Jump to content

Αναπαραγωγή Pt. Scalare Manacapuru, ένα όνειρο έγινε πραγματικότητα!!!


Recommended Posts

Σου εύχομαι όλα να σου πάνε καλά Γιώργο και το όνειρό σου με τα σκαλάρια να γίνει πραγματικότητα...:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, avraamp said:

Σου εύχομαι όλα να σου πάνε καλά Γιώργο και το όνειρό σου με τα σκαλάρια να γίνει πραγματικότητα...:thumbsu:

Ευχαριστώ Μάκη! Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί!

 

Η διαδικασία τελείωσε και τώρα το θηλυκό αερίζει τα αυγά ενώ ο αρσενικός οριοθετεί  τον χώρο! Φωτογραφίες θα ανεβάσω  αργότερα αν προλάβω!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε, η γέννα μέσα στον ενυδρείο είναι το αποκορύφωμα της προσπάθειας σου και της υπομονής σου, όταν υπάρχει γέννα μέσα σε ένα  ενυδρείο, αυτό σημαίνει ότι έχει φτάσει στο Top του είναι όλα τέλεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε σου ευχομε τα καλυτερα. Ειχα και εγω στο κοινωνικο μου ενυδρειο πολλες γεννες απο ενα ζευγαρι που ειχα αλλα ποτε δεν το κυνηγισα οποτε το αφηνα στην μοιρα τους με αποτελεσμα μετα απο 2 με 3 μερες να εχουν φαγωθει. Τη αλλα ψαρια εχεις μεσα περα απο τα σκαλαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Force said:

Μπράβο φίλε, η γέννα μέσα στον ενυδρείο είναι το αποκορύφωμα της προσπάθειας σου και της υπομονής σου, όταν υπάρχει γέννα μέσα σε ένα  ενυδρείο, αυτό σημαίνει ότι έχει φτάσει στο Top του είναι όλα τέλεια.

 

47 minutes ago, Rik said:

Φιλε σου ευχομε τα καλυτερα. Ειχα και εγω στο κοινωνικο μου ενυδρειο πολλες γεννες απο ενα ζευγαρι που ειχα αλλα ποτε δεν το κυνηγισα οποτε το αφηνα στην μοιρα τους με αποτελεσμα μετα απο 2 με 3 μερες να εχουν φαγωθει. Τη αλλα ψαρια εχεις μεσα περα απο τα σκαλαρια.

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά μακάρι να πάνε καλά! :)

@Rik Εχω corydoras adolfoi, 3 hemigrammus bleheri που μου έχουν μείνει αμανάτι από παλιότερο setup και δεν βρήκα να τα δώσω και 3 pleco L168!

Τα πρώτα που υπολόγιζα να κάνω αναπαραγωγή ήταν τα L168 και τελικά είναι τα μόνα που δεν μου έχουν κάνει γέννα!:bleh: Όλα τα άλλα είδη αναπαραχθήκανε μέσα στο ενυδρείο, ακόμα και οι ροδόστομοι!:)

Έγινε επεξεργασία - Vogias
Link to comment
Share on other sites

Ομορφιες!!

Εχω βγαλει και εγω σκαλαρακια στο παρελθον αλλα αυτο το ειδος ειναι πολυ ιδιαιτερο οπως και τα κορυ που εβγαλες προσφατα!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Vogias έγραψε:

 

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά μακάρι να πάνε καλά! :)

@Rik Εχω corydoras adolfoi, 3 hemigrammus bleheri που μου έχουν μείνει αμανάτι από παλιότερο setup και δεν βρήκα να τα δώσω και 3 pleco L168!

Τα πρώτα που υπολόγιζα να κάνω αναπαραγωγή ήταν τα L168 και τελικά είναι τα μόνα που δεν μου έχουν κάνει γέννα!:bleh: Όλα τα άλλα είδη αναπαραχθήκανε μέσα στο ενυδρείο, ακόμα και οι ροδόστομοι!:)

Φοβαμε το βραδυ για κανενα καταδρομεα ☺

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Vogias έγραψε:

3 hemigrammus bleheri που μου έχουν μείνει αμανάτι από παλιότερο setup και δεν βρήκα να τα δώσω και 3 pleco L168!

Τα πρώτα που υπολόγιζα να κάνω αναπαραγωγή ήταν τα L168 και τελικά είναι τα μόνα που δεν μου έχουν κάνει γέννα!:bleh: Όλα τα άλλα είδη αναπαραχθήκανε μέσα στο ενυδρείο, ακόμα και οι ροδόστομοι!:)

Υπαρχει περιπτωση να μην προλαβεις να βγαλεις τους ροδοστομους και μεχρι να δεις ουρες τα σκαλαρακια να τους εχουν "καθαρισει" με συνοπτικες διαδικαδιες!!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.

Γιατί δεν αφήνεις το ζευγάρι μόνο του στο ενυδρείο κι να βγάλεις τα υπολοιπα

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στην θέση σου θα έπαιρνα τα αυγα, επειδή πιστεύω ότι το χεις

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stathis spithas said:

Ομορφιες!!

Εχω βγαλει και εγω σκαλαρακια στο παρελθον αλλα αυτο το ειδος ειναι πολυ ιδιαιτερο οπως και τα κορυ που εβγαλες προσφατα!!

 

 

Στάθη γιαυτό θέλω πολύ να το παλέψω! Επειδή είναι wildform και είναι ένα ιδιαίτερο είδος τα manacapuru! Έχουν πιο άγρια συμπεριφορά από τα κοινά σκαλάρια! Τα ψάρια τα έχω πάρει πριν ένα χρόνο και κάτι, ήρθαν από Γερμανία μικρά στην ηλικία τα μεγάλωσα και πολύ πιθανόν να είναι F1 σύμφωνα με τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη του μαγαζιού που τα πήρα, που είναι και από τους πιο γνωστούς καταστηματάρχες ενυδρείων στην χώρα μας! Μακάρι να είχα την δυνατότητα να τους προσφέρω πιο πολλά λίτρα, αλλά έχω κάνει ένα πολύ καλό στήσιμο για τα δεδομένα του ενυδρείου μου, θέλω να πιστεύω, με πάρα πολύ μελέτη πολύ καιρό πριν το στήσω για το πως να το στήσω! Φυσικά και δεν το προτείνω σε κανένα να το κάνει αυτό γιατί θέλει πολύ προσοχή, αρκετή εμπειρία για να επέμβεις όπου χρειαστεί και πολύ καλές συνθήκες γενικώς!:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Rik said:

Φοβαμε το βραδυ για κανενα καταδρομεα ☺

Το βράδυ θα μείνει φως ανοιχτό στον χώρο! Το φοβάμαι κι εγώ αλλά θα δούμε! Αν αποτύχουμε αποτύχαμε.

 

24 minutes ago, stathis spithas said:

Υπαρχει περιπτωση να μην προλαβεις να βγαλεις τους ροδοστομους και μεχρι να δεις ουρες τα σκαλαρακια να τους εχουν "καθαρισει" με συνοπτικες διαδικαδιες!!

Μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Είναι ψηλά αρκετά τα αυγά και εκτός της ζώνης κολύμβησης τους! Ελπίζω μέχρι αύριο να μην έχουμε θέμα!

 

23 minutes ago, kkgr said:

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.

Γιατί δεν αφήνεις το ζευγάρι μόνο του στο ενυδρείο κι να βγάλεις τα υπολοιπα

Ευχαριστώ πολύ Κώστα! Αύριο θα μεταφερθεί το ζευγάρι με τα αυγά σε 100λιτρο για να είμαστε οκ! Είναι δύσκολο να βγούνε όλα τα άλλα ψάρια από μέσα! Πιο εύκολα μετακινείς 2 ψάρια παρά τα υπόλοιπα που είναι και διαόλια! Το μόνο που φοβάμαι είναι μην μετακινήσουν τα αυγά οι γονείς πουθενά αλλού και δεν μπορώ να τα μεταφέρω μετά!

 

22 minutes ago, bbetta said:

Αν ήμουν στην θέση σου θα έπαιρνα τα αυγα, επειδή πιστεύω ότι το χεις

Βασίλη το σκέφτηκα αλλά έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα οι γονείς θα τα παίξουν και φοβάμαι μήπως δεν ξανακάνουν μετά άλλη αναπαραγωγή! Επίσης φοβάμαι μήπως δεν πάει καλά και τα χαλάσω όλα τα αυγά! Δεν έχω και άλλη αεραντλία! Η μια που έχω είναι στα corydoraκια! Το θηλυκό είναι από πάνω συνέχεια και τα αερίζει! Άσε που είμαι και υπέρ του να γίνονται φυσικά οι διαδικασίες!Επίσης αν πέσει ένα αυγό κάτω η μάνα θα το σηκώσει και θα το βάλει πίσω ενώ εγώ μπορεί να μην το πάρω είδηση!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε βλεπω να μην κοιμασε σημερα και να βαρας γερμανικο σκοπετο........   :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rik έγραψε:

Σε βλεπω να μην κοιμασε σημερα και να βαρας γερμανικο σκοπετο........   :)

Αξίζει ο κόπος.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Rik said:

Σε βλεπω να μην κοιμασε σημερα και να βαρας γερμανικο σκοπετο........   :)

 

χαχαχα! Σωστός! Αυτό σκεφτόμουνα τώρα!:D Άσε και το πρωί δουλεύω και δεν με κόβω να αντέχω!

 

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, SOTIRIS said:

Αξίζει ο κόπος.:)

 

Αυτό ακριβώς! Έχουμε κάνει άλλα κι άλλα για τα ψάρια μας για αυτήν την αναπαραγωγή που την ήθελα πάρα πολύ μπορώ να κάνω πιο πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Περα απο την πλακα σου ευχομε τα καλυτερα.... Μια αλλη ανυσιχια μου ειναι οτι το ζευγαρι ειναι νεο και μπορει να τα φανε οι ιδιοι οι γονεις αλλα απο την στιγμη που πηρες γεννα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ξαναπαρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Rik said:

Περα απο την πλακα σου ευχομε τα καλυτερα.... Μια αλλη ανυσιχια μου ειναι οτι το ζευγαρι ειναι νεο και μπορει να τα φανε οι ιδιοι οι γονεις αλλα απο την στιγμη που πηρες γεννα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ξαναπαρεις.

 

Ευχαριστω πολυ! Το σκέφτηκα κι αυτο μηπως πιεστούν ειδικά απο τα υπολοιπα ψάρια και τα φάνε τα αυγά στο τελος! Με την φύση ομως δεν μπορεις να τα βάλεις! Αν γινει αυτο θα πανε για άλλη γεννα τι να κανουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εχεις βαλθει να γεμισεις ενυδρεια και μπομπιρες! Ωραιος.
Μεχρι στιγμης νομιζω πως εχεις ακουσει καλες συμβουλες και δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο. Ευχομαι ολα να πανε καλα και αν χρειαστεις κατι αλλο εδω ειμαστε!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sturm said:

Γιωργο εχεις βαλθει να γεμισεις ενυδρεια και μπομπιρες! Ωραιος.
Μεχρι στιγμης νομιζω πως εχεις ακουσει καλες συμβουλες και δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο. Ευχομαι ολα να πανε καλα και αν χρειαστεις κατι αλλο εδω ειμαστε!

Greetings from the dark side!
 

 

Ευχαριστώ Θοδωρή! Όπως είπα ελπίζω μέχρι αύριο το απόγευμα που θα φέρω το 100λιτρο και θα το γεμίσω να μην έχω κανένα θέμα! Μακάρι όταν έρθεις το καλοκαίρι να έχουμε απόλα τα ψαράκια γέννες να τα δεις από κοντά!:)

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πω πολλά μπορεί να μην σε ξέρω αλλά χαίρομαι τόσο πολύ για σένα που είσαι χαρούμενος από αυτό το χόμπυ αλλά και για τα ψαράκια που προφανώς βρήκαν τις συνθήκες που ήθελαν για να σε κάνουν ψαρομπαμπα..Πολύ όμορφο συναίσθημα!! Τα καλύτερα εύχομαι και μπράβο σου που αγαπάς τα ζωντανά σαν ένα κομμάτι της ζωής σου!!!Keep going!!!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Skoti said:

Δε θα πω πολλά μπορεί να μην σε ξέρω αλλά χαίρομαι τόσο πολύ για σένα που είσαι χαρούμενος από αυτό το χόμπυ αλλά και για τα ψαράκια που προφανώς βρήκαν τις συνθήκες που ήθελαν για να σε κάνουν ψαρομπαμπα..Πολύ όμορφο συναίσθημα!! Τα καλύτερα εύχομαι και μπράβο σου που αγαπάς τα ζωντανά σαν ένα κομμάτι της ζωής σου!!!Keep going!!!! :)

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τα καλά σου λόγια και για τις ευχές σου!:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν χρωστάω φωτορεπορτάζ και κάποιες λεπτομέρειες! :)

Τρελάθηκα από την χαρά μου μόλις τα είδα να ξεκινάνε είπα να την βγάλω όλη την διαδικασία λεπτομερώς, οπότε έστησα τρίποδο, έβαλα την dslr πάνω άλλη μια μικρή καμερίτσα που έχω συν το κινητό και τραβούσα ταυτόχρονα!!! :P Ούτε ταινία πορνό να γύρναγα! Όπως καταλαβαίνεται το υλικό πολύ από βίντεο και φωτογραφίες, αλλά δεν θέλω να σας πρήξω πολύ με αυτά για να μην με πείτε γραφικό,:D οπότε θα προσπαθήσω να είμαι περιεκτικός!

Ανεβάζω άλλα τρία βίντεο στο youtube :poster_oops: αλλά θα είναι έτοιμα αύριο όπως το κόβω! Προς το παρόν θα βάλω κάποιες φωτογραφίες για να δούμε παρέα την διαδικασία από την αρχή μέχρι το τέλος!

Γεννητικά όργανα:

Μαμά:

DSC_0038_00013DSC_0038.thumb.jpg.b4233a7bbd3f160ff1ae6062fbc9caab.jpg

 

Μπαμπάς:

DSC_0072_00010DSC_0072.thumb.jpg.ee807a08d2b6d6026f5bb47df707abbc.jpg

 

Το πρώτο αυγό:

 

DSC_0022_00001DSC_0022.thumb.jpg.995f3712a3ee923f86c1d18a65efe4ed.jpg

 

Αρχίζουμε και γεμίζουμε αυγά:

DSC_0046_00005DSC_0046.thumb.jpg.5c160432d2eaa8e3017d6149d6d8a161.jpg

 

Πιο πολλά αυγά:

DSC_0053_00006DSC_0053.thumb.jpg.718b2657719791da088116c719560914.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο αρσενικός γονιμοποιεί:

DSC_0054_00007DSC_0054.thumb.jpg.8a66d6c1c1cf9bf37db6be4efbc35e28.jpgDSC_0055_00008DSC_0055.thumb.jpg.1820b2bd26931c5c2cf5fd619e659ebd.jpg

 

Σχεδόν τελειώσαμε:

DSC_0060_00009DSC_0060.thumb.jpg.bbbc12868ac2e17ca403b45015b4006a.jpg

 

Τελειώσαμε εντελώς:

DSC_0001_00011DSC_0001.thumb.jpg.ff1e68909c14a7b7824f20cd4e2b1cc5.jpg

 

Προσπάθησα να μετρήσω τα αυγά αλλα έφτανα στα μισά και το έχανα πάλι! Πρέπει πάντως να είναι γύρω στα 210 πάνω κάτω! Για πρώτη φορά δεν το λες άσχημα!!!:bigemo_harabe_net-193:

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...