Jump to content

S.O.S HITH?!


Recommended Posts

*Διορθωση: Πολλα φυτα οχι, αλλα αρκετα στα λιτρα που ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Πλεον εχει κλεισει 4 μηνες και το βιολογικο υλικο το ειχα σε αλλο ενυδρειο πιο πριν. Δεν μετραω ποτε νιτρικα γιατι εχω πολλα φυτα. 1 Anubia, 1 Anubia Nana, 1 Vallisneria Gigantea, 1 Vallisneria Spiralis, 1 Marimo Moss, 1 Java Fern και λιγο Java Moss. Που να μεινουν νιτρικα; Εδω κερατοφυλλο εβαλα και μαδησε δεν αντεξε. :) Με το κυαλι τα ψαχνω τα νιτρικα. Θα το δεις και στο πρωτο θεμα που ανοιξα οτι παντα ειχα απορια με τα νιτρικα. Εχω back up και flourish nitrogen σε περιπτωση που τα φυτα δειξουν καποια ανεπαρκεια νιτρικων. Μονο το Fern εχει δειξει ελλειψη σε καποιο στοιχειο, ολα τα αλλα εχουν τρελη αναπτυξη, μεχρι και οι Ανουμπιες που ειναι αργου ρυθμου. Τα ματια ειναι η φωτο γιατι το τραβουσα με πλάινη ληψη εαν το δεις φατσα καρτα και κατω απο φως ειναι διαυγή.

 

Πάμε πάλι Κωνσταντίνε... για να βγάλω άκρη.

Όλα αυτά τα φυτά τα έχεις... στο 16λιτρο;

Εγώ το πρώτο θέμα σου ΔΕΝ το έχω διαβάσει και από αυτά που έγραψες εδώ... "στάθηκα" στα παρακάτω

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 16

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εξωτερικο φιλτρο με σφουγγαρι, siporax και υαλοβαμβακα.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 betta splendens

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 4 pellets το πρωι και 4 το βραδυ, 2 φορες την εβδομαδα bloodworms, 2 φορες την εβδομαδα βιταμινες και καθε Κυριακη νυστεια. Νερο αλλαγης με prime και προσθηκη catappa X. Αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα 20%-30%.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία: Σταθερη στους 26c, τωρα λογω ζεστης φτανει και τους 29c

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Σε καταστημα

 

Η άποψη μου...

Στις μετρήσεις που έχεις από το κατάστημα... προσωπικά ΔΕΝ θα μπορούσα να δείξω απόλυτη εμπιστοσύνη, γιατί ΔΕΝ γνωρίζω ούτε καν με ποία test γίνονται.

Για παράδειγμα... πως επιτυγχάνεται το ΡΗ : 7... που έγραψες;

Τα λίτρα αυτά είναι άκρως επικίνδυνα για το ψάρι λόγω της δυσκολίας (όπως είναι απόλυτα φυσικό) να κρατηθούν οι συνθήκες του νερού σταθερές (μιλάω σε βάθος χρόνου).

Μεγάλο πλεονέκτημα... το εξωτερικό φίλτρο που έβαλες.

Βαλλισνέρια γιγάντεα και σπιράλις... έχεις υπ' όψιν σου σε ποίο μέγεθος φτάνουν; Αυτό το ενυδρείο και μόνο με 2 Ανούμπιες... "πνίγεται".

 

Πρόταση μου...

Κράτα σε αυτό κάποια φυτά αφού σου αρέσουν πολύ... και φτιάξε ένα 50-60λιτρο για το ψάρι.

Είμαι κατά των φαρμάκων (ειδικά μάλιστα χωρίς έγκυρη διάγνωση) και θεωρώ ότι... καλό νερό = φάρμακο.- 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, diskus fan said:

 

Πάμε πάλι Κωνσταντίνε... για να βγάλω άκρη.

Όλα αυτά τα φυτά τα έχεις... στο 16λιτρο;

Εγώ το πρώτο θέμα σου ΔΕΝ το έχω διαβάσει και από αυτά που έγραψες εδώ... "στάθηκα" στα παρακάτω

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 16

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εξωτερικο φιλτρο με σφουγγαρι, siporax και υαλοβαμβακα.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 betta splendens

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 4 pellets το πρωι και 4 το βραδυ, 2 φορες την εβδομαδα bloodworms, 2 φορες την εβδομαδα βιταμινες και καθε Κυριακη νυστεια. Νερο αλλαγης με prime και προσθηκη catappa X. Αλλαγη νερου μια φορα την εβδομαδα 20%-30%.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία: Σταθερη στους 26c, τωρα λογω ζεστης φτανει και τους 29c

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Σε καταστημα

 

Η άποψη μου...

Στις μετρήσεις που έχεις από το κατάστημα... προσωπικά ΔΕΝ θα μπορούσα να δείξω απόλυτη εμπιστοσύνη, γιατί ΔΕΝ γνωρίζω ούτε καν με ποία test γίνονται.

Για παράδειγμα... πως επιτυγχάνεται το ΡΗ : 7... που έγραψες;

Τα λίτρα αυτά είναι άκρως επικίνδυνα για το ψάρι λόγω της δυσκολίας (όπως είναι απόλυτα φυσικό) να κρατηθούν οι συνθήκες του νερού σταθερές (μιλάω σε βάθος χρόνου).

Μεγάλο πλεονέκτημα... το εξωτερικό φίλτρο που έβαλες.

Βαλλισνέρια γιγάντεα και σπιράλις... έχεις υπ' όψιν σου σε ποίο μέγεθος φτάνουν; Αυτό το ενυδρείο και μόνο με 2 Ανούμπιες... "πνίγεται".

 

Πρόταση μου...

Κράτα σε αυτό κάποια φυτά αφού σου αρέσουν πολύ... και φτιάξε ένα 50-60λιτρο για το ψάρι.

Είμαι κατά των φαρμάκων (ειδικά μάλιστα χωρίς έγκυρη διάγνωση) και θεωρώ ότι... καλό νερό = φάρμακο.- 

Αυτα τα φυτα τα εχω σε 16 λιτρα καθαρα. Δεδομένου οτι γνωρίζω ότι στους μονομαχους αρεσουν τα φυτα και δε επιφανειας προμηθευτικα καποια. Ακριβως για να αποφυγω αυξομειώσεις νιτρικών εβαλα και αρκετα για να γινονται απορροφησιμα απο αυτα. Εδω εξηγειται και η ελλειψη νιτρικων στην οποια αρχικα σταθηκες...Γνωριζω σε ποιο μεγεθος φτανουν και συγκεκριμενα θα μου δωσουν και την καλυψη της επιφανειας αφου στα συγκεκριμενα ψαρια δεν τους αρεσει το πολυ εντονο φως. Στην αναγκη κλαδευω. Οσο για την spiralis ακριβως λογου μικρου μεγεθους μπορει να μπει και σε πιο μικρα ενυδρεια. Τωρα οσο αφορα τις μετρησεις που εχω κανει περιπου μια καθε μηνα, για οσο λειτουργει το ενυδρειο, εγιναν με υγρα τεστ επειδη οικονομικα προς το παρον δεν υπαρχει η δυνατοτητα αγορας αυτων των τεστ σε υγρη μορφη αφου το καθε κουτι κοστιζει ακριβα. Κατα ποσο ηταν εγκυρα η οχι αυτο δεν το γνωριζω, αυτο που γνωριζω ειναι οτι ολες τις φορες δεν υπηρχε ιχνος νιτρικων. Θα διαφωνησω μαζι σου κατα ποσο αυτα τα λιτρα ειναι "επικίνδυνα" για το ψαρι. ΔΕΝ ειναι τα ιδανικα για πολλους αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησει καποιος και λογω οικονομικης κρισης αλλα πολλες φορες και λογω χωρου. Δεν θα αναφερθω στο μινιμουμ και στο μαξιμουμ των λιτρων για τα συγκεκριμενα ψαρια γιατι ειναι μια συζητηση που εχει γινει γραφικη εδω και πολλα χρονια. Οι αποψεις διίστανται. Απο τις πολλες αποψεις διαλεξα την μεση λυση. Σιγουρα το να κρατηθουν οι συνθηκες σταθερες σε αυτα τα λιτρα ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο. Τωρα για τα φαρμακα...αλλη μεγαλη συζητηση και αυτο...και εγω καποτε ημουν κατα των φαρμακων ομως καποια στιγμη στην ζωη μου αναθεωρησα. Βεβαια η χρηση τους προτείνεται οταν υπαρχει ακριβης διαγνωση. Απο την αλλη οταν καποιον τον ποναει το κεφαλι χωρις να υπαρχει ακριβης διαγνωση δεν θα παρει ενα depon; Θα παρει...και ομως το συγκεκριμενο αναλγητικο εχει 3 παραγραφους με αντενδείξεις. Προς το παρον δυνατοτητα αναβαθμισης λιτρων δεν υπαρχει καποια στιγμη στο μελλον θα γινει και αυτο. Σε αυτο που θα συμφωνησω ειναι οτι καλης ποιοτητας νερο ειναι και φαρμακο για πολλες περιπτωσεις. Συγκεκριμενα σε αυτο το ειδος των ψαριων οπου ειναι ευπαθή σε fin rot η καλυτερη θεραπεια ειναι οι τακτικες αλλαγες νερου καθαρου νερου. Σε ευχαριστω για τις συμβουλες. Θα επιθυμουσα ομως να μεινουμε σε αυτο για το οποιο ανοιξα το θεμα. :) Παντα φιλικα.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε... διαφωνώ σε πάρα πολλά σημεία με το κείμενο σου, επειδή όμως αφ' ενός ΔΕΝ έχω καμία πρόθεση να μπω σε διαδικασία, που μπορεί να σου φανεί ως αντιπαράθεση... και αφ' ετέρου να παραμείνει το θέμα σου "καθαρό".... βγαίνω "εκτός".-

ΚΑΛΗ τύχη στο ψάρι σου.-

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, diskus fan said:

Κωνσταντίνε... διαφωνώ σε πάρα πολλά σημεία με το κείμενο σου, επειδή όμως αφ' ενός ΔΕΝ έχω καμία πρόθεση να μπω σε διαδικασία, που μπορεί να σου φανεί ως αντιπαράθεση... και αφ' ετέρου να παραμείνει το θέμα σου "καθαρό".... βγαίνω "εκτός".-

ΚΑΛΗ τύχη στο ψάρι σου.-

Δεν ειναι θεμα αντιπαραθεσης, ο καθενας εχει τις αποψεις του, τα βιωματα του, τις θεωριες του και τα εκφραζουμε ελευθερα. Σε αλλα καποιοι συμφωνουμε και σε αλλα διαφωνούμε, ανθρωπινο ειναι. Πριν κανω το οτιδηποτε διαβασα και απο εδω https://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770&st=0&p=323429, και απο αλλες πηγες, απο ειδικους στο youtube, απο ξενα forums για αρκετα μεγαλο διαστημα. Οτι μπορω και εχω την δυνατοτητα να προσφερω παντα το κανω. Δεν θελω να σε βγαλω "εκτος" το αντιθετο! Απλα θα ηθελα να επικεντρωθουμε περισσοτερο στο προβλημα και ολα τα αλλα με καλη θεληση και εμπειρια θα ερθουν. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε... θα σου φανώ απόλυτος αλλά τα πράγματα για μένα έχουν ως εξής. Όσο και να διαβάσει ένα παιδί της πρώτης δημοτικού, είναι φύση αδύνατον να έχει την ίδια αντίληψη/άποψη για ένα θέμα, με ένα πανεπιστημιακό δάσκαλο (ΔΕΝ υπονοώ... ότι είμαι)... οπότε... φαύλος κύκλος. Τα περί ειδικών και τις "πηγές" που βρήκες... θα τα αφήσω ασχολίαστα και θα σου πω μόνο ότι... έχω διαβάσει τόσες πολλές αρλούμπες στο διαδίκτυο, που έχει "φρίξει" το μάτι μου.

ΌΛΟΙ μας ανεξαιρέτως... από το ίδιο σημείο ξεκινήσαμε, τώρα πλέον αρκετοί από αυτούς που διαβάζω απλά... μου θυμίζουν εμένα στα νιάτα μου (και τον εγωϊσμό μου). Μειονέκτημα μας... ΔΕΝ έχουμε ειδικευτεί ως ιχθυοπαθολόγοι, γενετιστές, χημικοί και ότι άλλο απαιτείται για την πλήρη γνώση του αντικειμένου.

Όπως σου έγραψα παραπάνω... διαφωνώ με πάρα πολλά, από αυτά που έγραψες.

Παραμένω θεατής αναμένοντας τα αποτελέσματα... των πράξεων σου.- ;)

Link to comment
Share on other sites

On 5/25/2017 at 5:58 PM, diskus fan said:

Κωνσταντίνε... θα σου φανώ απόλυτος αλλά τα πράγματα για μένα έχουν ως εξής. Όσο και να διαβάσει ένα παιδί της πρώτης δημοτικού, είναι φύση αδύνατον να έχει την ίδια αντίληψη/άποψη για ένα θέμα, με ένα πανεπιστημιακό δάσκαλο (ΔΕΝ υπονοώ... ότι είμαι)... οπότε... φαύλος κύκλος. Τα περί ειδικών και τις "πηγές" που βρήκες... θα τα αφήσω ασχολίαστα και θα σου πω μόνο ότι... έχω διαβάσει τόσες πολλές αρλούμπες στο διαδίκτυο, που έχει "φρίξει" το μάτι μου.

ΌΛΟΙ μας ανεξαιρέτως... από το ίδιο σημείο ξεκινήσαμε, τώρα πλέον αρκετοί από αυτούς που διαβάζω απλά... μου θυμίζουν εμένα στα νιάτα μου (και τον εγωϊσμό μου). Μειονέκτημα μας... ΔΕΝ έχουμε ειδικευτεί ως ιχθυοπαθολόγοι, γενετιστές, χημικοί και ότι άλλο απαιτείται για την πλήρη γνώση του αντικειμένου.

Όπως σου έγραψα παραπάνω... διαφωνώ με πάρα πολλά, από αυτά που έγραψες.

Παραμένω θεατής αναμένοντας τα αποτελέσματα... των πράξεων σου.- ;)

Στον φαύλο κυκλο θα συμφωνησω, η φυση της δουλειας μου στην κυριολεξια μου εχει αποδειξει οτι κανενα  πτυχιο δεν εκανε τον "προφεσορα", παρα μονο η θεληση και η διψα για μαθηση και κατα συνεπεια η εμπειρια. Ειδικα στο θεμα της αντιληψης (επειδη ειναι και το βιοποριστικο μου αντικειμενο) η ηλικια δεν παιζει κανεναν απολυτως ρολο. Μου ειναι πολυ πιο ευκολο να περασω μια αντιληπτη εννοια σε ατομο προσχολικης ηλικιας παρα σε ενηλικα κατα 99,9%. Παρολα αυτα η μεταδοση της εμπειρικης γνωσης ειναι μια αλλη εντελως εννοια και οδηγει αλλα μονοπατια που δεν ειναι κατι το οποιο θα επρεπε να συζητιέται σε αυτην την ενοτητα και υπο αυτες τις συνθηκες. Τις πηγες δεν τις εβαλα ποτε σε εισαγωγικα, εκτος και εαν η παραπανω πηγη που παρεθεσα ειναι κατε εσέ μη εγκυρη(;). Περα απο τον μικροκοσμο των Ελληνικων forum υπαρχουν και αλλοι αρκετοι μικροκοσμοι σε αλλες χωρες που εξυπηρετουν τον ιδιο σκοπο. "Αρλουμπες" θα διαβασουμε παντου..και εδω και εκει και παραδιπλα, το θεμα ειναι κατα αφήνουμε την "αρλουμπα" να μας φριζει το ματι. Εμενα προσωπικα πολυ μα παρα...μα παρα πολυ λιγα πραγματα αφηνω να μου "φρηζουν" το ματι. Συνηθως τεινω να εκλογικευω την "αρλουμπα" να την φιλτραρω καλα και να πεταω οποιαδηποτε πληροφορια υπόκειται στην εννοια "αρλουμπα"...η διαφορα στην αντιμετώπιση ειναι οτι θα κρατησω εστω και το 1% οποιασδηποτε χρησιμης πληροφοριας. Επισης δεν γινεται να απαξιώνουμε την δουλεια και την προσφορα ανθρωπων που μοιραζουν την γνωση τους και την εμπειρια τους ειτε μεσω forum, ειτε μεσω youtube, ειτε μεσω προσωπικων site και απλα δεν μιλουν Ελληνικα η δεν συμφωνουν με τα δικα μας σταθμα. Πως γινεται να συγκρινω 5 εκατομμυρια προβολες και τεκμηριωμενες ερωταπαντήσεις με μερικες χιλιαδες post; Λογικα δεν γινεται, πρακτικα δεν γινεται, μαθηματικα δεν γινεται. Ολοι μας ξεκινουμε απο το ιδιο σημειο, καποιοι με καλυτερες προϋποθέσεις, κάποιοι με οχι και τοσο ευνοϊκές. Εαν θελουμε να ειμαστε τελειως αντικειμενικοι πανω στην ανθρωπινη ματαιοδοξια και εγωισμό, γιατι πολυ απλα δεν αφηνουμε τα ζωντανα στην ησυχια τους; Να μην υπαρχουν σε ενυδρεια, γυαλες, γλαστρολιμνες, να μην περιοριζονται σε ενα 30×30 η 100χ100, να μην αλλαζουμε γενετικα το DNA τους για να μας δωσει καλυτερο και πιο φανταχτερο αποτελεσμα ετσι για να ικανοποιησει ξεκαθαρα την οπτικη λαγνεια που μας διακατεχει ανεξαιρέτως ηλικιας και φυλου; Ακριβως επειδη δεν εχουμε ειδικευτει ολοι μας παμε εμπειρικα, παρολα αυτα θεωρω "καπως" το να απαξιώνεται η προσφορα καποιων ανθρωπων σε ενα θεμα οπως το συγκεκριμενο. Ας ειναι και "αρλουμπα" -εμενα με ενδιαφερει η προθεση και οχι απαραιτητα η κινηση-. Εξ'αλλου ολα φαινονται εκ του αποτελεσματος. Οποτε δεν υπηρχε και ουσιαστικος λογος ενω το θεμα εκλεινε με ενα θετικο μηνυμα, να κοιταξουμε και να υπεραναλυσουμε το αρνητικο του πραγματος. Οσο και να αγαπω την χωρα μου γιατι εχουμε την ταση να μιζεριαζουμε και να κοιταμε παντα τα αρνητικα; Ακομα και η κριτικη αλλα και η διαφωνια έγκειται στα πλαισια του "μαθαινω και γραφω". Που ακομα και σε αυτο το πλαισιο αποδειχτηκε η χρηση του κοκκινο στυλο ως ΑΝΤΙ παιδαγωγικη και ΜΗ εποικοδομητική. 

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει ευχαριστω για την κριτικη. Θα γινει καποια στιγμη οταν το επιτρεψουν οι συνθηκες μια καλη αναβαθμιση. Οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Εαν εχεις καποια παραπανω διαθεση για συμβολη επι του συγκεκριμενου θεματος/προβληματος δεκτη. Ολα τα υπολοιπα μπορεις να μου τα συζητησεις με προσωπικο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Update* δεν φαινεται καμμια σημαντικη αλλαγη μετα απο αρκετες μερες, ισως μια μικρη βελτιωση στο μεγεθος της κουκιδας οποτε με στρεφει κατα 90% σε λεμφοκυστη μετα την εισαγωγη του κερατοφυλλου. Συνεχιζω με σκορδοζουμο, καθαρο νερο, βιταμινες. Εμπλουτισμος στην ποικιλια τροφης με την προσθηκη Artemias περα απο Bloodworms και Hikari Pellets. Ορεξη, κινητικοτητα φυσιολογικη. :)

Link to comment
Share on other sites

@stathis spithasσυνεχιζονται οι εβδομαδες κανονικα χωρις καποια ιδιαιτερη εξελιξη. Κινητικοτητα και ορεξη του ψαριου κανονικη. Το σημαδι σαν να φαινεται λιγακι να υποχωρει. Οποτε απορρίπτουμε το HITH ή  καποιο μυκητα ή παρασιτο. Νομιζω οτι προκειται για λεμφοκυστη η οποια εμφανιστηκε με την εισαγωγη του κερατοφυλλου. Πλεον εχω προσανατολιστει σε βιταμινες 2 φορες την εβδομαδα, τροφη μουλιασμενη σε σκορδοζουμο 1 φορα την εβδομαδα, τις εβδομαδιαιες μου αλλαγες νερου και εμπλουτισμο της τροφης περα απο pellets, και bloodworms με κατεψυγμενη Artemia. Υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

@stathis spithasσυνεχιζονται οι εβδομαδες κανονικα χωρις καποια ιδιαιτερη εξελιξη. Κινητικοτητα και ορεξη του ψαριου κανονικη. Το σημαδι σαν να φαινεται λιγακι να υποχωρει. Οποτε απορρίπτουμε το HITH ή  καποιο μυκητα ή παρασιτο. Νομιζω οτι προκειται για λεμφοκυστη η οποια εμφανιστηκε με την εισαγωγη του κερατοφυλλου. Πλεον εχω προσανατολιστει σε βιταμινες 2 φορες την εβδομαδα, τροφη μουλιασμενη σε σκορδοζουμο 1 φορα την εβδομαδα, τις εβδομαδιαιες μου αλλαγες νερου και εμπλουτισμο της τροφης περα απο pellets, και bloodworms με κατεψυγμενη Artemia. Υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω;

Κωσταντινε καλησπερα..

Απο την στιγμη που το ψαρι πηγαινει καλα ετσι και εστω και με αργους ρυθμους ανακαμπτει δεν βλεπω τον λογο για να κανεις κατι παραπανω μιας και οι κινησεις σου ειναι σταθερες και σου παρεχουν ενα ειδος ασφαλειας...

Εμενα αν με ρωταγες προσωπικα θα επερνα το ρισκο και θα εκανα χρηση flagyl στην τροφη του για τους λογους που σου αναφερα σε πιο πανω ποστς(αν θυμαμαι καλα)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, stathis spithas said:

Κωσταντινε καλησπερα..

Απο την στιγμη που το ψαρι πηγαινει καλα ετσι και εστω και με αργους ρυθμους ανακαμπτει δεν βλεπω τον λογο για να κανεις κατι παραπανω μιας και οι κινησεις σου ειναι σταθερες και σου παρεχουν ενα ειδος ασφαλειας...

Εμενα αν με ρωταγες προσωπικα θα επερνα το ρισκο και θα εκανα χρηση flagyl στην τροφη του για τους λογους που σου αναφερα σε πιο πανω ποστς(αν θυμαμαι καλα)...

Εγινε σε ευχαριστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατηρησα αλλο ενα παρομοιο ασπρακι απο την αλλη του μερια εκει που ξεκιναει το αριστερο του ματι! Δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο. Οποτε στο συνολο εχει 3. Ενα το αρχικο απο την δεξια μερια, δευτερο πολυ μικρο στο σαγονι του, και τριτο εκει που ξεκιναει το αριστερο του ματι. Ακολουθησα οταν παρελαβα το esha 3ημερη θεραπεια κατα την οποια δεν ειδα καμμια αλλαγη. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantinos_S said:

Σημερα παρατηρησα αλλο ενα παρομοιο ασπρακι απο την αλλη του μερια εκει που ξεκιναει το αριστερο του ματι! Δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο. Οποτε στο συνολο εχει 3. Ενα το αρχικο απο την δεξια μερια, δευτερο πολυ μικρο στο σαγονι του, και τριτο εκει που ξεκιναει το αριστερο του ματι. Ακολουθησα οταν παρελαβα το esha 3ημερη θεραπεια κατα την οποια δεν ειδα καμμια αλλαγη. 

False Alarm: Ευτυχως ηταν καποιο ασπρακι που ειχε κολλησει κοντα στο ματι του....:wacko: Ευτυχως γιατι αγχωθηκα...Τωρα δεν το εχει. Τον παρατηρω καθημερινα για τυχον αλλαγες.

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Constantinos_S έγραψε:

Σημερα παρατηρησα αλλο ενα παρομοιο ασπρακι απο την αλλη του μερια εκει που ξεκιναει το αριστερο του ματι! Δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο. Οποτε στο συνολο εχει 3. Ενα το αρχικο απο την δεξια μερια, δευτερο πολυ μικρο στο σαγονι του, και τριτο εκει που ξεκιναει το αριστερο του ματι. Ακολουθησα οταν παρελαβα το esha 3ημερη θεραπεια κατα την οποια δεν ειδα καμμια αλλαγη. 

Με αγχωσες...

Κωσταντινε καθησα και ξαναδιαβασα το θεμα με την ασθενεια..

Απο τον τροπο που γραφεις βλεπω οτι εισαι ατομο που ψαχνεσαι και δεν "τρως οτι σου σερβιρουν"...

Απο οσα εχεις δει και εχεις διαβασει και απο εμας και απο αλλες πηγες θα ηθελα να μου πεις που εχεις καταληξει οτι εχει το ψαρι και ποιες προσανατολιζεσαι οτι θα ειναι οι επομενες κινησεις σου αν αρχισουν ή ακομα και αν δεν αρχισουν τα σπυρια να γινονται πληγες....

Ακομα το ψαρι δεν εχει φτασει στην αρνηση τροφης ετσι;

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, stathis spithas said:

Με αγχωσες...

Κωσταντινε καθησα και ξαναδιαβασα το θεμα με την ασθενεια..

Απο τον τροπο που γραφεις βλεπω οτι εισαι ατομο που ψαχνεσαι και δεν "τρως οτι σου σερβιρουν"...

Απο οσα εχεις δει και εχεις διαβασει και απο εμας και απο αλλες πηγες θα ηθελα να μου πεις που εχεις καταληξει οτι εχει το ψαρι και ποιες προσανατολιζεσαι οτι θα ειναι οι επομενες κινησεις σου αν αρχισουν ή ακομα και αν δεν αρχισουν τα σπυρια να γινονται πληγες....

Ακομα τι ψαρι δεν εχει φτασει στην αρνηση τροφης ετσι;

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου φιλε μου Σταθη. Πραγματικα το εκτιμω. Εγω να δεις ποσο αγχωθηκα! Εχω διαβασει αρκετα και εχω μπερδευτει ειναι η αληθεια, χωρις να βαλω και το χερι μου στην φωτια νομιζω οτι εχω να κανω με λεμφοκυστη. Δεν ειμαι ομως 100% σιγουρος λογω της απειριας μου στις ασθένειες. Οι κινησεις μου εδω και περιπου 2 εβδομαδες εχουν ως εξης: Μια φορα την εβδομαδα μουλιασμα της τροφης σε σκορδοζουμο για ενισχυση του ανοσοποιητικου με βιταμινη C. (Εφτιαξα δικο μου μειγμα και το διατηρω στο ψυγειο), 2 φορες την εβδομαδα μουλιασμα τροφης σε βιταμινες (απο τροφες δινω Hikari Pellets, Sera Bloodworms, Ocean Nutrition Artemia), 1 φορα την εβδομαδα αλλαγη του νερου στο οποιο προσθετω Catappa X, Seachem Prime και ως βελτιωτικο χρησιμοποιω το StressCoat της API. Το παω οσο γινεται με φυσικους τροπους λογω της αβεβαιοτητας με το τι ειμαι αντιμετωπος. Οπως μου ειπες θα μπορουσα καποια στιγμη να δοκιμασω το Flagyl το οποιο το εχω παρει σε καθε περιπτωση. Κοιταω για σημαδια, απ οτι διαβασα ο Hexamita συνηθως συνοδευεται απο λευκα περιττώματα σε μορφη κλωστης που κρεμονται απο το ψαρι και μεχρι τωρα κατι τετοιο δεν εχω παρατηρησει (ακομα και εκει το σκορδοζουμο βοηθαει). Οι εναλλακτικες ειναι 2, εαν προκειται για HITH και δω σπυρια να σπανε ξεκιναω το Flagyl με καποιο ηπιο αντισηπτικο για να προλαβω τυχον δευτερογενεις μολυνσεις απο την ανοιχτη πληγη. Εαν εχω να κανω με Λεμφοκυστη, τονωση του ανοσοποιητικου, καθαρο νερο, ποικιλια στην τροφη με βιταμινες και σκορδοζουμο και καποια στιγμη ελπιζω θα υποχωρησει απο μονο του. Στην περιπτωση της λεμφοκυστης που ειναι ιος τυπου γριπης σε εμας τους ανθρωπους δεν υπαρχει καποιο φαρμακο παρα μονο σαν μετρα αντιμετωπισης ολα τα παραπανω. Δεν εχει αρνηση τροφης, το αντιθετο κανει σαν τρελό οταν ειναι να τον ταισω σαν να "ζητιανευει" δηλαδη οποτε πιστευω οτι παμε καλα. Σε ευχαριστω και παλι για την αμεση απαντηση! :)

Έγινε επεξεργασία - Constantinos_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επανερχομαι στο θεμα το οποιο εαν ειχα την δυνατοτητα να αλλαξω το θεμα σε "SOS ?" θα το έκανα. Εχει περασει ενας μηνας σχεδον απο την αρχη του θεματος και σιγουρα τρεις απο την αρχη του εξογκωματος το οποιο απλα δεν λεει να φυγει. Εχει μεγαλωσει ελαχιστα απο την αρχη, δεν φαινεται να επηρρεαζει ομως το ψαρι καπου. Η ορεξη του ειναι παραπανω απο την φυσιολογικη, η κινητικοτητα επισης, φτιαχνει φωλιες και κανει flaring αμα δει την αντανακλαση του. Εχω ενισχυσει την ποικιλια τροφης του με βιταμινες και μια φορα την εβδομαδα σκορδοζουμο. Μετρησεις νερου εχω κανει και βγαινουν ολες καλες, προσπαθω να κραταω την ποιοτητα του νερου σε πολυ καλες συνθηκες. Μεχρι τωρα εχει κανει θεραπεια με Hexamita, Esha 2000, Artemiss Microbe-Lift, οχι απανωτά, αλλα με κενό ημερων ενδιάμεσα απο τις οποιες καμμια δεν απεδωσε. Συνεχισα να ψαχνω, να διαβαζω, να ξαναδιαβαζω και να ξαναρωταω και πλεον εχω καταλήξει σε 2 πιθανες παθήσεις. Η πρώτη ειναι οι λεμφοκυστες, οι οποιες στην ουσια τους ειναι μικροβιακες μολυνσεις οταν το ψαρι ερχεται σε επαφη με το μικροβιο ειτε μεσω αλλου ψαριου, ειτε μεσω φυτων ή διακοσμητικων στοιχειων. Το μικροβιο παραμενει αδρανες και καποια στιγμη ξεσπαει. Θεραπεια δεν υπαρχει παρα μονο ενισχυση του ανοσοποιητικού. Ειναι κατι σαν την λοιμωδη μονοπυρηνωση στους ανθρωπους οπου στην πορεια αποκταει αντισωματα το ψαρι και η ιαση ποικίλει απο μερικες εβδομαδες μεχρι και μερικους μηνες. Δεν ειναι θανατηφορα εκτος εαν προσβληθούν τα βράγχια ή το στόμα. Η δεύτερη περίπτωση ειναι καρκινικός όγκος (πραγματικα ευχομαι οχι) οπου δεν μπορουν να γινουν και πολλα...Απλα παρεχεις στο ψαρι καλες συνθηκες και εαν αυτος αυξηθεί σε μεγεθος σε σημειο που να μην μπορει να δει, να φαει ή να κολυμπήσει καποιοι επιλεγουν την ευθανασια...:( Ακουω γενικες αποψεις...εχει καποιος αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα; Εαν ναι τι κανατε; Το εχει καποιος συναντησει ποτε; Παραθετω και μια φωτογραφια... -το εξογκωμα ειναι μπροστα στο κεφαλι -...τα υπολοιπα ασπρακια ειναι απο τις βιταμινες και το φλας του κινητου.

20170622_200424.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ενα πολυ θετικο update, σημερα και μετα απο σχεδον 5 μηνες βλεπω οτι το "εξογκωμα" που τοσο πολυ με ειχε προβληματισει στο παρελθον, επιτελους αρχισε να υποχωρει. :wootwoot:Τακτικές εβδομαδιαίες αλλαγές νερού, σχολαστικο καθαρισμα ενυδρειου, Vita Chem βιταμινες, προσθήκη Api Stress Coat, Catappa X και υπομονή τελικα απέδωσαν. Η εξέλιξη ενίσχυσε την θεωρία μου περί λεμφοκυστης η οποια θελει απο εβδομαδες μεχρι και μηνες ωστε το ανοσοποιητικο του ψαριου να την καταπολεμήσει. Θέλει προσοχή όμως γιατι ειναι εξαιρετικά μεταδοτική, μπορει να μεταφερθει με νερο, φυτά η και αλλο ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι πολυ καλη εξελιξη Κωσταντινε!!

Εχεις σκεφτει οτι  βοηθησαν και τα φαρμακα που χρησιμοποιησες μαζι με την τελεια ποιοτητα νερου που προσπαθησες να κρατησεις;

Νομιζω οτι ειχε αρκετο καιρο που ισιωνε σιγα σιγα εκτος απο μια "τουμπα" που εκανε και μας φοβησε..

Στο εχω ξαναγραψει οτι μου αρεσει που το ψαχνεις και δεν καταπινεις οτι σου σερβιρουν αμασητο!!

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, stathis spithas said:

Αυτο ειναι πολυ καλη εξελιξη Κωσταντινε!!

Εχεις σκεφτει οτι  βοηθησαν και τα φαρμακα που χρησιμοποιησες μαζι με την τελεια ποιοτητα νερου που προσπαθησες να κρατησεις;

 

Ειναι πολυ πιθανο Στάθη αν και εχουν περασει 3 μηνες απο την τελευταια φορα που χρησιμοποιησα καποιο φαρμακο. Αντικειμενικά εβλεπα οτι πιο πολυ επιβαρυναν το ψαρι παρα το ανακουφιζαν. Το μονο που μου εμενε να κανω ηταν ολα τα παραπανω τακτικα και με πολυ υπομονή. Ρίχνω πιο πολυ βάρος στην τονωση του ανοσοποιητικου και στην ποιοτητα του νερου. Ειχα βαλει προγραμμα σε ολα, στις αλλαγες νερου, στις βιταμινες, στην ποικιλια τροφης και ημουν πολυ σχολαστικός. Χάρηκα παρα πολύ παντως, βοήθησες και εσυ εννοείται καθως και ολα τα παιδια που ασχοληθηκαν με το θεμα!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπες είναι το σημαντικότερο, τα ψάρια για να ευημερεύσουν θέλουν καθαρό νεράκι, όχι φάρμακα. Με μια βιταμίνη και καλή ποιότητα νερού, ένα υγιές ψαράκι δύσκολα θα παρουσιάσει πρόβλημα.

 

 

ΥΓ. Περιμένουμε φώτο να δούμε και εμείς την εξέλιξη!

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, bbetta said:

Αυτό που είπες είναι το σημαντικότερο, τα ψάρια για να ευημερεύσουν θέλουν καθαρό νεράκι, όχι φάρμακα. Με μια βιταμίνη και καλή ποιότητα νερού, ένα υγιές ψαράκι δύσκολα θα παρουσιάσει πρόβλημα.

 

 

ΥΓ. Περιμένουμε φώτο να δούμε και εμείς την εξέλιξη!

Ορίστε και η φώτο! Αυτο που ηταν ενα εξογκωμα εχει υποχωρησει και το μονο που φαινεται στην θεση του ειναι μικρα ασπρακια σαν να ειχε καποτε κατι εκει.

20170912_003630.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/13/2017 at 9:25 PM, rastaman said:

Η υπομονη σου και η επιμονη σου σε αντεμειψαν πληρως!!!

Πανεμορφος ο αρχοντας !!!

Σε ευχαριστώ πολύ! Συντομα θα αναβαθμιστει στα 35 λιτρα να τα εχει ολα δικα του. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...