Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα. Εχω κιχλιδες σε ενυδρείο 130 λιτρων. Τις τελευταιες βδομαδες παρουσιάζουν περίεργη συμπεριφορά. Κάνουν σπασμωδικές κινήσεις σαν να μην ελέγχουν το σωμα τους. Ειχα προσφατα απώλεια. Το ψάρι δεν έτρωγε για δυο βδομάδες και τελικά πέθανε έχοντας μια τρύπα στο κεφάλι. Μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με την ασθένεια και τι μπορει να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Bman47 έγραψε:

Καλησπέρα. Εχω κιχλιδες σε ενυδρείο 130 λιτρων. Τις τελευταιες βδομαδες παρουσιάζουν περίεργη συμπεριφορά. Κάνουν σπασμωδικές κινήσεις σαν να μην ελέγχουν το σωμα τους. Ειχα προσφατα απώλεια. Το ψάρι δεν έτρωγε για δυο βδομάδες και τελικά πέθανε έχοντας μια τρύπα στο κεφάλι. Μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με την ασθένεια και τι μπορει να συμβαίνει;

Καλό θα ήταν να συμπλήρωνες τη φόρμα διάγνωσης των ασθενειών για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε. Εάν μπορείς ανέβασε καθαρές φωτογραφίες με το πρόβλημα.:)

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.Χωρίς να εχω αλλάξει τις διαδικασιες συντήρησης του ενυδρείου μου δλδ ανανεωση νερού και καθαρισμός φιλτρου με νερό ενυδρείου τα ψαρια μ παρουσιαζουν σπασμωδικές κινήσεις σαν να μην ελέγχουν το σωμα τους. Είχα δύο απώλειες μεχρι τώρα με την μια να έχει τρυπα στο κεφάλι η οποία άνοιξε σε 4 μέρες.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εξωτερικο φιλτρο. Σφουγγάρια χωρις ενεργό άνθρακα.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):4 χρονια

- Ψάρια (είδη και αριθμός):κιχλιδες αφρικης. 2 ψάρια

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):2 φορές την ημέρα. Αλλαγή νερού κάθε μήνα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:25 βαθμοί

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:κιχλιδες Αφρικής

- Ιστορικό Ψαριού:κανένα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):δεν τρώνε για δυο βδομαδες. Κινουνται χωρίς να ελέγχουν το σωμα τους.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:esha 2000

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:4 μερες

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

20170523_091548-01.jpeg

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλησπερα.
Το μονο σιγουρο ειναι πως το ψαρι εχει hole in the head σε πολυ προχωρημενο σταδιο! Δεν ξερω αν μπορει να συνελθει. Βεβαια δεν μας εχεις βαλει κρισιμες πληροφοριες οπως αμμωνια, νιτρικα, νιτρωδη, ph και τετοια.
Ολα τα ψαρια ειναι ετσι; για μενα πρεπει να προμηθευτεις αμεσα το flagellol της sera. Αν δεν το βρεις πηγαινε στο φαρμακειο της γειτονιας σου και παρε flagyl!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ευχαριστω για την βοήθεια. Δεν εχω κανει μετρήσεις για αυτο δεν ανέβασα πληροφορίες. Μόνο αυτο το εχει και ψωφησε. Τα υπόλοιπα όχι. Ειναι μεταδοτική ασθένεια αυτή πρεπει να κανω άμεση θεραπεία;

Link to comment
Share on other sites

Ωπα. Λαθος καταλαβα εγω τοτε. Αν αυτο το ψαρι που εβαλες εχει ψοφησει τοτε θελω φωτο απο τα αλλα ψαρια!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και πάλι. Τα αλλα δυο που εμειναν και ειναι κιχλιδες δεν εχουν παρουσιάσει ακόμη σημάδια στο σωμα. Το ενα απο τα δύο ομως κουναει τα πτερύγια και το κεφαλι πολυ αποτομα σαν να μην τα ελέγχει. Γνωριζεις τι μπορει να συμβαινει; 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δω καποιο βιντεο η φωτο απο τα ψαρια η να δω τις παραμετρους του νερου σου, μονο μαντεψιες μπορω να κανω. Ξερω σε πιεζω αλλα δεν γινεται αλλιως.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πιέζεις και εγώ άκρη προσπαθώ να βγάλω. Σήμερα θα πάω στο pet shop της περιοχής για να μετρήσουμε το νερό και θα ανανεώσω τις παραμέτρους. Ν δω τι θα μου πουν και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει αρχισε με μια μεγαλη αλλαγη νερου και καθαρισε τα φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...