή ποσότητα χρωματιστού χαλικιού που είναι αδύνατο να μαζέψω πλέον.
  2. διακοσμητικό τύπου "βράχου" στον οποίο έχω δύο ανούμπιες και μια φτέρη.

Πιστεύω ότι αν βγάλουν αυτά κάτι μπορεί και να με σώσει ο άνθρακας.  Έχω σκεφτεί πολλές φορές να τον αφαιρέσω , κυρίως για να δω πως θα πάνε τα (εύκολα πάντως) φυτά μου αλλά δεν τόλμησα ακόμα.

 
Την τύρφη την έβαλα όταν μέτρησα ph 8, gh 14 kh 10 και έχοντας τα τέτρα σκέφτηκα να τσιμπήσω λίγο προς τα κάτω αυτά τα νούμερα. Έτσι από τον Νοέμβριο πειραματίζομαι με μια ρίζα που έβαλα και μετά μικροποσότητες τύρφης στο φίλτρο και τώρα μετράω  ph 7,6 gh 11 kh 6 πριν αρχίσουν οι ζέστες και οι σκληρυντικές αναπληρώσεις νερού...
Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενες ερωτήσεις [emoji4] Ξέρω την κοινή άποψη για τον άνθρακα, αλλά εκτός του ότι γενικά είμαι της άποψης better safe than sorry, είχα και διάφορα ψεύτικα διακοσμητικά μέσα (λόγω παιδιού στο σπίτι) τα οποία σταδιακά αφαιρώ αφού διάβασα για τις βλαβερές συνέπειές τους, ωστόσο δεν έχω καταφέρει να ξεφορτωθώ δύο πράγματα:
  1. μικρή ποσότητα χρωματιστού χαλικιού που είναι αδύνατο να μαζέψω πλέον.
  2. διακοσμητικό τύπου "βράχου" στον οποίο έχω δύο ανούμπιες και μια φτέρη.
Πιστεύω ότι αν βγάλουν αυτά κάτι μπορεί και να με σώσει ο άνθρακας.  Έχω σκεφτεί πολλές φορές να τον αφαιρέσω , κυρίως για να δω πως θα πάνε τα (εύκολα πάντως) φυτά μου αλλά δεν τόλμησα ακόμα.
  Την τύρφη την έβαλα όταν μέτρησα ph 8, gh 14 kh 10 και έχοντας τα τέτρα σκέφτηκα να τσιμπήσω λίγο προς τα κάτω αυτά τα νούμερα. Έτσι από τον Νοέμβριο πειραματίζομαι με μια ρίζα που έβαλα και μετά μικροποσότητες τύρφης στο φίλτρο και τώρα μετράω  ph 7,6 gh 11 kh 6 πριν αρχίσουν οι ζέστες και οι σκληρυντικές αναπληρώσεις νερού...

Ξεφευγουμε σαν θεμα αλλα τις λυσεις τις ξερεις. Βγαζεις την πλαστικουρα και δωστα στο παιδι να παιξει και διαχωριζεις τι θες να εχεις, ψαρια μαλακου η σκληρου νερου! Απλα τα πραγματα!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος kostascb έγραψε:
Αναμενόμενες ερωτήσεις :) Ξέρω την κοινή άποψη για τον άνθρακα, αλλά εκτός του ότι γενικά είμαι της άποψης better safe than sorry, είχα και διάφορα ψεύτικα διακοσμητικά μέσα (λόγω παιδιού στο σπίτι) τα οποία σταδιακά αφαιρώ αφού διάβασα για τις βλαβερές συνέπειές τους, ωστόσο δεν έχω καταφέρει να ξεφορτωθώ δύο πράγματα:
  1. μικρή ποσότητα χρωματιστού χαλικιού που είναι αδύνατο να μαζέψω πλέον.
  2. διακοσμητικό τύπου "βράχου" στον οποίο έχω δύο ανούμπιες και μια φτέρη.

Πιστεύω ότι αν βγάλουν αυτά κάτι μπορεί και να με σώσει ο άνθρακας.  Έχω σκεφτεί πολλές φορές να τον αφαιρέσω , κυρίως για να δω πως θα πάνε τα (εύκολα πάντως) φυτά μου αλλά δεν τόλμησα ακόμα.

 
Την τύρφη την έβαλα όταν μέτρησα ph 8, gh 14 kh 10 και έχοντας τα τέτρα σκέφτηκα να τσιμπήσω λίγο προς τα κάτω αυτά τα νούμερα. Έτσι από τον Νοέμβριο πειραματίζομαι με μια ρίζα που έβαλα και μετά μικροποσότητες τύρφης στο φίλτρο και τώρα μετράω  ph 7,6 gh 11 kh 6 πριν αρχίσουν οι ζέστες και οι σκληρυντικές αναπληρώσεις νερού...

Αν και εκτιμω την juwel ποιοτικος πιστευω πως το φιλτρο της

 

πριν 5 ώρες, το μέλος kostascb έγραψε:
Αναμενόμενες ερωτήσεις :) Ξέρω την κοινή άποψη για τον άνθρακα, αλλά εκτός του ότι γενικά είμαι της άποψης better safe than sorry, είχα και διάφορα ψεύτικα διακοσμητικά μέσα (λόγω παιδιού στο σπίτι) τα οποία σταδιακά αφαιρώ αφού διάβασα για τις βλαβερές συνέπειές τους, ωστόσο δεν έχω καταφέρει να ξεφορτωθώ δύο πράγματα:
  1. μικρή ποσότητα χρωματιστού χαλικιού που είναι αδύνατο να μαζέψω πλέον.
  2. διακοσμητικό τύπου "βράχου" στον οποίο έχω δύο ανούμπιες και μια φτέρη.

Πιστεύω ότι αν βγάλουν αυτά κάτι μπορεί και να με σώσει ο άνθρακας.  Έχω σκεφτεί πολλές φορές να τον αφαιρέσω , κυρίως για να δω πως θα πάνε τα (εύκολα πάντως) φυτά μου αλλά δεν τόλμησα ακόμα.

 
Την τύρφη την έβαλα όταν μέτρησα ph 8, gh 14 kh 10 και έχοντας τα τέτρα σκέφτηκα να τσιμπήσω λίγο προς τα κάτω αυτά τα νούμερα. Έτσι από τον Νοέμβριο πειραματίζομαι με μια ρίζα που έβαλα και μετά μικροποσότητες τύρφης στο φίλτρο και τώρα μετράω  ph 7,6 gh 11 kh 6 πριν αρχίσουν οι ζέστες και οι σκληρυντικές αναπληρώσεις νερού...

Αν και εκτιμω την juwel για την ποιοτητα υλικων της το φιλτρο παντα μου καθωταν παντα καπως αναποδα......το οτι χρησιμοποιει πρωτα το filter wool το ασπρο μαλλι που λεμε εχει αποτελεσμα να μαζευει ολη την μακα με αποτελεσμα να πετσιαζει απο επανω δημιουργωντας μια αδιαβροχη σχεδον στρωσει οπου μετα δεν αφηνει να περασει το νερο. Οσο για τον ανθρακα απο την μια βαζεις τυρφη και απο την αλλη ρουφας με τον ανθρακα. Συνηθως σε αναλογες περιπτωσεις κανουμε χρηση ενα απο τα δυο οχι μαζι. Πιστευω πως εαν βαλεις τελικος τα φιλτρα οπως λεει και ο θωδορης δεν θα σου μπουκωνει τοσο ευκολα το μαλλι.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για τα επαναλαμβανωμενα μυνηματα αλλα το dumbphone μου τραβαγε κολληματα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος kostascb έγραψε:

 

Τα υλικά είναι μαλλί-άνθρακας-μαλλί-τύρφη-βιολογικό.

Μετά από πολλές δοκιμές έχω καταλήξει ότι ξεπλένοντας σε τρεχούμενο νερό το μαλλί από την πίσω πλευρά (αντίθετα από τη ροή του φίλτρου) γίνεται σχεδόν καινούργιο. Έτσι βγάζει τουλάχιστον την εβδομάδα. Εννοείται μόνο στο μαλλί κάνω κάτι τέτοιο για να μη χάσω βιολογία. 

Το βιολογικό είναι ένα σακουλάκι siporax mini κι ένα δίχτυ με κανονικό siporax στο οποίο δεν χώρεσαν και τα 1000ml, υπολογίζω να είναι γύρω στα 500-750.

Όπως αναφέρεται και στην ανάλυση του Juwel-φιλτρόκουτου που παρέθεσα παραπάνω, ο κυκλοφορητής τραβάει το νερό από ένα σημείο λίγο κάτω από τη μέση του φιλτρόκουτου οπότε το mini siporax και ένα μέρος του υπόλοιπου siporax είναι κάτω από αυτό το άνοιγμα που θεωρείται "αργής ροής". Εκεί κανονικά υπήρχε το μπλε σφουγγάρι της juwel.

Να σημειώσω εδώ ότι δεν έχω καθαρίσει ποτέ το βυθό με σκούπα θεωρώντας ότι θα έκανε κακό στις γαρίδες και το ancistrus. Ότι τραβήξει το λάστιχο μόνο όταν αλλάζω νερό. Αυτό ίσως επιδεινώνει το πρόβλημα γιατί το φίλτρο έχει και μια δεύτερη σχάρα χαμηλά προς το βυθό απόπου δεν φαίνεται να έχει δυνατή εισρόφηση αλλά όλο και βρίσκω σκαλωμένη Moss και άλλα σκουπιδάκια...

 

Εχω την εντυπωση οτι το νερο μπαινει απο τα πλαγια κατω σε αυτο το φιλτρο και μετα απο πανω(απο οσο θυμσμαι στο δικο μου)οποτε σαν διαταξη θα επρεπε απο κατω προς τα επανω κατα την γνωμη μου να ειναι εξης..

Σφουγγαρι..Βιολογικο υλικο..Τυρφη-ανθρακας-ενυδρειακο βαμβακι...

Ετσι τα ειχα και εγω απο οσο θυμαμαι και μαλιστα και εγω επλενα το βαμβακι αντι να το αλλαζω...

Ο ανθρακας τραβαει τον χρωματισμο αλλα οι ιδιοτητες της τυρφης δεν χανονται...

Και εγω πιστευω οτι ειναι ασκοπη η χρηση του σε αυτο το ενυδρειο....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι το νερο μπαινει απο τα πλαγια κατω σε αυτο το φιλτρο και μετα απο πανω(απο οσο θυμσμαι στο δικο μου)οποτε σαν διαταξη θα επρεπε απο κατω προς τα επανω κατα την γνωμη μου να ειναι εξης..
Σφουγγαρι..Βιολογικο υλικο..Τυρφη-ανθρακας-ενυδρειακο βαμβακι...
Ετσι τα ειχα και εγω απο οσο θυμαμαι και μαλιστα και εγω επλενα το βαμβακι αντι να το αλλαζω...
Ο ανθρακας τραβαει τον χρωματισμο αλλα οι ιδιοτητες της τυρφης δεν χανονται...
Και εγω πιστευω οτι ειναι ασκοπη η χρηση του σε αυτο το ενυδρειο....

Aν μπαινει απο κατω προς τα πανω, ειναι αχρηστο το βαμβακι ετσι οπως το ειπες Σταθη. Το βαμβακι εχει τον ρολο να προστατευει το βιολογικο απο οτι περναει απο το σφουγγαρι. Την ψιλαδουρα. Αν ειναι πανω πανω δωρο αδωρο.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:


Aν μπαινει απο κατω προς τα πανω, ειναι αχρηστο το βαμβακι ετσι οπως το ειπες Σταθη. Το βαμβακι εχει τον ρολο να προστατευει το βιολογικο απο οτι περναει απο το σφουγγαρι. Την ψιλαδουρα. Αν ειναι πανω πανω δωρο αδωρο.

Greetings from the dark side!
 

Θοδωρη μην μενεις μονο στο τι γινεται μεσα στο φιλτρο και ποσο καθαρο ειναι το νερο μεχρι να φτασει στην βιολογια..

Καθαρο θα ειναι!!

Αλλα για να το καταφερουμε θα πρεπει να βλεπουμε ολο τον κυκλο..

Το νερο πρεπει να φευγει απο το φιλτρο κρυσταλινο (αυτη ειναι η δουλεια του αλλωστε) γιαυτο και το ενυδρειακο βαμβακι στο τελος του κυκλου επιβαλεται για να γυρναει σε αυτο οσο πιο καθαρο γινεται ..

Σφουγγαρια υπαρχουν πολλων ειδων απο πολυ χοντρα μεχρι πολυ ψιλα για να προστατεψουν την βιολογια..

Αυτη την διαταξη σε αυτο το φιλτρο την ειχα ξαναλεω(σε φουλ φυτεμενο μαλιστα)ενυδρειο( χωρις τυρφη )και το νερο ηταν κρυσταλλο...

Στα δισκαδικα και πιο παλια στα αφρικανικα ακολουθουσα την ιδια λογικη (με τα φιλτρα που στηνοντουσαν ετσι )και παντα ημουν ικανοποιημενος με την ποιοτητα του νερου...

Βεβαια μεγαλη σημασια εχουν η "ηρεμια"στο συστημα και συντηρηση γιατι οπως και αν τοποθετηθουν η συντηρηση του φιλτρου δεν ειναι συχνη ή αν δημιουργουμε συνεχεια αναμπουμπουλες στο ενυδρειο τοτε ειναι δωρο αδωρο οπως και να τοποθετησει τα υλικα...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δουλέψει μόνο δύο φίλτρα της Eheim τα οποία είχαν και τα δύο την ίδια λογική.

Πάνω το μπλε σφουγγάρι στην είσοδο του νερού και μετά από κάτω προς τα πάνω στον κουβά, ένα κάδο με μηχανική φίλτρανση, μετά ένα ή δύο κάδους (ανάλογα το φίλτρο) με βιολογικό υλικό και μετά το βαμβάκι.

Η διάταξη είναι αυτή που προτείνει η εταιρεία και θεωρώ ότι είναι η πιο σωστή (για τα συγκεκριμένα φίλτρα), όπως επίσης θεωρώ ότι η εταιρεία δεν δίνει τυχαία αυτή την σειρά καθώς έχει προβεί στις απαραίτητες δοκιμές και έχει καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα για να δίνει τα φίλτρα της έτσι στημένα ή αν τα δίνει χωρίς υλικά, να κάνει κάποιες προτάσεις σχετικά με την σειρά που θα πρέπει να τοποθετηθούν τα υλικά.

 

Όταν πήρα το πρώτο μου εξωτερικό φίλτρο είχα διαβάσει σε κάποιες δημοσιεύσεις από φόρουμ ότι είναι καλύτερο να έχουμε περισσότερο βιολογικό υλικό στο φίλτρο μας σε αντικατάσταση του μηχανικού.  Έτσι λοιπόν, ακολούθησα αυτή την συμβουλή και έβγαλα από τον πρώτο κάδο τα υλικά της μηχανικής φίλτρανσης και πρόσθεσα βιολογικό υλικό.  Το αποτέλεσμα ήταν το νερό μου να μην είναι τόσο καθαρό και διαυγές μέσα στο ενυδρείο, οπότε μετά από καιρό τα αντικατέστησα πάλι με αυτά που έδινε ο κατασκευαστής και το αποτέλεσμα ήταν το νερό να καθαρίζει καλύτερα.

 

Σίγουρα όσα ειπώθηκαν παραπάνω περί ιχθυοφόρτωσης του ενυδρείου παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην ποσότητα του βιολογικού υλικού.

Γνώμη μου είναι πως αν δεν μας καλύπτει το βιολογικό υλικό που έχουμε στο φίλτρο μας λόγω μεγάλης ιχθυοφόρτωσης ίσως θα ήταν καλύτερο να είχαμε επιλέξει ένα φίλτρο με μεγαλύτερη χωρητικότητα σε βιολογικό υλικό και να μην προβαίνουμε σε μεγάλες παρεμβάσεις σε σχέση με αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής.  

Μια άλλη λύση θα ήταν να προσθέσουμε ένα δεύτερο φίλτρο στο ενυδρείο, πάλι με μεγαλύτερο κάδο για βιολογικό υλικό.

 

Επίσης να αναφέρω πως όσο καιρό χρησιμοποιούσα χύμα ενυδρειακό βαμβάκι στο φίλτρο μου (ecco pro 200) όταν είχα το φυτεμένο, έπεφτε σημαντικά η ροή του φίλτρου μετά από λίγες ημέρες καθώς στούμπωνε πιο εύκολα σε σχέση με το υλικό που έδινε η εταιρεία.  Το υλικό που δίνει η εταιρεία με ένα καλό πλύσιμο σε κάθε καθαρισμό του φίλτρου ήταν εντάξει για να τοποθετηθεί πάλι και να λειτουργήσει το φίλτρο σε αντίθεση με το ένυδρειακό βαμβάκι το οποίο ναι μεν μπορούσε να πλυθεί και να ξαναμπεί αλλά είχε πολύ μικρότερη διάρκεια.

Αυτή την στιγμή στο φίλτρο που χρησιμοποιώ (2080) πλένω αυτό το υλικό (filter wool) που δίνει η εταιρεία και το επανατοποθετώ πάλι.  Αυτό που δίνει η εταιρεία το άλλαξα περίπου στο 7μηνο και μπορώ να πω ότι άντεχε και άλλο, οπότε πλέον έχω καταργήσει το ενυδρειακό βαμβάκι και χρησιμοποιώ μόνο αυτό που δίνει η εταιρεία.  

 

Αυτά ισχύουν μόνο για τα φίλτρα που έχω δουλέψει της eheim καθώς φίλτρα άλλων εταιρειών δεν έχω χρησιμοποιήσει και δεν γνωρίζω την λογική της λειτουργίας τους, αν και θεωρώ πως πάνω κάτω θα είναι ίδια.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...