Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

τη χαμηλή θερμοκρασία την απαιτει η κολλα ή απλά δεν εχεις αλλο θερμοστάτη να βάλεις μεσα για λιγο?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω θερμοστάτη αλλά δεν ξέρω κατά Ποσο θα ήταν σωστο να μπει σε 1 λίτρο νερό, οι διακυμάνσεις θα ήταν τεράστιες. Δεν το διευκρίνισα, δεν έβαλα κόλλα. Έχω την Loctite Super Attak Gel αλλά διάβασα πως τα μανιτάρια είναι πολύ δύσκολο να κολλήσουν λόγω της βλέννας που βγάζουν. Και στην πράξη μου φαίνεται δύσκολο. Σκεφτόμουν να τα αφήσω 1-2 μέρες στο δοχείο και μετά να τα μεταφέρω μέσα σε άλλο διάφανο  δοχείο μέσα στο ενυδρείο ώστε να μην έχουν ροη. Το παραμικρό ρεύμα θα τα κουνήσει.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις το ενα μπολ με τα μανιτάρια μεσα σε ενα μεγαλύτερο μπώλ με νερό και θερμοστάτη ρυθμισμένο λιγο παραπάνω μεχρι να εχεις τους βαθμούς που θες στο μικρό μπολ. εγώ οταν κάνω προσαρμογή με σταγόνες στα ζωντανά που παίρνω ετσι κάνω γιατι κρατάει κάνα 2ωρο η διαδικασία. Την διαδικασία που θέλουν τα μανιτάρια δεν τη ξέρω καθόλου αν και θα πρέπει να τη μαθω γιατι θα βάλω λίγα αργότερα αν πάνε ολα καλά με τους ζωανθους πρώτα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα χάσεις τα μανιτάρια από το κρύο. 

Βάλε ένα λαστιχάκι να τα κρατάει πάνω στο βράχο και μέσα στο ενυδρείο. 

Η κόλα αν κολλήσει δεν ξεκολλάει .

Αν το μανιτάρι βγάλει τοξικά σε ένα λίτρο νεράκι θα μας αφήσει χρόνους σε δύο μέρες που λες .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεκτό, αύριο πρωι πρωί θα τα βάλω στο ενυδρείο. Δυστυχώς είναι πολύ μικρά και δεν πιάνονται με λάστιχο. Θα βάλω κλωστή. Έπρεπε να το είχα σκεφτεί νωρίτερα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

η μάλλινη κλωστή ραψιματος μπορει να τα χαραξει αν ειναι λιγο μαλακά και σφιξεις. δοκίμασε πολύ ψιλή πετονια που δεν φαίνεται κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο σκέφτομαι να βάλω κλωστή και όχι πετονιά.. Ως πιο φιλικό προς το κοράλλι. Θα δούμε αυριο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Καλά Χριστούγεννα! 

 

Το φραγκάρισμα πήγε μια χαρά, από την στιγμή που ακολούθησα τις οδηγίες του @fishbone! και τα έβγαλα από το δοχείο. Τα έβαλα μέσα σε ένα διάφανο μικρότερο  δοχείο με ψηλό λαιμό (μέσα στο ενυδρείο) και τα άφησα εκεί για μερικες μέρες χωρίς να τα δέσω και κόλλησαν όλα. Ηταν λάθος να τα αφήσω μια μερα εκτός ενυδρείου καθώς στρεσσαριστηκαν πολύ και έχασαν μέρος της μάζας τους, ακόμα στρεσσαρισμενα είναι αλλά ανοίγουν σιγά σιγά.

 

 

Επισης, ήρθε στην κατοχή μου ένα Sixline Wrasse από χομπίστα. Δεν περίμενα να είναι αυτό το τελευταίο ψάρι που θα κλείσει την σύνθεση μου, αλλά μπορώ να πω ότι μου έχει αρέσει πολύ μέχρι τώρα!

B2BF11E7-F57A-4156-A070-06E675DDBBFF.thumb.jpeg.f18cb84548727659eb680f2b2e9d892c.jpeg208DFA23-56C7-422B-AB39-88A3E3297EC0.thumb.jpeg.5aab42c7e90d1643c02699bd763d87d0.jpeg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, όλα βαίνουν καλώς. Από δικιά μου βλακεία έχασα σχεδόν ολόκληρο το watermelon zoanthus. Τα νασσάριους το ρίχνουν κάτω συχνά λόγω του μεγέθους του και δεν είδα ότι έπεσε ανάποδα, ακριβώς δίπλα στην εφυλια για 3 μέρες. Καταλαβαινετε Ποσο ξυλο έφαγε. Κατά τ’αλλά όλα καλά, είχα και κάποια ανάπτυξη.

 

Με στόχο να αυξήσω την ανάπτυξη και τις ώρες που βλέπω το ενυδρείο, έλεγα βα αυξήσω φωτοπεριοδο κατά μια ώρα. Να Θυμησω πως τα φώτα είναι ανοιχτά 12.00-20.15, με την μια ώρα και κάτι ψιλά  να είναι μόνο μπλε φωτισμός στο ξημέρωμα και στην Δύση. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν θυμάμαι ακριβώς τις διαστάσεις του ενυδρείου τα 18 βαττ είναι πολύ λίγα. 

Ο φωτισμός σου πρέπει να είναι min 12 ώρες. Όπως και στην φύση άλλωστε. 

Εγώ θα πρόσθετα 2 τ5 δεξιά και αριστερά να παίζουν τουλάχιστον 6 ώρες σαν κορύφωση. 

Άρα 12ωρες τα λεντ φουλ στα18 βαττ και ενδιάμεσα 2τ5 επιπλέον για 6 ώρες (μεσημεριανός ήλιος).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fishbone! said:

Αν και δεν θυμάμαι ακριβώς τις διαστάσεις του ενυδρείου τα 18 βαττ είναι πολύ λίγα. 

Ο φωτισμός σου πρέπει να είναι min 12 ώρες. Όπως και στην φύση άλλωστε. 

Εγώ θα πρόσθετα 2 τ5 δεξιά και αριστερά να παίζουν τουλάχιστον 6 ώρες σαν κορύφωση. 

Άρα 12ωρες τα λεντ φουλ στα18 βαττ και ενδιάμεσα 2τ5 επιπλέον για 6 ώρες (μεσημεριανός ήλιος).

18 watt καίει, δεν αποδίδει 18 watt αλλά αρκετά παραπάνω. Έχει 72 LED. Σίγουρα τα κοράλλια που έχω, δεν θέλουν μεγαλύτερη ένταση αφού αν θυμάσαι είχα θέμα με κάτι ζωανθακια που τα έβαλα  με το που τα πήρα λιγο πιο πάνω από την άμμο και τα έκαψα. Και με μια εφυλια είχα θέμα που την είχα βάλει ψηλά και έβγαζε καφε βλέννες, την κατέβασα κάτω και από τότε βλέννα δεν είδα ποτε. Το φωτιστικο το αγορασα από εμπειρο άτομο που μου είπε ότι «μέχρι LPS» είναι μια χαρά, για SPS δεν κάνει, γεγονός που δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Σαν εταιρεία η Current είναι αξιόπιστη αμερικανική, και το προτείνει για τέτοια χρήση όποτε δεν το θεωρώ ελλειπες..

 

Τωρα για τις ώρες, πολύ θα μου αρεζε το 12ωρο αλλά μόνο και μόνο στην σκέψη βλέπω παντού αλγες... Συμφωνείτε στο δωδεκάωρο για αυτά τα κοράλλια; Δεν διαφωνώ στο ότι ίσως θα ήταν καλό να ανεβάσω κάπως τις ώρες, αυτό θέλω έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

18 watt καίει, δεν αποδίδει 18 watt αλλά αρκετά παραπάνω. Έχει 72 LED. Σίγουρα τα κοράλλια που έχω, δεν θέλουν μεγαλύτερη ένταση αφού αν θυμάσαι είχα θέμα με κάτι ζωανθακια που τα έβαλα  με το που τα πήρα λιγο πιο πάνω από την άμμο και τα έκαψα. Και με μια εφυλια είχα θέμα που την είχα βάλει ψηλά και έβγαζε καφε βλέννες, την κατέβασα κάτω και από τότε βλέννα δεν είδα ποτε. Το φωτιστικο το αγορασα από εμπειρο άτομο που μου είπε ότι «μέχρι LPS» είναι μια χαρά, για SPS δεν κάνει, γεγονός που δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Σαν εταιρεία η Current είναι αξιόπιστη αμερικανική, και το προτείνει για τέτοια χρήση όποτε δεν το θεωρώ ελλειπες..

 

Τωρα για τις ώρες, πολύ θα μου αρεζε το 12ωρο αλλά μόνο και μόνο στην σκέψη βλέπω παντού αλγες... Συμφωνείτε στο δωδεκάωρο για αυτά τα κοράλλια; Δεν διαφωνώ στο ότι ίσως θα ήταν καλό να ανεβάσω κάπως τις ώρες, αυτό θέλω έτσι και αλλιώς.

 

Βασίλη χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω άλλα δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο αποδίδει ένα λεντ.

Ένας απλός λόγος είναι ×3.

Όμως ούτε αυτό λέει κάτι. 

Πρέπει να μετρήσεις par και pur . Το δεύτερο που είναι και το πιο σημαντικό είναι τεχνικά ΜΗ μετρήσιμο. Βασική παράμετρος είναι το βάθος/ ύψος του ενυδρείου. Η δέσμη/ ένταση φωτός έχει τεράστιες απώλειες ακόμα και στα 10 εκ.

Ο σωστός φωτισμός έχει πολλές παραμέτρους. 

Link to comment
Share on other sites

Στο σαιτ της εταιρείας λέει και PAR, αλλά δεν θυμάμαι να πω την αλήθεια.  

 

Το ότι το φωτιστικο που έχω καλύπτει τα κοράλλια που έχω το θεωρώ δεδομένο. Είμαι σίγουρος πως αν ψάξεις λίγο το μηχάνημα θα καταλάβεις ότι είναι αρκετά καλής ποιότητας. Λόγος για πιο δυνατά φώτα πιστεύω πως δεν υπάρχει, ίσα ίσα θεωρώ πως τα Softies και οι εφυλιες μου δεν θα το εκτιμήσουν το δυνατό φως. Οσες φορές προσπάθησαν να ανεβάσω τα κοράλλια μου πιο ψηλά απέτυχα (ζωανθακια άσπρισαν, μανιτάρια δεν άνοιγαν στο 100%, εφυλιες έβγαζαν βλέννα).

 

Εν πάση περιπτώσει, η απορια μου είναι για το αν, πόσο και κυριως ΠΩΣ πρέπει να αυξήσω την φωτοπεριοδο μου, έτσι ώστε να μην πνίγω στις αλγες.  Καμία ιδέα; Εγώ πχ σκέφτομαι να τραβήξω τα μπλε στο σβήσιμο το βράδυ για 1 ώρα ακόμα και μετά σταδιακά να καλύψουν και τα άσπρα αυτήν την μια ώρα, έτσι ώστε να αποκτήσω σε βάθος 15-20 ημερών 1 ώρα ακόμα 100% φωτισμού. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να μην πειράξεις κατι.

Σε πολυπαραγοντικά συστήματα ειμαι λίγο υποστηρικτής της άποψης "οταν κάτι δουλεύει καλά, μην το πειράζεις".   

 

Πέρα απο την παραπάνω άποψη, και εφόσον θέλεις να το βλέπεις το ενυδρείο, θα έλεγα να τραβήξεις λίγο παραπάνω την δύση με τον τρόπο που είπες. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @submarine1981 . Προς το παρών αύξησα την Δύση από τις 20.15 στις 21.00 (μόνο τα ακτινικά).

 

Μπορεί να είναι πολύ νωρίς ακόμα, αλλά θέλω να μιλήσουμε περί αναπληρώσεων νερού. Έχω διαβάσει πολλά και μπορώ να πω ότι έχω τρομοκρατηθεί λίγο. Πηγαίνουμε σε μια όσο πιο αξιόπιστη λύση γίνεται. Το νούμερο ένα μέλημα είναι να μην πλημμυρίσουμε ... Δεν θεωρώ πιθανό να καταφέρω να δώσω τα λεφτά για την απόκτηση της Tunze Osmolator, αλλά η Nano έκδοση είναι μέσα στα όρια μου. Θέλω να ακούσω τις προτάσεις σας και τις εμπειρίες σας...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Ευχαριστώ @submarine1981 . Προς το παρών αύξησα την Δύση από τις 20.15 στις 21.00 (μόνο τα ακτινικά).

 

Μπορεί να είναι πολύ νωρίς ακόμα, αλλά θέλω να μιλήσουμε περί αναπληρώσεων νερού. Έχω διαβάσει πολλά και μπορώ να πω ότι έχω τρομοκρατηθεί λίγο. Πηγαίνουμε σε μια όσο πιο αξιόπιστη λύση γίνεται. Το νούμερο ένα μέλημα είναι να μην πλημμυρίσουμε ... Δεν θεωρώ πιθανό να καταφέρω να δώσω τα λεφτά για την απόκτηση της Tunze Osmolator, αλλά η Nano έκδοση είναι μέσα στα όρια μου. Θέλω να ακούσω τις προτάσεις σας και τις εμπειρίες σας...

Και ποιος σου είπε ότι και να την.παρεις δεν θα πιάσει αλάτι το μάτι επάνω και θα τρελαθεί....

Έχεις μεγάλο δίκιο τεράστιο δίκιο.Εγω έχω την hydor 3+ χωρίς κάποιο θέμα. Ένας τρόπος ασφαλείας είναι όσο θάλαμο αναπλήρωσης να φτιάξεις σε περίπτωση στραβης να χωρέσει όλο μέσα στο σαμπ . Εδώ που δεν έχουμε απλά διαλέγουμε μια καλή.με καλες κριτικές και.κανουμε το σταύρο μας.Επισεις μια ακόμη αναπλήρωση Καλή είναι με το μηχανικό φλοτερ αλλά θα έχεις 2 ώστε αν κολλήσει το ένα μα κλείσει το δεύτερο.Και εκεί θέλει.μελετη.Με το καλο ότι επιλέξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω της hydor και μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος.

Αν και στον 1 χρονο λειτουργιας μου χαλασε, και τα παιδια απο το καταστημα που την πηρα την στειλανε στον προμηθευτη και την επισκευασανε.

Μεχρι στιγμης δουλευει χωρις θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Για την Hydor έχω ακούσει πολλά αρνητικα σχόλια και από Ελλάδα και από εξωτερικο...

Το διπλό float switch είναι σίγουρα καλό αλλά προϋποθέτει λύση στυλ waterwaves και η αλήθεια είναι ότι με τις κατασκευές δεν το έχω τόσο ώστε να κάνω 2 φλοτερ να είναι απολύτως ακίνητα και να φαίνεται και αισθητικά οκ. Αν κολλήσουν (ή πέσουν ή οτιδήποτε) και τα 2.... λουστήκαμε. Επίσης αν την έφτιαχνα με απλό φλοτερακι θα έπρεπε να το προστατέψω με κάποιον τρόπο από σαλιγκάρια κλπ.

 

Με την Tunze Nano μπορεί να έχω μόνο ένα φλοτερ(με μαγνητάκι για σταθερότητα και περιβάλλεται και από κάλυμμα για σαλιγκάρια), αλλά έχω και το σύστημα του κοντρολερ της που την σταματάει μετά από 1’45” συνεχούς λειτουργίας. Μήπως αυτό είναι καλύτερο από άποψη ασφαλείας από 2 απλά φλοτερ;

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2018 at 1:05 ΜΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

Για την Hydor έχω ακούσει πολλά αρνητικα σχόλια και από Ελλάδα και από εξωτερικο...

Το διπλό float switch είναι σίγουρα καλό αλλά προϋποθέτει λύση στυλ waterwaves και η αλήθεια είναι ότι με τις κατασκευές δεν το έχω τόσο ώστε να κάνω 2 φλοτερ να είναι απολύτως ακίνητα και να φαίνεται και αισθητικά οκ. Αν κολλήσουν (ή πέσουν ή οτιδήποτε) και τα 2.... λουστήκαμε. Επίσης αν την έφτιαχνα με απλό φλοτερακι θα έπρεπε να το προστατέψω με κάποιον τρόπο από σαλιγκάρια κλπ.

 

Με την Tunze Nano μπορεί να έχω μόνο ένα φλοτερ(με μαγνητάκι για σταθερότητα και περιβάλλεται και από κάλυμμα για σαλιγκάρια), αλλά έχω και το σύστημα του κοντρολερ της που την σταματάει μετά από 1’45” συνεχούς λειτουργίας. Μήπως αυτό είναι καλύτερο από άποψη ασφαλείας από 2 απλά φλοτερ;

Ξέρεις πόσο νερό θα έχει ρίξει σε τόσο χρόνο,?Θεωρώ ότι σαν τα δύο φλοτερ δεν παίζει.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, niknik said:

Ξέρεις πόσο νερό θα έχει ρίξει σε τόσο χρόνο,?Θεωρώ ότι σαν τα δύο φλοτερ δεν παίζει.

Έχει πολύ μικρή αντλια η Nano... Έχει την μισή ισχύ της κανονικής Tunze Osmolator. 

 

Και εγώ θέλω δυο φλοτερ Νίκο. Αλλά σε ίδιο κατασκευή που να είναι σταθερά και να καλύπτονται από σαλιγκάρια πως; Έχω και κάτι μικρές άσπρες χαζομάρες που είναι σαν σαλιγκάρια που δεν μετακινούνται και μου γεμίζουν τα τζάμια..

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως λόγω της έστω και μικρής πιθανότητας προβλήματος έχω αποφασίσει να μη χρησιμοποιήσω αυτόματη αναπλήρωση. (ασε που προς το τέλος του καλοκαιριού που το έστησα δεν ειχα καθόλου εξάτμιση κιόλας... τα καλά του να εχεις καπάκι βλέπετε).
Στην αναγκη εχω και τη μανα μου που μένει διπλα, αν λείψω της λέω να τσεκάρει και να συμπληρώσει κάνα δυο φορές την ημέρα και είμαστε οκ! (την οποία μπορείς να τη κάνεις ταυτόχρονα και δοσομετρική αντλία αν της εχεις έτοιμες τις δόσεις για κάθε μέρα).
Πέρα απο τη πλάκα οτι και να κάνεις με αναπλήρωση και εξωτερικό φίλτρο υπάρχει πάντα η πιθανότητα να πάνε όλα κατά διαόλου και να σφουγγαρίζεις. (και ναι με φιλτρο την εχει πατήσει και γνωστός μου που του ράγισε η σωλήνα στο σπείρωμα. μεγάλο χάλι.)

όποιος ξέρει να δουλεύει rasspery pi ή andruino πάντως λύνει πιθανά προβλήματα με αναπλήρωση αφού μπορεί να περάσει τη διαδικασία μέσω προγραμματισμού και εκεί να θέσει όρια για την μεγίστη ημερήσια παροχή ρεύματος στην αντλία ώστε να μη ξεφύγει πολύ το θέμα απο τον έλεγχο αν προκύψει κάτι.  just thinking..... (το πεταξα μπας και ασχολεισαι και δεν σου εχει περάσει απο το μυαλό).
και γενικά όποιος τα δουλεύει αυτά τα δυο μπορεί να κάνει παπάδες με ενυδρεία.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...