Jump to content

Αναπαραγωγή Pt. Scalare Manacapuru, ένα όνειρο έγινε πραγματικότητα!!!


Recommended Posts

Μπράβο Γιώργο! Αφού ξεκίνησαν, θα έχεις πιστεύω και συνέχεια. Καλορίζικα!!!:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kadmos Ευχαριστω πολυ Χρησταρα! Μακαρι να ειναι καλορίζικα! :) Παντως βαδίζω στα χνάρια σου! Την πολυθρόνα τι να την κανεις στο σπίτι;;; Οξω! Ας βάλουμε ενα ενυδρείο για να μεγαλώσουν τα σκαλάρια στην θέση της! :hehe

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένας λογικός άνθρωπος! Μπράβο ρε Γιώργο. Είσαι σε πολύ καλή πορεία. Ας μην είχαμε τη κρίση και θα έκανα το όνειρό μου πραγματικότητα. Χομπύστικη κάβα ψαριών από χομπίστες, για χομπίστες μόνο. Στην επόμενη ζωή ίσως.;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, kadmos said:

Ακόμα ένας λογικός άνθρωπος! Μπράβο ρε Γιώργο. Είσαι σε πολύ καλή πορεία. Ας μην είχαμε τη κρίση και θα έκανα το όνειρό μου πραγματικότητα. Χομπύστικη κάβα ψαριών από χομπίστες, για χομπίστες μόνο. Στην επόμενη ζωή ίσως.;)

 

Αν δεν κανω λαθος, στο ιντερνετ ειχα πετύχει κάποιον που το εκανε αυτο, νομιζω καπου στην Μεγάλη Βρετανία. Παντως δεν απέχω πολυ! Αν ολα πανε καλα σε κανενα τρίμηνο-τετράμηνο θα εχω corydoras Adolfoi, σκαλαρακια manacapuru και ξιφοφορους για να δωσω!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μόλις γύρισα σπίτι και τα αυγά δόξα το θεό είναι στην θέση τους! Δύο μόνο φαίνεται να ασπρίζουν προς το παρόν! Πιστεύω θα έχω αρκετά άσπρα γιατί ο πατέρας δεν πέρασε πολλές φορές από το κάθε σημείο! Το θηλυκό, το βράδυ μέχρι την ώρα που πήγα για ύπνο κατά τις 3:00 και το πρωί που ξύπνησα στις 7:00 ήταν εκεί και τα αέριζε! Δεν πρέπει να κοιμήθηκε καθόλου! Ο αρσενικός ήταν λίγο πιο πέρα και κρατούσε τσίλιες μην έρθει κανένας επισκέπτης! Φαίνεται να μην υπάρχει πρόβλημα με τους υπόλοιπους συγκάτοικους! Τα άλλα τρία σκαλάρια είναι στο άλλο μισό του ενυδρείου και δεν πλησιάζουν πλέον! Οι ροδόστομοι ευτυχώς ούτε που πλησιάζουν εκεί πάνω! Μπορεί να παίζει ρόλο το ότι δεν είναι κοπάδι, αλλά λίγα άτομα, τι να πω!

Σκέφτομαι σήμερα που θα βάλω σε λειτουργία την γεννήστρα ή αύριο ή όταν αρχίσουν να φαίνονται οι πρώτες ουρίτσες να μεταφέρω μόνο τα αυγά χωρίς τους γονείς για να μην τους ταλαιπωρήσω κι άλλο με βάλε βγάλε από ενυδρείο σε γεννηστρα και τούμπαλιν! Στην γεννήστρα θα υπάρχει το εσωτερικό φίλτρο της juwel, όπου θα μπει τούλι στην εισαγωγή και θα βγάλω το μικρό αερόφιλτρο που έχω στα κορυ και θα το βάλω να χτυπάει κάτω από τα αυγά! Πως το βλέπετε σαν ιδέα;

Τα μόνα που με προβληματίζουν σε όλο αυτό είναι δύο πράγματα:

Α) Όταν θα βγουν ουρές κάποια από τα ψαράκια θα πέσουν κάτω και δεν θα μπορώ να τα βάλω πάλι στην θέση τους έως ότου να βγουνε εντελώς και να μπορούν να κολυμπήσουν. Οι γονείς σε αυτήν την περίπτωση μπορούν και τα ξανατοποθετούν εκεί που ήταν! Αν μείνουν κάτω θα είναι οκ;

Β) Φοβάμαι μην τους πάρω τα αυγά και έχουμε θέματα με την συμπεριφορά τους και τις ισορροπίες μέσα στο ενυδρείο!

Από την άλλη βέβαια δεν ξέρω πως θα αντιδράσουν οι γονείς αν τους αλλάξω ενυδρείο και φοβάμαι μήπως τους βάλω στην γεννήστρα στρεσαριστούν και φάνε εν τέλει αυτοί τα αυγά μέσα εκεί!

Είμαι σε σκέψεις ακόμα οπότε περιμένω και τις απόψεις σας!:)

 

Χρωστάω και τρία βιντεάκια ακόμα από την χθεσινή διαδικασία που ανέβηκαν σήμερα το πρωί:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τέλειωσα με την γεννήστρα! Μετέφερα τα αυγά μαζί με τους γονείς στο record 800.

Είμαι πολύ προβληματισμένος - στεναχωρημένος και δυστυχώς δεν βλέπω να πάμε καλά και θα σας εξηγήσω το γιατί. Όταν γύρισα το απόγευμα αργά και έφερα το 100λιτρο σπίτι, είδα στο ενυδρείο τρελό ξύλο ανάμεσα στο ζευγάρι! Δεν ξέρω το γιατί και ποια ήταν η αφορμή γιατί δεν ήμουν σπίτι όταν ξεκίνησε ο καβγάς! Πάντως η θηλύκια έδιωχνε τον αρσενικό μακριά από τα αυγά και ο αρσενικός πήγαινε προς αυτήν με πολύ άγριες διαθέσεις! Ίσως να πήγαινε ο αρσενικός να φάει τα αυγά και η θηλύκια να αντέδρασε! Μιλάμε τέτοιο τσακωμό μεταξύ των σκαλαριών μου γενικά, δεν είχα ξαναδεί ποτέ σε αυτόν τον βαθμό! Δεν ηρεμούσαν με τίποτα. Μέχρι να επέμβω ο απολογισμός πάρα πολλές γρατζουνιές, έφυγαν λέπια, σκισμένα πτερύγια, η θηλύκια έγδαρε λίγο το μάτι του αρσενικού και τα δύο μαζί πολύ στρεσαρισμένα με πολύ γρήγορες αναπνοές! Τα ψάρια δεν έχουν καμία σχέση με τις φωτογραφίες που είδατε και τα βίντεο!Με λίγα λόγια πλήρης απογοήτευση! Ευτυχώς βέβαια δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό, σε σημείο που να εμπνέει ανησυχία για την υγεία των ψαριών! Σκεφτόμουν να βγάλω στην αρχή τα αυγά μόνα τους αλλά δεν ήξερα τι θα γινόταν μετά μέσα στο ενυδρείο μεταξύ του ζευγαριού, αν θα κατάφερνα να κρατήσω τα αυγά εγώ σωστά και έτσι είπα να βγάλω μόνο την μαμά και τα αυγά! Ξεκινώντας να γεμίζω την γεννήστρα από το κυρίως ενυδρείο είδα ότι κάλμαραν και οι δύο οπότε αποφάσισα να τους βάλω και τους δύο μαζί και ότι γίνει έγινε! Δεν ξέρω αλλά δεν θα μου άρεσε να αφήσω μόνη την μάνα με τα αυγά μέσα σε ένα ενυδρείο!

Έβαλα τ αυγά σε έναν κουβά πρώτα και μόλις έπεσε η στάθμη από το μεγάλο ενυδρείο και γέμισε η γεννήστρα τα έβαλα και τα δύο. Στην αρχή ήταν φοβισμένα από την μεταφορά, αλλά μετά από λίγο και μόλις έκλεισα τα φώτα πήγανε προς τα αυγά! Εδώ και κανένα δίωρο που είναι μέσα όλα πάνε καλά! Ελπίζω αύριο να μην ξυπνήσω και λείπουν τα αυγά! Στην γεννήστρα έβαλα κάποια ξύλα και κλαδιά, μπόλικη hydrocotyle leucocephala τυλιγμένη στα κλαδιά, λίγη pistia, λίγα alder cones, catapa και λίγη τύρφη στο φίλτρο. Όλα αυτά για να έχουν καλές συνθήκες τα αυγά και να εκκολαφθούν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πως ξημέρωσαν;

Από τη στιγμή που πας για αναπαραγωγή, καλά έκανες και τα έβαλες μόνα τους. Ακόμα και αν δεν πετύχει η πρώτη γέννα, είσαι έτοιμος για τη συνέχεια. Σταθερότητα στις ρουτίνες και πιστεύω θα πάνε όλα καλά. Κιχλίδες είναι. Αν δεν πέσει και καμιά ψιλή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια με για την προσπάθεια σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Αν κατάλαβα καλά αλλού γέννησαν τα ψάρια και αλλού μετά τα μετέφερες τα αυγά με τα ψάρια;

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφιές μας περιγράφεις.

Τα manacapuru είναι πολύ όμορφα ψάρια. Τα έχω και εγώ σε 240 λίτρα όπως εσύ. Έκαναν κάποιες γέννες αλλά δεν κατάφερα να βγάλω τίποτα, μιας και την επόμενη μέρα δεν υπήρχαν αυγά. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και αν βγάλεις μικρά παίρνω σειρά πρώτος ενδιαφερόμενος:bigemo_harabe_net-108:.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν πεσει και καμια φαπα τη αντρογυνο θα ηταν :hehe Πιθανον η θυλικια να μην αφηνε τον αντρα να πλησιασει και επεσε παντοφλα.......ολα ειναι εικασιες βεβαια.

Το θεμα το παρακολουθω αλλα ειναι δυσκολο να σε συμβουλεψω μια που δεν ξερω εαν ειναι καλο η κακο να δρασης καπως συγκεκριμενα αυτη την στιγμη... εφοσων πηρες την αποφαση και τα μετακομισες τωρα θα δεις στην πορεια....αυτο που μπορω να σου πω ειναι καθαρο ενυδρειο και νερο καλη κυκλοφορια και καλη οξυγωνωση. Τωρα καποιοι κανουν χρηση και μπλε μεθυλαινιο για να μην πιασουν μυκητες καποια αυγα αλλα προσωπικα θα εβλεπα πως παει πια και αν δεν παει καλα δεν πειραζει γιατι μετα θα εχεις ολο τον χρονο να τους ετοιμασεις την γεννηστρα οπως πρεπει και το θαυμα θα επαναληφθει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, kadmos said:

Γιώργο πως ξημέρωσαν;

Από τη στιγμή που πας για αναπαραγωγή, καλά έκανες και τα έβαλες μόνα τους. Ακόμα και αν δεν πετύχει η πρώτη γέννα, είσαι έτοιμος για τη συνέχεια. Σταθερότητα στις ρουτίνες και πιστεύω θα πάνε όλα καλά. Κιχλίδες είναι. Αν δεν πέσει και καμιά ψιλή...

Ευτυχως ολα καλα Χρήστο! Ειναι λιγο φοβισμένα απο την μεταφορά αλλα ολα καλα ευτυχως! Κάποια αυγά τα μετακίνησαν πιο κατω. Παντα έριχναν ψιλές απο μικρά που ήταν αλλα αυτο που εγινε χθες ήταν το κατι αλλο! Αφου φοβήθηκα οτι ενα απο τα δυο θα σκοτωθεί! Τόσο πολυ! Για αυτο και εβαλα χέρι μεσα και τα χώρισα στην αρχή.

 

4 hours ago, Χρήστος said:

συγχαρητήρια με για την προσπάθεια σου εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Αν κατάλαβα καλά αλλού γέννησαν τα ψάρια και αλλού μετά τα μετέφερες τα αυγά με τα ψάρια;

 

Ναι Χρήστο αλλου ήταν και αλλου τα εβαλα χθες! Ευχαριστω πολυ. Δέκα μερες πριν την γεννα η μαμα φαινόταν οτι ετοιμάζεται και η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουνα εξ αρχής να φέρω την γεννηστρα σπίτι αλλα επειδή ειμαι παρα πολυ οριακά με τον χωρο του σπιτιού είπα να την φέρω οταν και αν γεννήσουν! Στην αρχή ειχε παει με άλλον αρσενικό που ειναι και ο πιο μεγάλος του κοπαδιού αλλα ο πατέρας της γεννάς την διεκδίκησε και στο τελος την κέρδισε!

 

3 hours ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Ομορφιές μας περιγράφεις.

Τα manacapuru είναι πολύ όμορφα ψάρια. Τα έχω και εγώ σε 240 λίτρα όπως εσύ. Έκαναν κάποιες γέννες αλλά δεν κατάφερα να βγάλω τίποτα, μιας και την επόμενη μέρα δεν υπήρχαν αυγά. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και αν βγάλεις μικρά παίρνω σειρά πρώτος ενδιαφερόμενος:bigemo_harabe_net-108:.

 

Μακαρι να πανε καλα και εδω ειμαστε! Δεν χανόμαστε! :)

 

1 hour ago, Rik said:

Εαν δεν πεσει και καμια φαπα τη αντρογυνο θα ηταν :hehe Πιθανον η θυλικια να μην αφηνε τον αντρα να πλησιασει και επεσε παντοφλα.......ολα ειναι εικασιες βεβαια.

Το θεμα το παρακολουθω αλλα ειναι δυσκολο να σε συμβουλεψω μια που δεν ξερω εαν ειναι καλο η κακο να δρασης καπως συγκεκριμενα αυτη την στιγμη... εφοσων πηρες την αποφαση και τα μετακομισες τωρα θα δεις στην πορεια....αυτο που μπορω να σου πω ειναι καθαρο ενυδρειο και νερο καλη κυκλοφορια και καλη οξυγωνωση. Τωρα καποιοι κανουν χρηση και μπλε μεθυλαινιο για να μην πιασουν μυκητες καποια αυγα αλλα προσωπικα θα εβλεπα πως παει πια και αν δεν παει καλα δεν πειραζει γιατι μετα θα εχεις ολο τον χρονο να τους ετοιμασεις την γεννηστρα οπως πρεπει και το θαυμα θα επαναληφθει!

 

Για τη διατηρήση των αυγων, όπως εχω γράψει και σε άλλες αναπαραγωγές που εχω κανει, θελω να το παλεύω με φυσικό τροπο και μονο! Γενικα ειμαι κατα των σκευασμάτων γι αυτο και εχω βαλει τύρφη στο φιλτρο, alder cones και catapa leaves. Με τα παραπάνω συν πολυ καλη οξυγόνωση, εχω κανει αναπαραγωγές με 100% επιτυχία σε Corydoras και ροδοστομους, οποτε θα το παλέψω ετσι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1 για τον τρόπο που επιλέγεις να διατηρήσεις τ' αυγά. Το ότι είναι πλέον μόνα τους θα τα βοηθήσει να ηρεμήσουν και να μην αγχώνονται με την παρουσία των υπόλοιπων συγκατοίκων. Η μόνη μου επιφύλαξη είναι το πως θα δέσει στη συνέχεια το ζευγάρι, καθ'ότι νέο και ψάχνονται ακόμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, kadmos said:

+1 για τον τρόπο που επιλέγεις να διατηρήσεις τ' αυγά. Το ότι είναι πλέον μόνα τους θα τα βοηθήσει να ηρεμήσουν και να μην αγχώνονται με την παρουσία των υπόλοιπων συγκατοίκων. Η μόνη μου επιφύλαξη είναι το πως θα δέσει στη συνέχεια το ζευγάρι, καθ'ότι νέο και ψάχνονται ακόμα.

 

Αυτα ακριβως με προβληματίζουν και μενα Χρήστο! Την ίδια σκέψη εκανα. Εντατική παρακολούθηση και αφήνουμε την φύση να κανει την δουλεια της!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εμείς η άνθρωποι έχουμε της παραξενιές μας τα ψάρια δεν θα έχουν.

Πάντως γενικά αποφεύγουμε την αλλαγή περιβάλλοντος και αλλαγή τοποθέτησες των αυγών ακόμη και μέσα στο ίδιο ενυδρείο έχει ως αποτέλεσμα ένα από τα ψάρια και καμιά φορά και τα δυο να μην αναγνωρίζουν αμέσως τα ίδια τους αυγά ως δικά τους με αποτέλεσμα το ένα να θέλει να τα φάει και το άλλο όχι, ή και καμιά φορά τα τρώνε και τα δυο.  Μετά από ώρα όμως μπορεί να στρώσουν μπορεί και όχι τα πράγματα και να ξανά αναγνωρίσουν τα ψάρια τα αυγά τους.

Σε άλλη περίπτωση το αρσενικό με την αγλαή του περιβάλλοντος εξιτάρετε και θέλει να ξανά ζευγαρώσει, αυτό το κάνουν συχνά αλλά συνήθως γίνεται αφού σκάσουν τα αυγά και ψιλοκολυμπούν τα ψάρια.

Γενικά η αλλαγή δεν τα έκανε καλό, την επόμενη φορά που θα δεις ότι το ζευγάρι είναι έτυμο να γεννήσει τότε να τα μεταφέρεις στην γεννήστρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Χρήστος said:

Εδώ εμείς η άνθρωποι έχουμε της παραξενιές μας τα ψάρια δεν θα έχουν.

Πάντως γενικά αποφεύγουμε την αλλαγή περιβάλλοντος και αλλαγή τοποθέτησες των αυγών ακόμη και μέσα στο ίδιο ενυδρείο έχει ως αποτέλεσμα ένα από τα ψάρια και καμιά φορά και τα δυο να μην αναγνωρίζουν αμέσως τα ίδια τους αυγά ως δικά τους με αποτέλεσμα το ένα να θέλει να τα φάει και το άλλο όχι, ή και καμιά φορά τα τρώνε και τα δυο.  Μετά από ώρα όμως μπορεί να στρώσουν μπορεί και όχι τα πράγματα και να ξανά αναγνωρίσουν τα ψάρια τα αυγά τους.

Σε άλλη περίπτωση το αρσενικό με την αγλαή του περιβάλλοντος εξιτάρετε και θέλει να ξανά ζευγαρώσει, αυτό το κάνουν συχνά αλλά συνήθως γίνεται αφού σκάσουν τα αυγά και ψιλοκολυμπούν τα ψάρια.

Γενικά η αλλαγή δεν τα έκανε καλό, την επόμενη φορά που θα δεις ότι το ζευγάρι είναι έτυμο να γεννήσει τότε να τα μεταφέρεις στην γεννήστρα.

 

Οντως ετσι εγινε οπως τα λες Χρήστο και στην μεταφορά φοβόμουν μην τυχόν και δεν τα γνωρίσουν τα αυγά τους και τα φάνε. Για να μην γινει αυτο τα αυγά τα εβαλα στην γεννηστρα ακριβως με τον ίδιο προσανατολισμό και θέση με αυτη που είχαν στο μεγάλο ενυδρείο! Βεβαια μπορει να μην έπαιξε και καθολου ρόλο ολο αυτο αλλα το εκανα για περισσότερη σιγουριά. Γενικα οπως το βλεπω το πράγμα η μανα ειναι καλη ειδικά για την απειρία της. Οτι αυγό ασπρίζει το τρώει και τα αεριζει συχνά. Ο πατέρας εχει παει απο την άλλη μεριά της γεννηστρας και φαινεται να μην πολυ ασχολείται οπως την πρωτη μερα της γεννας! Ευτυχως δεν τσακώνονται αλλα φαίνονται να μην έχουν προσαρμοστεί ακομα στον χωρο τους. Θα δείξει τι θα γινει! Λογικα αυριο περιμενω να δω τις πρώτες ουριτσες πρώτα ο θεός!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας βάλω και καμία φωτογραφία από την γεννήστρα! :D Να σας πω ότι θα προστεθεί αύριο μάλλον αεραντλία και από βδομάδα που θα έχει λήξει η απεργία, θα παραγγείλω αερόφιλτρο! Το φίλτρο το έχω μπουκώσει με eheim substrat, τύρφη και ένα σφουγγάρι με βαμβάκι! Στην εισαγωγή έχω δέσει με δεματικά τούλι. Πριν λίγο έπεσαν κάτι ψηλές πάλι, αλλά όπως φαίνεται έληξε ο τσακωμός γρήγορα! Το πρόβλημα είναι ότι δεν αφήνει το αρσενικό να πλησιάζει πολύ κοντά στα αυγά ίσως γιατί φοβάται ότι θα κάνει μαμ τα αυγά! Έχουν ασπρίσει αρκετά αυγά και ο αριθμός τους έχει μειωθεί, όπως το περίμενα, μάλλον γιατί ο αρσενικός την ώρα της πράξης δεν πέρασε πολλές φόρες πάνω από τα αυγά! Τα περισσότερα άσπρα αυγά το θηλυκό τα τρώει.

Οι φωτογραφίες:

DSC_0001_00005DSC_0001.thumb.jpg.c9957564305c21a66b657e51476894f4.jpgDSC_0002_00006DSC_0002.thumb.jpg.195986ee9601744f6f8bba4a3c4ef145.jpgDSC_0006_00008DSC_0006.thumb.jpg.235ea24d6f9695ed5120f50a4b5214a0.jpgDSC_0006_00002DSC_0006.thumb.jpg.35220677970a853f38f7c30ff79b5608.jpgDSC_0007_00001DSC_0007.thumb.jpg.5293ecc650d36cddf95c3ecf3fe8bf87.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχουν κλείσει τα φώτα πριν απο λιγο εβαλα φακό στα αυγά και οι πρώτες (αρκετές) ουριτσες ειναι γεγονός! :bigemo_harabe_net-193: Δεν μπορω να τις μετρήσω αλλα υπολόγιζω οτι ειναι σίγουρα πάνω απο 30! Λογικα αυριο θα έχουν βγει όλες! Αντε να δούμε πως θα τα παμε! :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μην ξαφνιαστείς αν σήμερα αύριο δεις να λείπουν τα ψαράκια κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να τα κολλήσουν πάνω στην ρίζα. :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Χρήστος said:

μην ξαφνιαστείς αν σήμερα αύριο δεις να λείπουν τα ψαράκια κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να τα κολλήσουν πάνω στην ρίζα. :)

 

 

Χρήστο όπως τα λες είναι! :)

Όλα ξύλα τα έβαλα μέσα γιαυτό τον λόγο. Δηλαδή σε περίπτωση που θέλουν να τα μεταφέρουν να βρούνε μέρος να τα πάνε γιαυτό και τα έβαλα με μια γωνία 60-70 μοίρες περίπου!

 

Έχω πάθει πλάκα με την όλη διαδικασία και το τι τραβάνε οι καημένοι οι γονείς! Αυτή τη στιγμή οι γονείς κάθονται κάτω από τα αυγά και ότι πέφτει στον πάτο το παίρνουν  στο στόμα τους και το αφήνουν λίγο πιο κάτω από εκεί που είναι τα υπόλοιπα! Μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι δεν τα ακουμπάνε στην επιφάνεια, αλλά τα φτύνουν! :blink: Τα πετάνε λίγο πιο ψηλά και αυτά με την κλίση που έχει η επιφάνεια κατρακυλάνε μέχρι να κολλήσουν! Επίσης ότι βρίσκει ο αρσενικός το φτύνει στο θηλυκό σαν να δίνει πάσα κι αυτή το αφήνει εκεί που θέλει! Βρήκα και ένα αυγό πιο πέρα που προφανώς τους ξέφυγε και το ρούφηξα με μια πιπέτα για να το επεξεργαστώ και να βγάλω κάποιες φωτογραφίες στα γρήγορα για να μην το ταλαιπωρήσω και το άφησα πάνω σε ένα ξύλο μετά! Έβγαλα και ένα βιντεάκι που θα δείτε παρακάτω. Να πω ότι έχω προσθέσει και αεραντλία σήμερα το πρωί! Την έβαλα κοντά στην εξαγωγή του φίλτρου για να φεύγουν οι μπουρμπουλήθρες προς την πλευρά των αυγών με την ροή!

Βίντεο:

 

Σε λίγο ανεβαίνει κι άλλο βίντεο από όλα τα αυγά μέσα στην γεννήστρα!

Φωτογραφίες:

DSC_0029_00001DSC_0029.thumb.jpg.2fd901ff33534f974aa8ea54f1382924.jpgDSC_0030_00003DSC_0030.thumb.jpg.953b9601331955e72c639320cd7e1fc9.jpgDSC_0029_00002DSC_0029.thumb.jpg.f6b1d3bcc68e05c34640b275a92b9801.jpgDSC_0030_00004DSC_0030.thumb.jpg.09272db93c57e3984e5a688197c3003e.jpg

DSC_0001_00006DSC_0001.thumb.jpg.a659c090c60b8e6f14c22b7e023699de.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν βοηθάει η θέση που είναι τα αυγά για καλύτερες φωτογραφίες γιατί δεν έχει φως και έχει σκουρύνει αρκετά το νερό οπότε είναι δύσκολα τα πράγματα!:)

DSC_0033_00007DSC_0033.thumb.jpg.f73dacb1399609281d9a9df5c6899a7b.jpgDSC_0035_00008DSC_0035.thumb.jpg.3201675d21192cffdc207f47dc82a370.jpgDSC_0035_00009DSC_0035.thumb.jpg.a6e51186a36b0b9857feca9d36550a09.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε συ Γιώργο! Οι γονείς είναι F0 ;

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, bbetta said:

Μπράβο ρε συ Γιώργο! Οι γονείς είναι F0 ;

 

Ευχαριστώ Βασίλη!:)

Πολύ πιθανόν να είναι F1 σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα από το κατάστημα που τα πήρα αλλά δεν ξέρω αν είναι όντως! Πάντως μοιάζουν πολύ με τα άγρια. Δεν έχουν καθόλου αλλοιωμένα χαρακτηριστικά! Ειδικά αν δεις τον μεγάλο αρσενικό του κοπαδιού θα πάθεις πλάκα! Είναι το ψάρι που έχω φωτογραφία profile, αλλά στην φωτογραφία είναι μικρός ακόμα! Τώρα να δεις που έχει γίνει ντουκι! Ξέρω με σιγουριά πάντως, ότι ήρθαν από Γερμανία.

 

Ανέβηκε και το άλλο βίντεο αλλά δεν είναι και πολύ καλής ποιότητας! Είναι εμφανή τα σημάδια από τους τσακωμούς στους γονείς:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε νεότερα! :D

Από χθες το απόγευμα έβλεπα τους γονείς να προσπαθούνε να καθαρίσουν σημεία στην απέναντι πλευρά του ενυδρείου! Έσπρωχναν με το στόμα την Hydrocotyle leucocephala που τους έχω βάλει μέσα σαν να τους ενοχλούσε! Μιλάμε για μίσος σε σημείο που έκοβαν κομμάτια από τα φύλλα! Έτσι έβαλα χέρι και την μετακίνησα λίγο.Να μην τα πολυλογώ έλειπα από το σπίτι από το μεσημέρι και γύρισα πριν λίγο. Τα φώτα στο ενυδρείο κλειστά. Βάζω φακό να δω τα αυγά αλλά πουθενά, γυρνάω τον φακό και βλέπω ότι τα έχουν βάλει πάνω σε ένα χοντρούτσικο κλαδί πλάτανου που τους έχω βάλει μέσα! Το κλαδί έχει λίγο άλγη  επάνω αλλά είναι κοντά στην αεραντλία. Δεν ξέρω αν αυτά παίζουν ρόλο και τα έβαλαν εκεί, αλλά έχω την εντύπωση ότι γενικά ήθελαν καθαρή επιφάνεια και μου έκανε εντύπωση που τα άφησαν πάνω σε ξύλο με άλγη. Δυστυχώς δεν ήμουν να δω την διαδικασία της μεταφοράς.

 

Έχω ένα θέμα με το στόμα του θηλυκού το οποίο έχει γδαρθεί εντελώς μάλλον από την τραχιά  επιφάνεια της πλεκοσπηλιάς που είχε γεννήσει τα αυγά! Το κάτω χείλος έχει πολύ άσχημο γδάρσιμο που ελπίζω να επανέλθει. Το ίδιο έχει και ο αρσενικός αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό! Ελπίζω να μην έχουμε κανένα θέμα μόλυνσης. Μόλις τελειώσει η διαδικασία και κολυμπήσουνε τα ψαράκια θα πάρω την πλεκοσπηλιά και θα την περάσω με γυαλόχαρτο για λειάνει λίγο! Δεν το είχα σκεφτεί πριν την βάλω μέσα δυστυχώς!

 

Όπως καταλαβαίνετε άναψα για 5 λεπτά τα φώτα για να δω τι γίνεται ακριβώς και έβγαλα κάποιες φωτογραφίες και ένα μικρό βιντεάκι!:P

Βίντεο:

 

Φωτογραφίες:

DSC_0001_00001DSC_0001.thumb.jpg.b2897ebd4cb86410814b5630001d39ed.jpgDSC_0002_00002DSC_0002.thumb.jpg.d78b0ec8d653acd80a603db2c99b95b3.jpgDSC_0004_00003DSC_0004.thumb.jpg.a048b94d07bbf1e2e34a38a9cf123ec8.jpgDSC_0005_00004DSC_0005.thumb.jpg.7e99a5d99b9b38c782193f4b7dfeb30b.jpgDSC_0008_00005DSC_0008.thumb.jpg.ce03dedc899da5fdfab0270b38a303ad.jpgDSC_0010_00006DSC_0010.thumb.jpg.60ba8333fe3d6d79261572bdaac6544c.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

DSC_0012_00007DSC_0012.thumb.jpg.3c45d6193e53080b680e8e2deca3d83d.jpgDSC_0018_00008DSC_0018.thumb.jpg.1e5cdaef4717f514aa129c956438dfe0.jpgDSC_0019_00009DSC_0019.thumb.jpg.599e27af81e9dd39b953674f3c52586e.jpgDSC_0021_00013DSC_0021.thumb.jpg.119740a91e8d4934822a1fd02e0fcbdb.jpgDSC_0022_00012DSC_0022.thumb.jpg.f9de0652f343dfc7d42f4c81aec0464f.jpgDSC_0023_00010DSC_0023.thumb.jpg.98e6defa10c54c4707bf6cb3b9ae4bb4.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Χθες είχαμε κι άλλη μεταφορά! :)

Τα περισσότερα ψαράκια τα μετέφεραν από το κλαδί, στα φύλλα της Hydrocotyle leucocephala ακριβώς εκεί που βγαίνουν οι μπουρμπουλήθρες της αεραντλίας! Κάποια τα άφησαν πάνω στο κλαδί όπως άφησαν και λίγα χαλασμένα αυγά που είχαν φουνγκιασει.

Φωτογραφίες:

DSC_0001_00001DSC_0001.thumb.jpg.cffc20de85b3088c59f3ca5eab292eb4.jpgDSC_0005_00003DSC_0005.thumb.jpg.885a69ab189a4a7de16dd794c810b9da.jpgDSC_0010_00002DSC_0010.thumb.jpg.b5c301d6150800c5302eefa2d5748226.jpgDSC_0015_00004DSC_0015.thumb.jpg.5e08484224f3e24e50724ef09566b550.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...