Jump to content

Τι ακριβώς είναι αυτά τα άσπρα σαν σκουληκάκια στο τζαμί του ενυδρείου ;


Recommended Posts

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

 

Πειράζει τις γαριδες αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Sorry φιλε αλλα επρεπε να φυγω.......... δεν πειραζουν τις γαριδες, για δωσε μερικες πληροφοριες για το ενυδρειο σου και καμια φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γύρω στα 40l έχω μόνο σαλιγκάρια και γαριδες. Αυτή η φωτό είναι η ποιο καθαρή δεν είναι εύκολο να φανούν σε φωτό 

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα μια γενικη εικονα για να δω την κατασταση του ενυδρειου σου.....σιγουρα εχεις πολλα οργανικα και το φιλτρο σου θελει συχνο καθαρισμα. Γενικος οσο αυτα βρισκουν τροφη ζουν και βασιλευουν. 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις......... στη θεση σου θα  εβγαζα σαλιγκαρια και γαριδες, πλενεις τα παντα εκτος απο το βιολογικο υλικο του φιλτρου οπου το ξεπλενεις με καθαρο προετοιμασμενο νερακι. Για φαρμακο δεν θα σου προτεινα μια που γενικος τα ασπονδυλα ειναι ευαισθητα και μπορει να εχεις απωλειες. Αλλιως με τον καιρο, αλλαγες νερου , συφωναρισμα και καθαριοτητα, σιγα σιγα θα εξαλιψουν μια που δεν θα βρισκουν τροφη.

Link to comment
Share on other sites

βαλε μια φωτο απο το φιλτρο σου και τη χαρακτηριστικα εχει........ η πες μου ποιο ειναι.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Να κοιταξεις το φιλτρο σου παντως γιατι πανω στο τζαμι εκτος απο την πλαναρια αυτο που εχεις δεν ειναι αλγη αλλα μπιχλα.

Αν δεν βελτιωσης την φιλτρανση σου θα εχεις παλι αναλογα προβληματα και ενα ανθυγιεινό περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ !!! Θα προσπαθήσω να κάνω ότι είπατε 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω μιλα μου στον ενικο..... οτι θες οποτε θες!

Link to comment
Share on other sites

Αν καποια στιγμη σκεφτεις να αναβαθμισης την φιλτρανση σου μπορεις να παρεις κατι αναλογο οπου δεν πιανει χωρο εσωτερικα του ενυδρειου και εχει ολα τα υλικα φιλτρανσης κομπλε.

 

https://www.aquavivere.gr/eksoplismos/exwterika-filtra/eheim-liberty-2041

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πλανάρια είναι, από υπερβολικό τάισμα δημιουργούνται 

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήταν το ιδανικό. Αλλά από ότι έχω δει είναι ακριβά. Ψάχνω μήπως βρω ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο που να τα έχει όλα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το είχα απορία, μέσα στις καλλιέργειες ζωντανής τροφής, μου προέκυψαν κάποια "διαφορετικά" σκουλήκια.

 

01_Planaria.jpg.17b9ccccbf1de994004bf661835c67da.jpg

 

02_Planaria.jpg.fc22389f72ce8aa567f184b36a41a153.jpg

 

03_Planaria.jpg.627612e3a357450f05e250e8bf084a7f.jpg

 

που κάνουν παρέα στα νεογέννητα gammarus

591c96cfbb807_04_PlanariaGamarus.jpg.178426adccbd16f3725b25588678889c.jpg

 

 

Γι΄ αυτό είναι το forum, μεταβίβαση γνώσης και εμπειρίας.

Τώρα ξέρω πως να τα αποκαλώ όταν ταΐζω τα μικρά μου killifish!!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πλαναρια.... Κατι που εχουν ολα τα ενυδρεια μεχρι να γινουνε αρκετα στον αριθμο τους και να γινουν τολμηρα ωστε να κανουνε την κινηση τους και να αρχισουν να εμφανιζονται στα τζαμια και σε ολα τα μερη των ενυδρειων μας. Σταθερο ταισμα να εχουμε χωρις να μας περισσευει η τροφη μεσα στο νερο μας και να κανουμε τις απαραιτητες αλλαγες νερου και να κραταμε εναν καθαρο βιοτοπο ωστε να αποφυγουμε την εμφανιση τους.

Υπαρχουν και θεραπειες για αυτα τα παρασιτα αλλα δεν χρειαζεται να αναφερουμε τωρα, καλο ειναι να γινουν πολλες και συχνες αλλαγες στο νερο με πολυ καλο καθαρισμα του φιλτρου γιατι φιλε μου το μονο σιγουρο ειναι οτι εχουν μπει και αναπτυχθει παντου...

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο αυτά, έτσι για να ξέρεις τι μπορεί να συναντήσει κανείς στο ενυδρείο του... :)

Link to comment
Share on other sites

Και ένα ακόμα πιο αρχαίο θέμα:

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μοιαζουν για πλαναρακια...

Συνηθως τα πλαναρακια εχουν πιο πλατια κεφαλια..

Καπως ετσι δλδ αν μπορεις να διακρινεις τα ασπρα σκουλικακια..

20161223_224256.thumb.jpg.a837e3cf3da1fb12e8991ba0b637c853.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...