Jump to content

Τι ακριβώς έχει το ψαράκι το πλατι αυτό ;;


Recommended Posts

Έχει φουσκώσει παρά πολύ είναι αρσενικό και έχουν πεταχτεί τα λέπια 

IMG_3867.JPG

IMG_3868.JPG

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Giann said:

Έχει φουσκώσει παρά πολύ είναι αρσενικό και έχουν πεταχτεί τα λέπια 

IMG_3867.JPG

IMG_3868.JPG

Μου φαινεται για dropsy χωρις να βαλω το χερι μου στην φωτια. Θα το δουνε και οι πιο εμπειροι να σου πουνε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dropsy φιλε μου. Αλλιως υδρωπικια! Ποσες μερες ειναι ετσι; που ζει; βαλε σε παρακαλω την φορμα οσο πιο συντομα μπορεις.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πρόκειται για dropsy. Στο στάδιο που βρίσκεται πολύ λίγα πράγματα μπορεί να γίνουν, μιας και η εσωτερική βλάβη που έχει υποστεί το ψαράκι είναι μεγάλη. Ίσως να προσπαθούσες με esha 2000 αλλά είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Που το έχεις το ψαράκι?

http://www.amazonios.gr/product/1800/esha-2000.html

Το θέμα μεταφέρεται στην κατηγορία με τις ασθένειες.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα αλλά ψάρια γαριδες υπάρχει πρόβλημα ;;; το είδα εχθές. 

Link to comment
Share on other sites

Αν οι συνθήκες του ενυδρείου είναι σωστές, και τα ψάρια τρέφονται όπως πρέπει, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λιγα που ξερω μπορει να προελθει απο βακτηριακη λοιμωξη, παρασιτικη λοιμωξη η ακομα και απο δυσλειτουργια του συκωτιου. Στρες, ασχημες συνθηκες νερου και overcrowding σε ενα ενυδρειο παιζουν και αυτα ρολο. Βασικα το dropsy ειναι το συμπτωμα καποιας αλλης ασθενειας που πολλες φορες δεν φαινεται και εχει φτασει στο αποκορυφωμα. Το ψαρι θελει καραντινα, και αμεση θεραπεια. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό από τι προέρχεται ;

Παιζει να μας βαλεις τις πληροφοριες που ζητησαμε μπας και σωσουμε το ψαρακι η μπα;

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για Dropsy το βλέπω φίλε μου. Άμεση καραντίνα και θεραπεία με Melafix, ίσως μάλιστα να θέλει διπλή δόση μπας και τη γλυτώσει...:hot:

Έγινε επεξεργασία - worldiver
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

14 hours ago, worldiver said:

Και εγώ για Dropsy το βλέπω φίλε μου. Άμεση καραντίνα και θεραπεία με Melafix, ίσως μάλιστα να θέλει διπλή δόση μπας και τη γλυτώσει...:hot:

Διπλή Δόση melafix?

Ας προσέχουμε λίγο τι προτείνουμε, αν δεν έχουμε την απαραίτητη εμπειρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρονο σας. Το ψαράκι σήμερα  ψόφησε 

Link to comment
Share on other sites

On ‎23‎/‎5‎/‎2017 at 11:51 ΠΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

 

Διπλή Δόση melafix?

Ας προσέχουμε λίγο τι προτείνουμε, αν δεν έχουμε την απαραίτητη εμπειρία.

 

Είπα "ίσως", εξάλλου είναι κάτι που μου είχε προτείνει Διαχειριστής από το ΑΖ και είχε δουλέψει θετικά στο παρελθόν με μονομάχο.

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Giann έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρονο σας. Το ψαράκι σήμερα  ψόφησε 

 

Λυπάμαι πολύ φιλαράκι, :rip_1:

Θα πρότεινα να κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού στο ενυδρείο, για να προλάβεις πιθανά προβλήματα με τα άλλα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, worldiver said:

 

Είπα "ίσως", εξάλλου είναι κάτι που μου είχε προτείνει Διαχειριστής από το ΑΖ και είχε δουλέψει θετικά στο παρελθόν με μονομάχο.

Γενικότερα, αλλά ειδικά και σε αυτήν την προχωρημένη περίπτωση, το "τσαγάκι" melafix σε οποιαδήποτε δόση, δεν θα είχε καμία θετική επίδραση σε Dropsy.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Γενικότερα, αλλά ειδικά και σε αυτήν την προχωρημένη περίπτωση, το "τσαγάκι" melafix σε οποιαδήποτε δόση, δεν θα είχε καμία θετική επίδραση σε Dropsy.

 

Dum spiro spero, αγαπητέ φίλε  :matrix:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, worldiver said:

 

Dum spiro spero, αγαπητέ φίλε  :matrix:

Θα διαφωνήσω... Για να ελπίζεις πρέπει να έχεις δράσει κιόλας. Το Melafix ισοδυναμεί με απραγία. Κάποιο αντιβιοτικό δημιουργεί συνθήκες για ελπίδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος bbetta έγραψε:

Θα διαφωνήσω... Για να ελπίζεις πρέπει να έχεις δράσει κιόλας. Το Melafix ισοδυναμεί με απραγία. Κάποιο αντιβιοτικό δημιουργεί συνθήκες για ελπίδα.

απτην στιγμη που το ψαρακι απεβιωσε δεν χρειαζετε να το συνεχηζεις ο καθενας ειναι ελευθερος να λεει τι γνωμη του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Ba1a22 έγραψε:

απτην στιγμη που το ψαρακι απεβιωσε δεν χρειαζετε να το συνεχηζεις ο καθενας ειναι ελευθερος να λεει τι γνωμη του.

Λοιπον επειδη ακριβως το ψαρι απεβιωσε θα κλειδωσω το θεμα γιατι βλεπω να ξεφευγουμε.

 

Ωστοσο ο @bbetta εχει απολυτο δικιο για το melafix,και επειδη ακριβως ο καθε ενας δικαιουται να πει την γνωμη του,δικαιουται και αυτος να πει κατι λαθος που ειδε.

Για οτι αλλο θελετε να συζητησετε μπορειτε να ανοιξετε νεο θεμα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...