Jump to content

German Blue Ramirezi -Pop Eye & Head Wound


Recommended Posts

Εγινε 1 εβδομαδα θεραπεια με baktopur direct και κατοπιν ξεκινησα kanaplex αλλα διεκοψα την 2η μερα καθως δεν βρηκα το φαρμακο σε μαγαζι και μου τελειωσε.

Απο σημερα το πρωι ξεκινησα furan 2.

Να απομονωθεί δεν υπάρχει δυνατότητα.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οτι θεραπεια ξεκινας πρεπει να ολοκληρωνεται παντα...

Αφου τσιμπαει ακομα χορηγησε βιταμινες με σκορδο στην τροφη..

Αφου δεν γινεται να απομονωθει χωρισε το ενυδρειο και το ζευγαρι και αστην να επιλεξει μονη της αν σε αυτη την φαση θελει να βρισκεται κοντα στον αρσενικο...

Αυτα απο μενα φιλαρακι..

Αυτα θα εκανα χωρις εκτωσεις...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βιταμινες συμπληρωνονται στο νερο και η τροφη εμποτιζεται με σκορδο.

Η θεραπεια δεν ολοκληρωθηκε λογω ελλείψεως του φαρμάκου.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε γίνει κάποιος διαχωρισμός, έστω και στο ίδιο ενυδρείο ίσως να είμασταν σε καλύτερη κατάσταση τώρα... Το σημάδι που είναι σαν άσπρο μπαλάκι στην βάση της ουράς, το έχω ξανασυναντήσει. Με baktopur και esha2000 δεν έγινε απολύτως τίποτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχετε δικαιο που επιμενετε για διαχωρισμο και καταλαβαινω γιατι το λετε ομως καταλαβετε επισης οτι εγω που βλεπω τα ψαρια σας διαβεβαιωνω οτι αυτο δεν θα εκανε καμια διαφορα εκτος του οτι ταλαιπωρειται και το αρσενικο με φαρμακα.

Δεν την ενοχλει καθολου, καθεται ο καθενας σε διαφορετικη γωνια. Αυτο που ειδατε στο βιντεο ηταν κατι στιγμιαιο και μη συνηθες.

Παμε καλα, ακομα το παλευει το ψαρακι, μολις εφαγε παλι.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πιο φυσιολογικο ειναι να θελει και απο μονη της να απομονωθει και αφου ο αρσενικος ειναι καλος συντροφος οσο του επιτρεπει η φυση του θα το "σεβαστει" ...

@bbetta το σπυρακι πιστευω που βλεπεις στην ουρα ειναι μια συνεχεια της ταλαιπωριας που τραβαει το ψαρι και μια αντιδραση του οργανισμου του που εχει φτασει στα ορια και δηλωνει ισως και ελλειψη πρωτεινης οπως και το σημαδι στο κεφαλι ...

Η αληθεια ειναι οτι σε αυτη την φαση με ανυσηχει περισοτερο απο τα "ξεφτισματα" που εχει το ψαρι που θεωρω οτι αν ολα πανε καλα και δεν ξαναμπει σε διαδικασια αναπαραγωγης θα επουλωθουν..

Γνωμη μου παντα...

Ειναι το χειροτερο σημαδι πιστευω που θα μπορουσε να βγαλει σε αυτη την φαση γιατι υπο αλλες συνθηκες δεν θα ηταν τπτ ανυσηχητικο(εκτος αν συνδεοταν με κοκκινιλα γυρω γυρω)...

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε το Furan 2 έκανε κάτι. Το ψάρι χειροτερεύει. 

 

Ξεκίνησα θεραπεία Flagyl/Epsom από εχθές. 

Το ψάρι 

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι πλέον δεν πολυ-τρέι, κυρίως γιατί από ό,τι καταλαβαίνω δεν βλέπει σχεδόν καθόλου. 

 

Το ερώτημα είναι, αν σε περίπτωση γίνει καλύτερα και μαζέψουν μέσα τα μάτια του, η όραση θα βελτιωθεί; Το λυπάμαι να ταλαιπωρείται έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

4 ημέρες είναι η θεραπεία. 

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε γμτ... Πιστεύω απόλυτα πως προκλήθηκε από τις απανωτές γέννες... Αλλαγές μεγάλες κάνουμε μετά από κάθε θεραπεία έτσι; Τόσο φαρμακι θα το Ξε κάνουμε στο τέλος. Έχε υπόψιν σου πως τα περισσότερα ραμ θα είχαν πεθάνει ως τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ έτσι πιστεύω. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ψαρακι σημερα θανατωθηκε.

Τις τελευταιες ημερες ειχε εντονα συμπτωματα dropy ενω το pop eye δεν υποχωρησε στο ελαχιστο.

Ειχε σταματησει να τρωει και ειχε πρηστει παρα πολυ, δειγμα νομιζω σοβαρης εσωτερικης βλαβης.

RIP λοιπόν. :(

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kkgr said:

Το ψαρακι σημερα θανατωθηκε.

Τις τελευταιες ημερες ειχε εντονα συμπτωματα dropy ενω το pop eye δεν υποχωρησε στο ελαχιστο.

Ειχε σταματησει να τρωει και ειχε πρηστει παρα πολυ, δειγμα νομιζω σοβαρης εσωτερικης βλαβης.

RIP λοιπόν. :(

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Λυπαμαι πολυ φιλε μου. :(

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε Κωστή, ήταν και καλη μανα εκτος των άλλων, αλλα με τόσα που τράβηξε ήταν δύσκολο να επανέλθει.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για το ψάρι... που ΑΝ κατάλαβα καλά... προτίμησες να θανατώσεις.

Μερικά πράγματα που σημείωσα (ορισμένα από αυτά, στα είπα και στο άλλο forum).

1. Ο Μιχάλης ορθότατα παρατήρησε τα σκουλίκια εξ' αρχής (όπως σου είχα πει κι εγώ)... αλλά πέρασε στα "ψιλά". Στο video σου φαίνονται ολοκάθαρα στο 0.29-0.31.

2. ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω πως γίνεται έμπειρα μέλη (Στάθη για σένα μιλάω εν προκειμένω)... συνιστούν βιταμίνες για ένα ψάρι που έχει ήδη ταλαιπωρηθεί με φαρμακευτικές αγωγές (και μάλιστα ισχυρές)... στο "καπάκι". Διαφωνώ με αυτό.

3. Να θυμίσω ότι.. τα ραμ είναι πολύ ευαίσθητα στην "χημεία"... και το dropsy μια ασθένεια που συνήθως έχει ως αίτιο, την κακή ποιότητα του νερού.

4. Η αύξηση της θερμοκρασίας σε περιπτώσεις βακτηριακών λοιμώξεων... είναι σαν να βάζεις στο ενυδρείο, μια "βόμβα" έτοιμη να εκραγεί.

5. Η καναμικίνη σε μένα έχει δουλέψει... και το νερό μου είναι πολύ χαμηλά σε ΡΗ.

6. Το Furan-2... ΔΕΝ το έχω σε εκτίμηση (και ούτε θα το πρότεινα).

Αυτά εν συντομία.-

Link to comment
Share on other sites

Νικολα το ψαρι κακως μπηκε σε αυτη την διαδικασια (της φαρμακευτικης αγωγης) απο την πρωτη στιγμη..

Ετσι πιστευω και δυσκολα θα αλλαξει η γνωμη μου σε αυτο..

Οτι θα εφτανε το ψαρι σε αυτη την κατασταση το ειχα πει ενα μηνα πριν εμφανισει σημαδια και γιαυτο και επεμενα και συνεχισα να επιμενω οτι η αντιμετωπιση θα επρεπε να ειναι απομονωση απο το κοινωνικο-γεννηστρα και σκορδο και βιταμινες στην τροφη...

Κατι που δεν ηταν καθαρα η δικη μου γνωμη (αν διαβασες το θεμα απο την αρχη) αλλα το θεωρησα πιο σωστο απο το συνεχιστουν οι απανωτες φαρμακευτικες αγωγες...

Ο τροπος χορηγης των βιταμινων αλλαζει και το γνωριζεις απο χομπιστα σε χομπιστα και εγω πιστευω οτι ο Κωστας δεν ειναι υπερβολικος αλλα το αντιθετο και απλα το "υιοθετησα"..

Η καναμικινη συνεχιζω να επιμενω οτι δεν λειτουργει αποτελεσματικα σε χαμηλο πεχα (και το furan ειναι πιο "αρμοδιο" αν υπηρχε columnaris οπως ισχυριζοταν ο Μιχαλης)οχι γιατι το λεω εγω αλλα γιατι οι ερευνες τεινουν προς τα εκει για αυτο και εβαλα το αντιστοιχο αθρο που το επιβεβαιωνει...

Το εχω διαβασει αρκετες φορες σε φορουμ του εξωτερικου γιατι εδω εκτος απο 2-4 ατομα ελαχιστοι ασχολουνται με το απο τι αποτελειται το καθε φαρμακο και απλα το προτεινουν βλεποντας "σημαδια" και συγκρινοντας τα με τις φωτο του κουτιου....

Columnaris παντως δεν υπηρχε για κανενα λογο απο οτι φανηκε!!

Συμφωνω με την αυξηση της θερμοκρασιας και αν ειδες και εγω την απορριψα..

Οπως συμφωνω και οτι η ποιοτητα του νερου και του φαγητου παιζουν μεγαλο ρολο αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση και με τον συγκεκριμενο χομπιστα ειναι σαν να λεμε σε εσενα οτι το σωστο ειναι τα μακρια μαλλια και τα μουσια..:P:hehe

Ειναι θελω να πω δεδομενο οτι η ποιοτητα του νερου του και η διατροφη των ψαριων του ειναι σε υψηλο επιπεδο και βλεπω οτι και εσυ σωστα εγραψες οτι "συνηθως" το dropsy εχει αιτια κατι τετοιο...

Οπως και να εχει το ψαρι "διαλυθηκε" με τις συνεχομενες γεννες(γνωριζεις πως γινεται αυτο και με τα θυληκα δισκια)και αυτη ειναι μια φυσικη συνεχεια που (κατα την γνωμη μου παντα ) κανενα φαρμακο δεν θα το απετρεπε(το αντιθετο μαλιστα) αν το ιδιο το ψαρι δεν θωρακιζε παλι το ανοσοποιητικο του...

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

@diskus fan το "προτίμησα να θανατώσω" είναι μια κουβέντα που εύκολα λες αλλά πολύ δύσκολα αποφάσισα να κάνω. Το ψάρι είχε μπει στην 4η εβδομάδα συμπτωμάτων και συνεχώς χειροτέρευε, δεν θέλησα να ταλαιπωρηθεί άλλο. 

 

Οι συνθήκες στις οποίες ζούσε θεωρώ πως ήταν ιδανικές και το νερό πάντα σωστό, γι αυτά τα 2 ψάρια το ενυδρείο άδειασε από την πρώτη στιγμή, αγοράστηκε ΑΟ και γενικά έγινε ό,τι θεώρησα καλύτερο ώστε να έχουν τις σωστότερες παραμέτρους. Τα 2 ψάρια αυτά μου στοίχησαν σε εξοπλισμό, τροφές κτλ, περισσότερο από ό,τι μου στοιχίζει πχ το 3οοάρι ενυδρείο μου. 

 

Τα παραπάνω όσο και υπερβολές ίσως να είναι, αποδεικλύονται και από το γεγονός ότι το ψάρι άντεξε όντας άρρωστο τόσες πολλές μέρες, όπου και να έχω διαβάσει τα ram χάνονται σε 24ωρα...

 

Θεωρώ κι εγώ πως το kanaplex θα είχε κάνει δουλειά αν το έβρισκα και αν ακόμα καλύτερα ήταν η πρώτη μου αγωγή. Εξακολουθεί να είναι σε έλλειψη και όταν το πετύχω θα το αγοράσω για να υπάρχει (αχρείαστο να είναι).

 

Ευχαριστώ για την συμμετοχή, εύχομαι πάντα υγιή ενυδρεία και ψάρια να έχετε. 

 

@stathis spithas ευχαριστώ για τα καλά λόγια και για την βοήθεια. 

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2017 at 9:26 ΜΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Νικολα το ψαρι κακως μπηκε σε αυτη την διαδικασια (της φαρμακευτικης αγωγης) απο την πρωτη στιγμη..

Ετσι πιστευω και δυσκολα θα αλλαξει η γνωμη μου σε αυτο..

Οτι θα εφτανε το ψαρι σε αυτη την κατασταση το ειχα πει ενα μηνα πριν εμφανισει σημαδια και γιαυτο και επεμενα και συνεχισα να επιμενω οτι η αντιμετωπιση θα επρεπε να ειναι απομονωση απο το κοινωνικο-γεννηστρα και σκορδο και βιταμινες στην τροφη...

Κατι που δεν ηταν καθαρα η δικη μου γνωμη (αν διαβασες το θεμα απο την αρχη) αλλα το θεωρησα πιο σωστο απο το συνεχιστουν οι απανωτες φαρμακευτικες αγωγες...

Ο τροπος χορηγης των βιταμινων αλλαζει και το γνωριζεις απο χομπιστα σε χομπιστα και εγω πιστευω οτι ο Κωστας δεν ειναι υπερβολικος αλλα το αντιθετο και απλα το "υιοθετησα"..

Η καναμικινη συνεχιζω να επιμενω οτι δεν λειτουργει αποτελεσματικα σε χαμηλο πεχα (και το furan ειναι πιο "αρμοδιο" αν υπηρχε columnaris οπως ισχυριζοταν ο Μιχαλης)οχι γιατι το λεω εγω αλλα γιατι οι ερευνες τεινουν προς τα εκει για αυτο και εβαλα το αντιστοιχο αθρο που το επιβεβαιωνει...

Το εχω διαβασει αρκετες φορες σε φορουμ του εξωτερικου γιατι εδω εκτος απο 2-4 ατομα ελαχιστοι ασχολουνται με το απο τι αποτελειται το καθε φαρμακο και απλα το προτεινουν βλεποντας "σημαδια" και συγκρινοντας τα με τις φωτο του κουτιου....

Columnaris παντως δεν υπηρχε για κανενα λογο απο οτι φανηκε!!

Συμφωνω με την αυξηση της θερμοκρασιας και αν ειδες και εγω την απορριψα..

Οπως συμφωνω και οτι η ποιοτητα του νερου και του φαγητου παιζουν μεγαλο ρολο αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση και με τον συγκεκριμενο χομπιστα ειναι σαν να λεμε σε εσενα οτι το σωστο ειναι τα μακρια μαλλια και τα μουσια..:P:hehe

Ειναι θελω να πω δεδομενο οτι η ποιοτητα του νερου του και η διατροφη των ψαριων του ειναι σε υψηλο επιπεδο και βλεπω οτι και εσυ σωστα εγραψες οτι "συνηθως" το dropsy εχει αιτια κατι τετοιο...

Οπως και να εχει το ψαρι "διαλυθηκε" με τις συνεχομενες γεννες(γνωριζεις πως γινεται αυτο και με τα θυληκα δισκια)και αυτη ειναι μια φυσικη συνεχεια που (κατα την γνωμη μου παντα ) κανενα φαρμακο δεν θα το απετρεπε(το αντιθετο μαλιστα) αν το ιδιο το ψαρι δεν θωρακιζε παλι το ανοσοποιητικο του...

 

 

 

 

 

 

ΔΕΝ έχω πλήρη εικόνα της "ιστορίας"... σε αυτό όμως που γράφεις... θα συμφωνήσω.

Το Furan-2... απέφευγέ το... φιλική συμβουλή (υπάρχουν νεότερα και καλύτερα (λιγότερο επικίνδυνα) φάρμακα.- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...