Jump to content

Βιολογικό υλικό και σφουγγάρια στα φίλτρα μας


georgerocks

Recommended Posts

Δεν ειναι κατι που δεν εχει ξανασυζητηθει αλλα θα ηθελα να το επαναφερω...

Ποσο βιολογικο υλικο χρειαζεται να εχουμε μεσα στο φιλτρο?Αναλογα την ιχθυοφορτωση,αλλα γιατι οι εταιριες στα φιλτρα τους εχουν λιγο βιολογικο υλικο?Τουλαχιστον πολυ λιγοτερο απ'αυτο που βαζουμε εμεις μετα...

Αν αγορασουμε ενα καινουριο φιλτρο αναλογο ή και μεγαλυτερο απο τα λιτρα μας μηπως ειναι στημενο ετοιμο?Μηπως δεν χρειαζεται να το τιγκαρουμε στο βιολογικο αφαιρωντας σφουγγαρια?

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιωργαρα.
Νομιζω θετεις την ερωτηση σου λαθος μιας και αναφερεσε στο θεμα σου αλλα θα απαντησω πανω σε αυτο που ρωτας.
Οσο περισσοτερη τοσο το καλυτερο. Ειδικα για ενυδρεια με μεγαλα ψαρι η πολλα ψαρια. Οι εταιρειες βαζουν λιγο η και καθολου μερικες για λογους εμποριου. Δηλαδη να αγορασεις το προιον τους. Δεν μπορει να ξερει η εταιρεια τη ψσρια εχεις. Ουτε μπορει και να σου χαρισει το βιολογικο της. Επισης οι καδοι σε πολλα φιλτρα μπορουν να χρησιμοποιηθουν και για αλλα υλικα οπως ανθρακα, τυρφη, ζεολιθο κτλ. Απο κει και περα εσυ καθοριζεις τι θες να βαλεις και τι οχι.

Greetings from the dark side!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγαρια εκτος απο  μηχανικη φιλτρανση κανουν και βιολογικη.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να γραψω και εδω αυτα που σου ειπα Γιωργο.

 

Ειναι στην φιλοσοφια της καθε εταιριας και φυσικα αναλογα με τις μελετες που εχει κανει και τις αναγκες του κοινου για το οποιο προοριζεται.

Η fluval για παραδειγμα χωραει πολυ λιγοτερο υλικο απο τις υπολοιπες εταιρειες γιατι στηριζει την βιολογια της σε σφουγγαρια ωστε να εχουμε πιο δυνατη ροη.Η eheim απο την αλλη ειναι εταιρεια που δινει μεγαλυτερη βαση στην ποσοτητα του βιολογικου παρα στην ροη και φυσικα δεν χρησιμοποιει τοσο πολυ σφουγγαρι.

 

Μερικες φορες επεμβενουμε σωστα αλλα και αλλες "χαλαμε" οτι εχει φτιαξει η καθε εταιρια.Για παραδειγμα σε καδο που εχει εισοδο απο κατω αλλα και απο το πλαι,το να βγαλεις το κατω σφουγγαρι και να βαλεις βιολογικο ειναι ασποκο μιας και οταν αρχισει να βουλωνει το σφουγγαρι,το νερο θα προτημισει τον ευκολο δρομο οποτε θα το παρακαμψει.Σε σφιχτους καδους επισης νομιζω ειναι καλυτερα να μην χρησιμοποιουμε ενυδρεικο βαμβακι γιατι τα μπουκωνουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τα φίλτρα είναι μελετημένα απο της εταιρίες μπορείς να αλλάξεις την ποιότητα του βιολογικού υλικού αλλά όχι να αυξήσεις ή να μειώσεις την ποσότητα, πάνω ή κάτω απο αυτά που είναι καθορισμένα για το κάθε φίλτρο (εγχειρίδιο χρήσεις,) είναι μελετημένα έτσι ώστε να υπάρχει η επιθυμητή ροή μέσα στο φίλτρο ώστε να γίνει η σωστότερη κατά αυτούς φίλτρανση (μηχανική και βιολογική).

Με το που αλλάζουμε την σειρά ή την ποσότητα των υλικών αλλάζουμε την ροή του νερού μέσα απο το φίλτρο με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστά η φίλτρανση.

Τώρα αν έχεις φυτεμένο κατά 30-40% δεν χρειάζεται να αλλάξεις στο φίλτρο απολύτως τίποτα, αν έχεις νταμάρι ίσος και ανάλογα με την ιχθιοφορτηση να χρειαστεί να βάλεις ποιο ποιοτικά υλικά φίλτρανσης.

Για το άν χρειαστεί να κάνεις παρέμβαση στο φίλτρο σου αυτό θα σου το πει το ΝΟ2, ΝΟ3, αυθαίρετες αλλαγές χωρίς μελέτη κάνουν κακό στο πορτοφόλι και καμιά φορά και στο ενυδρείο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες βγαζουμε λιγο απο την μηχανικη φιλτρανση και βαζουμε κεραμικα στην θεση τους λογο του οτι συνεχιζουμε να μετραμε ακομη ΝΟ2, δηλαδη δεν μας φτανει η επιφανεια αποικησης των βακτηριων και αναγκαζομαστε να θυσιασουμε χωρο απο τα σφουγγαρια. Αυτη η μεθοδος ειναι αναγκης μια που μπορει να υστερουμε μετα οσο αφορα στην μηχανικη φιλτρανση με αποτελεσμα να εχουμε πολλα αιωρουμενα σωματιδια στην στηλη του ενυδρειου δημιουργωντας αλλα προβληματα οπως αλγες, κυανοβακτηριο κλπ....

επισης μην ξεχναμε οτι και τα ιδια τα σφουγγαρια αποκτουν μια σεβαστη αποικια βακτηριων δειτε τα φιλτρα τυπου Αμβουργου αν και προσφερουν μικροτερη επιφανεια αποικισης απο τα κεραμικα κανουν οπως και να εχει την δουλεια τους.

 

Στην περιπτωση σου μια που εχεις δυο φιλτρα φλουβαλ 406 σε 450 λιτρα θα εβαζα στο ενα το σφουγγαρι του παλι και για 2 με 3 εβδομαδες θα ταιζα λιγο μεχρι να αναπτυξουν και αυτα βιολογια. Κανε μετρησεις να βλεπεις για αμμωνια και νιτρωδη πως πανε και αν δεν εχεις προβλημα μετα βαζεις και το δευτερο σφουγγαρι στο αλλο φιλτρο παρακολουθωντας παλι την εξεληξη του ενυδρειου σου. Οπως θα δεις και απο την φωτο ειναι καθοριστικης σημασιας το συγκεκριμενο σφουγγαρι για τα μικροσωματιδια. Διαβασε και το μανουαλ του φιλτρου σου.

Fluval-406-External-Filter-4-500x500_0.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Να γραψω και εδω αυτα που σου ειπα Γιωργο.

 

Ειναι στην φιλοσοφια της καθε εταιριας και φυσικα αναλογα με τις μελετες που εχει κανει και τις αναγκες του κοινου για το οποιο προοριζεται.

Η fluval για παραδειγμα χωραει πολυ λιγοτερο υλικο απο τις υπολοιπες εταιρειες γιατι στηριζει την βιολογια της σε σφουγγαρια ωστε να εχουμε πιο δυνατη ροη.Η eheim απο την αλλη ειναι εταιρεια που δινει μεγαλυτερη βαση στην ποσοτητα του βιολογικου παρα στην ροη και φυσικα δεν χρησιμοποιει τοσο πολυ σφουγγαρι.

 

Μερικες φορες επεμβενουμε σωστα αλλα και αλλες "χαλαμε" οτι εχει φτιαξει η καθε εταιρια.Για παραδειγμα σε καδο που εχει εισοδο απο κατω αλλα και απο το πλαι,το να βγαλεις το κατω σφουγγαρι και να βαλεις βιολογικο ειναι ασποκο μιας και οταν αρχισει να βουλωνει το σφουγγαρι,το νερο θα προτημισει τον ευκολο δρομο οποτε θα το παρακαμψει.Σε σφιχτους καδους επισης νομιζω ειναι καλυτερα να μην χρησιμοποιουμε ενυδρεικο βαμβακι γιατι τα μπουκωνουμε.

Argy  στα δικα σου φιλτρα τι βιολογικο εχεις βαλει; το λεω γιατι εχουμε τα ιδια φιλτρα και εχω βαλει ελαφροπετρα. Το θεμα ειναι οτι η ελαφροπετρα ειναι ψηλη και ενω χωραει αρκετη μεσα στο καδο μηπως το μπουκωνει και πεφτει αρκετα η δυναμη του φιλτρου;

Link to comment
Share on other sites

Εχω τρια φιλτρα της εταιριας,το 2208 σε ενα ενυδρειο 60 λιτρα που το εχω γεμισει με σιποραξ και το 2210 μαζι με το 2212 σε 240 λιτρα ενυδρειο στο ενα το μεγαλο εχω βαλει σιποραξ και στο αλλο το μικροτερο εχω βαλει λαβα για οικονομικους λογους αλλα σκοπευω να βαλω και εκει σιποραξ σιγα σιγα.

Η ελαφροπετρα ενα μεγαλο μειωνεκτημα ειναι οτι επιπλεει και σου πεσει καποιο κομματι στην τρυπα μεταξυ των καδων,μολις γεμισει θα παει στην φτερωτη,το εχω παθει και ετσι την εβγαλα.

Γενικα κοβει ροη γιατι κουμπωνει το ενα κομματι με τα διπλανα.Το μεγαλο θετικο στο μακαρονι ειναι η τρυπα που το κανει ιδανικο για κλειστα φιλτρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Γενικα κοβει ροη γιατι κουμπωνει το ενα κομματι με τα διπλανα.Το μεγαλο θετικο στο μακαρονι ειναι η τρυπα που το κανει ιδανικο για κλειστα φιλτρα.

Και σε σαμπ με δυνατή ροή, μπουκώνει και δημιουργείται πρόβλημα. Αν η αντλία/ροή είναι μικρή είναι εντάξει. Αν όμως η αντλία είναι μεγάλη, τραβάς τελικά από τις υπερχειλίσεις. Στη περίπτωση απουσίας μας δε, δεν αποκλείεται να ξενερίσει. Αυτό έβλεπα στο σαμπ από το 300 άρι, και άλλαξα σε σιποραξ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαμπ δεν ειχα ποτε Χρηστο,οποτε δεν εχω αποψη,αλλα οπως το περιγραφεις φαινεται λογικο.

 

Παντως ειναι γνωστο οτι η μεγαλη επιτυχια της εταιριας ηταν οι τρυπες στο κεντρο.Στην πορεια βγηκαν κι'αλλα υλικα παρομοια αλλα θριματιζονται ευκολα με απλο τριψιμο.

Παντως η επιλογη του βιολογικου θεωρω ειναι καθαρα θεμα λειτουργιας και απαιτησεων ενος συστηματος.Ακομα και το κ1 και οι βιοσφαιρες σε καποιες περιπτωσεις ειναι αποδοτικα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω με ελαφροπετρα δεν ειχα ποτε θεμα..

Παντα ομως τις ειχα μεσα σε διχτακια (και στα σαμπ και στα φιλτρα) ...

Το θεμα με την τοποθετηση του βιολογικου υλικου  ειναι να εξυπηρετει οσο γινεται ολων των ειδων τις φιλτρανσεις στον πιο δυνατο βαθμο...

Η καθε εταιρεια εχει δικη της λογικη τοποθετησης σφουγγαριων και βιολογικου υλικου..

Η fluval πχ αρεσκεται να εχει τα σφουγγαρια της στα πλαγια και το βιολογικο υλικο στο κεντρο...

Αντιθετα με την eheim που ολα ειναι κατακορυφα σε σειρα...

Οσον αφορα την αποικιση τωρα:

Νομιζω οτι αν παρετε ενα κουτι οποιουδηποτε βιολογικου υλικου απο πισω αναγραφει το ενα λιτρο ποσα λιτρα μπορει να καλυψει...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε το κερατο μου πως κανω πολλαπλη παραθεση; τελοσπαντων θα το παω μπακαλιστικα.

Μιχαλη η fluval δινει πολλες προοπτικες για την χρηση των φιλτρων τις. Σε ξεκιναει μεν με λιγο βιολογικο και πολλα σφουγγαρια αλλα με την χρηση των καλαθιων σου λεει τι αλλο μπορεις να βαλεις. Ποιος λεει πως η eheim δεν εχει σφουγγαρια; εχει και παρα πολλα μαλιστα διαφορων χρψματων και χρησεων. Επισης δεν καταλαβα στο πρωτο ποστ τι εννοεις με την εισοδο του νερου στο πλαι και απο κατω. Αν μπορεις εξηγησε το.

Χρηστο δεν συμφωνω με το πρωτο σκελος της τοποθετησης σου. Οι εταιρειες σου λενε και τι αλλο υλικο μπορεις να χρησιμοποιησεις. Πχ η fluval παρα το γεγονος οτι σε ξεκιναει με ενα μικρο ποσο βιολογικου δεν σημαινει πως εσυ θα συνεχισεις με αυτο. Επισης σου ξεκιναει και με σφουγγαρι ανθρακα το οποιο το αντικαθιστας. Απ την αλλη ομως σου λεει πως στα υπαρχοντα καλαθια υπαρχει πληθωρα υλικων που μπορεις να βαλεις. Αρα καταληγουμε σε ενα συμπερασμα που λεει πως οι εταιρεις φτιαχνουν ενα " πακετο αρχης " και οχι τυποποιημενο στησιμο. Εξαλλου το λες κι ο ιδιος πως αναλογα με τα ψαρια και το στησιμο μπορεις να παρεμβεις.

Ριχαρδε, επισης δεν συμφωνω στο να επαναφερει τα σφουγγαρια στην θεση τους διοτι οπως προαναφερω δυο φορες οι καδοι δεν ειναι μονο για χρηση σφουγγαριων. Το προβλημα του Γιωργου πιθανον να ωφειλεται αλλου. Ειδικα στην φωτογραφια που αναφερεις δεν βλεπω πουθενα βιολογικο υλικο.

 

 

Υ. Γ. Ειμαι σιγουρος πως κατι εχω ξεχασει να αναφερω γιατι γραφω στα τυφλα αλλα θα βγει στην πορεια.

Greetings from the dark side!

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Sturm Για πολλαπλη παραθεση πατα πρωτα το + αριστερα απο την λεξη "παραθεση" και συνεχισε το ιδιο και με την επομενη.Κατω δεξια εμφανιζεται ενα παραθυρο που κραταει τις επιλογες και πατωντας στο τελος επανω του απαντας σε οτι εχεις επιλεξει.

Link to comment
Share on other sites

[mention=51924]Sturm[/mention] Για πολλαπλη παραθεση πατα πρωτα το + αριστερα απο την λεξη "παραθεση" και συνεχισε το ιδιο και με την επομενη.Κατω δεξια εμφανιζεται ενα παραθυρο που κραταει τις επιλογες και πατωντας στο τελος επανω του απαντας σε οτι εχεις επιλεξει.

Ok. Το χω.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Ρε το κερατο μου πως κανω πολλαπλη παραθεση; τελοσπαντων θα το παω μπακαλιστικα.

Μιχαλη η fluval δινει πολλες προοπτικες για την χρηση των φιλτρων τις. Σε ξεκιναει μεν με λιγο βιολογικο και πολλα σφουγγαρια αλλα με την χρηση των καλαθιων σου λεει τι αλλο μπορεις να βαλεις. Ποιος λεει πως η eheim δεν εχει σφουγγαρια; εχει και παρα πολλα μαλιστα διαφορων χρψματων και χρησεων. Επισης δεν καταλαβα στο πρωτο ποστ τι εννοεις με την εισοδο του νερου στο πλαι και απο κατω. Αν μπορεις εξηγησε το.

Χρηστο δεν συμφωνω με το πρωτο σκελος της τοποθετησης σου. Οι εταιρειες σου λενε και τι αλλο υλικο μπορεις να χρησιμοποιησεις. Πχ η fluval παρα το γεγονος οτι σε ξεκιναει με ενα μικρο ποσο βιολογικου δεν σημαινει πως εσυ θα συνεχισεις με αυτο. Επισης σου ξεκιναει και με σφουγγαρι ανθρακα το οποιο το αντικαθιστας. Απ την αλλη ομως σου λεει πως στα υπαρχοντα καλαθια υπαρχει πληθωρα υλικων που μπορεις να βαλεις. Αρα καταληγουμε σε ενα συμπερασμα που λεει πως οι εταιρεις φτιαχνουν ενα " πακετο αρχης " και οχι τυποποιημενο στησιμο. Εξαλλου το λες κι ο ιδιος πως αναλογα με τα ψαρια και το στησιμο μπορεις να παρεμβεις.

Ριχαρδε, επισης δεν συμφωνω στο να επαναφερει τα σφουγγαρια στην θεση τους διοτι οπως προαναφερω δυο φορες οι καδοι δεν ειναι μονο για χρηση σφουγγαριων. Το προβλημα του Γιωργου πιθανον να ωφειλεται αλλου. Ειδικα στην φωτογραφια που αναφερεις δεν βλεπω πουθενα βιολογικο υλικο.

 

 

Υ. Γ. Ειμαι σιγουρος πως κατι εχω ξεχασει να αναφερω γιατι γραφω στα τυφλα αλλα θα βγει στην πορεια.

Greetings from the dark side!

 

 

 

 

 

 

Φιλε μου εαν καταλαβα καλα αυτη την στιγμη δεν εχει καθολου σφουγγαρια, αρα καθολου μηχανικη ουσιωδης φιλτρανση η καταλαβα λαθος;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Χρηστο δεν συμφωνω με το πρωτο σκελος της τοποθετησης σου. Οι εταιρειες σου λενε και τι αλλο υλικο μπορεις να χρησιμοποιησεις...

Για αυτό έγραψα ποιο πάνω...


τα φίλτρα είναι μελετημένα απο της εταιρίες μπορείς να αλλάξεις την ποιότητα του βιολογικού υλικού αλλά όχι να αυξήσεις ή να μειώσεις την ποσότητα, πάνω ή κάτω απο αυτά που είναι καθορισμένα για το κάθε φίλτρο (εγχειρίδιο χρήσεις,)...

 

Με απλά λόγια κάνουμαι αλλαγές στα φίλτρα μέσα στα πλαίσια που πρωτίνει η εκάστοτε εταιρία για το φίλτρο της.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Περα απο αν εχει η δεν εχει σφουγγαρια το παλικαρι κανει κρα απο μακρυα οτι εχει θεμα με την μηχανικη φιλτρανση. Αυτο σημαινει οτι ειτε δεν επαρκη ειτε οτι τα φιλτρα θελουν ποιο συχνο καθαρισμα.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια σχετικα με τα υλικα των φιλτρων. Σε γενικες γραμμες αφαιρούμε τον ανθρακα απο τον καδο παρα μονο τον χρησιμοποιούμε οταν θελουμε να αφαιρέσουμε φαρμακα απο το νερο κτλ καθως στα φυτεμενα δεσμευει λιπασματα και θρεπτικα συστατικα. Προσφατα σε 2 μαγαζια που επισκεφτηκα μου συστησαν τo Seachem Purigen ως αντικαταστατο του ανθρακα. Δεν ειναι τοσο επιθετικο και αφηνει τα θρεπτικα συστατικα για τα φυτα παρα μονο αφαιρει λιπιδια, σωματιδια κτλ. Ισχυει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Φιλε μου εαν καταλαβα καλα αυτη την στιγμη δεν εχει καθολου σφουγγαρια, αρα καθολου μηχανικη ουσιωδης φιλτρανση η καταλαβα λαθος;;;

 

Δεν ξερω αν εχει. Αυτο πρεπει να μας το απαντησει ο ιδιος αλλα νομιζω πως μιλαμε γενικα και οχι συγκεμριμενα για το ενυδρειο του Γιωργου.

 

πριν 21 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Για αυτό έγραψα ποιο πάνω...


τα φίλτρα είναι μελετημένα απο της εταιρίες μπορείς να αλλάξεις την ποιότητα του βιολογικού υλικού αλλά όχι να αυξήσεις ή να μειώσεις την ποσότητα, πάνω ή κάτω απο αυτά που είναι καθορισμένα για το κάθε φίλτρο (εγχειρίδιο χρήσεις,)...

 

Με απλά λόγια κάνουμαι αλλαγές στα φίλτρα μέσα στα πλαίσια που πρωτίνει η εκάστοτε εταιρία για το φίλτρο της.

 

Αρα συμφωνεις πως μπορουμε να αλλαξουμε την συνθεση των υλικων του φιλτρου;

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Περα απο αν εχει η δεν εχει σφουγγαρια το παλικαρι κανει κρα απο μακρυα οτι εχει θεμα με την μηχανικη φιλτρανση. Αυτο σημαινει οτι ειτε δεν επαρκη ειτε οτι τα φιλτρα θελουν ποιο συχνο καθαρισμα.....

 

Εδω εχεις πεσει μεσα. Πονταρω στο οτι δεν καθαριζει τα φιλτρα του! Χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Παντως το καθε φιλτρο εχει την φιλοσοφια του για να λειτουργησει σωστα στο τελος. Τα eheim μπορει να εχουν λιγο σφουγγαρι αλλα απο την αλλη εχουν filter wool,  τουλαχιστων μιλωντας για το δικο μου εξωτερικο ενω τα fluval αν καταλαβα καλα δεν εχουν fillter wool  αλλα μεγαλο σφουγγαρι εξ αρχης. Οπως και να εχει με τον εναν η τον αλλον τροπο μια μηχανικη φιλτρανση και επαρκης κεραμικα πρεπει να υπαρουν στο συνολο γιατι αλλιως παντα θα υπαρχουν θεματα η με την βιολογια η με την μηχανικη φιλτρανση στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

@Constantinos_S το purigen κάνει άλλη δουλειά απ' αυτή που κάνει ο άνθρακας. Με το purigen διαχειρίζεσαι αμμωνία , νιτρώδη, νιτρικά, όχι χημικά στοιχεία όπως χλώριο, κλπ. Κανένα από τα δύο υλικά δε νομίζω ότι είναι χρήσιμο σε ένα στρωμένο, ισορροπημένο ενυδρείο.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, kadmos said:

@Constantinos_S το purigen κάνει άλλη δουλειά απ' αυτή που κάνει ο άνθρακας. Με το purigen διαχειρίζεσαι αμμωνία , νιτρώδη, νιτρικά, όχι χημικά στοιχεία όπως χλώριο, κλπ. Κανένα από τα δύο υλικά δε νομίζω ότι είναι χρήσιμο σε ένα στρωμένο, ισορροπημένο ενυδρείο.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ.

Ναι δεν ειμαι σιγουρος εαν ηταν το purigen. Δεν θυμαμαι το ονομα ηταν παντως σαν μικρα ασπρα μπαλακια και αυτο της seachem και μου το προτειναν σε αντικατασταση του ανθρακα για να μην δεσμευει το λιπασμα και τις ιδιοτητες του catappa. Θα ρωτησω ξανα καποια στιγμη για το ονομα για να παρω αποψεις.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια συμφωνω σχεδον σε ολα οσα ειπατε...

Τα καλαθια των φιλτρων ειναι πολυχρηστικα.Η Fluval που γνωριζω δινει πολυ λιγο βιολογικο υλικο για αρχη οποτε εχεις χωρο να προσθεσεις κι αλλο ή να βαλεις τυρφη ή οτι αλλο χρειαζεσαι αναλογα το ενυδρειο και την ψαροσυνθεση....

Και τα σφουγγαρια πιανουν καποια βιολογια,και φυσικα οσο περισσοτερο βιολογικο τοσο καλυτερα!

Εγω εχω τα πλαϊνα σφουγγαρια και στα δυο φιλτρα αλλα...ναι...δεν τα καθαριζω και πολυ συχνα... :) 

 

Γι'αυτο αναρωτιεμαι....μηπως μερικες φορες υπερβαλλουμε με την ποσοτητα του βιολογικου και αφαιρουμε χρησιμα σφουγγαρια?

Καταληγουμε λοιπον στο οτι αναλογα το ενυδρειο,το ειδος και την ποσοστητα των ψαριων και την πσοτητα ή την ελλειψη των φυτων και σαν μπουσουλα τα νιτρικα εχουμε ή οχι καλη βιολογια?Και μια ισορροπια στα υλικα για να υπαρχουν και τα απαραιτητα σφουγγαρια?

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπερβαλουμε. Ειδικα εσυ Γιωργο για το δικο σου ενυδρειο χρειαζεσαι βιολογια. Τα σφουγγαρια πιανουν βιολογια αλλα επουδενι οτι εχουν τα βιολογικα.
Απλα πρεπει να βρεις την χρυση τομη!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος georgerocks έγραψε:

Παιδια συμφωνω σχεδον σε ολα οσα ειπατε...

Τα καλαθια των φιλτρων ειναι πολυχρηστικα.Η Fluval που γνωριζω δινει πολυ λιγο βιολογικο υλικο για αρχη οποτε εχεις χωρο να προσθεσεις κι αλλο ή να βαλεις τυρφη ή οτι αλλο χρειαζεσαι αναλογα το ενυδρειο και την ψαροσυνθεση....

Και τα σφουγγαρια πιανουν καποια βιολογια,και φυσικα οσο περισσοτερο βιολογικο τοσο καλυτερα!

Εγω εχω τα πλαϊνα σφουγγαρια και στα δυο φιλτρα αλλα...ναι...δεν τα καθαριζω και πολυ συχνα... :) 

 

Γι'αυτο αναρωτιεμαι....μηπως μερικες φορες υπερβαλλουμε με την ποσοτητα του βιολογικου και αφαιρουμε χρησιμα σφουγγαρια?

Καταληγουμε λοιπον στο οτι αναλογα το ενυδρειο,το ειδος και την ποσοστητα των ψαριων και την πσοτητα ή την ελλειψη των φυτων και σαν μπουσουλα τα νιτρικα εχουμε ή οχι καλη βιολογια?Και μια ισορροπια στα υλικα για να υπαρχουν και τα απαραιτητα σφουγγαρια?

 

Το φιλτρο σου εχει ενα πλαϊνό μεγαλο ασπρο σφουγγαρι για να μαζευει τα χοντρα και  4 καλαθια με αρκετο χωρο για πολλα υλικα φιλτρανσης αλλα ειναι σημαντικο να προσεξουμε μερικα πραγματα. Συμφωνα με την ροη του νερου μεσα στο φιλτρο σου αρχιζοντας δηλαδη απο κατω προς τα επανω, εχουμε το πρωτο καλαθι οπου τα μαυρα σφουγγαρια κρατανε τα μικροτερα σωματιδια απο το ασπρο σφουγγαρι και ειναι σημαντικο γιατι προστατευει το βιολογικο κεραμικο υλικο που βρισκεται στο δευτερο καλαθι. Στο τριτο καλαθι εχει στον πατο του ενα αλλο σφουγγαρακι ασπρο που ειναι για τα πολυ ψιλα σωματιδια γιατι μετα εχουμε το καλαθι τρια και τεσσερα για χημικη φιλτρανση, δηλαδη ανθρακα, ζεολιθο, τυρφη κλπ. Απο την στιγμη που δεν εχεις χημικη φιλτρανση το καλαθι 3 και 4 μπορεις να το γεμισης με βιολογικο κεραμικο υλικο, και απο την στιγμη που εχεις 2 ιδια φιλτρα με 8,5 λιτρα χωρητικότητα το καθε ενα δεν θα εχεις προβλημα με την βιολογια του ενυδρειου σου, αλλα τα μαυρα σφουγγαρια του μην τα καταργης γιατι θα δεις οτι το ενυδρειο σου θα βελτιωθει σημαντικα οσο αφορα την διαυγεια του νερου σου και των πολλων μικροσωματιδιων.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...