Ntan

Ψαροσυνθεση για μικρο ενυδρειο 25lt

7 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Στρωνω ενα μικρο ενυδρειο 25lt που περιεχει χαλικακι, μερικα ζωντανα φυτα και ενα αμφορεα.

Θα ηθελα να με βοηθησετε οσο αφορα την ψαροσυνθεση.

Εχω διαβασει σε πολλα αρθρα και φορουμ οτι ο "γενικος κανονας" ειναι 30lt για καθε ψαρι.

Απο την αλλη εχω δει σε φωτογραφιες μελων (αλλα και απο τα profile των ενυδρειων) πιο μεγαλα ενυδρεια που περιεχουν αρκετα ψαρακια και εχω την εξης απορια.

Αν ο κανονας ειναι 30lt για καθε ψαρι τοτε σε ενα ενυδρειο 100lt θα επρεπε να μπουνε 3 ψαρακια και σε ενα ενυδεριο 300lt θα επρεπε να μπουνε 10 ψαρακια, αλλα απο αυτα που προανεφερα 

εγω βλεπω οτι σε ενα ενυδρειο 100lt βαζουν περισσότερα.

Κατανοω απολύτως οτι καποια ψαρια πιο μεγαλα ή τροπικα ή οτι αλλο (δεν εχω ακομα τις καταλληλες γνωσεις για να γραψω κατι αλλο) οντως να χρειαζονται χωρο, και οτι αναλογα με το ψαρι αλλαζει και η βιοσυνθεση του ενυδρειου (αν το λεω σωστα) αλλα θα ηθελα να πιστευω οτι στο ενυδρειακι μου θα μπορουσα να βαλω 2-3 μικρα ψαρακια (οχι απαραιτητα χρυσοψαρα) και να μην τα στρεσαρω.

Εχει να κανει με το γεγονος οτι ενα ενυδρειο πιο μεγαλο εχει και περισσσοτερο εξοπλισμο (πχ οξυγονο, εξωτερικα φιλτα και οτι αλλο) που επιτρεπει να μπουνε περισσοτερα ψαράκια ενω το δικο μου ειναι πολυ μικρο και οτι εξοπλισμο και να βαλω θα δυσανσχετουν τα ψαρακια?

Αυτα απο εμενα, πραγματικα θα ηθελα καποιες προτασεις για την ψαροσυνθεση του ενυδρειου μου.

Κατα αρχην καλως ηρθες και καλο ξεκινημα!!

Κανονας 30λτ ανα ψαρι αλλα για ποιο ψαρι? Το καθε ειδος ειναι διαφορετικο και αυτος ο κανονας δεν μπορει να εφαρμοσθει για καθε ειδος ψαριου. Χρυσοψαρα μην το σκεφτεσαι καν, θελουν πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο και να ειναι κοπαδακι, μην κοιτας που τα βαζουν σε γυαλες 5 λιτρων..

Πες μας επισης τι εξοπλισμο εχεις (φιλτρα, θερμοστατη, φωτισμο, κτλ) και πως στρωνεις το ενυδρειο σου.

Αν και τα λιτρα σου ειναι λιγα, θα μπορουσες να βαλεις καποιον μονομαχο ή καποιο αλλο μικρο gourami που ειναι κλασσικη επιλογη για αυτα τα λιτρα μαζι με μερικα φυτακια. Μια αλλη επιλογη θα ηταν οι γαριδες. Γενικα μην περιμενεις να βαλεις πολλα ψαρακια καθως ειναι λιγα τα λιτρα σου.

Διαβασε επισης αυτο https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο/

Καλη αρχη!!

2 people like this

Το ενυδρειο μου ειναι 40x26x30 (περιπου 31lt καθαρο γυρω στα 25lt)

εχει εσωτερικο φίλτρο dolphin KF-150 170l/h

εχω βαλει λεπτο χαλικακι και εναν αμφορεα και περιμενω και τα φυτα

οπως προειπα το στρωνω με βακτηρια και τροφή.

Γνωριζω οτι ειναι μικρο το ενυδρειο μου (και κοιταω καποια μεταχειρσμενα μπας και καταφερω να παρω κατι μεγαλυτερο 60 ή 100) απλα θα ηθελα να εχω 2-3 ψαρακια μικρα μεσα αν αυτο ειναι εφικτο (θεωρω πως συντομα θα το αντικαταστησω και θα το κρατησω σαν αναρρωτηριο).

Επειδη ομως εχω μπει στον κουβα προσπαθω να μαθω για το στρωσιμο και τη βιολογια του ενυδρειου, ετσι και αλλιως και σε μεγαλυτερο να παω οι γνωσεις θα μου χρειαστουν.

Θα μπορουσα να βαλω ενα σαλιγκαρι και καποιες γαριδουλες ισως, απο αυτα που διαβασω κατανοω οτι σηκωνει το φορτιο το ενυδρειο χωρις να δυσανασχετουν τα ψαρακια.

Γαριδαδικο με φυτακια και σαλιγκαρια θα ηταν ιδανικα. Τo φιλτρο παντως ειναι υπερβολικα μικρο...Θερμοστατη εχεις?

Για φιλτρο οικονομικο κοιτα τα αντιστοιχα εσωτερικα RESUN η HAILEA, αλλιως κατι εξωτερικο αλλα ακριβωτερο..

Μπορεις να βαλεις και ενα αεροφιλτρο ή να παρεις ενα φιλτρο εσωτερικο 300l/h.... εχεις βιολογικο υλικο, μακαρονι siporax? ή μονο σφουγκαρη? αν ναι πρεπει να παρεις βιολογικο υλικο..... 

Απο οσο καταλαβα θα πρεπει να βαλω βιολογικο υλικο και κοιταω τις επιλογες μου σε φιλτρα (και βεβαια ζαχαρωνω και πιο μεγαλο ενυδρειο)

πριν 6 ώρες, το μέλος Ntan έγραψε:

Απο οσο καταλαβα θα πρεπει να βαλω βιολογικο υλικο και κοιταω τις επιλογες μου σε φιλτρα (και βεβαια ζαχαρωνω και πιο μεγαλο ενυδρειο)

Ναι, οσο περισσοτερο βιολογικο στο φιλτρο σου τοσο το καλυτερο, καθως εκει στηριζεται η βιολογια του ενυδρειου σου. Για μενα μονο σφουγγαρακια (μηχανικη φιλτρανση) και βιολογικο υλικο π.χ. siporax θα χρειαστει να εχεις.

Δες επισης εδω που ειναι ολες οι χρησιμες πληροφοριες που θα χρειαστεις για αρχη : 

Ξεκινα σιγα σιγα το στρωσιμο και οτι αλλο θες ρωτας. :thumbsu:

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από NicKtheGreeK1100
      Καλησπερα και καλη χρονια στην παρεα. Αν και ψιλοασχετος με ενυδρεια εχω στα υποψην μου ενα προτζεκτ (κοινωνικο τανγκανικα) για το μακρινο μελλον. Προς το παρον δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε το χρημα αλλα επειδη με εχει φαει το σαρακι θα σας πρηξω λιγο.

Για αρχη προσπαθω να σκεφτω μια ψαροσυνθεση για 250-450 καθαρα λιτρα. Ενα ζευγαρι tretocephalus και leleupi, με ενα χαρεμακι shell dweller (callipterus, brevis ή ocellatus). Ως πιο επιθετικα ειδη φανταζομαι οτι χρειαζονται γυρω στα 300-350 λιτρα?
      Mια διαφορετικη ψαροσυνθεση με πιο ειρηνικα ψαρακια που σκεφτηκα ειναι ενα ζευγαρι julidochromis, eretmodus/spathodus/tanganicodus και ενα απο τα παραπανω shell dwellers ή ενα χαρεμακι enantiopus χρειαζονται περιπου 300 λιτρα? Βεβαια εδω με τις κιχλιδες goby τιθεται και το διατροφικο θεμα γιατι απο οσα ξερω ειναι φυτοφαγες.
      Και φυσικα σε καθε περιπτωση αν το επιτρεπουν τα λιτρα και μια ομαδουλα cyprichromis ή paracyprichromis?

Παρακαλω βοηθηστε, δεν μπορω να κοιμηθω το βραδυ  

• Από Stefanos Manwlis
      Καλησπέρα σε όλους,
      προσπαθώ να ολοκληρώσω το νέο μου 126 λίτρων ενυδρείο . Το θέμα είναι ότι δεν θέλω σε καμία περίπτωση να βάλω φυτά. Θα ήταν τέλειο αν μπορούσατε να με βοηθήσετε ως προς την ψαροσύνθεση. Έχει προηγηθεί και το εξής θέμα στο οποίο περιγράφω λίγα πράγματα για το ενυδρείο:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/103330-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/#entry1100452

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
      Χρόνια πολλά και για την μέρα 
    • Από rastafarian
      Μιας και χαλασα το ενυδρειο που ειχα με τα neolamprologus multifasciatus, σκεφτομαι να φτιαξω ενα Αμαζονιου.
      Οταν εκανα το rescape στο φυτεμενο,εβγλα τις γαριδες και τα ember tetra που ειχα εκει.Οι γαριδες θα ξαναμπουν παλι στο φυτεμενο αλλα τα ember ζοριζονται πολυ απο τον πολυ φωτισμο που εχω,οπωτε και σκεφτομαι να φτιαξω κατι για να βαλω εκει τα ψαρακια αυτα.
      Το ενυδρειο που εχω στο μυαλο μου γενικα θα ειναι ξερο, ασπρη αμμος για βυθο,αρκετα ξυλα,εχω ξερα φυλλα καστανιας τα οποια και θα ριξω μεσα και νερο κιτρινο απο τυρφη.
      Απο εξοπλησμο εχω ενα φιλτρο fluval 105 γεματο βιολογικο υλικο και τα σφουγγαρια του, θερμοστατη 150 βατ και φωτισμο 2χ18βατ τ8.
      Απο φυτα,λιγα πραγματα θα μπουν,σκεφτομαι για καμια βαλισνερια,κανεναν εχινοδορο,πιστιες και ισως hydrocotyle leucocephala η οποια θα ειναι μπλεγμενη στα ξυλα.
      Τωρα απο ζωντανα σκεφτομαι τα εξης:
      Εχω 8 ember tetra τωρα τα οποια λεω να κανω 20.
      Καμια 10αρια cory να αλωνιζουν τον βυθο
      Ενα ζευγαρι απο καποιο πλεκο
      Και η επομενη σκεψη μου ειναι ειτε μια ομαδα απο hatchetfish για την επιφανεια, ειτε ενα ζευγαρι καποια νανοκιχλιδα.
      Γενικα για ριξτε καμια ιδεα και εσεις για ψαροσυνθεση.
      Το ενυδρειο εχει διαστασεις 80χ35χ40
    • Από byMapas
      Καλησπέρα σε όλη την ομάδα,

Νέο μέλος και εγω, σας γράφω γιατι καλό το διάβασμα που έχω ρίξει, αλλα όταν την θεωρία την κάνεις πράξη, έχεις ερωτήσεις.

Έχω ένα Juwel Rio 125( 120 λίτρα νερού) μαζί με ένα εξωτερικό Fluval 305 πέρα απο το εσωτερικό του φίλτρο. 2 Τ5 άσπρες λάμπες των 28watt. Κάτω έχω χαλίκι και απο ψάρια 2 σκαλάρια και 1 Nile Tilapia(http://www.seriouslyfish.com/species/oreochromis-niloticus-niloticus/)

Οι αλλαγές που θέλω να κάνω είναι:
      1. Να βάλω Άσπρη άμμο
      2. Να βάλω φυτά
      3. Να βρω τα σωστά τροπικά ψάρια που να μπορούν να ζήσουν όλα μαζι
      4. Να αλλάξω ενδεχομένως κάποιο φώς.

Ερωτήσεις:
      1.Έχω ακούσει διάφορες απόψεις. Με την άμμο τελικά μπαίνει υπόστρωμα ή δεν χρειάζετε? Πρέπει να βάλω άμμο+ταμπλέτες? άμμο+ταμπλέτες+υπόστρωμα? άμμο μόνο?
      2.Μπορείτε να μου προτείνεται κάποια εύκολα φυτά
      3.Θέλω πολύχρωμα ψαράκια, να μπορούν να ζούν μεταξύ τους. 1 Γλύφτη, 2 "καθαριστες" βυθου τουλάχιστον και αν μπορώ να βάλω κιάλλα, μπορείτε να μου προτείνετε.  

Για τα υλικά θα ήθελα να μου πείτε και μάρκες που θα πρέπει να αγοράσω γιατι υπάρχουν τόσα στο εμπόριο και καλό θα ήταν αυτα που δεν είναι καλά να με συμβουλέψετε να τα αποφύγω.

Προς το παρών αυτα είχα να πω..
      Σας στέλνω και φωτογραφίες να δείτε..

Ευχαριστώ!.. Καλως ήρθα! Καλως σας βρήκα!

• Από dimitris aquarium
      Γεια σας ειναι το πρωτο θεμα που ανοιγω και θελω να σας ρωτησω μερικα πραγματα σχετικα με το νεο μου ενυδρειο . Το ενυδρειο μου ειναι 150 λιτρα και θα παει για φυτεμενο (anubies , vallisneries , polysperma κ.τ.λ.π.) δηλαδή ευκολα φυτα , το θεμα ειναι οτι θελω να βαλω ψαρακια tiger barbs και θα ηθελα να μου πείτε τι αλλα ψαρια μπορο να βαλο μαζι τουσ ;
    • Από NicKtheGreeK1100
      Καλησπερα στο φορουμ! Σαν Αφρικανος που ειμαι εριξα διαβασμα και κατεληξα να στησω ενα ενυδρειο Τανγκανικα για ξεκινημα, οταν βρω τον χωρο (σε παρα πολυ καιρο δηλαδη)... Δεν εχω ουτε ενυδρειο, ουτε εξοπλισμο, ουτε τιποτα, ανοιξα αυτο το θεμα απλα για να κανω ερωτησεις, ετσι ωστε οταν ερθει η μεγαλη στιγμη να εχω ετοιμες τις απαντησεις!
      Λοιπον μπαινω στο ψητο... Εχω στο μυαλο μου ενυδρειο 200-300 λιτρα (ουτε μεγαλυτερο, ουτε μικροτερο), με μεγαλυτερη εμφαση στο μηκος. Aquascape με πετρες και βαλισνεριες τοποθετημενες ετσι ωστε να δημιουργουνται νοητες περιοχες μεταξυ των ψαριων.
      Λιγο ανοιχτος χωρος με σκετη αμμο για να φιλοξενηθει ενα ζευγαρακι απο τα εξης ειδη: Enantiopus melanogenys, Xenotilapia flavipinnis, X. papilio, ή X. spilopterus (ξερω, αυτο χρειαζεται και συγκροτημα με πετρες). Θα μου πειτε εσεις πιο απο ολα προτεινετε, σε σχεση με τους συγκατοικους τους.
      Φυσικα δεν μπορουν να μεινουν απ εξω τα Julidochromis, σκεφτομαι ενα ζευγαρακι απο τα εξης ειδη: J. transcriptus, J. ornatus, J. marlieri, ή J. regani. Ποιο ειναι το καταλληλοτερο?
      Και ενα ζευγαρι Altolamprologus. Ειτε A. calvus, ειτε A. compressiceps. Γνωριζω τον κινδυνο για τους γονους των αλλων ψαριων, οποτε θα φροντισω να στησω πολυ εξυπνα το aquascape...
      Τελος, εχω πολλα υποψηφια ειδη κοχυλοψαρων και σκεφτομαι ενα ζευγαρι η χαρεμακι (εξαρταται το ειδος) απο τα εξης: Neolamprologus meeli, N. brevis, N. ocellatus, N. similis, N. multifasciatus, Lamprologus ornatipinnis, L. meleagris, L. speciosus, ή L. callipterus (αυτο ειδικα μου αρεσει λογω μεγεθους του αρσενικου). Ειναι τοσα πολλα, που δεν μπορω να διαλεξω...
      Ηδη ειπα πολλα ψαρια για αυτα τα λιτρα, οποτε δεν τολμαω να ρωτησω για Cyprichromis-Paracyprichromis, Brichardi ή Leleupi... Παρακαλω μια μια οι μουντζες! :P
    • Από kalmichalis
      εβαλα προσφατα στο ενυδρειο μου neon tetra... με τι αλλο ψαρι θα μπορουσε να συμβιωσει? εκτος απο τα corydoras φυσικα...
      με κατι πιο σπανιο? εξωτικο? ωραιο? ???