Jump to content

Άρρωστοι δίσκοι φίλου


kostas_nfs

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! 

Πριν μιλήσω για το θέμα θέλω να απολογηθώ για την απουσία μου απ το φόρουμ, ήταν λόγω προσωπικών προβλημάτων. 

Αν και ακόμη δεν υπάρχει διάθεση κ χρόνος όταν με ειδοποίησε φίλος ότι έχει πρόβλημα με τους δίσκους του κ λόγω νέου μέλους στην οικογένεια δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει δεν μπορούσα να το αφήσω έτσι. Κάπως έτσι λοιπόν πήρα χθες 5 άρρωστους δίσκους. Δυστυχώς πολλές πληροφορίες δεν υπάρχουν γιατί η παρατήρηση της κατάστασης δεν ήταν με τα μάτια μου, μα αυτά που μπορω να πω είναι τα εξής :

1) το παλικάρι που τους είχε είναι έμπειρος και το ενυδρείου του είναι σε πολύ καλή κατάσταση απο μετρήσεις. Επίσης είναι καιρό στημένο χωρίς προηγούμενα προβλήματα και τα φίλτρα του κινούνται στα όρια της υπερβολής. 

2) στο ενυδρείο που υπήρχαν οι δίσκοι εισήχθησαν πριν 2 μήνες περίπου άγρια σκαλαρια (κακώς κατά τη γνώμη μου) 

3) υπάρχει απώλεια όρεξης και βάρους, σκουραινουν αρκετά, και μου είπε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ότι παρουσίασαν άσπρα περιττώματα. Επίσης κρύβονται, κάτι που δεν έκαναν παλιότερα. 

Μπήκαν σε 100λιτρο ενυδρείο που έχει περάσει απολύμανση, με 2 εσωτερικά φίλτρα με βιολογικό υλικό απ το κυρίως ενυδρείο μου. Σε πρώτη φάση σκέφτηκα να ανεβάσω θερμοκρασίες αλλά υπάρχει περίπτωση να είναι βακτηριδιακο το πρόβλημα και δεν ξέρω αν θα κάνω καλό ή κακό. 

Φωτογραφίες από αύριο γιατί δε θέλω να ανάψω φως απόψε που είναι πρώτη μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Σαν συμπλήρωμα να πω ότι δεν έχω παρατηρήσει κατι δερματικο. 

ΚΑΙ ότι ρίχνουν πολύ μα πολύ slime coat. 

Έγινε επεξεργασία - kostas_nfs
Παράλειψη
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

 ΚΑΙ ότι ρίχνουν πολύ μα πολύ slime coat. 

Ωχ...

Οτι τα ψαρια αρχιζουν να μαυριζουν με βλενα και αρχιζουν να εχουν ασταθεια στην κολυμβηση δεν μου αρεσει και δυστηχως τελευταια φορα που το συναντησα δεν μπορεσαμε  να κανουμε και πολλα.

Ελπιζω να μην μιλαμε για το ιδιο πραγμα...

Θα σου εβαζα φωτος με την πριν και με την καταληξη αλλα δεν ξερω αν αυτο θα βοηθουσε πουθενα...

Μια ερωτηση μονο..

Τα ψαρια εχουν καθολου "ξεφτισματα" σε δερμα ή πτερυγια;;

Θελω να δεις καλα πριν μας πεις!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αστάθεια όχι Ευσταθιε! Αύριο με το φως θα το δω καλά καλά κ θα βγάλω φώτο... 

Ξεφτισματα εννοούμε αποχρωματισμους ή απλά λίγο μαδημενα πτερύγια? 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Αστάθεια όχι Ευσταθιε! Αύριο με το φως θα το δω καλά καλά κ θα βγάλω φώτο... 

Ξεφτισματα εννοούμε αποχρωματισμους ή απλά λίγο μαδημενα πτερύγια? 

Πτερυγια αλλα και "μπαλωματα" στο δερμα...

 

Να μας βαλεις οπωσδηποτε φωτος και να μας δωσεις και οτι ιστορικο εχεις..

Επισης να ρωτησεις αν εκανε τπτ θεραπειες επαναλαμβανωμενες στα ψαρια...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι έκανε esha hexamita σίγουρα, θα ρωτήσω τι και πως... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχε υποψη σου οτι οι άρρωστοι δεν πρεπει να εχουν καμια επαφη μ τους δικους σου με οποιοδήποτε τροπο ..νερά..αποχες...κ το βασικοτερο χερια .βαλε φωτο οποτε μπορεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...μπαινω και εγω στη συζητηση αν και το ειδα τυχαια γιατι δεν ηξερα οτι ο κωστας εβαλε στο φορουμ το προβλημα αυτο.οι δισκοι ειναι δικοι μου και ναι εκανα 3 απανωτες θεραπειες, το θεμα ειναι τι πεχτηκε σε ακριβως ενα μηνα, γιατι μεσα σε ενα μηνα ολοι μου οι δισκοι πηραν την κατηφορα κι τουσ εχω 2 χρονια κοντα.δεν εχω ιδεα τι μπορει να εχει γινει πραγματικα και με κουρασε πολυ η ολη φαση, Σταθη δυστυχως αδερφε με γυρισαν τα μυαλα, δεν ξερω τι εγινε..σου εστειλα μηνυμα και στο facebook . ελπιζω να πανε ολα καλα τι να πω. Παρακάτω δειχνω την φωτο στον περιπου ενα μηνα πριν. :(

2017-05-26_12-31-04_34729305112_o.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λευτερη συμπληρωσε φορα και γραψε τι θεραπειες εχεις κανει για να ακουσεις γνωμες απο ολα τα παιδια...

Πολυ φοβαμαι δυστηχως οτι εχεις το ιδιο θεμα με τα ψαρια του ζαφειρη.

Αλλα ακομα και ετσι αν ειναι ισως μπορουμε να τα γυρισουμε αν γινει κατι αμμεσα ομως...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια του Ζαφείρη τι είχαν ρε παιδιά? Πείτε δε θα απελπιστω! Είναι απίστευτο ότι δεν ήξερα οως γράφαμε με τον Λευτέρη στο ίδιο φόρουμ! Όπως και να χει θέλω να το παλέψω γιατί αξίζουν τα ψάρια κ γιατί τα είχε πως κ πως ο Λευτέρης... 

Link to comment
Share on other sites

Κωστα μιας και ρωτησα τον Ζαφειρη αν επιτρεπει να βαλουμε φωτος και πληροφοριες θα σου βαλω αλλα για να μην απελπιστεις θα σου κανω ενα μεγαλο προλογο για να δεις ποσο σημασια εχει το ιστορικο και η σωστη διαγνωση σε μια "ασθενεια"...

Πριν κανα χρονο περιπου αρχισα να στελνω ψαρια απο γεννες δισκων διαφορων παιδιων(μαζι και δικων μου) σε ενα φιλαρακι απο τα μερη σας...

Ψαρια τα περισοτερα απο 5-7 μηνων γνωριζοντας οτι το ενυδρειο που θα τα φιλοξενησει δεν ηταν για δισκους μιας και ηταν φουλ φυτεμενο(με οτι συνεπαγεται αυτο)....

Τεσπα τα ψαρια ταλαιπωρηθηκαν και τσακιστηκαν οχι κατα την γνωμη μου τοσο απο τον εντονο φωτισμο αλλα απο τα λιπασματα και τα χερια που πρεπει να μπαινουν καθε τοσο στο ενυδρειο...

Παρατηρησα οτι ειδικα μετα την χρηση diy exel παρουσιαζαν συμπτωματα hexamita...

Η γνωμη μου παντα ιδια απο την πρωτη στιγμη"δινουμε στα ψαρια χρονο-χωρο και φτιαχνουμε περιβαλλον που τους αρμοζει"...

Ο φιλος (που παρεπιπτοντως ειναι και δυνατος σαν χομπιστας και σαν ανθρωπος) φοβηθηκε οπως ειναι λογικο σε οτιδηποτε καινουργιο οταν χανουμε τον ελεγχο...

Μου εστελνε βιντεο απο διαφορες αντιδρασεις τους που στα ματια μου μοιαζαν φυσιολογικες (μιας και τα ψαρια δεν ειχαν εγκλιματιστει ακομα και ηταν και ηλικιακα ανωριμα)αλλα με τα λεγομενα του αυτος εβλεπε κατι παραπανω...

Να μην πολυλογω προσπαθωντας να τον κρατησω και να μην παμε σε βαρια φαρμακα καναμε θεραπειες απανωτες με τα πιο ελαφρια για οτι πιστευε κατα περιοδους οτι ειχαν τα ψαρια...

Το "προβλημα" στα ματια του ομως εξακολουθουσε να υπαρχει(και παρολο που δεν με συμφωνουσα) σαν τελικο θα βαλαμε ενα φαρμακο δυνατο για να του φυγουν και οι υπονοιες οτι κατι εχουν..

Το φαρμακο αυτο ηταν το general cure...

Το αποτελεσμα απελπιστικο...

Χασαμε το 90% των ψαριων μεσα σε μερικες ωρες!!

Συμπτωματα μαυρισμα-υπερβολικη βλενα-λιωσιματα και στο τελος μερικη εως πληρης ασταθεια...

Τι εγινε λοιπον..

Εκτος οτι τα ψαρια "καηκαν" που το βρισκω φυσικη συνεχεια κατι τα βρηκε αδυναμα και τα εστειλε(κατα πασα πιθανοτητα columnaris)..

Εκτος αν το ιδιο το φαρμακο ηταν σε λαθος δοσολογια απο την εταιρεια που μοιαζει σχεδον απιθανο...

Σου παραθετω φωτος απο τα αποτελεσματα...

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πω περισοτερα για το ποσο σημασια εχει να ειμαστε 100% σιγουροι οταν κανουμε θεραπειες οι φωτος θα μιλησουν απο μονες τους. ....

 

received_10207944381230805.thumb.jpeg.73de6a46b3f9ed23b86bb956684d6a65.jpeg

 

received_10207936257027705.thumb.jpeg.4fb4b9de62a38f0e6cbfa7fbe980a340.jpegreceived_10207936256587694.thumb.jpeg.5a0bfb155db2a3a16547ec460110856f.jpegreceived_10207934327659472.thumb.jpeg.292b0a2661ee7cb904a32d372ef1aaff.jpegreceived_10207936162425340.thumb.jpeg.a602056077abb863548ce402f8e615f7.jpeg

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στενάχωρο θεαμα πραγματικα...
Μου κανες την καρδια περιβολι πρωι πρωί..
Ηθελα να ρωτησω κατι περι αυτου.Πως γινεται να προσβληθούν την ιδια περίοδο αρκετα δισκο ενυδρεια??
Σύμπτωση??Διαφορετικα κρουσματα η το ιδιο?


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος lth έγραψε:

Στενάχωρο θεαμα πραγματικα...
Μου κανες την καρδια περιβολι πρωι πρωί..
Ηθελα να ρωτησω κατι περι αυτου.Πως γινεται να προσβληθούν την ιδια περίοδο αρκετα δισκο ενυδρεια??
Σύμπτωση??Διαφορετικα κρουσματα η το ιδιο?


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το ιδιο ακριβως κατα την ταπεινη μου γνωμη...

Ειδικα οταν μιλαμε για βακτηριακη λοιμωξη ή παρασιτα...

Επειδη εχω την "ευχερεια" (την ατυχια ισως θα ηταν πιο σωστη λεξη) να μιλαω για ασθενειες σχεδον καθημερινα με διαφορα παιδια βλεπω οτι στα ομαδικα κρουσματα υπαρχει μια συνεχεια...

Δηλαδη..

Ψαρια απο τον ιδιο εισαγωγεα..

Ψαρια απο τον ιδιο χομπιστα που πουληθηκαν σε διαφορα παιδια..

Ακομα και ψαρια απο διαφορετικα καταστηματα που φτασαν την ιδια περιοδο Ελλαδα(αυτο ακομα δεν μπορω να συνδιασω γιατι συμβαινει)...

Και βεβαια ο συνδιασμος των τριων περιπτωσεων...

Η πιο σωστη λυση ειναι μια οσο και να μην μας αρεσει..

Καραντινα τουλαχιστον μηνα οσο εμπειρο και να ειναι το ματι!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ αρα δηλ δεν γινεται να ειναι κατι αερομεταφερενο σωστα???

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κ ευχαριστώ για την απόκριση. 

Σήμερα τα ψάρια εκτός από ενα εμφανίζουν καλύτερη εικόνα απο χρωματικής απόψεως, δηλαδή άνοιξαν τα χρώματα τους. Ίσως και να είναι το άσπρο χρώμα του πάτου του ενυδρείου και ο ανοιχτόχρωμος τοίχος. 

Παρατήρησα όσο πρόλαβα και δερματικο δεν είδα κάτι. Υπάρχουν μαδημενα πτερύγια, ειδικά το ουριαιο πτερύγιο του brilliant turquoise όπως θα δείτε στις φωτογραφίες. Δοκίμασα με λίγη τροφή και φάγανε λίγο, ο brilliant ήταν τελείως αδιάφορος. Από άποψη κινητικότητας και ισορροπίας φαίνονται φυσιολογικά τα πράγματα για ψαρια σε καινούργιο ενυδρείο. 

 

IMG_20170526_082924-2016x1512.jpg

IMG_20170526_083004-1512x2016.jpg

IMG_20170526_082914-2016x1512.jpg

IMG_20170526_083132-1512x2016.jpg

IMG_20170526_083348-1512x2016.jpg

IMG_20170526_082857-2016x1512.jpg

IMG_20170526_082905-2016x1512.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος lth έγραψε:

Χμμμμμ αρα δηλ δεν γινεται να ειναι κατι αερομεταφερενο σωστα???

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το βρισκω αν οχι σεναριο επιστημονικης φαντασιας το λιγοτερο απιθανο...

Δεν θα ειχε μεινει οχι δισκοενυδρειο αλλα οχι ουτε ενυδρειο...

Και δεν μιλαω μονο για την χωρα μας αλλα για ολη την υφηλιο..

Κατι που "εξωτερικα" θα εβλαπτε ενα ενυδρειο μπορω μονο να το καταταξω στον τομεα των δηλητηριασεων..

Πχ (αν και αυτο ειναι υπερβολη) η χρηση χημικου για τον καθαρισμο των τζαμιων...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατανοητο...απαντηθηκε τοτενες το ερωτημα μου στην πρωτη σου απαντηση...
Ευχαριστω πολυ :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Καλημέρα! Κ ευχαριστώ για την απόκριση. 

Σήμερα τα ψάρια εκτός από ενα εμφανίζουν καλύτερη εικόνα απο χρωματικής απόψεως, δηλαδή άνοιξαν τα χρώματα τους. Ίσως και να είναι το άσπρο χρώμα του πάτου του ενυδρείου και ο ανοιχτόχρωμος τοίχος. 

Παρατήρησα όσο πρόλαβα και δερματικο δεν είδα κάτι. Υπάρχουν μαδημενα πτερύγια, ειδικά το ουριαιο πτερύγιο του brilliant turquoise όπως θα δείτε στις φωτογραφίες. Δοκίμασα με λίγη τροφή και φάγανε λίγο, ο brilliant ήταν τελείως αδιάφορος. Από άποψη κινητικότητας και ισορροπίας φαίνονται φυσιολογικά τα πράγματα για ψαρια σε καινούργιο ενυδρείο. 

 

IMG_20170526_082924-2016x1512.jpg

IMG_20170526_083004-1512x2016.jpg

IMG_20170526_082914-2016x1512.jpg

IMG_20170526_083132-1512x2016.jpg

IMG_20170526_083348-1512x2016.jpg

IMG_20170526_082857-2016x1512.jpg

IMG_20170526_082905-2016x1512.jpg

Θα σου πω την γνωμη μου στα γρηγορα...

Μην βαλεις τπτ χημικο..

Ταιζε καλα..

Αποφυγε τις συχνες αλλαγες οσο μπορεις κρατοντας χαμηλα νιτρικα...

Δωστους χρονο να εγκλιματιστουν...

Ταλαιπωρημενα μοιαζουν στα ματια μου και οχι αρρωστα αλλα θελω οπωσδηποτε και την γνωμη καποιου αλλου!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να αποφύγω τις συχνές αλλαγές, καλα διάβασα? Ούτε με θερμοκρασίες να παίξω? Επειδή είναι άστρωτο το ενυδρείο, αν και έβαλα έτοιμο βιολογικό υλικό με σωστή θεωρώ διαδικασία, πρέπει πιστεύω να το πάω με το μαλακά με την τροφή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Να αποφύγω τις συχνές αλλαγές, καλα διάβασα? Ούτε με θερμοκρασίες να παίξω? Επειδή είναι άστρωτο το ενυδρείο, αν και έβαλα έτοιμο βιολογικό υλικό με σωστή θεωρώ διαδικασία, πρέπει πιστεύω να το πάω με το μαλακά με την τροφή. 

Αα..

Δεν καταλαβα οτι το ενυδρειο (κακως)ειναι αστρωτο...:cigar::)

Παρολα αυτα καλα διαβασες...

Χρειαζονται τον χρονο τους για να προσαρμοστουν στο νεο περιβαλλον...

Κρατα οσο μπορεις τα παντα σε οριο ασφαλειας χωρις υπερβολες...

Οταν νιωσουν ασφαλεια τα ιδια τα ψαρια θα σου "ζητησουν" περισοτερο ταισμα και αντιστοιχες αλλαγες...

Μετρα συχνα και πρατε αναλογα για να ξερεις τι γινεται στο ενυδρειο απο παραμετρους...

Την θερμοκρασια να την φτασεις εκει που θες και κρατα την οσο μπορεις σταθερη..

Εμενα μου αρεσει 28.5-29..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@kostas_nfs, από την περιγραφή περίμενα να δω χειρότερη εικόνα. Με πάσα επιφύλαξη, και μένα για ταλαιπωρημένα μου φαίνονται παρά για άρρωστα. 

 

Με πρόλαβε ο @stathis spithas στα υπόλοιπα οπότε τα έσβησα.:D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχει που έχουν περάσει από τις 3 θεραπείες? Είναι πολύ πιθανό να υπήρχε αρρώστια πριν τις θεραπείες να το ξεπέρασαν και να προσπαθούν να ανακάμψουν μετά από τα χημικά που έφαγαν..Τα μάτια τους από τις φωτό φαίνονται καθαρά και είναι ενθαρυντικό..Στην έκτη φωτό κάτι που εξέχει σαν σκουλήκι είναι από τον μπροστά τον δίσκο ή είναι τα κάτω άκρα των πτερυγίων του πίσω?Σρυ δεν γνωρίζω τις ονομασίες τους! Τάισμα με βιταμινούλες και παρακολούθηση είναι αυτό που θα έκανα εγώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Δεν καταλαβα οτι το ενυδρειο (κακως)ειναι αστρωτο...:cigar::)

Φυσικά κακώς είναι άστρωτο αλλά έπρεπε να περάσει απολύμανση για να μπούνε τα ήδη ταλαιπωρημενα, όπως είπατε, ψάρια. Αν δεν το έκανα στην κατάσταση που είναι, και έχοντας σαν δεδομένο ότι στο συγκεκριμένο ενυδρείο προϋπήρχαν sterbai που ήρθαν άρρωστα απ το pet shop, νομίζω πως μόνο χειρότερα θα ήταν τα πράγματα. Και έπρεπε να παρθούν άμεσα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Στην έκτη φωτό κάτι που εξέχει σαν σκουλήκι είναι από τον μπροστά τον δίσκο ή είναι τα κάτω άκρα των πτερυγίων του πίσω?

Τα πτερύγια του πίσω είναι!

Καμία πρόταση για βιταμινουλα? Βάζω stress protect που έχει διαφορά "καλούδια" μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

1) Μicrobe-lift vitamins and amino acids for freshwater

 

2)Jbl Atvitol

 

3)Sera Fishtamin

Προσωπικά λόγω θαλασσινού ενυδρείου χρησιμοποιω της kent αλλά δεν ξέρω κατα πόσο κάνουν για γλυκό νερό,θα το τσεκάρω μόλις σχολάσω και θα σου πω!

θα σου πρότεινα της sera προσωπικά, λίγο πιο ακριβή αλλά καλή και δοκιμασμένη για καιρό από φίλους μου..

Όλες πάντως θα βοηθήσουνε!!

Θα σου πούνε και τα υπολοιπα παιδιά θεωρώ!

Αν δεν θέλεις βέβαια να μπλέξεις με βιταμίνες θα πρέπει να ταίζεις με διάφορα ήδη τροφής ζωντανης-κατεψυγμένης-αποξηραμένης για να προμηθεύεις τα ζωντανά με διάφορα ήδη βιταμινών!!Είναι και αυτό μια καλή και για πολλούς ίσως καλύτερη λύση!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...