Jump to content

German Blue Ramirezi -Pop Eye & Head Wound


Recommended Posts

Η θηλυκιά μου Ram, μετά από απανωτές γέννες τους τελευταίους 3 μήνες (11 γέννες) παρουσίασε Pop Eye και μια πληγή πίσω από το δεξί μάτι, πάνω από τα βράγχια. 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Πρησμένα μάτια, πληγή πίσω από το ένα μάτι. 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 60

- Φίλτρανση: Εξ. Φίλτρο, 600L/H

- Ιστορικό : 1 χρόνος

- Ψάρια : 2 German Blue Ram

- Ρουτίνες: Τάισμα 2 φορές την ημέρα, Αλλαγή νερού 40-50% από όσμωση εβδομαδιαίως, Τύρφη στο φίλτρο. 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 5,5

- KH: 1

- GH: 2

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10

- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: JBL, API

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: German Blue Ram

- Συμπτώματα που παρουσιάζει : Πρησμένα μάτια, πληγή πίσω από το ένα μάτι. Όρεξη κανονική, λίγο φωτοφοβικό και μειωμένη κίνητικότητα. 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Baktopur Direct

-Δοσολογία: 3 δόσεις, 1η ολόκληρη για 50 λίτρα, 2 επόμενες για 25 λίτρα της αλλαγής νερού. 

-Χρόνος Χρήσης: 6η ημέρα θεραπείας σήμερα. 

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

 

imageproxy1.jpg

imageproxy3.jpg

imageproxy2.jpg

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωπ τωρα το ειδα. Λοιπον, επειδη δεν βλεπω καλα, ειναι χνουδι η πληγη; θελω να δεις καλα και να πεις.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Για χνουδι το βλεπω

88b1eac5dcb4ef9a9d31dcd6d1171a57.jpg

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μιαe871c3a27160c8e02bcc61966b83fe2f.jpg

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με εχθες ειναι καλυτερα ή μου φαινεται?

Και κατι αλλο,το ειδα και στις προηγουμενες φωτο αλλα δεν ειμαι σιγουρος..Αυτα τα ασπρα σαν σκουληκακια αναμεσα στα λεπια,ειναι ορατα με το ματι? Κουνιουνται?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι απο το τζαμι, θα δω καλυτερα

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει κατι το ψαρι πανω του, 99%

Τι κανουμε; Το πρηξιμο δεν υποχωρεί πάντως.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πρηξιμο στην κοιλια δεν εχει υποχωρησει η στα ματια; το dropsy ειναι ιος. Οφειλεται σε πολλους παραγοντες και ειναι δυσκολο να το καταπολεμησεις με φαρμακο. Τα φαρμακα που χρησιμοποιουμε κυριως αντιμετωπιζουν τις δευτερευουσες λοιμωξεις η καποια παρασιτα η καποια βακτηρια. Δηλαδη με λιγα λογια ριχνουμε αδεια να πιασουνε γεματα. Εσυ το εκανες αυτο με το bactopur direct.
Το κυριο σου μελημα τωρα θα πρεπει να ειναι, το ψαρι να εχει καλες συνθηκες ωστε να ενισχυθει το ανοσοποιητικο . Εγω θα το εβαζα μονο του, με αεραντλια και σβηστα φωτα προς αποφυγη στρες. Βιταμινες, φαι και αλλαγες νερου. Οσο πιο δυνατο ανοσοποιητικο εχει το ψαρι τοσο πιο πολλες πιθανοτητες εχει να τις σκαπουλαρει.
Αν ειναι χνουδι αυτο προερχεται απο δευτερευουσα λοιμωξη και την βγαζει λαδι σε σχεση με το τι αλλο θα μπορουσε να παθει. Αν ειναι χνουδι θα χρησιμοποιησεις το mycopur σε μιση δοση.
Μιχαλη σκουληκια εννοεις τα πανω αριστερα;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά δεν το βλέπω για μύκητα... Δεν θεωρώ πως έχω την δυνατότητα να κρίνω με σιγουριά, αλλά σαν να έχει χάσει τα λέπια του φαίνεται... Κώστα βλέπεις εξόγκωμα; Έχω αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο όπου το ραμ έχασε λέπια και βγήκε εξόγκωμα από κάτω ομως. Πραγματικά πιστεύω πως αν δεν έχει μειωθεί το πρήξιμο, έχεις μόνο Ελπίδα με κάτι πιο φαρμακευτικό και εξειδικευμένο σε καραντίνα, όχι με τα ενυδρειακά φάρμακα που πολύ σωστά περιέγραψε ο Θοδωρής με τα δίχτυα.

Να πω πως το τελευταίο ψάρι που έχασα (η ψαρούκλα ο αρσενικός που είχα δείξει στις παρουσιάσεις) είχε πρήξιμο στην κοιλιά και το σημάδι με τα λέπια ταυτόχρονα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα (συγνωμη κιολας μιας και δεν μου πεφτει λογος) μπορειτε να μου λυσετε μια απορια...

Πως γινεται βακτηριακη μολυνση να χτυπαει μονο ενα ψαρι και να μην "περνει σβαρνα"ολο το ενυδρειο (εστω και σταδιακα);;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω τις απαραίτητες γνώσεις, αδυναμία ανοσοποιητικού ή μη μεταδιδόμενη "ασθένεια" μέσω του νερού. Γενικά με τα ραμ... καμία λογική ρε γμτ. Από την μια μέρα στην άλλη βγάζουν θέματα και τεζαρουν. 

Συγκεκριμενα με ραμ πάντα είχα μεμονωμένα προβληματα. Δεν υπάρχει λόγος να το αρνηθώ, έχω χάσει αρκετά. Τις περισσότερες φορές δεν ήταν μόνα τους στο ενυδρείο αλλά με κάποιο άλλο ψάρι Αμερικής. Κανένα πρόβλημα ποτε με τους συγκατοικους.

 

Μου έχει τύχει τετρα να περάσει απίστευτο ντου από βακτήριο την δεύτερη μερα στο ενυδρείο, έγινε όλο το ψάρι καλυμμένο με μια "μάζα". Καθάρισε με μπακτοπουρ, προς έκπληξη μου. Μετά έβγαλε mouth rot, δεν καθάριζε με 2000 και καθάρισε με λίγο αλατακι. Τα αλλά ψάρια; Κανένα σημάδι..

 

Καταληγω στο ότι έχει ασθενέστερο ανοσοποιητικό ή απλά κουβαλούσε κάτι. Γενικά όσο περνάνε τα χρόνια από τις αναπαραγωγές βλέπω ασθενέστερα ή φορτωμένα με διαφορα ψάρια. Πια αγοράζω μόνο από συγκεκριμένο εισαγωγέα ή από χομπίστες.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος bbetta έγραψε:

Χωρίς να έχω τις απαραίτητες γνώσεις, αδυναμία ανοσοποιητικού ή μη μεταδιδόμενη "ασθένεια" μέσω του νερού. Γενικά με τα ραμ... καμία λογική ρε γμτ. Από την μια μέρα στην άλλη βγάζουν θέματα και τεζαρουν. 

Συγκεκριμενα με ραμ πάντα είχα μεμονωμένα προβληματα. Δεν υπάρχει λόγος να το αρνηθώ, έχω χάσει αρκετά. Τις περισσότερες φορές δεν ήταν μόνα τους στο ενυδρείο αλλά με κάποιο άλλο ψάρι Αμερικής. Κανένα πρόβλημα ποτε με τους συγκατοικους.

 

Μου έχει τύχει τετρα να περάσει απίστευτο ντου από βακτήριο την δεύτερη μερα στο ενυδρείο, έγινε όλο το ψάρι καλυμμένο με μια "μάζα". Καθάρισε με μπακτοπουρ, προς έκπληξη μου. Μετά έβγαλε mouth rot, δεν καθάριζε με 2000 και καθάρισε με λίγο αλατακι. Τα αλλά ψάρια; Κανένα σημάδι..

 

Καταληγω στο ότι έχει ασθενέστερο ανοσοποιητικό ή απλά κουβαλούσε κάτι. Γενικά όσο περνάνε τα χρόνια από τις αναπαραγωγές βλέπω ασθενέστερα ή φορτωμένα με διαφορα ψάρια. Πια αγοράζω μόνο από συγκεκριμένο εισαγωγέα ή από χομπίστες.

 

Δεν εχεις ιδεα ποσο συμφωνω μαζι σου σε οτι εχεις γραψει!!

Μπορω να σου εξηγησω και γιατι τα ψαρια "πηδανε απο την μια βακτηριακη ασθενεια στην αλλη"αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας...

Γνωμη μου...

Μιλαμε για ενα ψαρι που εχει κανει συνεχομενες γεννες (και καποια στιγμη στο θεμα του κωστα του ειπα οτι θα φτασει σε αυτο το σημειο) και χρειαζεται οπωσδηποτε απομονωση οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω ετσι ωστε να ηρεμησει και μην δεχεται την πιεση του κοινωνικου ενυδρειου...

Το βακτοπουρ αφου δεν το εστειλε παλι καλα!!

Σημασια εχει να τονωθει το ανοσοποιητικο του και να κλεισει η πληγη...

Αυτο γινεται μονο με βιταμινες και τα αντιστοιχα φαρμακα..

Και νομιζω οτι το πιο αρμοδοιο για κατι τετοιο ειναι το φλατζιλ ή οτιδηποτε "ηπιο" φαρμακο περιεχει μετροδιναζολη...

Η συγκεκριμενη ουσια για να σας δωσω να καταλαβετε χορηγειται σε περιπτωσεις οπως η μερικη αποκωληση μυτρας στις γυναικες ετσι ωστε να "επανακολληθει" αμμεσα και να συνεχιστει η εγκυμοσυνη...

Αυτο που βλεπουμε σαν κομματι που λειπει στο κεφαλι του αν καθησουμε και σκεφτουμε το τι προκαλει το hlh  θα καταλαβουμε γιατι βρισκεται σε εκεινο το σημειο και οχι καπου αλλου..

Επισης pop eye χωρις θολο ματι δεν παει προς βακτηριακη αλλα περισοτερο προς εξαντληση..

Του πεταξε τα ματια εξω ο αρσενικος ρε παιδι μου ενα πραγμα!!:P:hehe..

Αυτα απο μενα παιδια συγνωμη που εκανα αυτη την παρεμβαση!!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Εγώ παιδιά δεν το βλέπω για μύκητα... Δεν θεωρώ πως έχω την δυνατότητα να κρίνω με σιγουριά, αλλά σαν να έχει χάσει τα λέπια του φαίνεται... Κώστα βλέπεις εξόγκωμα; Έχω αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο όπου το ραμ έχασε λέπια και βγήκε εξόγκωμα από κάτω ομως. Πραγματικά πιστεύω πως αν δεν έχει μειωθεί το πρήξιμο, έχεις μόνο Ελπίδα με κάτι πιο φαρμακευτικό και εξειδικευμένο σε καραντίνα, όχι με τα ενυδρειακά φάρμακα που πολύ σωστά περιέγραψε ο Θοδωρής με τα δίχτυα.

Να πω πως το τελευταίο ψάρι που έχασα (η ψαρούκλα ο αρσενικός που είχα δείξει στις παρουσιάσεις) είχε πρήξιμο στην κοιλιά και το σημάδι με τα λέπια ταυτόχρονα. 

 

Να σου πω την αληθεια Βασιλη κι μενα δεν μου κανει για χνουδι. Οταν το πρωτοειδα το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν hih! Ο Κωστας ομως το βλεπει καλυτερα.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εμενα (συγνωμη κιολας μιας και δεν μου πεφτει λογος) μπορειτε να μου λυσετε μια απορια...

Πως γινεται βακτηριακη μολυνση να χτυπαει μονο ενα ψαρι και να μην "περνει σβαρνα"ολο το ενυδρειο (εστω και σταδιακα);;;

 

Εσενα γιατι να μην σου πεφτει γνωμη; η δευτεφευουσα λοιμωξη ισως και να το παρει σβαρνα. Η πρωτη ομως που ισως να μην ειναι βακτηριακη αλλα μια ανεπαρκεια εσωτερικων οργανων η απλα πεσμενο ανοσοποιητικο δεν θα ενοχλησει αλλα ψαρια.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Χωρίς να έχω τις απαραίτητες γνώσεις, αδυναμία ανοσοποιητικού ή μη μεταδιδόμενη "ασθένεια" μέσω του νερού. Γενικά με τα ραμ... καμία λογική ρε γμτ. Από την μια μέρα στην άλλη βγάζουν θέματα και τεζαρουν. 

Συγκεκριμενα με ραμ πάντα είχα μεμονωμένα προβληματα. Δεν υπάρχει λόγος να το αρνηθώ, έχω χάσει αρκετά. Τις περισσότερες φορές δεν ήταν μόνα τους στο ενυδρείο αλλά με κάποιο άλλο ψάρι Αμερικής. Κανένα πρόβλημα ποτε με τους συγκατοικους.

 

Μου έχει τύχει τετρα να περάσει απίστευτο ντου από βακτήριο την δεύτερη μερα στο ενυδρείο, έγινε όλο το ψάρι καλυμμένο με μια "μάζα". Καθάρισε με μπακτοπουρ, προς έκπληξη μου. Μετά έβγαλε mouth rot, δεν καθάριζε με 2000 και καθάρισε με λίγο αλατακι. Τα αλλά ψάρια; Κανένα σημάδι..

 

Καταληγω στο ότι έχει ασθενέστερο ανοσοποιητικό ή απλά κουβαλούσε κάτι. Γενικά όσο περνάνε τα χρόνια από τις αναπαραγωγές βλέπω ασθενέστερα ή φορτωμένα με διαφορα ψάρια. Πια αγοράζω μόνο από συγκεκριμένο εισαγωγέα ή από χομπίστες.

 

 

Γενικα τα ραμ ειναι ψαρακια τα οποια θελουν προσοχη γιατι ειναι πολυ ευαισθητα στις παραμετρους του νερου. Εχει μαλιασει η γλωσσα μου να το λεω.

Δεν νομιζω οτι φταινε οι αναπαραγωγες. Νομιζω φταινε οι συνθηκες στις οποιες φιλοξενουνται!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

 η δευτεφευουσα λοιμωξη ισως και να το παρει σβαρνα. Η πρωτη ομως που ισως να μην ειναι βακτηριακη αλλα μια ανεπαρκεια εσωτερικων οργανων η απλα πεσμενο ανοσοποιητικο δεν θα ενοχλησει αλλα ψαρια.

Μα εκει ηθελα να το φτασω γιαυτο και ρωτησα!!

Δεν νομιζω να υπαρχει-υπηρχε βακτηριακη λοιμωξη...

Ειναι σημαδια απο ελειψη πρωτεινης και εξαντληση...

Για να γραψω και κατι τελευταιο!!

Αυτο που φοβαμαι πια για το ενυδρειο που πια μοιαζει αποστειρωμενο λογο οτι εγινε θεραπεια με το "δυνατο" βακτοπουρ ειναι οτι τωρα θα αρχισουν τα ψαρια (ξεκινοντας απο το ραμ που μπορει να εχει απο ωρα σε ωρα τεραστια βελτιωση ή επιδεινωση)να εχουν σημαδια βακτηριακων λοιμωξεων!!

Και πραγματικα πιστευω οτι αν γινει θα ειναι μια φυσιολογικοτατη αντιδραση του οργανισμου τους απεναντι στο φαρμακο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταθη,επειδη βλεπω οτι εισαι λιγο μαγκωμενος,εγω προτεινα εξαρχης στον Κωστα το baktopur αλλα οπως λεω παντα σε μερικες κατηγοριες (αμερικης,ασθενειες κτλ) δεν ειμαι σιγουρος.Γιατι δεν εχω μεγαλη εμπειρια ουτε με αυτα τα ψαρια αλλα ουτε και με ασθενειες.Οτι λεω ειναι απο πολυ μικρη προσωπικη εμπειρια και οτι εχω διαβασει απο βιβλια.Γιατρος δεν ειμαι και το γεγονος οτι ειμαι συντονιστης δεν εχει καμια σχεση με τις γνωσεις μου  στις ασθενειες.

Αρα λοιπον αφου ξερεις κατι περισσοτερο γραψτο και ας "ακυρωνεις" εμενα.Το θελω πραγματικα και αυτο για 2 λογους,1 το μονο που θελω ειναι να βοηθησω τον Κωστα και το ψαρι του,2 θελω και εγω να μαθω.

 

Αφου βλεπεις οτι το baktopur θα κανει κακο πες το αμεσως και προλαβε το.Ξερεις πολυ καλα οτι σαν ανθρωπος καθημερινα προσπαθω να γινω καλυτερος,δεν ειμαι κομπλεξικος και δεν προκειται να παρεξηγηθω αν πεις "Μην κανεις αυτο που λεει ο Μιχαλης,ειναι λαθος",ισα ισα που αν ειναι σωστο θελω και εγω να το γραψεις!

 

 

Αυτα τα εγραψα γιατι βλεπω οτι θελεις να πεις πραγματα και εισαι μαγκωμενος.Ετσι σκεφτηκα οτι ισως αυτο συμβαινει για τον λογο οτι εχω καθοδηγησει εγω λιγο τον Κωστα στην αρχη του προβλημματος.Αν καταλαβα λαθος σορυ για το σπαμ απλα αισθανθηκα οτι πρεπει να το ξεκαθαρισω γιατι πραγματικα το μονο ζητουμενο ειναι να βοηθησουμε τον φιλο και το ψαρι του. :) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μερικές διευκρινίσεις. 

 

@Sturm To ψάρι δεν έχει πρήξιμο στην κοιλιά, μόνο στα μάτια. Δεν ξέρω τι εννοείς ότι φταίνε οι συνθήκες. Τα ψάρια έχουν τέλειες συνθήκες. 

 

@stathis spithas Το ενυδρείο δεν είναι κοινωνικό, μόνο 2 ψάρια έχει. Τα μάτια έχουν και θολούρα. 

 

Το πρήξιμο στα μάτια νομίζω ότι σήμερα υποχώρησε ελάχιστα, πολύ λίγο αλλά θα δω ξανά το απόγευμα που θα έχει και φως στο ενυδρείο. 

 

Όσο για το 2ο θέμα, θεωρώ ότι είναι μύκητας, δεν φαίνεται για χνούδι από μπροστά, όταν όμως το βλέπεις από πίσω φαίνεται καλύτερα. Μάλλον θα ξεκινήσω mycopur. 

Link to comment
Share on other sites

Αν αρχισε να υποχωρει το πρηξιμο στο ματι ειναι ευχαριστο.

Βεβαια εχει και αλλα προβλημματα που προεκυψαν μετα,οπως αυτος ο μυκητας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Σταθη,επειδη βλεπω οτι εισαι λιγο μαγκωμενος,εγω προτεινα εξαρχης στον Κωστα το baktopur αλλα οπως λεω παντα σε μερικες κατηγοριες (αμερικης,ασθενειες κτλ) δεν ειμαι σιγουρος.Γιατι δεν εχω μεγαλη εμπειρια ουτε με αυτα τα ψαρια αλλα ουτε και με ασθενειες.Οτι λεω ειναι απο πολυ μικρη προσωπικη εμπειρια και οτι εχω διαβασει απο βιβλια.Γιατρος δεν ειμαι και το γεγονος οτι ειμαι συντονιστης δεν εχει καμια σχεση με τις γνωσεις μου  στις ασθενειες.

Αρα λοιπον αφου ξερεις κατι περισσοτερο γραψτο και ας "ακυρωνεις" εμενα.Το θελω πραγματικα και αυτο για 2 λογους,1 το μονο που θελω ειναι να βοηθησω τον Κωστα και το ψαρι του,2 θελω και εγω να μαθω.

 

Αφου βλεπεις οτι το baktopur θα κανει κακο πες το αμεσως και προλαβε το.Ξερεις πολυ καλα οτι σαν ανθρωπος καθημερινα προσπαθω να γινω καλυτερος,δεν ειμαι κομπλεξικος και δεν προκειται να παρεξηγηθω αν πεις "Μην κανεις αυτο που λεει ο Μιχαλης,ειναι λαθος",ισα ισα που αν ειναι σωστο θελω και εγω να το γραψεις!

 

 

Αυτα τα εγραψα γιατι βλεπω οτι θελεις να πεις πραγματα και εισαι μαγκωμενος.Ετσι σκεφτηκα οτι ισως αυτο συμβαινει για τον λογο οτι εχω καθοδηγησει εγω λιγο τον Κωστα στην αρχη του προβλημματος.Αν καταλαβα λαθος σορυ για το σπαμ απλα αισθανθηκα οτι πρεπει να το ξεκαθαρισω γιατι πραγματικα το μονο ζητουμενο ειναι να βοηθησουμε τον φιλο και το ψαρι του. :) 

:bigemo_harabe_net-162:

 

@kkgr

Ο αρσενικος και μονο φτανει για εξαντλησει την θυληκια ειδικα οταν μιλαμε για ενα ζευγαρι ραμ...

Αυτο εννουσα με τον ορο κοινωνικο..

 

Η θολουρα που βλεπεις δεν ειναι τπτ..

Αν πραγματικα υπηρχε θεμα το ματι δεν θα ειχε χρωματισμο αλλα θα ηταν σαν γαλα κατι που μπορει να συμβει αργοτερα σαν αντιδραση του οργανισμου στο φαρμακο οπως ειπα και πιο πανω...

 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ουσία είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία. Τι κάνουμε με το ψάρι;

 

Σκέφτομαι με αυτά που διαβάζω μήπως από σήμερα διακόψω την θεραπεία με το baktopur και συνεχίσω με metroplex.

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσε την τριημερη(αν θυμαμαι καλα) θεραπεια ...

Ακομα και αν μια θεραπεια ειναι  λαθος αν την σταματησεις στην μεση μαλλον περισοτερο κακο θα κανει...

Στις υπολοιπες κινησεις που πρεπει να γινουν θα συμφωνησω με τον Θοδωρη....

@argy1-Μιχαλη μου επειδη νιωθω και εγω οτι σου χρωσταω μια απαντηση....

Θελω να σου πω οτι κανεις μας δεν ειναι γιατρος(αλλα και γιατρος να ηταν δεν θα συμαινει οτι ειναι και απολυτος γνωστης) και κανεις δεν ειναι πιο μαγκας εδω μεσα απο αλλον...

Αυτο το εχω σαν δεδομενο και προσπαθω να κραταω τον εγωισμο μου οσο γινεται πιο μακρια οταν προκειται για θεματα ασθενειων...

Απλα τυχαινει να εχω κανει τοσες μ.... ς με ψαρια και να εχω βρεθει σε τοσες πολλες ασθενειες δικες μου ή φιλων που εχω "φωτογραφισει" μερικες αντιδρασεις και σημαδια πανω σε αυτα τα ζωντανα...

Παρολα αυτα.. 

Ειναι δεκαδες οι φορες που παιδια με ελαχιστες ενυδρειακες γνωσεις με εχουν αφησει με το στομα ανοικτο για το ποσο σωστα(κατα την δικη μου γνωμη παντα)"διαβασαν" και αντιμετωπισαν μια ασθενεια οπως ειναι και οι αντιστοιχες με παιδια με γνωσεις που με "εξοργισαν" με την αφελεια και τον εγωισμο που δειξαν...

Δεν σταματαμε να μαθαινουμε ποτε!!

Κανεις δεν ειναι "φτασμενος"..

Και ποτε μα ποτε δεν ειμαστε σιγουροι εκτος αν προκειται για περιπτωσεις που κανουν μπαμ οπως πχ. πρωτοζωα..

Ασε που ακομα και μια σωστη διαγνωση και σωστη φαρμακευτικη μπορει να καταληξει ασχημα για το ψαρι...

Το λεγομενο"η εγχειρηση επετυχε αλλα ο ασθενης κακαρωσε"..

Χομπιστες ειμαστε δεν θα παρουμε επαινο απο πουθενα...

Δεν εχω "κολλημα" να σε ακυρωσω γιατι ουτε εγω το βλεπω ετσι...

Να ξερεις οτι την εκτιμηση μου την εχεις ειναι δεδομενο και σαν χομπιστας και σαν ανθρωπος....

 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία του baktopur είναι εβδομαδιαία. Ολοκληρώνεται σήμερα. 

 

Θα δω το βράδυ πως είναι το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μα εκει ηθελα να το φτασω γιαυτο και ρωτησα!!

Δεν νομιζω να υπαρχει-υπηρχε βακτηριακη λοιμωξη...

Ειναι σημαδια απο ελειψη πρωτεινης και εξαντληση...

Για να γραψω και κατι τελευταιο!!

Αυτο που φοβαμαι πια για το ενυδρειο που πια μοιαζει αποστειρωμενο λογο οτι εγινε θεραπεια με το "δυνατο" βακτοπουρ ειναι οτι τωρα θα αρχισουν τα ψαρια (ξεκινοντας απο το ραμ που μπορει να εχει απο ωρα σε ωρα τεραστια βελτιωση ή επιδεινωση)να εχουν σημαδια βακτηριακων λοιμωξεων!!

Και πραγματικα πιστευω οτι αν γινει θα ειναι μια φυσιολογικοτατη αντιδραση του οργανισμου τους απεναντι στο φαρμακο...

 

Καποιο ποσοστο της βιολογιας θα χαθει ναι. Αλλα αν θυμαμαι καλα δεν δουλευει το κυριως φιλτρο εκει μεσα. Τωρα οτι λοιμωδες υπηρχε, πεθανε απο το bactopur ( θεωρητικα ) .

 

πριν 2 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Σταθη,επειδη βλεπω οτι εισαι λιγο μαγκωμενος,εγω προτεινα εξαρχης στον Κωστα το baktopur αλλα οπως λεω παντα σε μερικες κατηγοριες (αμερικης,ασθενειες κτλ) δεν ειμαι σιγουρος.Γιατι δεν εχω μεγαλη εμπειρια ουτε με αυτα τα ψαρια αλλα ουτε και με ασθενειες.Οτι λεω ειναι απο πολυ μικρη προσωπικη εμπειρια και οτι εχω διαβασει απο βιβλια.Γιατρος δεν ειμαι και το γεγονος οτι ειμαι συντονιστης δεν εχει καμια σχεση με τις γνωσεις μου  στις ασθενειες.

Αρα λοιπον αφου ξερεις κατι περισσοτερο γραψτο και ας "ακυρωνεις" εμενα.Το θελω πραγματικα και αυτο για 2 λογους,1 το μονο που θελω ειναι να βοηθησω τον Κωστα και το ψαρι του,2 θελω και εγω να μαθω.

 

Αφου βλεπεις οτι το baktopur θα κανει κακο πες το αμεσως και προλαβε το.Ξερεις πολυ καλα οτι σαν ανθρωπος καθημερινα προσπαθω να γινω καλυτερος,δεν ειμαι κομπλεξικος και δεν προκειται να παρεξηγηθω αν πεις "Μην κανεις αυτο που λεει ο Μιχαλης,ειναι λαθος",ισα ισα που αν ειναι σωστο θελω και εγω να το γραψεις!

 

 

Αυτα τα εγραψα γιατι βλεπω οτι θελεις να πεις πραγματα και εισαι μαγκωμενος.Ετσι σκεφτηκα οτι ισως αυτο συμβαινει για τον λογο οτι εχω καθοδηγησει εγω λιγο τον Κωστα στην αρχη του προβλημματος.Αν καταλαβα λαθος σορυ για το σπαμ απλα αισθανθηκα οτι πρεπει να το ξεκαθαρισω γιατι πραγματικα το μονο ζητουμενο ειναι να βοηθησουμε τον φιλο και το ψαρι του. :) 

 

Μιχαλη μπορω να ρωτησω γιατι προτεινες το bactopur;

 

πριν 2 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Παιδιά μερικές διευκρινίσεις. 

 

@Sturm To ψάρι δεν έχει πρήξιμο στην κοιλιά, μόνο στα μάτια. Δεν ξέρω τι εννοείς ότι φταίνε οι συνθήκες. Τα ψάρια έχουν τέλειες συνθήκες. 

 

@stathis spithas Το ενυδρείο δεν είναι κοινωνικό, μόνο 2 ψάρια έχει. Τα μάτια έχουν και θολούρα. 

 

Το πρήξιμο στα μάτια νομίζω ότι σήμερα υποχώρησε ελάχιστα, πολύ λίγο αλλά θα δω ξανά το απόγευμα που θα έχει και φως στο ενυδρείο. 

 

Όσο για το 2ο θέμα, θεωρώ ότι είναι μύκητας, δεν φαίνεται για χνούδι από μπροστά, όταν όμως το βλέπεις από πίσω φαίνεται καλύτερα. Μάλλον θα ξεκινήσω mycopur. 

 

Κωστα εμενα μου φανηκε πρησμενο και στην κοιλια. Αν το πρηξιμο υποχωρει εχει καλως.

Αν οι συνθηκες ηταν καλες δεν θα υπηρχε προβλημα. Μην το παιρνεις στραβα. Κατι εγινε και το ανοσοποιητικο του ψαριου επεσε και χτυπησε η ασθενεια. Ειτε ειναι στρες απο γεννες, ειτε ειναι αυξημενα νιτρικα ειτε ειτε ειτε.

 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

Παιδιά η ουσία είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία. Τι κάνουμε με το ψάρι;

 

Σκέφτομαι με αυτά που διαβάζω μήπως από σήμερα διακόψω την θεραπεία με το baktopur και συνεχίσω με metroplex.

 

Συνεχιζεις την θεραπεια οπως λεει και χρησιμοποιεις το mycopur σε μιση δοση. Διαβασε καλα τις οδηγιες.

Μην αλλαζεις φαρμακα ετσι γιατι μετα θα χεις προβλημα στα νεφρα και στο συκωτι του ψαριου.

Σου ειπα και πιο πανω τι αλλο θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι είναι ακόμα στο κυρίως ενυδρείο, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

@Sturm Αν τρεξεις λιγες μερες πισω στο θεμα του Κωστα,θα δεις οτι μετα απο γεννα οι γονεις τρελαθηκαν και ξεκινησε η επιθετικοτητα,αρχισαν να κατασπαραζουν τα μικρα και τοτε επεσε κυνηγι ωστε να πιαστουν και να απομακρυνθουν τα μικρα.Τοτε εμφανιστηκε ενα θυληκο με πρησμενο ματι.Το μαλακο νερο και η αναταραξη του ενυδρειου ή η αλλαγη διακοσμησης συνηθως φερνει βακτηριακη και μυκητιασεις.

Ο Κωστας μιλησε για πρησμενο και λιγο θολο ματι.Αμεσως μου ηρθε στο μυαλο η εικονα που ειχα ζησει εγω πριν λιγα χρονια και με καθυστερηση μιας ημερας,ωστε να ξεκινησει θεραπεια,εχασα ενα θυληκο.

Τον αρσενικο με 3 κυκλους θεραπειας τον εσωσα,και μαλιστα ειναι στα χερια του Σταθη μεχρι σημερα (αν δεν κανω λαθος).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...