Jump to content

S.O.S HITH?!


Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sturm έγραψε:

 


Σταθη σορυ ρε φιλε που σε διορθωνω αλλα βλεπω το γραφεις συχνα. Ειναι hole in head οχι hand. Χεχεχε.

 

Ειναι οι φοβερες γνωσεις αγγλικων που εχω!!χαχαχα

Παλι καλα που με διορθωσες να προσπαθησω να το ξεχωρισω το χερι απο το κεφαλι..

Τεσπα..

Υποθετικα..

Το σπυρακι με το που κοψει το μελαφιξ κατα 99% θα σπασει..

Και μαζι και αυτο που μπορει να υπαρχει απο κατω...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Λες να σπασει; οποτε, ετσι κι αλλιως οταν τελειωσει θα πρεπει να κανει αλλαγη νερου. Οποτε αν σπασει ισως βγαλουμε καλυτερα συμπερασματα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sturm said:

 


Σταθη σορυ ρε φιλε που σε διορθωνω αλλα βλεπω το γραφεις συχνα. Ειναι hole in head οχι hand. Χεχεχε.

 

 

Μπέρδεψε την βούρτσα με την .... Λούτσα.:ooh2:

 

Εκτός αν είχε τρύπα στο χέρι του...

 

@stathis spithas:bigemo_harabe_net-55:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Sturm Θοδωρή το δεύτερο ψάρι σε άλλο ενυδρείο το έχει, μια αναλυτική παρουσίαση με την φόρμα ασθενειών δεν θα κάνει κακό, βέβαια.

 

Το γεγονός ότι βγάζει ίδιο σημάδι σε δεύτερο σημείο, για εμένα σημαίνει "συναγερμός". Γενικότερα αν δω κάτι πάνω σε ένα ψάρι, το οποίο είναι μεμονωμένο, ίσως αρχικά το παρατηρήσω και προσπαθήσω να το συνεφέρω με φυσικές μεθόδους. Αν δω εξάπλωση τότε κάνω ενέργειες. Προσωπικά το μελαφιξ και το πιμαφιξ δεν τα έχω σε μεγάλη εκτίμηση και τα θεωρώ και ακριβά. Παλαιότερα που είχα δοκιμάσει σε άπιστο, νομίζω πως κάπως "δυσανασχετούσαν". Είχα πολύ λιγότερη εμπειρία πριν 5 χρόνια βέβαια, ίσως κάνω λάθος. Γενικά είμαι εκτοζονάκιας όταν έχουμε να κάνουμε με πρόληψη και μικρά εξωτερικά προβλήματα.

 

Στην θέση του Κωνσταντίνου ίσως ξεκινούσα με 2000 ή omnipur. Την μετρο δεν την έχω δουλέψει αρκετά, δεν επιβαρυνει πολύ, και επειδή το προτείνει ο @stathis spithas και ίσως βλέπει κάτι παραπάνω από εμένα, συμφώνησα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[mention=51924]Sturm[/mention] Θοδωρή το δεύτερο ψάρι σε άλλο ενυδρείο το έχει, μια αναλυτική παρουσίαση με την φόρμα ασθενειών δεν θα κάνει κακό, βέβαια.
 
Το γεγονός ότι βγάζει ίδιο σημάδι σε δεύτερο σημείο, για εμένα σημαίνει "συναγερμός". Γενικότερα αν δω κάτι πάνω σε ένα ψάρι, το οποίο είναι μεμονωμένο, ίσως αρχικά το παρατηρήσω και προσπαθήσω να το συνεφέρω με φυσικές μεθόδους. Αν δω εξάπλωση τότε κάνω ενέργειες. Προσωπικά το μελαφιξ και το πιμαφιξ δεν τα έχω σε μεγάλη εκτίμηση και τα θεωρώ και ακριβά. Παλαιότερα που είχα δοκιμάσει σε άπιστο, νομίζω πως κάπως "δυσανασχετούσαν". Είχα πολύ λιγότερη εμπειρία πριν 5 χρόνια βέβαια, ίσως κάνω λάθος. Γενικά είμαι εκτοζονάκιας όταν έχουμε να κάνουμε με πρόληψη και μικρά εξωτερικά προβλήματα.
 
Στην θέση του Κωνσταντίνου ίσως ξεκινούσα με 2000 ή omnipur. Την μετρο δεν την έχω δουλέψει αρκετά, δεν επιβαρυνει πολύ, και επειδή το προτείνει ο [mention=49400]stathis spithas[/mention] και ίσως βλέπει κάτι παραπάνω από εμένα, συμφώνησα. 


Ναι δεν το ξερω για το δευτερο ψαρι. Απλα το διαβασα και ανησυχησα
Και για μενα σημαινει συναγερμος αλλα επειδη ηδη εχει φαει φαρμακα και επειδη κι εμεις παιζουμε στα τυφλα για να μην εχουμε προβληματα σε νεφρα και συκωτι θα ελεγα να τελειωσει πρωτα ο κυκλος του μελαφιξ και μετα να προχωρησουμε.
Εγω το μελαφιξ το εχω σε εκτιμηση αλλα οντως ειναι ακριβο. Πανακριβο θα ελεγα.
Κι εγω το εκτοζον προτιμω.
Το esha 2000 ειναι πολυ ελαφρυ. Αυτο δεν συμπαθω καθολου. Γενικα την esha δεν την πολυσυμπαθω. Ειναι σαν "νερακι".
Την sera απ την αλλη, οσο δεν την χρησιμοποιω, στα φαρμακα οφειλω να της βγαλω το καπελο.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια ημουν στην δουλεια και τωρα τα ειδα. Το flagyl το εχω ακομα δεν το εχω χορηγησει. Διαβασα πολλα και ειμαι μπερδεμενος οποτε δεν ξερω προς τα που να κινηθω. Ναι σε αλλο ενυδρειο εχω αλλο ψαρακι και τα 2 ειναι μονα τους ξεχωριστα στον χωρο τους. Ναι να συμπληρωσω την φορμα που την βρισκω; Θα παραθεσω τωρα και πιο καθαρες φωτο.

 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Αν πας στις ασθενειες θα δεις μια φορμα πανω πανω. Κανε αντιγραφη επικολληση και συμπληρωσε τα στοιχεια.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω με την σειρα μου οτι για το omnipur θα μπορουσα να καταλαβω αν τον βαζατε να το χρησιμοποιησει αλλα το ektozon γιατι;;

Δεν βλεπω πουθενα εξωπαρασιτα ή μυκητες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εξογκωμα μικρο στο κεφαλι και πολυ μικρο κατω απο το στομα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 16

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εξωτερικο φιλτρο με σφουγγαρι, siporax και υαλοβαμβακα.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 betta splendens

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 4 pellets το πρωι και 4 το βραδυ, 2 φορες την εβδομαδα bloodworms, 2 φορες την εβδομαδα βιταμινες και καθε Κυριακη νυστεια. Νερο αλλαγης με prime και προσθηκη catappa X. Αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα 20%-30%.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία: Σταθερη στους 26c, τωρα λογω ζεστης φτανει και τους 29c

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Σε καταστημα

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: betta slendens crowntail

- Ιστορικό Ψαριού: Τον πηρα απο ποτηρι.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Εξογκωμα στο κεφαλι και κατω απο το στομα. Ελαφρα νωχελικος. Ορεξη φυσιολογικη.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Ειχε ηδη στην αρχη καποια μυκητιακη μολυνση η οποια εξαπλωνοταν.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Artemiss Microbe-Lift, Melafix

-Δοσολογία: 1ml Microbe-Lift -0,30ml Melafix

-Χρόνος Χρήσης: 10 μερες microbe lift, 7 μερες melafix

-Αναλυτική περιγραφή: Την 10η μερα ειχε ηδη καθαρισει την πρωτη φορα, τωρα το εξογκωμα παραμενει και στα 2 σημεια.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, stathis spithas said:

Να πω και εγω με την σειρα μου οτι για το omnipur θα μπορουσα να καταλαβω αν τον βαζατε να το χρησιμοποιησει αλλα το ektozon γιατι;;

Δεν βλεπω πουθενα εξωπαρασιτα ή μυκητες...

Φιλε μου Σταθη το εχω το Flagyl 500mg απλα περιμενω να καταληξουμε καπου για να ξεκινησει η οποιαδηποτε θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Φιλε μου Σταθη το εχω το Flagyl 500mg απλα περιμενω να καταληξουμε καπου για να ξεκινησει η οποιαδηποτε θεραπεια.

Καταλαβαινω!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε αν το μόνο που έχεις διαθέσιμο είναι η Μέτρο, δεν βρίσκω λόγο σε αυτήν την φάση να πάρεις κάτι άλλο. Προσοχή στην δοσολογια να μην κάψουμε το ψάρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stathis spithas said:

Καταλαβαινω!!

 

2 minutes ago, bbetta said:

Κωνσταντίνε αν το μόνο που έχεις διαθέσιμο είναι η Μέτρο, δεν βρίσκω λόγο σε αυτήν την φάση να πάρεις κάτι άλλο. Προσοχή στην δοσολογια να μην κάψουμε το ψάρι.

Πηρα αυτο των 500mg, εαν αντιστοιχεί 1 χαπι στα 50 λιτρα τοτε στην δικη μου περιπτωση ειναι το 1/3; Μουλιαζω τα pellets και του τα δινω και το υπολοιπο διάλυμα το ριχνω στο νερο 1 φορα την ημερα για 2 μερες και μετα αλλαγη νερου. Πιο πολυ ρωταω για την δοσολογια γιατι δεν θελω να μου παθει κατι το Μητσι (το ονομα του).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bbetta said:

Θα έβαζα ελάχιστα λιγότερο από 1/3

Οκ και για ποσες μερες συνολικα μιλαμε με τις αλλαγες νερου κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως εγω βλεπω παρασιτο. Αν και η θερμοκρασια δεν το συνιστα.
Κωνσταντινε, το βλεπεις σαν να απλωνεται; ειναι σαν κυστη; βλεπεις το ψαρι να ξυνεται, να μαζευεται, να ειναι ληθαργικο;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sturm said:

Κι ομως εγω βλεπω παρασιτο. Αν και η θερμοκρασια δεν το συνιστα.
Κωνσταντινε, το βλεπεις σαν να απλωνεται; ειναι σαν κυστη; βλεπεις το ψαρι να ξυνεται, να μαζευεται, να ειναι ληθαργικο;

Greetings from the dark side!
 

Σε μεγεθος δεν εχει μεγαλωσει ισως παιζει ρολο το catappa και οι βιταμινες. Μοιαζει σαν κυστη που καποιες φορες κανουμε και οι ανθρωποι σαν εξογκωμα δηλαδη. Οταν το πρωτοεμφανισε πριν κανα μηνα νομισα οτι καπου χτυπησε γιατι συνήθιζε να ριχνει τα σαλιγκαρια κατω απο το τζαμι και δεν εδωσα πολυ σημασια γιατι πιστεψα οτι θα επουλωθει. Πλεον βλεπω και ενα πολυ μικρο κατω απο το στομα του ισα που φαινεται στην πρωτη φωτογραφια. Δεν ξυνεται ομως, ουτε μαζευεται απλα την πρωτελευταια εβδομαδα ηταν καπως νωχελικος και συνέδεσα και τα "σπυρια" και ειπα κατι δεν παει καλα. Ορεξη εχει για φαγητο κινείται επισης και καμμια φορα κανει και flaring. Τωρα που διαβαζα λεει οτι το Flagyl λειτουργει και ως αντιπαρασιτικο.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Xμμμμμ. Στις φωτο που εβαλες αν και δεν ειναι καθαρες μου φανηκε σαν chillodonela. Η θερμοροκρασια σου βεβαια ειναι καλη αλλα ποτε δεν ξερεις. Δεν εχω και μια φωτο να σου δειξω. Για πατα chillodonela στο ιντερνετ και δες εικονες και πες μου.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sturm said:

Xμμμμμ. Στις φωτο που εβαλες αν και δεν ειναι καθαρες μου φανηκε σαν chillodonela. Η θερμοροκρασια σου βεβαια ειναι καλη αλλα ποτε δεν ξερεις. Δεν εχω και μια φωτο να σου δειξω. Για πατα chillodonela στο ιντερνετ και δες εικονες και πες μου.

Greetings from the dark side!
 

Σε καποιες φωτογραφιες μοιαζει πολυ ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο το Flagyl κάνει για εξωπαρασιτα. Γνωριζω για αναερόβια ΕΝΔΟπαρασιτα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Sturm said:

Xμμμμμ. Στις φωτο που εβαλες αν και δεν ειναι καθαρες μου φανηκε σαν chillodonela. Η θερμοροκρασια σου βεβαια ειναι καλη αλλα ποτε δεν ξερεις. Δεν εχω και μια φωτο να σου δειξω. Για πατα chillodonela στο ιντερνετ και δες εικονες και πες μου.

Greetings from the dark side!
 

 

2 minutes ago, bbetta said:

Δεν ξέρω κατά πόσο το Flagyl κάνει για εξωπαρασιτα. Γνωριζω για αναερόβια ΕΝΔΟπαρασιτα. 

Οποτε πως κινουμαι; 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν είμαι σε θέση να απαντήσω με σιγουριά, σου είπα πως θα κινούμουν όμως.

Σε κάποιες φωτο που η chilodonella δεν έχει μικρό μέγεθος αλλά εξαπλώνεται περισσότερο στο σώμα, μοιάζει πραγματικά παρα πολύ με αυτό που εμφάνισε 2η μερα στο ενυδρείο ένα τετρα μου. Με 2 μέρες μπακτοπουρ καθάρισε ολοκληρωτικά. Το μπακτοπουρ όμως κάνει για βακτήρια, όχι για παράσιτα! Καταλαβαίνεις Ποσο δύσκολο είναι να απαντήσουμε με σιγουριά, ειδικά με τέτοιες φωτο.

Για αυτό και οι μέχρι τώρα προτάσεις, βλέπε 2000( εγώ την Esha την συμπαθώ, με εξαίρεση ενδοπαρασιτα και mouth rot δεν υπάρχει κάτι που να μην μου έλυσε το 2000) και omnipur έχουν γενικό φάσμα. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω Κωνσταντινε. Εγω θα ξεκιναγα εκτοζον και αν δεν εκανε δουλεια ομνιπουρ.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...