Jump to content

Αναπαραγωγή Pt. Scalare Manacapuru, ένα όνειρο έγινε πραγματικότητα!!!


Recommended Posts

22 minutes ago, kadmos said:

Γιώργο η γνώμη μου είναι ν'αφήσεις τα ψάρια όπως είναι. Είναι σημαντικότερο να νοιώσουν ασφάλεια στο χώρο τους χωρίς δικές σου συνεχείς παρεμβάσεις. Θα βρουν το δρόμο μόνα τους.

 

Χρήστο σόρρυ τώρα είδα ότι απάντησες! Είμαι κι εγώ αυτής της άποψης γενικά, αλλά δεν μπορώ να βλέπω να φεύγουν τα μικρά έτσι χωρίς λόγο! Ελπίζω σε αλλαγή συμπεριφοράς του αρσενικού! Το έχει ξανακάνει με τα αυγά λίγο πριν βάλω το ζευγάρι στην γεννήστρα. Αν θυμάσαι είναι τότε που έπεσε το πάρα πολύ ξύλο και μετά τα μετέφερα! Τότε σταμάτησε και ελπίζω να κάνει και τώρα το ίδιο! Η πλάκα είναι ότι χθες τον έσκασα στο φαΐ για να μην έχουμε αυτά τα αποτελέσματα!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Φανταστικές οι φωτο σου!

 

Ευχαριστώ πολύ Παρασκευά!:)

Link to comment
Share on other sites

@Vogias, τα ξέρεις φαντάζομαι αλλά το γράφω. Συχνά ταΐσματα στα μικρά! Οι γονείς τρέξανε. Τώρα αρχίζεις να τρέχεις εσύ...:hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, kadmos said:

@Vogias, τα ξέρεις φαντάζομαι αλλά το γράφω. Συχνά ταΐσματα στα μικρά! Οι γονείς τρέξανε. Τώρα αρχίζεις να τρέχεις εσύ...:hehe

 

@kadmos Χρήστο έχω αρχίσει από εχθές! Σήμερα έχω ρεπό οπότε θα κλειστώ στο σπίτι και κάθε δύο ώρες θα τα ταΐζω! Έχουν φάει ήδη δύο φορές σήμερα!:)

 

Ο αρσενικός τα ίδια! Μέχρι στιγμής από αυτά που έχω δει πρέπει να έχει φάει γύρω στα 5 ψαράκια μπορεί και παραπάνω! Νομίζω πως πρέπει να τον βγάλω γιατί στο τέλος θα σωθούνε λίγα ψάρια και από αυτά δεν ξέρω πόσα θα μεγαλώσουν! Τι λέτε; Κάθετε σε μια γωνία κάτω από την ρίζα και ότι μικρό πάει προς τα εκεί το αρπάζει! Με έχει σκάσει το κωλόψαρο!:cigar: Τον τάισα και bloodworm μπας και του κόψω την όρεξη! Η μαμά δεν τρώει τίποτα! Σε 4 μέρες έχει φάει ελάχιστα!

Σχεδόν όλα τα μικρά κολυμπάνε γύρω από την μαμά, τα φυτά και τα κλαδιά που είναι από την άλλη γωνία του ενυδρείου! Έχω βάλει και μπόλικη java moss και πολλά πάνε και εκεί μέσα!

Έβγαλα κάποιες φωτογραφίες όπως καταλαβαίνετε :bleh:

DSC_0014_00001DSC_0014.thumb.jpg.5db5bb40bd12490e4c16814706b97b77.jpgDSC_0015_00002DSC_0015.thumb.jpg.b191f685dd1cd1420132aa6dbb2c4363.jpgDSC_0016_00003DSC_0016.thumb.jpg.47443f28b79d2500cbfd33cb1100e523.jpgDSC_0017_00004DSC_0017.thumb.jpg.55635fe3e4872a71f757808a1aa753f8.jpgDSC_0018_00005DSC_0018.thumb.jpg.278106a8f9b8ddbf84a086e626577167.jpgDSC_0019_00006DSC_0019.thumb.jpg.391d0e4ed644a1ca0f779f066a0c5d61.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

DSC_0024_00007DSC_0024.thumb.jpg.dc9aa79610380bb0f78e138ecb9b38e3.jpgDSC_0025_00008DSC_0025.thumb.jpg.81deba67e6f6a488efba8d07195109c7.jpgDSC_0026_00009DSC_0026.thumb.jpg.427fa23370ec696fa6bf6ed650eb95ee.jpgDSC_0031_00010DSC_0031.thumb.jpg.950796abf755daf8829af7166b4fe902.jpgDSC_0032_00011DSC_0032.thumb.jpg.482ada3dc40cefed99f80767016bb471.jpgDSC_0033_00012DSC_0033.thumb.jpg.1a4fdbafdb4370c76e2ad28648e20782.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

DSC_0034_00013DSC_0034.thumb.jpg.da0779b995d53a756a90aece8e1521b9.jpgDSC_0035_00014DSC_0035.thumb.jpg.8ecc2c164e00efdbee51fe774a46835d.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stathis spithas said:

Βγαλτον...

Μαλλον θελει να ξαναζευγαρωσει απο τωρα...

 

Ναι μπορεί να θέλει και να τα τρώει! Θα του δώσω λίγο χρόνο ακόμα και αν συνεχιστεί αυτό θα αναγκαστώ να τον βγάλω!

Link to comment
Share on other sites

Μην του δινεις αλλο χρονο,βγαλτον αμεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον εβγαλα! Δεν έβλεπα να διορθώνεται η κατάσταση δυστυχώς! Στο μεγάλο ενυδρείο τωρα το θηλυκό του αλλου ζευγαριού τον κανει πέρα! Ελπιζω να μην χαλάσουν οι ισορροπίες και στα δυο ζευγάρια! Μολις πάρουν λιγο τα πάνω τους τα μικρά στην γεννηστρα, σκέφτομαι να βγάλω και την μανα και να μεγαλώσουν μόνα τους τα μικρά και να ξαναγίνουν οι ισορροπίες στο μεγάλο ενυδρείο οπως ήταν πριν την γεννα! Θα δούμε πως θα παει βεβαια και θα πράξω αναλόγως!

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβγαζα λιγα να τα μεγαλωσω και τα υπολοιπα θα τα αφηνα με τους γονεις. Ας τα φαει. Κι αυτα εκπαιδευονται μην νομιζεις!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sturm said:

Εγω θα εβγαζα λιγα να τα μεγαλωσω και τα υπολοιπα θα τα αφηνα με τους γονεις. Ας τα φαει. Κι αυτα εκπαιδευονται μην νομιζεις!

Greetings from the dark side!
 

 

Τώρα τον έβγαλα Θοδωρή! :) Άσε που δεν έχω άλλο χώρο για να βγάλω τα μικρά και να τα μεγαλώσω! Μόνο μέσα στην άλλη γεννήστρα με τα κορυντορακια αλλά και πάλι θα υπήρχε κίνδυνος να φαγωθούν! Θα μείνουν με την μάνα τους να τα προσέχει και μόλις πάρουν λίγο μπόι σε 10-20 μέρες θα βγάλω και την μάνα  να μεγαλώσουν μόνα τους! Πάντα βλέποντας τις συμπεριφορές όλων των ψαριών και στα δύο ενυδρεία! Αν κάτι αλλάξει μπορεί να αλλάξω πλάνο! Άσε που μπορεί να έχω γέννα και από το άλλο ζευγάρι κι εκεί πραγματικά δεν θα ξέρω τι να κάνω και που θα τα πάω!:)

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι τα έχεις σε 250λιτρο... ν(θ)α θυμάσαι ότι για τα σκαλάρια, ισχύει ότι και για τους δίσκους. ;)

Θα έγραφα να τον βγάλεις... το έχεις κάνει ήδη.

Άρχισε από τώρα σκέψεις για να βελτιώσεις γενικότερα... τα προβλήματα που σου δημιούργησες.- :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, diskus fan said:

Βλέπω ότι τα έχεις σε 250λιτρο... ν(θ)α θυμάσαι ότι για τα σκαλάρια, ισχύει ότι και για τους δίσκους. ;)

Θα έγραφα να τον βγάλεις... το έχεις κάνει ήδη.

Άρχισε από τώρα σκέψεις για να βελτιώσεις γενικότερα... τα προβλήματα που σου δημιούργησες.- :D

 

Το ξέρω Νικόλα!:)

Αν δεις τα πρώτα ποστ τα γράφω κι εγώ και ότι είμαι παράδειγμα προς αποφυγή! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αν θέλεις άσ' τη μερικές μέρες με τα μικρά και πιθανότατα θ' αρχίσει να χαλαρώνει και να τρώει τώρα που έφυγε ο αρσενικός. Το ζητούμενο είναι να ηρεμήσει η θηλυκιά και ν' αρχίσει να δυναμώνει πάλι. Εφόσον συμβαίνει αυτό στη γεννήστρα, άσ' τη εκεί γιατί στο μεγάλο θα τη βάλει μπροστά ο αρσενικός για γέννα. Αν αντίθετα στη γεννίστρα της κολλήσουν τα μικρά (όπως κάνουν οι δίσκοι) και την κουράζουν είναι πιθανό να ζοριστεί σε επικίνδυνο βαθμό. Σε αυτό το σενάριο το νου σου σε τυχόν απουσίες σου όταν πρόκειται για μέρες. 

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ κολλάνε τα μικρά, όπως κάνουν στους δίσκους (απ' όσα ξέρω... εγώ ΔΕΝ ασχολήθηκα ποτέ με το είδος).- ;)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, diskus fan said:

ΔΕΝ κολλάνε τα μικρά, όπως κάνουν στους δίσκους (απ' όσα ξέρω... εγώ ΔΕΝ ασχολήθηκα ποτέ με το είδος).- ;)

 

Σωστά! Δεν είπα ότι κολλάνε σαν τους δίσκους (νομίζω και ο Χρήστος @kadmos το ίδιο εννοούσε) αλλά ότι είναι συνέχεια δίπλα της κολλημένα! Στους δίσκους τρέφονται από την μάνα τις πρώτες μέρες,αν δεν κάνω λάθος ενώ στα σκαλάρια όχι! Ανεβάζω ένα βίντεο και θα καταλάβεις τι εννοούσα παραπάνω!:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ωρέ... "μπάλα" δίπλα της θα είναι... άλλωστε αυτός είναι και ο ρόλος των γονέων.- ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@diskus fan Nίκο σε γέννα που είχα πριν καιρό, τα μικρά την "έτρωγαν" ξεκάθαρα, παρ' ότι μου είχε βγει η πίστη με τα μπουκάλια με τις αρτέμιες τότε. Δε μιλάμε για "αποκλειστικό" τάισμα όπως γίνεται με τα δισκία, αλλά γινόταν και μάλιστα πηγαίναν αραιά και στον μπαμπά. Πολύ καλό και αφοσιωμένο ζευγάρι με τη θηλυκιά να κινδυνεύω να τη χάσω όταν έλειψα ένα τριήμερο. Παρ' ότι είχαν ξεκινήσει για τα καλά τη ξηρά και τα είχα με ταΐστρα, όταν γύρισα τη βρήκα τελείως εξαντλημένη να κάθεται και να τα ταΐζει. Τα άτιμα παρ' ότι ήταν γεμάτα, δεν άφηναν εύκολα το "γάλα". Συγκινητική η εικόνα της αυτοθυσίας της μάνας αλλά παρ' ολίγο να τη χάσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο... ΔΕΝ έχω ακούσει κάτι τέτοιο ξανά... έχεις ρωτήσει άλλους, ΑΝ τους έχει τύχει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε Νίκο. Έχει κάποια χρόνια η ιστορία αυτή και δε θυμάμαι αν έμπαινα καν σε φόρουμ. Με πάσα επιφύλαξη, νομίζω ότι το είχα δει να αναφέρεται σε ξένους ιστότοπους αλλά σίγουρα όχι στο βαθμό που γίνεται με τους δίσκους. Θα ψάξω μήπως βρω καμιά φωτογραφία και έχουμε και εικόνα. Ξαναλέω πάντως ότι δεν μιλάμε για τόσο έντονη κατάσταση όπως αυτή με τους δίσκους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο ανέβηκε και είναι λίγο μετά το τάισμα με paramecium για τα μωρά και φυλλαράκια με βιταμίνες για την μαμά:)! Έχω την εντύπωση πως από τα φυλλαράκια που έπεσαν κάτω τσίμπησαν και τα μικρά! Μπορεί να κάνω και λάθος! Η μαμά έφαγε λίγο ευτυχώς!

 

 

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δε βρήκα αυτό που συζητάμε στον φωτοκουβά, αλλά θα σκαλίσω κάποια στιγμή μήπως πετύχω κάτι. Βρήκα μερικές από την εν λόγω γέννα με τα μικρά και τον ΑΝΤΡΑ.:D

IMG_2057_zps6g5dyglo.jpg

IMG_2059_zps28adjncs.jpg

P7070030_zpsdhkrqocw.jpg

P7070031_zps9aud4otk.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά.-  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά Χρήστο! Τούμπανος ο αρσενικός! Τα έχεις ακόμα τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...