Jump to content

540 lt Malawi Predator Tank


Recommended Posts

πριν 12 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

@johnbaggios  Φοβερό στήσιμο και υπέροχη σύνθεση, στολίδι!

 

Τα ψαράκια από πού τα πήρες;

Στην συγκεκριμενη ψαροσυνθεση ειχα καταληξει εδω κ καιρο οπότε όποτε εβρισκα κατι που με ενδιαφερει το τσιμπουσα.Αλλα πηρα απο πετς κ αλλα απ το facebook.Σε  καποια φαση ειχα τερατακια κ νανοκιχλιδες ταγκανιικα μαζι αλλα ευτυχως δεν κολατσισαν...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Γιάννη οι ψαρούκλες σου είναι υπέροχες!!!!!!!!!!!!!!!!
Αλλά το στήσιμο δεν μου άρεσε καθόλου!

Τι έπαθες; Πρώτη φορά δεν μου άρεσε ο τρόπος που έβαλες τις πέτρες!

Να ξαναπάς στο Παλιούρι Χαλκιδικής κ να μαζέψεις κ άλλες!

Θα το ήθελα με περισσότερες πέτρες κ πιο τυχαία τοποθετημένες!

:bigemo_harabe_net-146:Τα φιλάκια είναι για να σε καλοπιάσω γιατί μόνο εγώ έγραψα για κάτι που δεν μου άρεσε! Χα.. χα..!!!

Αγαπη (μου,χαχαχαχαχα) αν σου πω οτι κ μενα δεν μου πολυαρεσε...Κ ηθελα να το γραψω στην παρουσιαση αλλα μου διεφυγε.Στην αρχη ειχα αλλιως τις πετρες,πιο φυσικα αλλα συνηδητοποιησα οτι οι σπηλιες/περασματα ειναι χρηστικες.Βλεπω οτι τους αρεσει να τις χρησημοποιουν κ περναν συχνα απο κατω.Η αληθεια ειναι βεβαια οτι αυτα τα ψαρια προτιμουν να χουν χωρο για κολυμπι.Οταν ομως θα εχω "εμπνευση"  θα...ξαναδημιουργισω.Χαχαχαχα...Παντως τωρα που ξεστυνα το ταγκανιικα απορω πως ειχα εκεινα τα θερια εκει μεσα τοσο καιρο,χωρις να χω κατι απο κατω κ δεν ειχα κανα ατυχημα.Οι τρεις ηταν πανω απο 20 κιλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ως βασικη ξερη εχω την granured της serra.Απο κατεψυγμενα δινω γαριδα κ μυδι της εταιρειας "7 θαλασσες".Τροφη κατεψυγμενη δεν εχω δωσει ποτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια υπέροχα θηριάκια!

Θα ήθελα να σου έρθει σύντομα η έμπνευση να αλλάξεις το aquascape!
Ούτε εμένα μου άρεσαν! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Την γεννήστρα την έχεις έτσι μόνιμα μέσα ; Δεν την κρεμάς ;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη κ γω ειμαι στα προθυρα να αλλαξω το ακουασκειπ,το ψιλοβαρεθηκα.

Δημητρη ηθελα να δοκιμασω να ταισω ζωντανα ψαρια τους μαλαουι/θηρευτες μου.Εβαλα τα κουνουποψαρα εκει μεσα για να τους κεντρισω λιγο το ενδιαφερον.Τελικα ομως ειδα οτι με το ζορι μπορουν να τα πιασουν.Τα πιο πολλα φαγωθηκαν το βραδυ με κλειστα φωτα.

Και για να γλιτωσω λιιιγο απ το κραξιμο που σιγουρα οι πιο πολλοι μου ριξατε να σας πω οτι τα κουνουποψαρα τα επιασα απο μια πανορφη τεχνιτη λιμνη που υπαρχει εδω κ λιγα χρονια στη νεα παραλια της θεσσαλονικης.Οπως με ενημερωσε ενας απ τους συντηρητες ανα καποια χρονικα διαστηματα για να την καθαριζουν ανοιγουν ενα καποια φρεατια κ πεφτει ενα μερος του νερου στη θαλασσα.Οποτε αυτο μ εκανε να χω την συνειδηση μου λιιιγο πιο ησυχη.

Link to comment
Share on other sites

Ψαρουκλες!! 

Πραγματικά κάνουν το ενυδρείο να μοιαζει μικρο..

Τα venustus από τα πιο αγαπημένα.

Πολυ θα ηθελα να δω και  τα livingstonii από το ιδιο είδος σε ένα τέτοιο ενυδρείο.

Εχουν πολύ ιδιαίτερο τρόπο που κυνηγάνε τη λεία τους..

 

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το στησιμο θα προτιμούσα μόνο άμμο ή με μια μόνο αρκετά μεγάλη πέτρα στη μέση να σουλατσαρουν τριγύρω.. αλλά γενικά το στησιμο είναι κάτι εντελώς προσωπικό και ότι αρέσει σε σένα αυτό είναι και το σωστότερο(από τη στιγμή που καλύπτει τις ανάγκες των ψαριών). 

Link to comment
Share on other sites

Το χω ψιλοβαρεθει κ πρεπει να το αλλαξω γιατι με κραζει κ η Αγαπη (χαχα) αλλα δεν εχω εμπνευση ακομη...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πως μου ειχε ξεφυγει αυτο??!!!

Ποιο στησιμο,ποιες πετρες και.... ποια amstel :hehe

Βλεποντας αυτα τα κουκλιά τα ξεχνας ολα !!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Πως μου ειχε ξεφυγει αυτο??!!!

Ποιο στησιμο,ποιες πετρες και.... ποια amstel :hehe

Βλεποντας αυτα τα κουκλιά τα ξεχνας ολα !!!

Ποια amstel   Χαχαχαχαχαχαχαχα...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

 

20180702_051204.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

IMG-5f2b5f576e80536db05561f69499a1e6-V.jpg

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

IMG-23a560b86fc675e7174a2d08c2285aa4-V.jpg

  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

Μου δωσε πετ σοπ της Θεσσαλονικης ενα ενυδρειακο βαμβακι no name δωρο!
Το βαλα στο σαμπ το Σαββατο το βραδυ κ χθες ξημερωματα που σχολασα βρηκα ολα τα αρσενικα ψοφια.
"Λασπωσε" ο υαλοβαμβακας κ δεν περνουσε νερο στην αντλια κ ψοφησαν απο ελλειψη οξυγονου.Μονο τα αρσενικα!!!Οι γυναικες εφταψυχες...

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε φίλε λυπάμαι πολύ  τέτοιες ψαρούκλες κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Και απο βλακεια αιτια.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Μου δωσε πετ σοπ της Θεσσαλονικης ενα ενυδρειακο βαμβακι no name δωρο!
Το βαλα στο σαμπ το Σαββατο το βραδυ κ χθες ξημερωματα που σχολασα βρηκα ολα τα αρσενικα ψοφια.
"Λασπωσε" ο υαλοβαμβακας κ δεν περνουσε νερο στην αντλια κ ψοφησαν απο ελλειψη οξυγονου.Μονο τα αρσενικα!!!Οι γυναικες εφταψυχες...

Κριμα πραγματικα...... πως μαζεψε τοσο πραμα μεσα σε δυο μερες...... οι γυναικες ως συνηθως την βγαζουνε λαδι.....

Πληροφοριακα εχω δοκιμαση μαλλι απο αυτο που βαζουν στους αποροφητηρες παντως χωρις προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Άσχημο θέαμα, όλα πάνε ρολόι και στον αυτόματο και να παθαίνεις τέτοια ζημιά...

 

Πριν κανα μήνα μετά από αλλαγή νερού ανέβηκε η στάθμη λίγο παραπάνω στο γέμισμα με αποτέλεσμα να μην έχω αρκετή ανατάραξη κι έτσι την επόμενη μέρα που γύρισα από τη δουλειά όλα τα ψάρια ήταν σε οριακό σημείο, έπαιρναν  βαθιές ανάσες και προσπαθούσαν να επιβιώσουν. Στο τσακ τα πρόλαβα. 

Έγινε επεξεργασία - KostasGr
Link to comment
Share on other sites

Ταιζα εδω κ 2 μηνες περιπου μία φορά τη μέρα μια τροφη η οποια ηταν ληγμενη.Αυτη αφηνε κάποια περιττά κατάλοιπα. Το Σάββατο έβαλα μέσα στο φίλτρο τριπλή στρωση από το ενυδρειακο βαμβακι για καλύτερη υποτίθεται φίλτρανση. Αυτό όμως στουπωσέ και δεν μπορούσε να περάσει το νερό στην αντλία. Πάντως μου έκανε εντύπωση ότι ψόφησαν μόνο τα αρσενικά Α ναι και κάποια θηλυκά ήταν μεγαλύτερα σε μέγεθος. Για παράδειγμα το αρσενικό Βένουστους ήταν πιο μικρόσωμα από τα θηλυκά παρόλα αυτά ψόφησε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω κριμα ρε Γιαννη,να χανεις τετοια ψαρια...

Παντως το βαμβακι το εχω κοψει εδω και αρκετο καιρο φιλε και θεωρω πως δεν υπαρχει λογος να μπαινει εκτος αν το απαιτει η φυση του ενυδρειου.

 

Οι γυναικες φιλε ειναι γνωστο οτι μας θαβουν για πολλους λογους.Καταρχην το αντεχουν ψυχολογικα ενω εμεις δεν αντεχουμε να τις χασουμε.

 

Edit: Εισαι σιγουρος οτι φυγανε απο οξυγονο? Δεν μου φαινονται "σκασμενα"..

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα να χαθούν τοσα όμορφα ψάρια :(

Πάντως τωρα που ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες, μια αεραντλία στο ενυδρείο είναι αναγκαία νομίζω. 

Δεν σου έδωσαν κάποιο σημάδι απο την προηγούμενη μέρα, οτι κάτι δεν πάει καλά; Δεν άλλαξε καθόλου η συμπεριφορά τους; 

Κρίμα και πάλι, αλλά δυστυχώς η στραβή είναι μέρος του ενυδρείου 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...