Jump to content

S.O.S HITH?!


Recommended Posts

Esha 2000 και omnipur κανουν περιπου την ιδια δουλεια και ειναι γενικου φασματος οποτε ας προσανατολιστω σε αυτες. Οποια απο τις 2 βρω θα παρω. Απλα δεν θελω να περνανε οι μερες ετσι γιατι ανησυχώ.. 

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειχες το φλαγκιλ παντως, δεν βρισκω λογο να μην αρχιζες απευθειας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bbetta said:

Αφου ειχες το φλαγκιλ παντως, δεν βρισκω λογο να μην αρχιζες απευθειας. 

Μα δεν υποτιθεται οτι αλλο φασμα ασθενειων καλυπτει το flagyl και αλλο το esha-omnipur; Αυτο καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Μα δεν υποτιθεται οτι αλλο φασμα ασθενειων καλυπτει το flagyl και αλλο το esha-omnipur; Αυτο καταλαβα.

Ναι δεν εχουν σχεση...

Εγω πιστευω οτι ειναι αρχη hole in the head και οτι πρεπει να αντιμετωπιστει με flagyl..

Και τα παιδια οτι ειναι κατι βακτηριακο ή μυκητιακο ή παρασητικο που πρεπει να αντιμετωπιστει με omnipur ή κατι μυκητιακο ή παρασητικο που θα πρεπει να αντιμετωπιστει με ektozon...

Οποτε οι επιλογες σου ειναι οι εξης:

Ξεκινας θεραπεια με omnipur(που πληροφοριακα κανει ολα τα παραπανω που εκανε και το melafix χωρις αποπαρασιτωση) και ευχεσαι να ειναι κατι απο τα παραπανω δλδ μυκητας ή βακτηριο (γιατι το ektozon ειναι λιγο ασχετο με την περιπτωση σου)....

Ή ξεκινας θεραπεια με flagyl και ευχεσαι οταν σκασει το σπυρακι να αρχισει να επουλωνεται η πληγη...

Υπαρχει και η τριτη περιπτωση που λεει οτι οταν σταματησει η θεραπεια με melafix βλεπεις πως παει το σπυρι και αν ανοιξει μεσα σε 2 μερες ξεκινας flagyl ή αν δεν ανοιξει και μεγαλωνει ξεκινας bactopur (γιατι μαλλον το melafix δεν θα βοηθησε)και στην συνεχεια flagyl....

Αυτα απο μενα...B)

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, stathis spithas said:

Ναι δεν εχουν σχεση...

Εγω πιστευω οτι ειναι αρχη hole in the head και οτι πρεπει να αντιμετωπιστει με flagil..

Και τα παιδια οτι ειναι κατι αντιβακτηριακο ή αντιμυκητιακο ή αντιπαρασητικο που πρεπει να αντιμετωπιστει με omnipur ή κατι αντιμυκητιακο ή αντιπαρασητικο που θα πρεπει να αντιμετωπιστει με ektozon...

Οποτε οι επιλογες σου ειναι οι εξης:

Ξεκινας θεραπεια με omnipur(που πληροφοριακα κανει ολα τα παραπανω που εξανε και το mekafx χωρις αποπαρασιτωση) και ευχεσαι να ειναι κατι απο τα παραπανω δλδ μυκητας ή βακτηριο (γιατι το ektozon ειναι λιγο ασχετο με την περιπτωση σου)....

Ή ξεκινας θεραπεια με flagil και ευχεσαι οταν σκασει το σπυρακι να αρχισει να επουλωνεται η πληγη...

Υπαρχει και η τριτη περιπτωση που λεει οτι οταν σταματησει η θεραπεια με melafix βλεπεις πως παει το σπυρι και αν ανοιξει μεσα σε 2 μερες ξεκινας flagyl ή αν δεν ανοιξει και μεγαλωνει ξεκινας bactopur (γιατι μαλλον το melafix δεν θα βοηθησε)και στην συνεχεια flagyl....

Αυτα απο μενα...B)

 

Αυτο που το κανει ακομα πιο δυσκολο ειναι οτι το εχει περιπου γυρω στον μηνα. Πολυ πριν ξεκινησω την θεραπεια με melafix δηλαδη γυρω στις 23 ημερες. Εαν ηταν σπυρι δεν θα ειχε σκασει ολο αυτο το διαστημα που ηταν χωρις θεραπεια; Εντωμεταξυ δεν εχει αλλαξει και το μεγεθος εχει παραμεινει το ιδιο. Γι αυτο και στην αρχη νομιζα οτι ηταν καποιο χτυπημα. Οποτε απο οτι καταλαβα εν κατακλείδι εχουμε omnipur: αντιμυκιακο, αντιβακτηριακο, αντιπαρασητικο.

Flagyl: για HITH και ενδοπαρασητικες λοιμωξεις. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Αυτο που το κανει ακομα πιο δυσκολο ειναι οτι το εχει περιπου γυρω στον μηνα. Πολυ πριν ξεκινησω την θεραπεια με melafix δηλαδη γυρω στις 23 ημερες. Εαν ηταν σπυρι δεν θα ειχε σκασει ολο αυτο το διαστημα που ηταν χωρις θεραπεια; Εντωμεταξυ δεν εχει αλλαξει και το μεγεθος εχει παραμεινει το ιδιο. Γι αυτο και στην αρχη νομιζα οτι ηταν καποιο χτυπημα.

Κωστα..

Χρονια πολλα κιολας!!:happybday:

Η πληγη στα ψαρια κλεινει συνηθως μεσα σε μια βδομαδα το πολυ και με την βοηθεια του melafix σε 3-4 μερες...

Δηλαδη το melafix απο μονο του συστηνεται για την αντιμετωπιση πληγων..

Γιαυτο και εγραψα παραπανω οτι μπορει κατω απο το σπυρι να υπαρχει ολοκληρη τρυπα που το melafix την κραταει με νυχια και δοντια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε χρονια πολλα.

Εγω θα συμφωνησω με τον Σταθη εν μερει. Περιμενε να τελειωσει η θεραπεια με το μελαφιξ και βλεπεις.

 

Greetings from the dark side!

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, stathis spithas said:

Κωστα..

Χρονια πολλα κιολας!!:happybday:

Η πληγη στα ψαρια κλεινει συνηθως μεσα σε μια βδομαδα το πολυ και με την βοηθεια του melafix σε 3-4 μερες...

Δηλαδη το melafix απο μονο του συστηνεται για την αντιμετωπιση πληγων..

Γιαυτο και εγραψα παραπανω οτι μπορει κατω απο το σπυρι να υπαρχει ολοκληρη τρυπα που το melafix την κραταει με νυχια και δοντια...

 

17 minutes ago, Sturm said:

Κωνσταντινε χρονια πολλα.

Εγω θα συμφωνησω με τον Σταθη εν μερει. Περιμενε να τελειωσει η θεραπεια με το μελαφιξ και βλεπεις.

 

Greetings from the dark side!

 

 

 

 

Ευχαριστω πολυ παιδια! Να τραβηξα και αλλη μια φωτο με focus οσο μπορουσα γιατι δεν καθεται ακινητος γιατι οταν παω στο τζαμι νομιζει οτι θα τον ταισω και κουνιεται σαν παλαβος. Σημερα ηταν η τελευταια μερα του melafix. Τα λοιπα ασπρακια ειναι του τζαμιου αυριο θα του κανω αλλαγη νερου. Ακριβως κατω απο το στομα του αλλο ενα πολυ μικροτερο σε μεθεθος αλλα ειναι ορατο. Θυμαμαι και τις πρωτες μερες που το ειχα παρατηρησει αυτο στο κεφαλι του φαινοταν σαν να ειναι λεπι ενα μικρο ασπρακι που οταν κολυμπουσε αυτος το εβλεπες και αυτο να κουνιεται.

20170521_165951-1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stathis spithas said:

Μακαρι να μην κανουμε ολοι λαθος και να μην ειναι κανα εξογκωμα...

Δεν ξερω επειδη ειμαι καινουριος τωρα μαθαινω τις ασθενειες των ψαριων τις ελλειψεις των φυτων κτλ. Θα το παρω το omnipur οπως και να εχει καλο ειναι να υπαρχει γιατι ποτε δεν ξερεις. Παντως ειναι απο μονο του υποπτο οτι αυτο δημιουργηθηκε με την εισαγωγη του κερατοφυλλου στο ενυδρειο. Δεν αποκλειω οντως το φυτο να ειχε καποιο παρασιτο, γιατι εκει που διατηρουν τα φυτα τους ειναι σε ενα μεγαλο ενυδρειο με αρκετα ψαρια μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν μπορω να βρω πουθενα Esha 2000 κοντα μου. Ξερει καποιος που μπορω να το βρω Αθηνα;

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο ξερω,εδω και αρκετο καιρο εχει ελειψη.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι θελω να ξεκινησω την θεραπεια και δεν βρισκω esha 2000. Τουλαχιστον στα κοντινα μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε omnipur, η eSHa έχει εδώ και μήνες έλλειψη.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, bbetta said:

Πάρε omnipur, η eSHa έχει εδώ και μήνες έλλειψη.

Ουτε omnipur βρηκα. Κοιταξα και γι αυτο. Επισης αυτα επηρρεαζουν την βιολογια του ενυδρειου;

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Καποιος εαν μπορει να μου πει εαν το omnipur η το esha επηρρεαζει την βιολογια και τα φυτα; :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το omnipur απο οτι θυμαμαι βαδιζεται στο πρασινο του μαλαχιτη οποτε δεν επηρεαζει την βιολογια αλλα σιγουρα χρειαζεται ανθρακα μετα την χρηση του...

Εχω την εντυπωση ομως οτι επηρεαζει μερικα φυτα που ειναι πιο ευαισθητα...

Το esha οχι μονο δεν επηρεαζει τα φυτα αλλα η εταιρεια το προτεινει και σαν απολυμαντικο..

Βεβαια υπαρχουν και παιδια σε συζητησεις που υποστηριξαν οτι τους εκανε ζημια σε φυτα αλλα ποτε δεν επιβεβαιωθηκε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, stathis spithas said:

Βασικα το omnipur απο οτι θυμαμαι βαδιζεται στο πρασινο του μαλαχιτη οποτε δεν επηρεαζει την βιολογια αλλα σιγουρα χρειαζεται ανθρακα μετα την χρηση του...

Εχω την εντυπωση ομως οτι επηρεαζει μερικα φυτα που ειναι πιο ευαισθητα...

Το esha οχι μονο δεν επηρεαζει τα φυτα αλλα η εταιρεια το προτεινει και σαν απολυμαντικο..

Βεβαια υπαρχουν και παιδια σε συζητησεις που υποστηριξαν οτι τους εκανε ζημια σε φυτα αλλα ποτε δεν επιβεβαιωθηκε...

Παντως ολη μερα σημερα, ουτε το ενα βρηκα, ουτε το αλλο ειδικα το Esha 2000 ακομα και τηλ που πηρα ειναι σε ελλειψη...θα κανω αλλη μια προσπαθεια αυριο. Απο φυτα εχω ανουμπιες, λιγο java moss και βαλλινεριες (αυτες πιο πολυ φοβαμαι). 1η μερα μετα το τελος της εφταημερης θεραπειαςμε melafix αυτο στο κεφαλι δεν εχει αλλαξει καθολου. Σημερα ειχα και τις αλλαγες νερου και καποια στιγμη βρηκα ενα κελυφος ενος σαλιγκαριου που απο τα φαρμακα ειχε τεζαρει :rip:, μαζευοντας το επεσε κατι απο το κελυφος σαν ασπρη γλιτσα (το σαλιγκαρι σε αποσυνθεση) και πηγε ο αλλος ο βλακας και το εφαγε αλλα μια που το εβαλε στο στομα μια που το εφτυσε...:AAGGGHHH: Ελπιζω να μην παθει κατι. Και μετα αναρωτιεμαι γιατι βγαζει αυτο στο κεφαλι του...

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Στο φαρμακειο μας,,που εγραψες κιόλας,ειδες μηπως καποιο παιδι μπορει να σε βοηθησει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Updates: Τριτη μερα εκτος melafix καμμια αλλαγη. Κατι με κανει να πιστευω οτι προκειται για λεμφοκυστη που απο οτι διαβασα θελει καλη ενισχυση του ανοσοποιητικου του ψαριου. Οποτε βουρ στις βιταμινες και στο σκορδοζουμο. Εδω να κανω ειδικη μνεια στον @kkgr ο οποιος ανελαβε πρωτοβουλια να δημιουργηθει το " Φαρμακειο του AZ" η αλλιως το "fish emergency" και μου βρηκε την ακρη με την ελλειψη του Esha 2000. Φανταστικη ιδεα και εξαιρετη κινηση απο μερους του! Ενα ευχαριστω και στα παιδια που ασχοληθηκαν με το θεμα @stathis spithas, @bbetta, @SOTIRIS, @Sturm, @argy1 και προσπαθησαν να βρουν λυση. Η αληθεια ειναι οτι σε περιστασεις οπως αυτες φαινεται η "δυναμη" και η αλληλεγγυη ενος φορουμ και των ανθρωπων που το απαρτίζουν. Αυτο με κανει να θελω να μπω πιο δυναμικα στο χομπι που ολοι αγαπαμε. ^_^

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ζητάτε παραπάνω πληροφορίες... τις διαβάζετε;  

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία: Σταθερη στους 26c, τωρα λογω ζεστης φτανει και τους 29c

 

Κάποιος "ειδήμων"... θα το σχολιάσει αυτό; :rolleyes: 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειμαι ειδημων,τι συμπερασμα βγαζεις Νικο?

 

Εγω σε φυτεμενο με μονομαχο δεν ειχα μετρησει ποτε νιτρικα και ετρεχε για πανω απο 1,5 χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Για ενυδρείο μόλις 3 μηνών... θα με ανησυχούσε πάντως.

Τα μάτια του ψαριού... βλέπω ότι είναι κατάμαυρα (να φταίει η φωτογραφία; ).-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, diskus fan said:

Για ενυδρείο μόλις 3 μηνών... θα με ανησυχούσε πάντως.

Τα μάτια του ψαριού... βλέπω ότι είναι κατάμαυρα (να φταίει η φωτογραφία; ).-

Πλεον εχει κλεισει 4 μηνες και το βιολογικο υλικο το ειχα σε αλλο ενυδρειο πιο πριν. Δεν μετραω ποτε νιτρικα γιατι εχω πολλα φυτα. 1 Anubia, 1 Anubia Nana, 1 Vallisneria Gigantea, 1 Vallisneria Spiralis, 1 Marimo Moss, 1 Java Fern και λιγο Java Moss. Που να μεινουν νιτρικα; Εδω κερατοφυλλο εβαλα και μαδησε δεν αντεξε. :) Με το κυαλι τα ψαχνω τα νιτρικα. Θα το δεις και στο πρωτο θεμα που ανοιξα οτι παντα ειχα απορια με τα νιτρικα. Εχω back up και flourish nitrogen σε περιπτωση που τα φυτα δειξουν καποια ανεπαρκεια νιτρικων. Μονο το Fern εχει δειξει ελλειψη σε καποιο στοιχειο, ολα τα αλλα εχουν τρελη αναπτυξη, μεχρι και οι Ανουμπιες που ειναι αργου ρυθμου. Τα ματια ειναι η φωτο γιατι το τραβουσα με πλάινη ληψη εαν το δεις φατσα καρτα και κατω απο φως ειναι διαυγή.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...