Jump to content

Ψύξη ενυδρείου με ανεμιστηράκι και το w1209


Recommended Posts

Τα προηγούμενα χρόνια χρησιμοποιούσα χρονοδιακόπτη για να λειτουργήσω το ανεμιστηράκι. Πριν λίγες μέρες έβαλα τον ελεγκτή θερμοκρασίας w1209. Μέχρι τώρα καλά τα πάει.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία παρουσίαση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο βίντεο Βασίλη! Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες.:thumbup:

Τον συγκεκριμένο ελεγκτή το βρίσκουμε Ελλάδα ή το προμηθεύτηκες από το εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση

http://www.a-store.gr/index.php?route=product/product&product_id=1039

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε κλωσομηχανή μόνο όχι σε ενυδρείο δούλευε κανονικά βέβαια δουλεύει για 23 μέρες το χρόνο, οπότε δεν γνωρίζω την διάρκεια ζωής του υπο συνθήκες μακράς λειτουργίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον και οικονομικό. Το άνοιγμα στο καπάκι σου το έχεις κάνει ο ίδιος φαντάζομαι; Αν βλέπω σωστά η τροφοδοσία είναι με μπαταρία; Φαίνεται μαύρο καλώδιο και άσπρο, το ένα είναι του ανεμιστήρα και το άλλο του probe; Η πλακέτα που είναι εκτεθειμένη δεν έχει κάποιο πρόβλημα με σκόνες νερά κλπ; Ανεβάζει θερμοκρασία όταν λειτουργεί;

Έγινε επεξεργασία - kostascb
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά είναι ένας STC χωρίς το κάλυμμα, γι'αυτό κ η χαμηλή τιμή. (Από Κίνα είναι "τσαμπα"). Μοναδικό μείον ειναι ότι έρχεται με μεταλλικό αισθητήριο (που κατά την άποψή μου πρέπει  να αλλάξεις σε πλαστικο),  το οποίο κουμπωνει σε φισα. Οπότε πρέπει να κόψεις τα καλώδια κ να ματισεις το καινούριο. Φοράει πάντως το κλασικό αισθητήριο ΝΤC των 10ΚΩ.

Το έχει φίλος κάνα χρόνο κ δουλεύει απροβλημάτιστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Πολύ χρήσιμο βίντεο Βασίλη! Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες.:thumbup:

Τον συγκεκριμένο ελεγκτή το βρίσκουμε Ελλάδα ή το προμηθεύτηκες από το εξωτερικό;

Το πήρα από το κατάστημα που παρέθεσε ο Χρήστος. Είπα να το μοιραστώ μαζί σας, αφού δεν βρήκα κάποια αναφορά σε αυτό, είναι φθηνό (8,50€ το πήρα) και νομίζω ότι πρέπει για τον έλεγχο μόνο της ψύξης.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος kostascb έγραψε:

Πολύ ενδιαφέρον και οικονομικό. Το άνοιγμα στο καπάκι σου το έχεις κάνει ο ίδιος φαντάζομαι; Αν βλέπω σωστά η τροφοδοσία είναι με μπαταρία; Φαίνεται μαύρο καλώδιο και άσπρο, το ένα είναι του ανεμιστήρα και το άλλο του probe; Η πλακέτα που είναι εκτεθειμένη δεν έχει κάποιο πρόβλημα με σκόνες νερά κλπ; Ανεβάζει θερμοκρασία όταν λειτουργεί;

Ναι το άνοιγμα στο καπάκι το έχω κάνει μόνος μου.

Το μαύρο καλώδιο είναι όντως του probe.

Το άσπρο καλώδιο συνδέεται (με βύσματα) στο 12V τροφοδοτικό.

Το γκρίζο λεπτό καλώδιο συνδέεται στον ανεμιστήρα.

 

Η πλακέτα δε νομίζω να έχει πρόβλημα με τη σκόνη. Με νερό φυσικά θα έχει. Σε πολλά βίντεο που έχω δει, για άλλη φυσικά χρήση, το έχουν τελείως εκτεθειμένο. Είναι λίγο παράξενη η κατασκευή της πλακέτας, το ρελέ είναι αρκετά πιο ψηλό από την οθόνη. Προσπαθούσα να βρω που θα το "χώσω" για να μην είναι εκτεθειμένο. Τελικά το έβαλα σε θήκη επαναφορτιζόμενων μπαταριών (έκατσε "κουτί" σαν μέγεθος), κόβοντας αναγκαστικά στο πάνω μέρος λόγω του ρελέ.

 

πριν 35 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Ουσιαστικά είναι ένας STC χωρίς το κάλυμμα, γι'αυτό κ η χαμηλή τιμή. (Από Κίνα είναι "τσαμπα"). Μοναδικό μείον ειναι ότι έρχεται με μεταλλικό αισθητήριο (που κατά την άποψή μου πρέπει  να αλλάξεις σε πλαστικο),  το οποίο κουμπωνει σε φισα. Οπότε πρέπει να κόψεις τα καλώδια κ να ματισεις το καινούριο. Φοράει πάντως το κλασικό αισθητήριο ΝΤC των 10ΚΩ.

Το έχει φίλος κάνα χρόνο κ δουλεύει απροβλημάτιστα.

Διαφέρει από το STC. Δε μπορεί να ελέγχει ταυτόχρονα θέρμανση και ψύξη. Ή το ένα ή το άλλο.

Το αισθητήριο ελπίζω να είναι ανοξείδωτο, διαφορετικά θα το αλλάξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 3 ώρες, το μέλος ΒασίληςΓ έγραψε:

Το πήρα από το κατάστημα που παρέθεσε ο Χρήστος. Είπα να το μοιραστώ μαζί σας, αφού δεν βρήκα κάποια αναφορά σε αυτό, είναι φθηνό (8,50€ το πήρα) και νομίζω ότι πρέπει για τον έλεγχο μόνο της ψύξης.

 

Ναι το άνοιγμα στο καπάκι το έχω κάνει μόνος μου.

Το μαύρο καλώδιο είναι όντως του probe.

Το άσπρο καλώδιο συνδέεται (με βύσματα) στο 12V τροφοδοτικό.

Το γκρίζο λεπτό καλώδιο συνδέεται στον ανεμιστήρα.

 

Η πλακέτα δε νομίζω να έχει πρόβλημα με τη σκόνη. Με νερό φυσικά θα έχει. Σε πολλά βίντεο που έχω δει, για άλλη φυσικά χρήση, το έχουν τελείως εκτεθειμένο. Είναι λίγο παράξενη η κατασκευή της πλακέτας, το ρελέ είναι αρκετά πιο ψηλό από την οθόνη. Προσπαθούσα να βρω που θα το "χώσω" για να μην είναι εκτεθειμένο. Τελικά το έβαλα σε θήκη επαναφορτιζόμενων μπαταριών (έκατσε "κουτί" σαν μέγεθος), κόβοντας αναγκαστικά στο πάνω μέρος λόγω του ρελέ.

 

Διαφέρει από το STC. Δε μπορεί να ελέγχει ταυτόχρονα θέρμανση και ψύξη. Ή το ένα ή το άλλο.

Το αισθητήριο ελπίζω να είναι ανοξείδωτο, διαφορετικά θα το αλλάξω.

Και πολύ καλά έκανες να το μοιραστείς, εγώ σ'ευχαριστώ. Ψάχνω κι εγώ για τρόπο ψύξης σε ενυδρείο με καπάκι και όλοι παραπέμπουν στον STC που αναγκαστικά απαιτεί και κάποια δουλειά με καλώδια. 

Δεν είχα καταλάβει με την πρώτη ότι το έχεις σε κουτί, θα το δω αργότερα με ησυχία. Αρα δεν σηκώνει και σημαντική θερμοκρασία, έτσι; Πέρα από σκόνη και νερό με απασχολούν και τα παιδικά δάχτυλα... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kostascb έγραψε:

Το άνοιγμα στο καπάκι σου το έχεις κάνει ο ίδιος φαντάζομαι;

Για το άνοιγμα που ρώτησες.

Με κόκκινη γραμμή στη φωτογραφία φαίνεται που περίπου το είχα κόψει.

Στο αριστερό κομμάτι (το μικρότερο) είχα ανοίξει την τρύπα για το ανεμιστηράκι (80mmX80mm) και το είχα κολλήσει με κόλλα.

438400.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος kostascb έγραψε:

 

Και πολύ καλά έκανες να το μοιραστείς, εγώ σ'ευχαριστώ. Ψάχνω κι εγώ για τρόπο ψύξης σε ενυδρείο με καπάκι και όλοι παραπέμπουν στον STC που αναγκαστικά απαιτεί και κάποια δουλειά με καλώδια. 

Δεν είχα καταλάβει με την πρώτη ότι το έχεις σε κουτί, θα το δω αργότερα με ησυχία. Αρα δεν σηκώνει και σημαντική θερμοκρασία, έτσι; Πέρα από σκόνη και νερό με απασχολούν και τα παιδικά δάχτυλα... 

Η καλωδίωση είναι παρόμοια. Όμως ο STC είναι για 220V και χρησιμοποιείται για έλεγχο και της ψύξης και της θέρμανσης. Το συγκεκριμένο μπορεί να χρησιμοποιηθεί είτε για ψύξη είτε για θέρμανση. Εγώ το ήθελα μόνο για τη ψύξη και το καλό είναι ότι δουλεύει στα 12V (ακίνδυνο). Για τοποθέτηση μπορείς να το βάλεις σε ότι κουτάκι θέλεις. Κατά προτίμηση βέβαια διάφανο για να βλέπεις τη θερμοκρασία και να κόβεται εύκολα για να περαστούν τα καλώδια. Είναι πολύ μικρό και μπορεί να τοποθετηθεί οπουδήποτε βολεύει. Ότι βοήθεια θέλεις πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τις βλέπουμε και αυτές. Είναι η <<σκοτεινή>> μεριά από το χόμπυ μας.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Παιδιά πως μπορώ να το ρυθμίσω δεν μπορεί ενώ κάνω ότι λέει 
Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις;

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Με το ανεμιστηρακι τραβάς αέρα από μέσα προς τα έξω η'βαζεις αέρα μέσα στο ενυδρείο? 

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις για να προκαλέσεις εξάτμιση

 

Αν έχεις κλειστα τα καπάκια καλό είναι και ένας να βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το καπακι μου έχει άνοιγμα, να τα βάλω να φυσάνε έξω από το ενυδρείο? 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς έξω από το ενυδρείο;

 

Πρέπει να φυσάνε προς το νερό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...