Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα, μήπως θα μπορουσε κανεις να μου πει τι μπορω να χρησιμοποιησω για λιπανση στα φιλτρα μου ? και ειδικα στο συστημα του eheim 2075 το οποιο προσφατα με παρουσιασε προβλημα στο συστημα το οποιο κλεινεις και ανοιγεις την ροη του νερου...με λιγα λογια με εσπασν τα γραναζακια μεσα και τον λογο δεν τον ξερω και τωρα το φιλτρο μου ειναι κλειστο και δεν εχω φιλτρο, περιμενω το ανταλλακτικο και μου ειπαν και καλα οτι πρεπει να το κανω λιπανση για να γλιστρανε καλυτερα τα γραναζακια, εκτως αυτου εχουνε συστημα η eheim που με το που σπασουν τα γραναζακια αυτα κλειδωνει το συστημα αυτο μεσα στη κεφαλη, δεν βγενει το κοκκινο κουμπι δεν πατιεται πλεον και ανοιξα το φιλτρο προσεκτικά και τελικα με πολυ κοπο και προσεκτικα το αφαιρεσα χωρισ κανενα θεμα, μηπως ξερει κανεις γιατι εγινε αυτο και τι πρεπει να βαζω για να λιπανω? υπαρχει καμια βαζελινη φυτικη σε υγρη μορφη? φαρμακειο η κατι τετοιο χωρις να ειναι τοξικο ? To spare part το οποιο με χαλασε ειναι το 742871 ( Κωδικοσ EHEIM ) ευχαριστω πολυ



 

742871.jpg

Link to comment
Share on other sites

αδερφε αυτο το εχω και δεν κανει δουλεια.κολλαει περισσοτερο.εγω θελω να ειναι σαν λιπαντικο.αυτο που με εστειλες ειναι για τσιμουχες φλατζες φιλτρων και τετοια δεν κανει για πλαστικα μερη γιατι το συγκεκριμενο ανταλλακτικο ειναι απλα πλαστικα γραναζακια. βαζελινη 100% απο φαρμακειο που εχω αγνη και οχι χημικη κανει δουλεια; το θεμα ειναι πως θα την τοποθετησω μεσα εκει στο ανταλακτικο

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα φιλε. Μεσα τα γραναζακια ειναι πλαστικα οποτε ποιος ο λογος της λιπανσης. Αντε να εχει και λιγα αλατα το πολυ. Αστο ενα βραδυ μεσα σε νεροξιδο και θα ειναι οκ. Το θεμα ειναι οτι μαλλον θα εφαγε ζορι. Μηπως πηγες να ανοιξεις το φιλτρο και ξεχασες τον μοχλο να τον πας στο off. 

Link to comment
Share on other sites

οχι καμια σχεση.εβγαλα το φιλτρο απο το ρευμα για ν το καθαρισω κ μετα την ωρα που πηγα ν το παω στο off για ν πατησω μετα το κοκκινο κουμπι για ν μπορεσω ν παρω το φιλτρο κανει τακ κ βλεπω οτι κουνιεται πιο ευκολα κ βλεπω τλκ οτι τζιφος η δουλεια κ βλεπω μετα φωτος στο google οτι σπανε τα γραναζακια γτ μ τυχαινει πρωτη φορα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δυστηχως ειναι ενα αδυνατο σημειο κατασκευαστικος. Εγω οταν χαλασαν τα γραναζακια τα εφερα με ενα κατσαβιδι στο να ειναι παντα ανοιχτα εσωτερικα τα σωληνακια που εχει για να περναει συνεχεια το νερο και εβαλα στα λαστιχα δυο απλα βανακια που πουλανε στα ειδη αρδρευσης κηπων και ετσι οταν θελω να το καθαρισω γυρναω τον μοχλο του φιλτρου στο off  για να μπορει να ξεκουμπωνει. Και που το γυρναω στο off δεν γυρνανε εσωτερικα του πλαστικου συνδεσμου που εχεις στην φωτο τα σωλινακια στο να μην περναει το νερο μια που τα γραναζια ειναι εσωτερικα σπασμενα και γυρναει απλα ο μοχλος στον αερα. Πριν το ξεκουμπωσω λοιπον το φιλτρο κλεινω τα εξωτερικα βανακια για να μην τρεχουν τα νερα, ο μοχλος στο off και παταω το κουμπι να ξεκουμπωσει ολη η κεφαλι απο τον καδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...