Jump to content

Ψαροσυνθεση για μικρο ενυδρειο 25lt


Recommended Posts

Στρωνω ενα μικρο ενυδρειο 25lt που περιεχει χαλικακι, μερικα ζωντανα φυτα και ενα αμφορεα.

 

Θα ηθελα να με βοηθησετε οσο αφορα την ψαροσυνθεση.

 

Εχω διαβασει σε πολλα αρθρα και φορουμ οτι ο "γενικος κανονας" ειναι 30lt για καθε ψαρι.

 

Απο την αλλη εχω δει σε φωτογραφιες μελων (αλλα και απο τα profile των ενυδρειων) πιο μεγαλα ενυδρεια που περιεχουν αρκετα ψαρακια και εχω την εξης απορια.

Αν ο κανονας ειναι 30lt για καθε ψαρι τοτε σε ενα ενυδρειο 100lt θα επρεπε να μπουνε 3 ψαρακια και σε ενα ενυδεριο 300lt θα επρεπε να μπουνε 10 ψαρακια, αλλα απο αυτα που προανεφερα 

εγω βλεπω οτι σε ενα ενυδρειο 100lt βαζουν περισσότερα.

 

Κατανοω απολύτως οτι καποια ψαρια πιο μεγαλα ή τροπικα ή οτι αλλο (δεν εχω ακομα τις καταλληλες γνωσεις για να γραψω κατι αλλο) οντως να χρειαζονται χωρο, και οτι αναλογα με το ψαρι αλλαζει και η βιοσυνθεση του ενυδρειου (αν το λεω σωστα) αλλα θα ηθελα να πιστευω οτι στο ενυδρειακι μου θα μπορουσα να βαλω 2-3 μικρα ψαρακια (οχι απαραιτητα χρυσοψαρα) και να μην τα στρεσαρω.

 

Εχει να κανει με το γεγονος οτι ενα ενυδρειο πιο μεγαλο εχει και περισσσοτερο εξοπλισμο (πχ οξυγονο, εξωτερικα φιλτα και οτι αλλο) που επιτρεπει να μπουνε περισσοτερα ψαράκια ενω το δικο μου ειναι πολυ μικρο και οτι εξοπλισμο και να βαλω θα δυσανσχετουν τα ψαρακια?

 

Αυτα απο εμενα, πραγματικα θα ηθελα καποιες προτασεις για την ψαροσυνθεση του ενυδρειου μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχην καλως ηρθες και καλο ξεκινημα!!

 

Κανονας 30λτ ανα ψαρι αλλα για ποιο ψαρι? Το καθε ειδος ειναι διαφορετικο και αυτος ο κανονας δεν μπορει να εφαρμοσθει για καθε ειδος ψαριου. Χρυσοψαρα μην το σκεφτεσαι καν, θελουν πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο και να ειναι κοπαδακι, μην κοιτας που τα βαζουν σε γυαλες 5 λιτρων..

 

Πες μας επισης τι εξοπλισμο εχεις (φιλτρα, θερμοστατη, φωτισμο, κτλ) και πως στρωνεις το ενυδρειο σου.

 

Αν και τα λιτρα σου ειναι λιγα, θα μπορουσες να βαλεις καποιον μονομαχο ή καποιο αλλο μικρο gourami που ειναι κλασσικη επιλογη για αυτα τα λιτρα μαζι με μερικα φυτακια. Μια αλλη επιλογη θα ηταν οι γαριδες. Γενικα μην περιμενεις να βαλεις πολλα ψαρακια καθως ειναι λιγα τα λιτρα σου.

 

Διαβασε επισης αυτο https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο/

Καλη αρχη!!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου ειναι 40x26x30 (περιπου 31lt καθαρο γυρω στα 25lt)

εχει εσωτερικο φίλτρο dolphin KF-150 170l/h

εχω βαλει λεπτο χαλικακι και εναν αμφορεα και περιμενω και τα φυτα

 

οπως προειπα το στρωνω με βακτηρια και τροφή.

 

Γνωριζω οτι ειναι μικρο το ενυδρειο μου (και κοιταω καποια μεταχειρσμενα μπας και καταφερω να παρω κατι μεγαλυτερο 60 ή 100) απλα θα ηθελα να εχω 2-3 ψαρακια μικρα μεσα αν αυτο ειναι εφικτο (θεωρω πως συντομα θα το αντικαταστησω και θα το κρατησω σαν αναρρωτηριο).

 

Επειδη ομως εχω μπει στον κουβα προσπαθω να μαθω για το στρωσιμο και τη βιολογια του ενυδρειου, ετσι και αλλιως και σε μεγαλυτερο να παω οι γνωσεις θα μου χρειαστουν.

 

Θα μπορουσα να βαλω ενα σαλιγκαρι και καποιες γαριδουλες ισως, απο αυτα που διαβασω κατανοω οτι σηκωνει το φορτιο το ενυδρειο χωρις να δυσανασχετουν τα ψαρακια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γαριδαδικο με φυτακια και σαλιγκαρια θα ηταν ιδανικα. Τo φιλτρο παντως ειναι υπερβολικα μικρο...Θερμοστατη εχεις?

Για φιλτρο οικονομικο κοιτα τα αντιστοιχα εσωτερικα RESUN η HAILEA, αλλιως κατι εξωτερικο αλλα ακριβωτερο..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις και ενα αεροφιλτρο ή να παρεις ενα φιλτρο εσωτερικο 300l/h.... εχεις βιολογικο υλικο, μακαρονι siporax? ή μονο σφουγκαρη? αν ναι πρεπει να παρεις βιολογικο υλικο..... 

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο καταλαβα θα πρεπει να βαλω βιολογικο υλικο και κοιταω τις επιλογες μου σε φιλτρα (και βεβαια ζαχαρωνω και πιο μεγαλο ενυδρειο)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Ntan έγραψε:

Απο οσο καταλαβα θα πρεπει να βαλω βιολογικο υλικο και κοιταω τις επιλογες μου σε φιλτρα (και βεβαια ζαχαρωνω και πιο μεγαλο ενυδρειο)

Ναι, οσο περισσοτερο βιολογικο στο φιλτρο σου τοσο το καλυτερο, καθως εκει στηριζεται η βιολογια του ενυδρειου σου. Για μενα μονο σφουγγαρακια (μηχανικη φιλτρανση) και βιολογικο υλικο π.χ. siporax θα χρειαστει να εχεις.

Δες επισης εδω που ειναι ολες οι χρησιμες πληροφοριες που θα χρειαστεις για αρχη : 

 

Ξεκινα σιγα σιγα το στρωσιμο και οτι αλλο θες ρωτας. :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 19/5/2017 at 2:03 ΜΜ, το μέλος Ntan έγραψε:

Στρωνω ενα μικρο ενυδρειο 25lt που περιεχει χαλικακι, μερικα ζωντανα φυτα και ενα αμφορεα.

 

Θα ηθελα να με βοηθησετε οσο αφορα την ψαροσυνθεση.

 

Εχω διαβασει σε πολλα αρθρα και φορουμ οτι ο "γενικος κανονας" ειναι 30lt για καθε ψαρι.

 

Απο την αλλη εχω δει σε φωτογραφιες μελων (αλλα και απο τα profile των ενυδρειων) πιο μεγαλα ενυδρεια που περιεχουν αρκετα ψαρακια και εχω την εξης απορια.

Αν ο κανονας ειναι 30lt για καθε ψαρι τοτε σε ενα ενυδρειο 100lt θα επρεπε να μπουνε 3 ψαρακια και σε ενα ενυδεριο 300lt θα επρεπε να μπουνε 10 ψαρακια, αλλα απο αυτα που προανεφερα 

εγω βλεπω οτι σε ενα ενυδρειο 100lt βαζουν περισσότερα.

 

Κατανοω απολύτως οτι καποια ψαρια πιο μεγαλα ή τροπικα ή οτι αλλο (δεν εχω ακομα τις καταλληλες γνωσεις για να γραψω κατι αλλο) οντως να χρειαζονται χωρο, και οτι αναλογα με το ψαρι αλλαζει και η βιοσυνθεση του ενυδρειου (αν το λεω σωστα) αλλα θα ηθελα να πιστευω οτι στο ενυδρειακι μου θα μπορουσα να βαλω 2-3 μικρα ψαρακια (οχι απαραιτητα χρυσοψαρα) και να μην τα στρεσαρω.

 

Εχει να κανει με το γεγονος οτι ενα ενυδρειο πιο μεγαλο εχει και περισσσοτερο εξοπλισμο (πχ οξυγονο, εξωτερικα φιλτα και οτι αλλο) που επιτρεπει να μπουνε περισσοτερα ψαράκια ενω το δικο μου ειναι πολυ μικρο και οτι εξοπλισμο και να βαλω θα δυσανσχετουν τα ψαρακια?

 

Αυτα απο εμενα, πραγματικα θα ηθελα καποιες προτασεις για την ψαροσυνθεση του ενυδρειου μου.

 

Θα σου προτείνω αυτό που έκανα και εγώ με το ίδιο ενυδρείο

Το πούλησα 40€ μάζεψα αλλά 30€ και πήρα το hailea L60

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...