Jump to content

βοήθεια για επιλογή άμμου


betta

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, ευχομαι να σας βρίσκω καλά. Χρειάζομαι τα φώτα σας για την επιλογή υποστρώμματος για μονομαχοενυδρείο. Σκέφτομαι κάτι φυσικό όπως άμμος. Είναι καλή ιδεα και εαν ναι πως διαλέγουμε την σωστή; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ωραία ιδέα για να δώσει όμορφη και βιοτοπικη όψη στο ενυδρείο σου. Θα βρεις λοιπον μια μπεζ (όχι πουδρα) λεπτοκοκη άμμο να βάλεις. Θα προσέξεις να μην είναι ασβεστολιθική για να μην ανεβάσει τις σκληρότητες του νερού. 

Υπαρχουν συσκευασμενες και χύμα με τις δεύτερες να είναι φθηνότερες.

Ψαχνεις, βλέπεις, ρωτάς, αποφασίζεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος betta έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους, ευχομαι να σας βρίσκω καλά. Χρειάζομαι τα φώτα σας για την επιλογή υποστρώμματος για μονομαχοενυδρείο. Σκέφτομαι κάτι φυσικό όπως άμμος. Είναι καλή ιδεα και εαν ναι πως διαλέγουμε την σωστή; Ευχαριστώ

Αν δεν θέλεις να φυτέψεις τίποτα απαιτητικά φυτά, μια απλή σκούρα χαλαζιακή άμμος θα ήταν μια χαρά.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

ευχαριστώ! Επετρεψε μου να εκμεταλλευτώ την καλοσυνη σου και να σε παρακαλέσω να μου υποδείξεις κάποιες (οποιαδηποτε!) για έχω μια καλύτερη ιδεα. Λυπάμαι αλλα πραγματικά είμαι τόσο άσχετη

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος betta έγραψε:

 

Κάνε μια βόλτα στα ενυδρειακα μαγαζιά της περιοχης σου και ρώτησε για χαλαζιακη άμμο.

Πιστεύω θα βρεις. Ίσως έχουν σε άσπρο και μπεζ. Νομιζω το μπεζ είναι καλυτερο για μονομάχο. 

Ποσο είναι το ενυδρείο σε μέγεθος; 

Link to comment
Share on other sites

Το μπεζ είναι καλύτερο από το άσπρο για μονομάχο, αν και τα ανοιχτά χρώματα τον κάνουν νευρικό. Τώρα αν βρεις μαύρο και το ψαράκι είναι κόκκινο, θα είναι ό,τι καλύτερο (και οπτικά).

Έγινε επεξεργασία - worldiver
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...