Jump to content

Πρώτο ενυδρείο με Χρυσόψαρα


Recommended Posts

Όλα αρχίσαν (κλασσικα) από μια βόλτα σε ένα πανηγυρί ! 

Αποφασισαμε να παρουμε ένα common και ενα black moor για τον πιτσιρικά μας από ένα κλασσικο πανηγυρι.
Επιστρέφοντας σπιτι, ως φιλοζωοι (οικογενειακώς) αρχισα να ψαχνομαι για την σωστη διαβιωση του Φωντα και του Νωντα διοτι ημουν σιγουρος ότι τα πραγματα ποτε δεν ειναι όπως στα λενε σε ενα πανηγυρι.

Διαπιστωσα λοιπον οτι χρειαζομαστε ενυδρειο, φιλτρο, στρωσιμο, τεστ, κτλ κτλ κτλ

Αρχισα να ψαχνω σε αγγελιες και βρισκω ενα το οποιο ομως και αυτο αποδειχθηκε πολυ μικρο (20 λιτρα). Ξεροντας πλεον οτι και αυτο ειναι μικρο αρχισα να προσεχω το νερο με συνεχεις αλλαγες (50-60% μερα παρα μερα) αντιχλωρια, θερμοκρασιες, τεστ κτλ μεχρι να δω τι θα κανω.

Κατα την διαρκεια προσπαθουσα να το στρωσω παραλληλα. Ο κυκλος (παρολο που δεν ειχα τεστ αμμωνιας αλλα μονο τεστ stick) ειχε αρχισει να λειτουργει. Αρχικα τα παντα μηδεν, επειτα ανεβηκαν τα Νο2 και Νο3 και μετα απο κανα μηνα τα Νο2 μηδενιστηκαν και πλεον εδω και μερες εμφανιζονται που και που μονο Νο3. Απο τα δεδομενα πλεον θεωρω πως το φιλτρο/ενυδρειο εχουν στρωσει.

Παραλληλα και στο τελος του στρωσιματος πηρα ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο 120λιτρα απο εναν ξαδερφο (100χ30χ40) μαζι με φιλτρο Fluval 305 τα οποια καθαριστηκαν (σκετο νερο και ξυδι για τα πολλα αλατα) και ήταν ετοιμο να υποδεχτουν τα ψαρακια μας. Τo φιλτρο ειναι αρκετα δυνατο και κανει καλη δουλεια!

Στο ενυδρειο μπήκε μαυρη χαλαζιακη αμμος και δυο ηφαιστιακες πετρες. Πανω στις πετρες στερεωθηκαν ενα Anubia και ενα Microsorum pteropus.

Ετρεξε χωρις τα ψαρια για κανα 2-3 μερες. Βοηθησα με καποια επιπλεον βακτηρια(εμποριου) + λιγη τροφή και χθες εγινε το βαπτισμα.

Τα ψαρακια απο την αρχη εδειξαν οτι τους αρεσε (λογικατο), ιδιως το common ο οποιος κολυμπουσε απο ακρη σε ακρη, επαιζε με την εξοδο του νερου, επαιρνε αμμο και την πετουσε φλερταροντας το black moor πανω του (πολλες φορες). Το black moor (στον κοσμο του) εψαχνε ολη την ωρα για τροφη και κυνηγουσε καθε φυσαλιδα που δημιουργοταν στην επιφανεια (διαβασα οτι το κανουν και αλλα bm).   

Φως εβαλα με πατεντα ενα 7w led ψυχρο (γυρω στα 600-700 lum  αν θυμαμαι καλα)  ετοιμη κατασκευη οπου απλα περασα με σιλικονη καθε ανοιγμα για τυχον υγρασιες. Δεν καλυπτει ολο το ενυδρειο επιτηδες, ωστε να υπαρχουν και πιο σκοτεινα κομματια (στα πλαινα πισω απο τους βραχους). 

Θελω επίσης να αλλαξω τους σωληνες (σπιραλ) με σωληνακι σιλικονης ώστε να ειναι πιο ομορφο και ευχρηστο το ενυδρειο


Επισυναπτεται μια φωτο για μια γενικοτερη ιδεα του ενυδρειου καθως και ενα βιντεο.

 

Παρακαλω για τις όποιες παρατηρησεις σας!

 

Ευχαριστώ,

Γιώργος

 

 

 

 

 

fontas&nontas.jpg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες. και ενα μπραβο για της γρηγορες αποφασεις που πηρες η οποιες ηταν σωστες.τα βασικα τα εκανες τωρα καμοια πετρουλα κανα ευκολο φυτο οτι σου αρεσει.καλη διαμονη.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια φίλε για το ενυδρείο σου, είναι υπέροχο άντε και σε περισσότερα λίτρα τώρα, κατάλαβες πολύ γρήγορα ότι έπρεπε να το ψάξεις περισσότερο και το αποτέλεσμα είναι υπέροχο.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν πολύ τυχεροί και ο Νώντας και ο Φώντας γιατί δυστυχώς από τα ψαράκια που πωλούνται στα πανηγύρια πολύ λίγα στο τέλος την βγάζουν καθαρή.

Πολλά μπράβο που ψάχτηκες και δεν βολεύτηκες με τα λεγόμενα του καθενός καθώς και για το σπίτι που τους έφτιαξες.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες :welcome: και καλώς μας βρήκες.

Συγχαρητήρια για το διάβασμα που έριξες και το εφάρμοσες γρήγορα και σωστά! Τυχερά είναι τα ψαράκια σου και υποψιάζομαι και όλη σου η οικογένεια !!

 

Έκανες ωραία δουλειά, αν θες μπορείς να προσθέσεις μια ακόμα πινελιά: 2-3 χοντρά ξύλα στο κέντρο, για να μη δείχνει άδειο και να μπορούν να παίζουν τα χρυσόψαρα. Προσωπικά χρησιμοποιώ πλάτανο που έχω αποξηράνει, ξύσει και βράσει, κάνει πολύ καλή δουλειά, άσε που βρίσκεται σε πάρκα μέσα στην Αθήνα! Απέφυγε τα ξύλα που βγάζουν ρετσίνι, θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Ό,τι θες, ρώτα, έτσι ξεκίνησα και εγώ, με χρυσόψαρα.

 

Τον άλλο μήνα μπορείς να έρθεις στη συγκέντρωση, να τα πούμε και από κοντά!:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια! Παιδευτικα λιγο παραπανω διοτι αναγκαστηκα να διαβασω εκατονταδες ποσταρισματα απο διαφορα φορουμ μεσα σε λιγες ημερες ωστε να δω τι παιζει. 

 

Σκεφτομαι να προσθεσω καποια στιγμη ενα ακομα fancy και  να βαλω κανα πλατανι γιατι οντως μου αρεσε η ιδεα! 

Πρωτα ομως θα φτιαξω πιο διακριτικες σωληνωσεις και να βρω/φτιαξω πιο ποιοτικη τροφη. 

 

Που μπορω να βρω μεγαλη ποικιλια απο χρυσοψαρα? Δυστυχως δεν ειναι πολυ εμπορικα και δυσκολα βρισκω κατι. 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος saxter έγραψε:

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια! Παιδευτικα λιγο παραπανω διοτι αναγκαστηκα να διαβασω εκατονταδες ποσταρισματα απο διαφορα φορουμ μεσα σε λιγες ημερες ωστε να δω τι παιζει. 

 

Σκεφτομαι να προσθεσω καποια στιγμη ενα ακομα fancy και  να βαλω κανα πλατανι γιατι οντως μου αρεσε η ιδεα! 

Πρωτα ομως θα φτιαξω πιο διακριτικες σωληνωσεις και να βρω/φτιαξω πιο ποιοτικη τροφη. 

 

Που μπορω να βρω μεγαλη ποικιλια απο χρυσοψαρα? Δυστυχως δεν ειναι πολυ εμπορικα και δυσκολα βρισκω κατι. 

 

Ευχαριστω

Στο τμήμα του φόρουμ με τα καταστήματα θα μπορούσες να έχεις μια τηλεφωνική επαφή με κάποια που πιθανόν να σε βολεύουν και να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, SOTIRIS said:

Στο τμήμα του φόρουμ με τα καταστήματα θα μπορούσες να έχεις μια τηλεφωνική επαφή με κάποια που πιθανόν να σε βολεύουν και να ρωτήσεις.

Ευχαριστω! Θα δοκιμασω!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο και από εμένα φίλε μου για όσα έκανες και θες να κάνεις! Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Πολύ τυχερά τα ψαράκια σου να τα χαίρεσαι!:)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ξανά!

 

Θα ηθελα τους χρυσοψαραδες να μου προτεινουν καποιες ποιοτικες τροφές για μικρα χρυσοψαρα. Χθες προμηθευτικα απο ενα μαγαζι μια τρόφη (HS aqua food), που ναι μεν μπορει να ειναι πολυ καλη, απο τα λεγομενα του, αλλα ηταν μεγαλη για τα χρυσοψαρα μου και για κανα δεκαλεπτο νομιζω πως θα τα εχανα, μεχρι που την εφτυσαν. Και εμενα μου φανηκε μεγαλη κοκομετρια 3-4mm ανα μπαλακι, αλλα ειπα πως κατι θα ξερει παραπανω.

 

Πλεον στο ενυδρειο μπηκε απο χθες και ενα oranda red cup λιγο πιο μικρουλι απο τα αλλα δυο. Εχθες το κακομοιρο συνεχως τα ακολουθουσε σαν να ειναι οι γονεις του (επειδη προφανως ειαι λιγο πιο μεγαλα) αλλα το σνομπαραν και  εφευγαν  με το που τους πλησιαζε λιγο. Αυτο κατοπιν ξανα τους κυνηγουσε, τα εφτανε χαλαραωνε και αυτα παλι το ιδιο.

Σημερα το πρωι ηταν αρκετα καλυτερα! 

 

Επισης, το φιλτρο εισαγωγης νερου ποσο χαμηλα πρεπει να ειναι στον βυθο. ΑΥτην την στιγμη το εχω στους 6-7 ποντους απο τον πατο.

 

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, αναφέρω τις δικές μου τροφές:

 

1) JBL Goldpearls mini με click (για μικρά ψαράκια, επιπλέει).

 

2) JBL Atvitol βιταμίνες.

Βάζω σ'ένα καπάκι το φαγητό τους και προσθέτω μερικές σταγόνες από τις βιταμίνες. Μόλις μουλιάσει η τροφή, τη σερβίρω και γίνεται πάρτι. :bigemo_harabe_net-112:

3) Ocean Nutrition Cichlid Vegi Pellets με σπιρουλίνα (βυθιζόμενες).

4) Tetra Goldfish funballs (επιπλέει, οπότε την τρίβω μέσα στο νερό, με τα ίδια αποτελέσματα).:bigemo_harabe_net-56:

Τις τροφές τις χρησιμοποιείς εναλλάξ, για ποικιλία. Γενικά τα χρυσόψαρα όπως ίσως διάβασες, είναι επιρρεπή σε swimbladder, οπότε φροντίζουμε το φαγητό τους να είναι βυθιζόμενο, για να μην τρώνε από την επιφάνεια και ταυτόχρονα καταπίνουν αέρα.

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, worldiver said:

Τις τροφές τις χρησιμοποιείς εναλλάξ, για ποικιλία. Γενικά τα χρυσόψαρα όπως ίσως διάβασες, είναι επιρρεπή σε swimbladder, οπότε φροντίζουμε το φαγητό τους να είναι βυθιζόμενο, για να μην τρώνε από την επιφάνεια και ταυτόχρονα καταπίνουν αέρα.

 

Και εγω αυτο ειχα διαβασει αλλα ο τυπος στο μαγαζι, το οποιο μαγαζι (καθαρα ενυδρειακο μαγαζι) ειναι σχετικα γνωστο ονομα στην αγορα, μου ειπε οτι τα χρυσοψαρα δεν ειναι ψαρια βυθου και η τροφη πρεπει να επιπλεει. Απο οτι εχω διαβασει δεν ισχυει, αλλα μου φενοταν πολυ σιγουρος στα λεγομενα του και γενικα με μπερδεψε.

 

Το βασικο μου προβλημα ηταν απλα με το μεγεθος και μιας και η τροφη που πηρα πλεον δεν μπορω να την χρησιμοποιησω για τουλαχιστον 1-2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα με το μέγεθος, μπορείς να το σπάσεις και να το σερβίρεις :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειναι 2-3 ημερες τωρα που υπαρχει υποψια για ick στο comet. Το παρακολουθω αλλα δεν βλεπω να υπαρχει καποια εξελιξη παρα μονο δυο ασπρα σημαδακια που πολλες φορες αναλογα με την γωνια η το φως ισα που διακρινονται. 

Πηρα και υγρο τεστ για αμμωνια και ολες οι ενδειξεις ειναι μηδεν με το ΝΟ3 να είναι απο 5-10. Το ψαρι δεν δειχνει ουτε να ξυνεται και ούτε να εχει καποιο θεμα. Ειναι λαιμαργο(πολυ) οταν τρωει και γενικα βολταρει και παιζει πιο πολυ απο καθε αλλο ψαρακι. Προμηθευτικα φυσικο αλατι και λεω να περιμενω να δω πως θα εξελιχθει πριν κανω κατι. Πιθανολογω οτι μπορει να ειναι και καμια γρατζουνια απο τα βραχια. 

Ποια ειναι τα σταδια για ick ωστε να σιγουρευτω αν ειναι η οχι? Πως εξελισεται εννοω ( με φωτος). 

 

Τα υπολοιπα φαινονται μια χαρα και καλυτερα απο ποτε. Μονο το black moor απεκτησε ενα στραβωμενο λεπι απο το κομετ κατα το φαγητο. Το κομετ κανει μπουλινγκ στα υπολοιπα οταν τρωνε. Ευτυχως ειναι πολυ λαιμαργα ολα τους ωστε να πτοηθουν!

_20170524_212327.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα ακομα που θα μπορουσα να πω ειναι οτι μερικες φορες τα σημαδια φαινονται πιο πολυ και αλλες προσπαθεις να τα δεις. Επισης οτι το κομετ ειμαι αρκετα υπερκινητικο οχι μονο τις 2-3 μερες αλλα γενικα. Ιδιως οταν τους ταιζω με με μια απο τις 3 τροφες λες και παιρνουν ναρκωτικα κανουν. Ειναι λογικο?

 

Στην φωτο ειναι τα δυο ασπρακια που διακρινονται κοντα στο πανω πτερυγιο. Τα υπολοιπα σημαδακια ειναι του ενυδρειου και της κακης φωτο.

Έγινε επεξεργασία - saxter
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι είναι σημάδια ικ αυτα...απο τα λέπια του ψαριου φαίνεται ετσι.... :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου, καλως μας ηρθες στον θαυμαστο των χρυσοψαρων.

Παρακολουθω το θέμα σου απο την μερα που το ανοιξες στα κλεφτά λογω ελαχιστου ελευθερου χρονου και σημερα βρηκα λιγο χρονο να συζητήσουμε παρεουλα οτι αποριες εχεις μαζι με ολους στα ερωτηματα που εχεις να μας παραθεσεις και τις αποριες που θα σου γεννηθούν αργοτερα και ανα πασα στιγμη εμης εδω ειμαστε να σε συμβουλεψουμε και να σου μεταλαμπαδεύσουμε τις γνώσεις μας.

 

Διαβαζοντας αυτες τις μερες το θεμα σου για αρχή εχω να σου πω ενα μεγάλο μπράβο για τις γρηγορες και αποφασιστικές κινήσεις σου οι οποιες ηταν και σωστές.

Παμε λοιπον λιγο απο την αρχη.

1) Αν βλεπω καλα απο τις πρωτες φωτο του πρωτου σου ποστ το ενυδρειο σου εχει καπακι μαζι με ενσοματομενο φοτισμο σωστα?

    πληροφοριακα και μονο θα σου πρότεινα την σταθμη του νερου να την ανεβασεις μεχρι το καπακι μην το φοβάσαι θα ειναι ασφαλες και θα αυξήσει και το σύνολο των λιτρων.

2) Καλο θα ηταν καποια στιγμουλα να αντικαταστήσεις τα στικ τεστ με υγρα τα οποια ειναι πολυ πιο ακριβής απο τα στικ.

Αν θες μπορείς να ζητήσεις και εσω μεσα απο καποιον που εχει ιγρα τεστ να δης που πραγματικα βρισκεται το στρωσιμο του ενυδρειου σου η ακομα αν θες να εισαι πιο σίγουρος μπορης να ζητησεις απο καποιον λιγο μπολη και να στροση πιο γρηγορα το φιλτρο σου.

3) Τωρα παμε στο θεμα τροφη που ειναι σημαντικο θεμα ειδικότερα οταν εχουμε να κανουμε με διαφορετικά ειδοι.

Χρυσόψαρα με διπλή ουρά οπος Fantail, Vailtail, Μoors, Oranda κλπ.

Καλο θα ηταν να προμιθεβομαστε βυθιζομενες τροφες διωτη ολα αυτα τα χρυσοψαρα εχουν ευαισθητο πεπτικο και οταν οι τροφες τους επιπλεουν και τρωνε απο την επιφανηα τοτε μαζι με την ληψη της τροφης καταπινουν μαζι και αερα με αποτελεσμα αργοτερα να υποφερη απο την ασθένεια νηκτικής κύστης οπου συνηθως ειναι και μηρεα για το παθον ψαρι. 

Τα χρυσόψαρα με ενιαία ουρά ομος δεν αντιμετωπίζουν τοσο αυτο το προβλημα της νηκτικής κύστης. 

Επειδη ομος εχεις και κομετ  ενα μουρ και πιο προσφατα ενα οραντα τα οποια ειναι πολυ πιο επιρρεπής στην νηκτική κύστη, αν δεν βρεις βυθιζομενη / νες τροφες θα σου πρότεινα να μουλιαζης καλα την τροφη με λιγο νερο απο το ενυδρειο.

4) Προτεινομενες τροφες και πως τις ταΐζουμε (Η ποσοτητα των δόσεων πρεπει να ειναι αναλογη με το μεγεθος του ψαριου)

Πελλετ:

Πελλετ υπαρχουν 2 ειδών, βυθιζόμενα ή επιπλέουσα

Την βυθιζομενη καλο ειναι να την ταϊζουμε 1 - 2 φορες την μερα διωτη ειναι πολυ πλουσιες σε θρεπτικα και λιπαρα οσο και τροφες των ιχθυοκαλλιεργειων.

Την επιπλέουσα την μουλιαζουμε καλα και ταϊζουμε 1 - 3 φορες την μερα.

Flakes :

Σε νιφάδες υπαρχουν πολλα διαφορετικα ειδοι με διαφορετικες διατροφικες αξιες.

Οπως και τις περισσοτερες τροφες τις μουλιαζουμε καλα πριν πιάσουμε αλλα εδω εχουμε ενα μικρο πλεονεκτημα λογο του οτι οι νιφαδες εδω εχουμε ενα μικρο πλεονεκτημα λογο του οτι οι νιφαδες  απο την φυση τους ειναι πολυ λιγοτερα σε γραμμαρια απο τα πελετ και μπορουμε να κανουμε 3 - 5 ταϊζματα την ημερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος saxter έγραψε:

Καλησπερα, ειναι 2-3 ημερες τωρα που υπαρχει υποψια για ick στο comet. Το παρακολουθω αλλα δεν βλεπω να υπαρχει καποια εξελιξη παρα μονο δυο ασπρα σημαδακια που πολλες φορες αναλογα με την γωνια η το φως ισα που διακρινονται. 

Πηρα και υγρο τεστ για αμμωνια και ολες οι ενδειξεις ειναι μηδεν με το ΝΟ3 να είναι απο 5-10. Το ψαρι δεν δειχνει ουτε να ξυνεται και ούτε να εχει καποιο θεμα. Ειναι λαιμαργο(πολυ) οταν τρωει και γενικα βολταρει και παιζει πιο πολυ απο καθε αλλο ψαρακι. Προμηθευτικα φυσικο αλατι και λεω να περιμενω να δω πως θα εξελιχθει πριν κανω κατι. Πιθανολογω οτι μπορει να ειναι και καμια γρατζουνια απο τα βραχια. 

Ποια ειναι τα σταδια για ick ωστε να σιγουρευτω αν ειναι η οχι? Πως εξελισεται εννοω ( με φωτος). 

 

Τα υπολοιπα φαινονται μια χαρα και καλυτερα απο ποτε. Μονο το black moor απεκτησε ενα στραβωμενο λεπι απο το κομετ κατα το φαγητο. Το κομετ κανει μπουλινγκ στα υπολοιπα οταν τρωνε. Ευτυχως ειναι πολυ λαιμαργα ολα τους ωστε να πτοηθουν!

_20170524_212327.jpg

Τα σημαδια που πιθανον βλεπεις φιλε μου και σου μοιάζουν για ick ειναι μερικα λεπια τα οποια ειναι ετοιμα να απολυθουν απο το σομα του  ψαριου ;) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλε μου,

 

1. Ήδη εχω ανεβασει την σταθμη του νερου από τοτε που μου επισημανθηκε (για την ακριβεια το ειχα αφησει ετσι επειδη δεν ειχα αλλο ετοιμο νερο τοτε)

2. Ηδη προμηθευτικα υγρο τεστ για αμμμωνια, όπου σε συναρτηση με τα υπολοιπα τεστ (οχι υγρα) πορευομαι μεχρι να παρω σιγα σιγα και τα λοιπα σε υγρη μορφη.Το τεστ ειναι της salifert με καλες αξιολογησεις απο οτι εχω δει. Το εχω κανει ηδη 3 φορες (και πριν το φαγητο και μετα το φαγητο) και ολα ειναι πεντακαθαρα και μηδενικα!

3. Για τις τροφές, οντως προσπαθω ειτε να της μουλιαζω ειτε να τις θρυματιζω (ωστε να βυθιζονται) γατι όπως προανεφερα η τελευταια τροφη HS ειχε ψιλομεγαλα μπαλακια και δυσκολευονταν αρκετα. Εχω την εντυπωση παντως οτι ειναι οντως τοσο καλη τροφη οσο μου ελεγε ο petsopas αν και αυτος μου ελεγε οτι τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια επιφανειας! Γενικα τα βλεπω πολυ πιο ζωντανα με τα την τροφη και γενικα ψιλο λυσσανε.

4. Αναφορικα με το πιθανο ick τωρα. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι κατι εχει το ψαρακι. Δεν ειναι η ιδεα μου. Απλα δεν εχω καταληξει ακομα τι ακριβως. Αρχισα εχθες μια θεραπεια με σκορδο που ειδα σε εναν βιντεο, όπου οι 9/10 που απαντουσαν μιλαγαν οτι οντως θεραπευσε το ick στα ψαρια τους, χωρις προσθηκη φαρμακων και ανεβασμα θερμοκρασιας. Σε συναρτηση και με τις γενικοτερες ευεργετικες επιδρασεις στα ψαρια , απο χθες βραδυ εβαλα  μια σκελιδα σκορδο στο ενυδρειο. Θα σας πω σε 3-4 ημερες αποτελεσματα. Αν δεν γινει κατι (πιστευω πως ομως θα γινει- η σταστιστικη και ο μεσος ορος εχουν σχεδον παντα δικιο) θα δοκιμασω με το αλατι.

 

5. Στις λοιπες παρατηρησεις μου εναι (αναφορικα με τα φυτα) ότι την anubia δεν την πειραζουν καν, απλα την καθαριζουν απο την καφε αλγη που εχει ηδη να μαζευει ενω το pteropous που και που το τσιμπολογανε χωρις κατι εμφανες! Η καφε αλγη θα φυγει μονη της?

6. Στο καπακι εβαλα μια ετοιμη λεντιερα που απλα καλυψα καθε ανοιχτο σημειο με σιλικονη και φωτιζω πλεον με αυτο (απο τις 18:00 - 01:00) δεν καλυπτει -επιτηδες- ολο το ενυδρειο και βγαζει περιπου 6000 κερια φωτισμο.

7. Εχω παρατηρησει οτι οταν κουναω καμια πετρα ή κανω κατι εντονο στο ενυδρειο το comet ανεβαινει επιφανεια για ανασες. Μαλλον γινεται αυτο που ειχα διαβασει, το οτι ανασηκωνονται προφανως και αποδεσμευονται αερια και ουσιες που δεν πρεπει. Στις αρχες το παρατηρουσα. Εδω και 10-12 μερες που το εχω αφησει το ενυδρειο  στην ησυχια του το comet εκοψε τις ανασες! Τα υπολοιπα δεν ειχαν καποιο θεμα!

 

αυτα τα ολιγα.... :)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Giannis_X said:

Τα σημαδια που πιθανον βλεπεις φιλε μου και σου μοιάζουν για ick ειναι μερικα λεπια τα οποια ειναι ετοιμα να απολυθουν απο το σομα του  ψαριου ;) 

 

Δυστυχως δεν ειναι λεπια, δεν φαινονται καλα στις φωτο. Τα εχω κοιταξει πολλες φορες! Αυτο με το λεπι το εχει το BM οπου τον στριμωξε το κομετ καποια στιγμη κατα το φαγητο. Ειμαι εμφανης η διαφορα, οποτε μπορεσα και διαπιστωσα οτι δεν ειναι λεπια!

 

Δειχνει να μοιαζει με αυτο που περιγραφεται για το ick , δηλαδη κατι σαν αλατι πανω στο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

  • Τις μεγαλες τροφες μπορείς να τις περνας απο το μπλέντερ λιγο.
  • Η καφε αλγη θα φυγει μονη της σιγα σιγα , ειναι σιμαδη πως το ενυδρειο ακομα δεν εχει στοση καλα.
  • Αυτα που λες πως εχει το ψαρι σου ειναι 4-5 ασπρες τελιτσες που εχει σχεδον σε σιρα το ψαρι και φτανουν μεχρι την ουρα?
Link to comment
Share on other sites

με κανετε να βαλω στο 128ρι μου χρυσοψαρα!!!!! αληθεια ποσα μπορω να βαλω? μαρεσουν αυτα με την δυπλη ουρα και τα black moor....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Mr.Angelos έγραψε:

με κανετε να βαλω στο 128ρι μου χρυσοψαρα!!!!! αληθεια ποσα μπορω να βαλω? μαρεσουν αυτα με την δυπλη ουρα και τα black moor....

Με διπλή ουρά μεχρι και 3 μπορείς αρχικα και αναλογα τον εξοπλισμο σου.

Για περετερο πλιροφοριες και ερωτησεις θα σου πρότεινα να ανοιξεις ενα νεο θεμα στην κατηγορια κρυου

νερου για να μην χαλαμε και το θεμα του φιλου μας :) 

 

Ευχαριστω :)  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Τις μεγαλες τροφες μπορείς να τις περνας απο το μπλέντερ λιγο.
  • Η καφε αλγη θα φυγει μονη της σιγα σιγα , ειναι σιμαδη πως το ενυδρειο ακομα δεν εχει στοση καλα.
  • Αυτα που λες πως εχει το ψαρι σου ειναι 4-5 ασπρες τελιτσες που εχει σχεδον σε σιρα το ψαρι και φτανουν μεχρι την ουρα?

Οχι. Μονο τα δυο ασπρα πιο εμφανη σημαδια κοντα στα πανω πτερυγιο. Τα υπολοιπα ειναι χιονια της φωτο και του ενυδρειου. Δεν ειναι καλες οι φωτο. Συνεχεια κουνιοτανε.

Στάλθηκε από το Lenovo Z90a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...