Jump to content

German Blue Ramirezi -Pop Eye & Head Wound


Recommended Posts

@bbetta

 

Είναι στο κυρίως ναι και δεν θα βγει από εκεί. Το φίλτρο το έβαλα να δουλεύει και αυτό κι ας χάσω τη βιολογία, θα την αντικαταστήσω όταν τελειώσω με το baktopur (απόψε).

 

Σε mycopur θα πάω μόνο αν βεβαιωθώ ότι είναι μύκητας, διαφορετικά σκέφτομαι μετροδιαζόλη, νομίζω αυτή είναι η σωστότερη κίνηση. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετρονιδαζολη (flagyl) χρησιμοποίησα πρόσφατα σε δόση 250mg για 60 περίπου λίτρα νερό, για εσωτερικό σκουλήκι σε εμπερ τετρα και δεν είδα διαφορά. Ήταν μικρή η δόση, δεν επιβάρυνε το σύστημα, θες κάτι παραπάνω από αυτήν πιστεύω. Εννοείται αλλαγη νερού πριν μπει η μέτρο. Δεν ξέρω κατά Ποσο είναι καλή ιδέα να έχεις μέσα και mycopur και μέτρο και μπακτο. Αν θυμάμαι καλά η μετρο σκοτώνει αναερόβιους μικροοργανισμούς, δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθησει την συγκεκριμένη περίπτωση. 

 

Πιστεύω ό,τι έπαθε το ψάρι το έπαθε από τις γέννες. Θα έβγαζα τον αρσενικο αν υπάρχει δυνατότητα.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Ο αρσενικός είτε το πιστεύεις είτε όχι δεν την ενοχλεί. Όχι τώρα που έχει θέμα, πάντα. Περισσότερο δλδ θα έλεγα ότι το ζευγάρωμα είναι συναινετικό :)

 

Αυτές τις μέρες που γίνεται η θεραπεία ο αρσενικός δεν την ενοχλεί καθόλου. Είναι φοβερό ζευγάρι, το λέω και το εννοώ. 

 

Δεν υπάρχει δυνατότητα να βγει δυστυχώς, θα μείνει μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sturm said:

Κωστα εμενα μου φανηκε πρησμενο και στην κοιλια. Αν το πρηξιμο υποχωρει εχει καλως.

Δεν είχε ποτέ πρησμένη κοιλιά, αυτό είναι το σχήμα του ψαριού, μόνο τα μάτια πρήστηκαν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Τον αρσενικο με 3 κυκλους θεραπειας τον εσωσα,και μαλιστα ειναι στα χερια του Σταθη μεχρι σημερα (αν δεν κανω λαθος).

Μιχαλη τον αρσενικο δεν τον εχω ακομα αν και ηταν και ψαρακλας και αρσενικαρος...

Φοβερο ψαρι που οποια θυληκια δεν ζευγαρωνε μαζι του ηταν λιγα τα ψωμια της...

Δυστηχως ομως με την τελευταια θυληκια που του εφερα ειχε την φαεινη ιδεα να παει να σκαψει (μεσα σε 2 μετρα ενυδρειο)στο μονο σημειο που κραταγε κυανο...

Το καταλαβα αργα και τα εχασα και τα δυο με μικρο χρονικο διαστημα μεταξυ τους απο δηλητηριαση...

πριν 3 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Καποιο ποσοστο της βιολογιας θα χαθει ναι. Αλλα αν θυμαμαι καλα δεν δουλευει το κυριως φιλτρο εκει μεσα. Τωρα οτι λοιμωδες υπηρχε, πεθανε απο το bactopur ( θεωρητικα ) .

Μην αλλαζεις φαρμακα ετσι γιατι μετα θα χεις προβλημα στα νεφρα και στο συκωτι του ψαριου.

Γνωμη μου ειναι οτι καμμια ουσια-φαρμακο απο οτι εχει αποδειχτει (σε βαθμο που να μην βλαψει το ψαρι)δεν μπορει να πιασει ολο το φασμα των βακτηρηδιων που μπορουν να γινουν επικινδυνα για λοιμωξεις σε ενα ενυδρειο ουτε καν το υπερμαγγανικο...

Και ολα εχουν τις αναλογες αντενδειξεις ασχετα αν δεν αναγραφονται οπως στα ανθρωπινα φαρμακα και πολυ σωστα αναφερεις οτι το πρωτο-σιγουρο που επιβαρυνεται ειναι το συκωτι..

Μερικα κιολας αν χορηγηθουν σε υγιη ψαρια ισως να προκαλεσουν ακριβως τα ιδια συμπτωματα ασθενειας με αυτη για την οποια εχουν φτιαχτει...

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα οτι εγινε εγινε. Εγω την γνωμη μου την ειπα τι πρεπει να γινει. Απο κει και περα ειναι στο χερι του Κωστα να πραξει οτι καταλαβαινει!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Το πρήξιμο δεν έχει υποχωρήσει. 

 

Προμηθεύτηκα mycopur & ectopur, κάνω αλλαγή νερού 50% και συνεχίζω με αυτά. Το σημάδι είναι 99.99% σαν βαμβάκι.

 

@argy1 αυτά που με ρωτούσες εχθές όντως είναι πάνω στο σώμα του ψαριού αλλά δεν κουνιούνται. Παράσιτα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι απο κινητο στον δρομο,για ψαξε λιγο για flexibacter columnaris.Εχεις πολλα απο τα συμπτωματα νομιζω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ταιρίάζει πολύ από αυτά που διαβάζω/.

Link to comment
Share on other sites

Kanaplex κάνει ε;

 

edit: εχω πήξει... δεν βγάζω άκρη

Έγινε επεξεργασία - kkgr
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι πιστευω.

Αν ειναι οντως αυτο τοτε οτι εχεις κανει μεχρι τωρα ειναι σωστο.Θελει αντιβακτηριακο.Θα συνεχιζα οπως ειπα αρχικα με νεο κυκλο θεραπειας,με λιγο πιο σκληρο νερο (θελει και λιγο αλατι) και νομιζω βοηθα και η αυξηση της θερμοκρασιας.Α,και το νου σου στο οξυγονο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ξαναείδα με πιο καθαρό μυαλό και στο site της seachem. Kanaplex θα συνεχίσω και μάλλον έπρεπε με αυτό να έπαιζα από την αρχή όπως είχα σκεφτεί. Συμφωνώ και με το αλάτι.

 

Νερό έβαλα 50-50 αυτή τη φορά μην κάνω απότομη αλλαγή. Θερμοκρασία σε πρόλαβα, το σκέφτηκα κι εγώ, οξυγόνο δεν έχει σταματήσει καθόλου, είμαστε φουλ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε και ευχομαι να πανε ολα καλα ρε φιλε.

 

Δεν πρεπει να χαθει αυτο το ζευγαρι!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει σκουλήκια πάνω του δεν πρέπει να μπει κάτι σε μέτρο; Δηλαδή Metroplex/Flagyl?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι αυτο που λεει ο Μιχαλης εχει τα συμπτωματα που εχει το ψαρι. Το kanaplex ταιριαζει απολυτα.

Ξερει κανεις καποιο φαφμακο με καναμυκινη γιατι εχθες μπου τελειωσε το kanaplex ενω μόλις ειχα δωσει ενα 15αρι για mucopur & ectopour ;

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κωστα η θεικη καναμυκινη οντως λειτουργει καλυτερα σε υψηλα πεχα και ειναι ουσια που βοηθαει περισοτερο σε ενυδρεια αλμυρου νερου...

Σε ενυδρειο με χαμηλα πεχα ειναι σαν να μην την χρησιμοποιεις...

Αν εχεις αποφασισεις οτι ειναι βακτηριακη ψαξε φαρμακα τυπου furan που ευρη φασματος..

Επισης αν ηταν columnaris δεν υπαρχει περιπτωση να αντεξε το ψαρι τοσες μερες....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το site της seachem δεν αναφερει κατι τετοιο ενω εχω δει και αποτελεσματα στο παρελθον σε γλυκο παλι

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και στο wikipedia αναφερει την ασθενεια αυτη ως γλυκου νερου και προτεινομενη θεραπεια ειναι η καναμυκινη σε συνδιασμο με θερμοκρασια και αλατι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω kanaplex...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Το site της seachem δεν αναφερει κατι τετοιο ενω εχω δει και αποτελεσματα στο παρελθον σε γλυκο παλι

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Και στο wikipedia αναφερει την ασθενεια αυτη ως γλυκου νερου και προτεινομενη θεραπεια ειναι η καναμυκινη σε συνδιασμο με θερμοκρασια και αλατι.

Οχι σε "μαλακο νερο" παιδια σας το ξαναλεω γιαυρο προτεινεται ναχι νε αλατι ....

Και Μιχαλη σε ποια ασθενεια αναφερεσαι;;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το flexibacter columnaris μας κανουν τα φαρμακα με βαση το φενοξυεθανολ,το νιφουρπιρινολ και το χλωρικο βενζαλκονιο.

 

Απο ενα εξαιρετικο βιβλιο με ασθενειες που εχω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Για το flexibacter columnaris μας κανουν τα φαρμακα με βαση το φενοξυεθανολ,το νιφουρπιρινολ και το χλωρικο βενζαλκονιο.

 

Απο ενα εξαιρετικο βιβλιο με ασθενειες που εχω.

Δλδ πια ενυδρειακα φαρμακα;;;;

Ή σε ποια δοσολογια;;

 

Λοιπον καθαρα εμπειρικα θα πω οτι δεν παιζει με τιποτα να ειναι columnaris...

Αν ηταν το ψαρι θα ειχε λιωσει πια και τα βραχια του θα ειχαν βγει εξω απο το σωμα του!!

Επισης επειδη το columnaris ειναι αεροβιο βακτηριο η πιο λαθος κινηση θα ηταν η χρηση αεραντλιας...

Διαβαστε αυτο το αθρο (που βρηκα προχειρο σε γρηγορη αναζητηση και ειναι κοντα σε αυτα που γνωριζω)θα σας βοηθησει να κατανοησετε πολλα για τα βακτηρια και για το πως αντιμετωπιζονται...

http://blogs.thatpetplace.com/thatfishblog/2013/12/16/understanding-active-ingredients-antibacterial-aquarium-medications/#.WSAg2cvl7qD

Καποια στιγμη θα βρω δικα μου παλια αρχεια να παραθεσω..

Και ενα καλο αθρακι(που βρηκα παλι προχειρα) για να καταλαβετε οτι ΔΕΝ ειναι columnaris!!

 

http://www.americanaquariumproducts.com/Columnaris.html

Καλη τυχη με το ψαρι...

 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις γνωμες οι οποιες μπλεχτηκαν και ακρη δε βγαινει.

Θα δω με τι θεραπεια θα συνεχισω και θα ενημερωσω σε μια εβδομαδα για τα αποτελεσματα.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το ψάρι σήμερα. Έχει εμφανίσει κι άλλα σημάδια όπως θα δείτε. Όποιος γνωρίζει παρακαλώ βοήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

Κωστη μου με ολη την εκτιμηση σου που σου εχω αναρωτιεμαι ( και συμφωνω αν και σπανια συμβαινει τελευταια) γιατι δεν κανεις αυτο που ειπε ο Θοδωρης@Sturm;;

Το ψαρι μου μοιαζει "καμμενο" -λιωμενο απο τις συνεχομενες θεραπειες και πραγματικα δεν ξερω πως εχει ακομα την δυναμη να κρατιεται;

Δεν θα ειχε ενδιαφερον να μας εγραφες ποσα και ποια φαρμακα χρησιμοποιησες τον τελευταιο καιρο αν και πιστευω οτι εχεις πιασει οτι ασθενεια υπαρχει...

Σε παρακαλω απομονωσε το ψαρι οπως σου προτεινε ο Θοδωρης και αφησε το να ηρεμησει με καλο ταισμα και βιταμινες ισως δυσκολα να μπορεσει να επανελθει...

Ηδη στο βιντεο ειδαμε οτι ο αρσενικος παρολο που η θυληκια ειναι σε μαυρο χαλι οτι ειναι κοντα της και την αγχωνει περισοτερο ειτε εθελημενα ειτε αθελα του...

Μπορω να σου παραθεσω φωτος απο columnaris σε δισκους φιλου αν νομιζεις οτι κατι τετοιο συμβαινει στο ψαρι αλλα και αυτο δεν εχει ουσια...

Συγνωμη αν γινομαι πιεστικος πραγματικα δεν θα ασχολιομουν αλλο αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου και την λεω γιατι βλεπω το ψαρι και τραβαω εγκεφαλικα με την κατασταση που εχει φτασει και γιατι καταλαβαινω οτι θες πραγματικα να το σωσεις....

 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...