Jump to content

Στρωσιμο : τελικα αλλαζω ή οχι νερο


Recommended Posts

Καλημερα

 

ειμαι νεο μελος και αυτο ειναι το πρωτο μου post.

 

Στρωνω ενα μικρο ενυδρειο 25lt και χρησιμοποιω βακτηρια και τροφη για το στρωσιμο.

 

Εχω διαβασει αρκετα αρθρα και forum σχετικα με το στρωσιμο, τις τεχνικες στρωσιματος και τον κυκλο αζωτου κλπ.

 

Παρολα αυτα μου εχει μεινει μια απορια :

κατα το στρωσιμο που κανω ( βακτηρια και τροφη χωρις ψαρια) πρεπει να αλλαζω το νερο ή οχι

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!δεν ειναι απαραιτητο αλλα μια μικρη αλλαγη την βδομαδα της ταξης του 10% δεν θα κανει κακο..απλα οταν μηδενισεις απο νιτρωδη και αμωνια κανε μια 30-40% :)

 

Link to comment
Share on other sites

Νικο σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, θα την ακολουθησω (ετσι οπως τα λες εχει λογικη)

 

Οσο αφορα για αλλαγη μετα τον μηδενισμο το ειχα στο μυαλο μου, αν και θα αργησει λιγο

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχουν ψαρια μεσα θα πρεπει να βρεις μια "χρυση τομη" στις αλλαγες ετσι ωστε να υπαρχει αμμωνια και νιτρωδη τοσα ωστε να μην ειναι επικινδυνα για τα ψαρια ...

Δηλαδη να γινονται σε τετοιο ποσοστο τοσο ωστε να υπαρχουν και λιγα γθα να μην υπαρχει ο φοβος οτι θα "σπασει ο κυκλος"...

Αν δεν υπαρχουν ψαρια μπορεις να μην κανεις αλλαγες καθολου μεχρι να κλεισει ο κυκλος...B)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης καλο θα ηταν για οσο στρωνει το ενυδρειο σου και δεν εχεις μεσα ψαρια να εχεις θερμοκρασια 28-30 βαθμους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου για ενα στρωσιμο ενυδρειου. Η τροφη για το στρωσιμο ειναι απαγορευτικη. Λειτουργια του ενυδρειου σε μια καλη θερμοκρασια (25-27 βαθμους) και μονο βακτηρια χωρις απολυτως καμια αλλαγη νερου (ουτε ενος λιτρου) μεχρι να μηδενισει εντελως η αμμωνια και τα νιτρωδη. μετα τις πρωτες μηδενικες τιμες των παραμετρων του νερου στα παραπανω, αλλαγη νερου 30/40% για να μην εχουμε την ταση να ανεβαινουν οι τιμες των παραμετρων κυριως της αμμωνιας ακομα και μετα το ταισμα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος george@m έγραψε:

Γνωμη μου για ενα στρωσιμο ενυδρειου. Η τροφη για το στρωσιμο ειναι απαγορευτικη. Λειτουργια του ενυδρειου σε μια καλη θερμοκρασια (25-27 βαθμους) και μονο βακτηρια χωρις απολυτως καμια αλλαγη νερου (ουτε ενος λιτρου) μεχρι να μηδενισει εντελως η αμμωνια και τα νιτρωδη. μετα τις πρωτες μηδενικες τιμες των παραμετρων του νερου στα παραπανω, αλλαγη νερου 30/40% για να μην εχουμε την ταση να ανεβαινουν οι τιμες των παραμετρων κυριως της αμμωνιας ακομα και μετα το ταισμα....

 

Και με τι θα τραφουν τα βακτηρια χωρις καποια πηγη αμμωνιας?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Oresths_S έγραψε:

 

Και με τι θα τραφουν τα βακτηρια χωρις καποια πηγη αμμωνιας?

Ορεστη, με την αμμωνια που εχει ηδη το νερο του καθε δικτυου, αυτην προσπαθουμε ολοι μας να μηδενισουμε σε καθε στρωσιμο. Αλλιως γιατι να προσπαθω να μηδενισω την αμμωνια αν του δινω εγω ο ιδιος την πηγη για να αναιβει?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μπερδεμένα τα λέτε λίγο ό ένας λέει έτσι και ό άλλος αλλιώς.

1. Αν δεν έχουμε ψάρια δεν αλλάζουμε νερό θέλουμε τα ΝΗ και τα ΝΟ για να έχουν φαγάκι τα βακτήρια.

2. Ο αποικισμός εξαρτάτε πάντοτε απο την προσφορά τροφής απο το τίποτα δεν γίνετε τίποτα, ή ποιο ορθά θα αναπτυχθεί ένας πολύ πολύ μικρός αποικισμός που δεν επαρκή στην τελική.

3. Μην κάνουμε αχταρμά τους διάφορους τρόπους στρωσίματος εκτός και αν έχουμε μεγάλη εμπειρία και μπορούμε να κάνουμε τους δικούς μας προσωπικούς συνδυασμούς.

4. Μπορούμε να στρώσουμε και με τροφή ενυδρείο αλλά θέλει μια χ διαδικασία όχι κουτουρού μπλούμ μέσα τροφή.

5. Αν αποφασίσαμε να βάλουμε έτυμα βακτήρια τότε καλό είναι να τηρήσουμε αυτά που μας λέει η εταιρία αλλιώς το αποτέλεσμα θα είναι καταστροφικό και μετά θα λέμε ότι φταίνε τα βακτήρια απο την χψ εταιρία.

6 Η αμμωνία που έχει το δίκτυο (αν έχει) είναι τόση που ισχύει η δεύτερη πρόταση απο το 2.

 

εν ολίγης τα βακτήρια θέλουν μαμ είτε απο τροφή είτε απο ψάρια είτε απο ΄΄ξερή΄΄ αμμωνία.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος george@m έγραψε:

Γνωμη μου για ενα στρωσιμο ενυδρειου. Η τροφη για το στρωσιμο ειναι απαγορευτικη. Λειτουργια του ενυδρειου σε μια καλη θερμοκρασια (25-27 βαθμους) και μονο βακτηρια χωρις απολυτως καμια αλλαγη νερου (ουτε ενος λιτρου) μεχρι να μηδενισει εντελως η αμμωνια και τα νιτρωδη. μετα τις πρωτες μηδενικες τιμες των παραμετρων του νερου στα παραπανω, αλλαγη νερου 30/40% για να μην εχουμε την ταση να ανεβαινουν οι τιμες των παραμετρων κυριως της αμμωνιας ακομα και μετα το ταισμα....

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος george@m έγραψε:

Ορεστη, με την αμμωνια που εχει ηδη το νερο του καθε δικτυου, αυτην προσπαθουμε ολοι μας να μηδενισουμε σε καθε στρωσιμο. Αλλιως γιατι να προσπαθω να μηδενισω την αμμωνια αν του δινω εγω ο ιδιος την πηγη για να αναιβει?

φάσκεις και αντιφάσκεις

Στο πρώτο κείμενο σου αφού μηδενιστούν όλα τότε κάνουμε αλλαγή νερού έως 40% για να μην έχουν τάση να ανέβουν η τιμές, απο που; Από το μηδέν αφού δεν έχουμε μέσα άλλο αμμωνία και ΝΟ2 είναι όλα μηδέν. !!!

Στο δεύτερο κείμενο λες ότι το νερό δικτύου έχει τόση αμμωνία που στρώνει ένα ενυδρείο έτυμο για να δεχτεί ψάρια.

Άρα αν κάνω αλλαγή νερού 40% όπως προτείνεις τότε θα προσθέσω αμμωνία στο ενυδρείο μου !!!

 

Δηλαδή αν δεν προσθέσω αμμωνία θα ανέβει η αμμωνία και αν προσθέσω δεν θα ανέβει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

 

φάσκεις και αντιφάσκεις

Στο πρώτο κείμενο σου αφού μηδενιστούν όλα τότε κάνουμε αλλαγή νερού έως 40% για να μην έχουν τάση να ανέβουν η τιμές, απο που; Από το μηδέν αφού δεν έχουμε μέσα άλλο αμμωνία και ΝΟ2 είναι όλα μηδέν. !!!

Στο δεύτερο κείμενο λες ότι το νερό δικτύου έχει τόση αμμωνία που στρώνει ένα ενυδρείο έτυμο για να δεχτεί ψάρια.

Άρα αν κάνω αλλαγή νερού 40% όπως προτείνεις τότε θα προσθέσω αμμωνία στο ενυδρείο μου !!!

 

Δηλαδή αν δεν προσθέσω αμμωνία θα ανέβει η αμμωνία και αν προσθέσω δεν θα ανέβει;

φιλε μου Χρηστο πρωτα λεω για να μην αναιβουνε οι τιμες και μετα, γιατι χωρις ενα καλο στρωσιμο η αμμωνια μας ακομα και μετα απο ταισμα μετα απο 5 ωρες εκει θα ειναι δεν θα φυγει.

Στο δευτερο σκελος λεω οτι θα τραφουν με την αμμωνια του νερου (γιατι δεν υπαρχει δικτυο χωρις αμμωνια) αλλα παραπανω εγραφα οτι το στωσιμο θελει μονο βακτηρια.... και καθε σκευασμα ετοιμα βακτηρια ειναι πολυ καλα οργανωμενα απο καθε εταιρια ωστε να εχουνε οτιδηποτε χρειαζονται για να τραφουν ολα αυτα τα βακτηρια.

Έγινε επεξεργασία - george@m
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Ntan έγραψε:

Καλημερα

 

ειμαι νεο μελος και αυτο ειναι το πρωτο μου post.

 

Στρωνω ενα μικρο ενυδρειο 25lt και χρησιμοποιω βακτηρια και τροφη για το στρωσιμο.

 

Εχω διαβασει αρκετα αρθρα και forum σχετικα με το στρωσιμο, τις τεχνικες στρωσιματος και τον κυκλο αζωτου κλπ.

 

Παρολα αυτα μου εχει μεινει μια απορια :

κατα το στρωσιμο που κανω ( βακτηρια και τροφη χωρις ψαρια) πρεπει να αλλαζω το νερο ή οχι

Καλως ηρθες φιλε μου και καλο ξεκινημα!

 

Η γραμμη που εχω στην παραθεση ειναι ενα λαθος που εκανες γιατι μπερδεψες δυο τροπους στρωσιματος.Το σωστο ειναι απο την στιγμη που ριχνεις ετοιμο σκευασμα να ακολουθησεις τις οδηγιες αυστηρα.Το οτι τα βακτηρια δεν εχουν τροφη ειναι δικη μας φαντασια.Καθε εταιρια εχει φτιαξει μια φορμουλα μαζι με τα βακτηρια (σε καταστολη) και ακολουθωντας τις οδηγιες του σκευασματος ολα θα πανε καλα.

Ο λογος που πολυ δεν τα πανε καλα με αυτο ειναι γιατι προσθετουν τροφη.Στο σκευασμα μεσα υπαρχει διαθεσιμη αλλα δεσμευμενη προσωρινα τροφη που αν ακολουθησεις τις οδηγιες (σορυ που το ξαναλεω) θα ακολουθησει μια σειρα φυσικο-χημικων αντιδρασεων ωστε να ενεργοποιηθουν τα βακτηρια και να αποκτησεις μια Α βιολογια απο το μηδεν.Απο εκει και περα καθε νεο συστημα ειναι ευμεταβλητο και στην αρχη χρειαζεται λιγο προσοχη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, argy1 said:

Καλως ηρθες φιλε μου και καλο ξεκινημα!

 

Η γραμμη που εχω στην παραθεση ειναι ενα λαθος που εκανες γιατι μπερδεψες δυο τροπους στρωσιματος.Το σωστο ειναι απο την στιγμη που ριχνεις ετοιμο σκευασμα να ακολουθησεις τις οδηγιες αυστηρα.Το οτι τα βακτηρια δεν εχουν τροφη ειναι δικη μας φαντασια.Καθε εταιρια εχει φτιαξει μια φορμουλα μαζι με τα βακτηρια (σε καταστολη) και ακολουθωντας τις οδηγιες του σκευασματος ολα θα πανε καλα.

Ο λογος που πολυ δεν τα πανε καλα με αυτο ειναι γιατι προσθετουν τροφη.Στο σκευασμα μεσα υπαρχει διαθεσιμη αλλα δεσμευμενη προσωρινα τροφη που αν ακολουθησεις τις οδηγιες (σορυ που το ξαναλεω) θα ακολουθησει μια σειρα φυσικο-χημικων αντιδρασεων ωστε να ενεργοποιηθουν τα βακτηρια και να αποκτησεις μια Α βιολογια απο το μηδεν.Απο εκει και περα καθε νεο συστημα ειναι ευμεταβλητο και στην αρχη χρειαζεται λιγο προσοχη.

 

Κατανοω οτι πρεπει να ακολουθησω τις οδηγιες του σκευασματος αλλα εχω διαβασει (οχι στις οδηγιες) οτι θα πρεπει να ριχνω λιγη τροφη για να ταιστουν τα βακτηρια.

Θεωρητικα ομως καποια σκευασματα λενε οτι σε μερικες μερες να κανω μπλουμ τα ψαρακια, εγω ομως δυσκολευομαι να πιστεψω οτι μεσα σε 5 μερες θα ειναι ετοιμο το ενυδρειο.

Μακαρι να ηταν τοσο απλο αλλα απο αυτα που εχω διαβασει δεν πιστευω οτι ειναι τοσο απλο.

 

Δεν ξερω αν ειναι λαθος ή σωστο αυτο κανω αλλα θα περιμενω τα αποτελεσματα,  

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος george@m έγραψε:

Ορεστη, με την αμμωνια που εχει ηδη το νερο του καθε δικτυου, αυτην προσπαθουμε ολοι μας να μηδενισουμε σε καθε στρωσιμο. Αλλιως γιατι να προσπαθω να μηδενισω την αμμωνια αν του δινω εγω ο ιδιος την πηγη για να αναιβει?

Δεν ξερω κατα ποσο το νερο του δικτυου εχει αμμωνια, ακομα και αν εχει ομως ειναι απειροελαχιστη. Αν παρεις για παραδειγμα και μετρησεις με τεστ για αμμωνια κατευθειαν το νερο βρυσης η τιμες ειναι μηδενικες. 

 

"Αλλιως γιατι να προσπαθω να μηδενισω την αμμωνια αν του δινω εγω ο ιδιος την πηγη για να αναιβει" Μα ακριβως αυτο θες να πετυχεις στο πρωτο σταδιο στρωσιματος, ωστε να αναιβει η αμμωνια (οχι σε υπερβολικες τιμες) και να αναπτυχθει η "πρωτη ομαδα" βακτηριων του ενυδρειου σου. Ουτως η αλλος, και στρωμενο να ειναι το ενυδρειο σου παλι θα παραγεται αμμωνια με τα απορριματα των ψαριων αλλα και υπολλειματα τροφης, καθως αυτη αποτελει την "τροφη" των nitrosomonas,(τα οποια ναι μεν ειναι αυτοτροφα αλλα οξυδωνουν την αμμωνια σε νιτρωδη αλατα). Το οτι δεν μετρας αμμωνια ομως σε στρωμενο ενυδρειο δεν σημαινει πως δεν παραγεται...<_<

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ntan αν ψαξεις λιγο στο φορουμ θα δεις εκατονταδες αρχαριοι να εχουν αρχισει το στρωσιμο με ψαρια μεσα και μετα να γινεται ενα μπαχαλο με τις μετρησεις και τα ψαρια τους. Στην Αθηνα ειστε τυχερη απο μια αποψη λογο του οτι εχετε ΡΗ κοντα στο ουδετερο και αυτο βοηθαει στο οτι εχετε περισσοτερο αμμωνιο, (πολυ λιγοτερο τοξικο) παρα αμμωνια. Εαν δεν εχεις ψαρια μεσα ριξε τροφη με το κιλο. Μην κανεις καμια μετρηση και μετα απο ενα μηνα κανε μια καλη αλλαγη νερου 80% και ενα ξεβγαλμα στα φιλτρα και μετα βαλε μεσα και 5 μετρα καρχαρια.

Το να βλεπω συνεχιια, ιδικά αρχαριους να παιδευονται με τις μετρησεις και στο τελος να καινε τα ψαρια τους και να αρρωσταίνουν με εχει πραγματικα κουρασει.

Φιλικοτατα την καλησπερα μου!

Link to comment
Share on other sites

@Rik Και με τις αλγες τι θα γινει? Δεν νομιζω να θελουμε να φτιαξουμε βουρκο αλλα ενυδρειο.

Οι υπερβολες νομιζω δεν χρειαζονται.Μπορεις να προτεινεις μεθοδο στρωσιματος με τροφη αλλα το "ριχνε τροφη με το κιλο" νομιζω μπορει να φερει καταστροφες.

Link to comment
Share on other sites

Οι αλγες απο την στιγμη που θα κανεις reset το ολο συστημα ειναι θεμα χρονου να τελιωσουν οι ωρες τους..... Εννοειτε οτι μιλαω υπερβολικα αλλα απο το να διαβαζω οτι δεν πρεπει να πεσει μεσα τροφη κατα το στρωσιμο η ελαχιστη για να μην λερωσουμε το ενυδρειο μας καλυτερα να δημιουργησουμε μια δυνατη αποικια οπου θα συρηκνωθει μετα σταδιακα αναλογα με τον φορτο ρυπων που θα εχει παρα να ειναι μικρη η αποικια και μολις μπουν τα πρωτα ψαρια τα καψουμε ανεπανορθωτα!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το καλυτερο που μπορει να κανει καποιος που στρωνει με τροφη ειναι να την εχει σε δυχτακι και να την αλλαζει ανα δυο μερες και οχι να την διασκορπαει στο ενυδρειο. Νομιζω ετσι δεν θα εχει ουτε θεμα με αλγες ουτε η τροφη θα σαπιζει. Εξαλλου δεν χρειαζεται να αδειαζει ολο το κουτακι με την τροφη, ριχνεις τοσο οσο θα ταιζες αν ειχες ψαρια..;)

Καλυτερο παντως ειναι να εχεις παραπανω βιολογια την στιγμη που θα μπουν τα πρωτα ψαρια και ας χασεις καποιο μερος της, παρα να εισαι οριακα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάνουμε τα απλά δύσκολα αλλά δεν με ξαφνιάζει αυτό πάντα έτσι ήταν και δυστυχώς μάλλον έτσι θα είναι γιατί απλά δεν βάζουμε μυαλό.

Προσωπικά κουράστηκα να γράφω τα ίδια και τα ίδια, κουράστηκα να εξηγώ, να δίνω εμπειρικά στοιχεία, βιολογικά στοιχεία, φυσικά στοιχειά να έχω κάνει μαθηματικές αναλύσεις να έχω γράψει πως τρέφετε το κάθε βακτήριο να να να.... και όχι μόνο εγώ κι άλλοι πολλοί και  στο τέλος τα ίδια Παντελάκι μου τα ίδια Παντελή μου.

Μεταξύ των δυο γλουτέων βρίσκετε  πρωκτικός σωλήνας ο οποίος μάλλον έχει ανάγκη απο Cucumis sativus, άλλοι εξήγηση δεν έχω :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...