Jump to content

Άρρωστοι δίσκοι φίλου


kostas_nfs

Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Αν δεν θέλεις βέβαια να μπλέξεις με βιταμίνες θα πρέπει να ταίζεις με διάφορα ήδη τροφής ζωντανης-κατεψυγμένης-αποξηραμένης για να προμηθεύεις τα ζωντανά με διάφορα ήδη βιταμινών!!Είναι και αυτό μια καλή και για πολλούς ίσως καλύτερη λύση!!

Σωστος!!

 

Δεν ξερω γιατι αλλα ποτε δεν με βοηθησαν οι βιταμινες με το συγκεριμενο ειδος ψαριου..

Ισως να φταει ο τροπος που ταιζω που στην ουσια τις "καπακωνε"...

Βεβαια θα ημουν ψευτης αν ελεγα οτι σπανια κατα περιοδους δεν με βοηθησαν(στα δικα μου ματια τουλαχιστον) οι υπο-δοσολογιες απο ιχνοστοιχεια και σκορδοζουμι...

http://www.seachem.com/discus-trace.php

http://www.seachem.com/garlicguard.php

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, stathis spithas said:

Σωστος!!

 

Δεν ξερω γιατι αλλα ποτε δεν με βοηθησαν οι βιταμινες με το συγκεριμενο ειδος ψαριου..

Ισως να φταει ο τροπος που ταιζω που στην ουσια τις "καπακωνε"...

Βεβαια θα ημουν ψευτης αν ελεγα οτι σπανια κατα περιοδους δεν με βοηθησαν(στα δικα μου ματια τουλαχιστον) οι υπο-δοσολογιες απο ιχνοστοιχεια και σκορδοζουμι...

http://www.seachem.com/discus-trace.php

http://www.seachem.com/garlicguard.php

Μια παρατήρηση, τα αναγραφόμενα στοιχεία του Discus Trace είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια με αυτά του Fresh Water Trace και του Cichlid Trace. Υπάρχει κάποιος λόγος που είναι 30-40% ακριβότερο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Υπάρχουν και χρησιμοποιούνται και τα δύο!

 

πριν 19 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Scalar fish (do not use, or only use after full treatment for tape worms), c. 4 fish

Γνωστό το πρόβλημα με τα tapeworms στα σκαλαρια, κ γι αυτό το λόγο με το ζόρι κρατιέμαι να μη ρίξω το Sera Tremazol που έχω κάτω απ το ενυδρείο... Δεν το κάνω μόνο κ μόνο γιατί μου λέτε να περιμένω! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Μια παρατήρηση, τα αναγραφόμενα στοιχεία του Discus Trace είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια με αυτά του Fresh Water Trace και του Cichlid Trace. Υπάρχει κάποιος λόγος που είναι 30-40% ακριβότερο;

Δεν το ειχα παρατηρησει!!

Αλλα μονο και μονο οτι εχει απεξω φωτογραφια απο τους βασιλιαδες δεν φτανει;;;:P

πριν 15 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Γνωστό το πρόβλημα με τα tapeworms στα σκαλαρια, κ γι αυτό το λόγο με το ζόρι κρατιέμαι να μη ρίξω το Sera Tremazol που έχω κάτω απ το ενυδρείο... Δεν το κάνω μόνο κ μόνο γιατί μου λέτε να περιμένω! 

Περιμενε να δουμε και τι θεραπειες εχει κανει ο Λευτερης....

Μπορει μεσα σε αυτες να εχει χρησιμοποιησει πραζικουαντελη...

Ασε που χωρις εμφανη συμπτωματα θα τα επιβαρυνεις...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stathis spithas said:

Μονο και μονο οτι εχει απεξω φωτογραφια απο τους βασιλιαδες δεν φτανει;;;:P

Γι αυτό το λέω Στάθη, είναι κοροϊδία, είναι ακριβώς τα ίδια προϊόντα με άλλο αυτοκόλλητο. Μπορείτε να χρησιμοποιείτε το fresh water trace που έχει κάτω από 10€

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος kostas_nfs έγραψε:

Υπάρχουν και χρησιμοποιούνται και τα δύο!

 

Γνωστό το πρόβλημα με τα tapeworms στα σκαλαρια, κ γι αυτό το λόγο με το ζόρι κρατιέμαι να μη ρίξω το Sera Tremazol που έχω κάτω απ το ενυδρείο... Δεν το κάνω μόνο κ μόνο γιατί μου λέτε να περιμένω! 

Γνωστο μεν αλλα τωρα εγινε η ζημια..... θα επρεπε εξαρχης πριν μπουν τα σκαλαρια να μπουνε σε καραντινα για κανενα μηνα κανωντας την αποπαρασιτωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη βιαστηκα να απαντησω στο θεμα λογω του οτι ειδα την αρχικη περιγραφη χωρις να διαβασω ολο το θεμα καπου πρεπει να πω πως αρχικα το μυαλο μου πηγε σε πολυ ασχημες καταστασεις ενω διαβαζωντας και βλεπωντας τις φωτο καπου καταλαβα πως τα πραγματα ειναι αρκετα καλυτερα.....τουλαχιστων απο αυτο που μπορω να διακρυνω απο τις φωτο χωρις να εχω αμεση επαφη με τα ψαρια. Καλο ειναι να γραφτει ολο το ιστορικο των ψαριων λεπτομερως με ολες τις αγωγες που εχουν κανει.

Προσωπικα δεν θα εδινα για την ωρα ζωντανες και κατεψυγμενες τροφες, δωσε πληροφωριες απο τα κοπρανα, αναπνωες, βραγχια, φουσκωματα και οτι δειχνει καπως στα ματια σου. Κατα τα αλλα δωσε χρονο στα ψαρια γιατι ποιο πολυ για στρεσαρισμανα μου κανουν......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχουν κ συκώτι που με τις 3 απανωτές θεραπειες λιγο η πολυ ζοριστηκε....το καλυτερο ειναι για μενα να το πας μερα μερα κ με φωτο.Προσοχή στα κακακια στις αναπνοές σ τυχων τιναγματα.θερμοκρασια οπως ειπε ο σταθης μηπως κανουμε καμια ζημια.κωστη βρες τροπο οι αλλαγες να γινονται χωρις να τα στεσαρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα ψάρια ανεκαμψαν απότομα χρωματικά δεν ήταν έτσι. 

Σήμερα είδα το πρώτο κόπρανο και παραθέτω αντιπροσωπευτικες φώτο! 

Κατά τα άλλα τα πτερύγια στις άκρες είναι ταλαιπωρημενα σε 2 ψάρια περισσότερο. 

Απο χθες είναι πολύ πιο ανοιχτά τα χρώματα τους και η κινητικότητα τους σχεδόν κανονική. Δε δοκίμασα να ξαναταΐσω λόγω του φόβου του άστρωτου ενυδρείου. 

IMG_20170526_180945-1512x2016.jpg

IMG_20170526_180944-1512x2016.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σταθη τη λες;;

Link to comment
Share on other sites

Χρωματικα οντως συνερχονται..

Το ματι ειναι φωτια..

Το στομαχι ομως μοιαζει ακομα ταλαιπωρημενο ..

Θα μπορουσε και χειροτερα βεβαια με βλενα διαφανες...

Το καθαρο νερο ..

Αυτο θα κυνηγουσα μεχρι να δω εξελιξη..

Και θα ταιζα!!

Για να εχουμε ομως ασφαλη εικονα θα πρεπει να μαθουμε οπωσδηποτε ιστορικο!!!

Επισης επειδη μιλαει για ψαρια 2 χρονων και πανω (για να προλαβω συμπερασματα) δεν θα περιμενα τρομερες αλλαγες σε σχημα ή μεγεθος ή ακομα και ογκο ψαριου...

Εσενα ποια ειναι η γνωμη σου Ριχαρδε;

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για το νερο δεν το συζητάω και μια που ειναι και φρεσκο το ενυδρειο θα επερνα μετρησεις καθε μερα. Τα κοπρανα δεν μου αρεσουν, ανω και κατω πτερυγια μαζεμενα.

Δεν ξερω εαν ειναι καλο να περιμενει η να αρχισει το flagyl....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Για το νερο δεν το συζητάω και μια που ειναι και φρεσκο το ενυδρειο θα επερνα μετρησεις καθε μερα. Τα κοπρανα δεν μου αρεσουν, ανω και κατω πτερυγια μαζεμενα.

Δεν ξερω εαν ειναι καλο να περιμενει η να αρχισει το flagyl....

Εννοειται πως συμφωνω μαζι σου με το πως διαβαζεις την γλωσσα του σωματος...

Αλλα ειναι ακομα φρεσκα ψαρια σε φρεσκο ενυδρειο μετα απο 2 χρονια σε αλλο και οτι ηδη εχουν βρει χρωμα ειναι ενθαρυντικο...

Προσωπικα θα τους εδινα αλλη μια μερα τουλαχιστον με ταισμα..

Εχουν περασει νομιζω ηδη μια θεραπεια με μετροδιναζολη και δεν ξερω αν βοηθησει(γιαυτο και ειπα οτι χρειαζομαστε οπωσδηποτε ιστορικο)...

Μπορει εναλακτικα να ξεκινησει με μετροδιναζολη στην τροφη αν το θεωρεις αναγκαιο και νομιζεις οτι πρεπει να γινει κατι αμμεσα...

Εγω θα εδινα λιγο χρονο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα φαινοντε καλυτερα απο πριν και χρωμα και τα περιμετρικα τα πτερυγια εχουν βελτιωθει αλλα με τα παράσιτα τη γινεται........αυτα δουλευουν μεσα......δεν μπορω να ειμαι απολυτος..... τωρα το τη θα εκανα εγω ειναι αλλο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια εχουν κανει esha hexamita 2 fores me 32 vathmous και esha 2000 επισης σε 32 βαθμους. δεν ειδα βελτιωση απο τη θεραπια κ απλα νευριασα.αλλαγες σχεδον καθε 3 μερες 50% οσο αναφορα σε μετρησεις.

GH 10

KH 8

PH 7

NH4 0

NO2 0

NO3 25

 

Link to comment
Share on other sites

και επισης δεν νομιζω πως την επαθα απο τα σκαλαρια. κατι αλλο εχει γινει.αν οντως ειναι αππ αυτα τοτε πρεπει ν παω ν αυτοκτονησω γτ ειμαι μλκς. τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι κάποτε την παθαίνουν. Θα ρθει κ μένα η ώρα μου. Ίσως αν υπήρχαν πιο ψηλές θερμοκρασίες που εσύ δεν μπορούσες λόγω φυτών. Ή είναι τελικά tapeworm οπότε θέλει Tremazol! 

Link to comment
Share on other sites

τι ν σε πω δεν ξερω.πολυ κωλοψαρα γενικα.συχαθηκα στα ισια.ουτε μωρα να μεγαλωνα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κ ομως ειναι ευκολα.απλως εσυ ειδες τα σημαδια αργα.παντως επειδη γραφεις 50 αλλαγη στις 3 μερες, 25 νιτρικά ...κάτι πηγαινε λαθος.εκτος αν εννοεις κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

τα νιτρικα μου παντα ηταν ανεβασμενα διοτι ταιζα πολυ, αν δεν ταισεις πολυ δεν θα μεγαλωσουν..ταιζα αρκετα και τα ψαρια τρωγαν, δεν ειχαν θεμα, τα στομαχια του τουμπανιαζαν αρκετα, το θεμα ειναι στη πορεια τι εγινε δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μην σε παιρνει απο κατω........δεν εισαι ουτε μπιπ ουτε ψιτ........δεν ειμαι απολυτος οταν γραφω για κατι οπως πχ για τα σκαλαρια, αλλα εαν ψαξεις στο νετ θα δεις οτι παρα πολλοι την εχουν πατησει με τον συγκεκριμενο συνδιασμο για πολλους λογους και εναν λογο παραπανω για τα αγρια σκαλαρια οπου τα παιρνουνε απο τον βουρκο σε εισαγωγικα και μπορουν να κουβαλανε πολλα και διαφορα και να βλαψουν εναν δισκο σχεδον αποστειρωμενο και βγαλμένο απο το εργαστηριο παραγωγης. Αυτο το θεμα μπορει να μην ειχε πεσει στην αντιληψη σου αλλα ειναι ενας σοβαρος λογος για να το ψαξεις παραπανω.

 

http://forum.simplydiscus.com/archive/index.php/t-47668.html

http://www.cichlid-forum.com/phpBB/viewtopic.php?t=200147

https://www.google.gr/search?q=scalare+with+discus+problems&oq=scalare+with+discus+problems&aqs=chrome..69i57.24496j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Link to comment
Share on other sites

Επισης να πω για την διατροφη πως η ζωντανη και κατεψιγμενη τροφη απο την μια ειναι πολυ θρεπτικη αλλα απο την αλλη επιβαρυνη πολυ το νερο και τα σκουλικια κανουν παρτυ...... Δεν εισαι ο πρωτος ουτε ο τελευταίος που ταιζει αναλογα αλλα ο κινδυνος εμονευη εαν δεν ειμαστε και πολυ προσεκτικοι και τακτικοι στην ολη συντηρηση του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ταισει ποτε κατεψυγμενη τροφη γιατι ξερω κσι τα θετικα κ τα αρνητικα.μονο flake ταιζα κ διαφορετικα γευματα με διαφορετικες τροφες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Eleftherios Sairidis έγραψε:

τα νιτρικα μου παντα ηταν ανεβασμενα διοτι ταιζα πολυ, αν δεν ταισεις πολυ δεν θα μεγαλωσουν..ταιζα αρκετα και τα ψαρια τρωγαν, δεν ειχαν θεμα, τα στομαχια του τουμπανιαζαν αρκετα, το θεμα ειναι στη πορεια τι εγινε δεν ξερω

Λευτέρη μου, τα ψαρια δεν μεγαλωνουν απο το πολυ φαι αλλα απο το καθαρο νερο.ολοι την εχουμε πατησει, μην μασάς.σε ταλαιπώρησαν εδωσες το καλυτερο που μπορουσες κ απογοητευτικές.παμε δυνατα μην σ παιρνει απο κατω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...