Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

Καλησπέρα! Ίσως οι περισσότεροι "αλμυροί" να μην με γνωρίζετε καθώς από το '11 που είμαι στο φόρουμ, δεν γράφω σε αυτήν την κατηγορία σχεδόν ποτέ...

 

Μετά από 10 γεμάτα χρόνια στο γλυκό λοιπόν, αρχίζω να σκέφτομαι την προοπτική το 2ο ενυδρείο να είναι θαλασσινό. Το πότε θα γίνει αυτό είναι τελείως αόριστο, μπορεί να αργήσει πάρα πολύ, μπορεί να γίνει σχετικά σύντομα. Οι εναλλακτικές που θα έχω, είναι ένα ακόμα γλυκό, αρκετά μεγάλο ή ένα μικρό θαλασσινό. Υπομονή όμως υπάρχει και ό,τι γίνει θα είναι custom made προμελετημένο στην τρίχα και υπάρχει επιχειρηματίας στην περιοχή μου, που από τις αναλύσεις του έχω πειστεί ότι μπορεί να το φέρει εις πέρας.

 

Θέλω να σας κάνω μερικές γενικές ερωτήσεις και θα σας πω πως το σκέφτομαι, δεν θα έχει και πολύ συνοχή η σκέψη, ελπίζω να με αντέξετε!

 

• Πάμε σε nano-reef με αποκλειστικά και μόνο 2 Clown Ocellaris για ψάρια.

Ένας βασικός λόγος που χρόνια τώρα λέω όχι στην θάλασσα, είναι επειδή τα περισσότερα προέρχονται από εκεί και όχι από φάρμες. Το τελευταίο διάστημα αρχίζω και πιστεύω πως υπάρχουν αρκετές επιλογές σε aquacultured, που να μπορούν να με καλύψουν. Το ότι δεν θέλω στις γυάλες μου να μπαίνουν ζωντανά γεννημένα στην φύση δεν αλλάζει. Επομένως, ό,τι και να μπει από ψάρια, κοράλια και ασπόνδυλα ως cleanup crew πρέπει να γεννήθηκε στην αιχμαλωσία.

 

• Αν μπω στην διαδικασία να φτιάξω θαλασσινό δεν θα προσπαθήσω να μου βγει τζάμπα εις βάρος του εξοπλισμού. Θα μπορεί να υποστηρίξει και κάτι πιο απαιτητικό, αλλά οι δικές μου απαιτήσεις δεν βλέπω ξεπερνούν τους Clown και εύκολα κοραλάκια.

 

• Το μέγεθος του ενυδρείου, είναι το πιο μείζον θέμα νομίζω. Έχω διαβάσει πολλές διαφορετικές απόψεις στο ίντερνετ, όπως σίγουρα ξέρετε. Γενικά το έχω απορία με τα θαλασσινά, τα ψάρια μου φαίνονται ΤΕΡΑΣΤΙΑ σε σχέση με αυτά που μπαίνουν στα ίδια λίτρα στο γλυκό, και δεν καταλαβαίνω γιατί. Δεν σκέφτομαι για 30-40 λίτρα δηλαδή. Χώρος δεν υπάρχει όμως, πάντως το ύψος ίσως κυμανθεί στο 45-50. Στα περισσότερα είδη στο γλυκό το ύψος δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, συγκριτικά με μήκος. Στο θαλασσινό μετράει; Εδώ είναι που θέλω να ακούσω απόψεις, στο μέγεθος του ενυδρείου... 

 

• Τώρα ίσως αυτό που θα σας φανεί πιο παράξενο, το ενυδρείο πρέπει να δουλεύει στον αθόρυβο. Πολύ πιθανόν να πρέπει να μπει σε υπνοδωμάτιο, δεν ξέρω κατά πόσο είναι αυτό εφικτό καθώς και τι εξοπλισμός πρέπει να χρησιμοποιηθεί για να γίνει όσο πιο αθόρυβο.

 

 

Περιμένω όποιον καταλαβαίνει τις "παραξενιές" και θέλει να με τσιγκλίσει να ασχοληθώ, να μου πει την άποψή του!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Βασίλης 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Βασίλη στην νόστιμη πλευρά του φόρουμ !

Ποσα χρόνια να αντέξει καποιος στα γλυκανάλατα !

Εστω και αν λοξοκοιτάζεις είσαι στο σωστό δρόμο :jig:!!!

 

Περα απο την πλακα με βρίσκεις σύμφωνο στα περισσότερα που είπες κυρίως για τα ψάρια ! Δυστηχως τα περισσότερα ειναι απο την θάλασσα με ότι αρνητικό εχει !

Ευτυχως για σένα τα κλοουνακια υπάρχουν πολλες φάρμες με αξιόλογα είδη απο φθηνά έως πολυ ακριβά !

Το μέγεθος ειναι σημαντικό ανάλογα με τι θα φιλοξενήσει ! Αρα ειναι καθαρά δικό σου θέμα τα λεφτά και ο χώρος !

Το ύψος ειναι σημαντικό για τον φωτισμό σε συνάρτηση με τα κοραλια !

 

Το θέμα θόρυβος αντιμετωπίζεται αλλα όχι τελείως !

 

Αφου εχεις και υπομονή που ίσως ειναι η μεγαλύτερη αρετή στο θαλασσινό είσαι σε πολυ καλό δρόμο !

Καλο διάβασμα και θα τα λεμε :thumbsu:!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος blenaddict έγραψε:

τα ψαρια των υφαλων ως επι το πλειστον δεν απομακρυνοντε απο τον υφαλο "τους"  ιδιως οι κλοουν αν βρουν κατι να κανουν "host" δε το κουνανε απο κει , ειναι πολυ διεκδικιτικα με το το ζωτικο τους χωρο και ωντας χαμιλα στη διατροφικη πυραμιδα δε τους μενει και πολυ "χωρος" 

 

ο λογος του υψους του ενυδρειου με το μηκος και το πλατος ρυθμιζουν την εναλαγη των αεριων ( gas exchange ) που στο θαλασσινο παιζει πολυ σημαντικο ρολο , και αυτο λυνετε ευκολα με ενα σκιμμερ , αυτο που δε λυνετε , σε παραλληλεπιπεδο ψηλο ενυδρειο ειναι οτι δειχνει πολυ στενο και αχαρο οτι και να του κανεις , σαν το Σερμαντινι ενα πραμα 

 

οταν ειπα στο Ταν οτι στηνω θαλασσινο στο υπνοδωματιο μου μου απαντησε με μια γκριματσα περισοτερο παρα με λογια , ακομα θυμαμε που ανεβηκαν τα φρυδια του , δε τον ρωτησα γιατι και πως αλλα στη πορεια βρηκα τους δικους μου λογους να μην εχω , τουλαχιστο θαλασσινο στο υπνοδωματιο , θες εναν απο αυτους ?? το μπλε φως παρεμβαλει τους κικαρδιους ρυθμους 

Μαρκοϊσβίλι-Σερμαντίνι.jpg

 

Φιλε blenaddict το να βάλεις ενα ενυδρείο μέσα στο δωμάτιο σου εχει πολλα προβλήματα κυρίως απο ήχους και υγρασία και όχι τόσο πολυ απο φωτισμό !

Ο κιρκαδιος ρυθμός επιρεαζεται απο πόλλους παράγοντες στα στάδια του ύπνου ! Ενα ρεεφ ενυδρείο το βράδι δεν εχει φώτα και θέλει κάποιες ώρες απόλυτο σκοτάδι !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Έχοντας ήδη δεδομένο το τι θα φιλοξενηθεί στο ενυδρείο, για αυτό θέλω τις γνώμες σας για το μέγεθός του. Όπως είπα δεν θα βάλω σε 30-40 λίτρα 2 κλόουν, κάτι το οποίο είδα σε αρκετά σαιτ ως εφικτό. Κάθε άποψη είναι απολύτως αποδεκτή. Σημασία έχει να βγει ένα μέγεθος που θα καλύπτει πλήρως τα 2 ψάρια, αλλά θα είναι όσο το δυνατόν πιο πρακτικό για την συντήρηση εύκολων κοραλιών με γενικότερα χαμηλές απαιτήσεις, για τον χρόνο μου και για την τσέπη μου. Όντως, αυτό με το χοστάρισμα το κατάλαβα από τα βίντεο που είδα. Ακόμα και σε μεγάλα ενυδρεία δεν κουνιόντουσαν τόσο. Επιδιώκω λοιπόν να χοστάρουν αν και με αυτά που διάβασα μάλλον καλύτερα να μην μπει ανεμώνη, μαλλον κάτι σε εφύλια κτλπ

 

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου παραθέσει κάποια λινκ (αγγλικά ελληνικά δεν έχει σημασία)  τα οποία να προσφέρουν μια καλή αρχή για την εισαγωγή μου στο θαλασσινό.

 

Το πρώτο που θέλω να συζητήσουμε παράλληλα με το μέγεθος είναι αυτό με τον θόρυβο, για να δούμε αν το εγχείρημα είναι όντως εφικτό. Δεν είναι ακριβώς υπνοδωμάτιο, αλλά επιδιώκεται η σιγή. Αν μπορείτε να μου βάλετε κάποια λινκ περι εξοπλισμου για να αρχισω διαβασμα ωστε να σας πιανω καλυτερα. Ο χώρος που σκέφτομαι έχει μέγιστες διαστάσεις Μ*Π*Υ, 50*50*40, δεν θέλω απαραίτητα να τις χρησιμοποιήσω στο έπακρο.

 

Μπλε φωτισμό το βράδυ σίγουρα δεν επιθυμώ, και δεν με ''πολυψήνει'' το σκέτο μπλε όσο το ψυχρό άσπρο να πω την αλήθεια.. Το μεγαλύτερο θέμα είναι ο θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Έχοντας ήδη δεδομένο το τι θα φιλοξενηθεί στο ενυδρείο, για αυτό θέλω τις γνώμες σας για το μέγεθός του. Όπως είπα δεν θα βάλω σε 30-40 λίτρα 2 κλόουν, κάτι το οποίο είδα σε αρκετά σαιτ ως εφικτό. Κάθε άποψη είναι απολύτως αποδεκτή. Σημασία έχει να βγει ένα μέγεθος που θα καλύπτει πλήρως τα 2 ψάρια, αλλά θα είναι όσο το δυνατόν πιο πρακτικό για την συντήρηση εύκολων κοραλιών με γενικότερα χαμηλές απαιτήσεις, για τον χρόνο μου και για την τσέπη μου. Όντως, αυτό με το χοστάρισμα το κατάλαβα από τα βίντεο που είδα. Ακόμα και σε μεγάλα ενυδρεία δεν κουνιόντουσαν τόσο. Επιδιώκω λοιπόν να χοστάρουν αν και με αυτά που διάβασα μάλλον καλύτερα να μην μπει ανεμώνη, μαλλον κάτι σε εφύλια κτλπ

 

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου παραθέσει κάποια λινκ (αγγλικά ελληνικά δεν έχει σημασία)  τα οποία να προσφέρουν μια καλή αρχή για την εισαγωγή μου στο θαλασσινό.

 

Το πρώτο που θέλω να συζητήσουμε παράλληλα με το μέγεθος είναι αυτό με τον θόρυβο, για να δούμε αν το εγχείρημα είναι όντως εφικτό. Δεν είναι ακριβώς υπνοδωμάτιο, αλλά επιδιώκεται η σιγή. Αν μπορείτε να μου βάλετε κάποια λινκ περι εξοπλισμου για να αρχισω διαβασμα ωστε να σας πιανω καλυτερα. Ο χώρος που σκέφτομαι έχει μέγιστες διαστάσεις Μ*Π*Υ, 50*50*40, δεν θέλω απαραίτητα να τις χρησιμοποιήσω στο έπακρο.

 

Μπλε φωτισμό το βράδυ σίγουρα δεν επιθυμώ, και δεν με ''πολυψήνει'' το σκέτο μπλε όσο το ψυχρό άσπρο να πω την αλήθεια.. Το μεγαλύτερο θέμα είναι ο θόρυβος.

 

Ειναι λίγο παλιό αλλα ακόμα ισχύει :

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην σε απασχολεί τόσο το μέγεθος αν μιλάμε για κλουνακια!

Ειναι το είδος του ψαριού που δεν του ειναι τόσο απαραίτητο το ποσο θα κολυμπήσει αλλα το δικό του μέρος !

Διαστασεις που λες ειναι πολυ ικανοποιητικές για αρκετά είδη ψαριών (μικρών φυσικά )!

Ο ήχος ειναι κάτι που θέλει ψάξιμο και πειραματισμό :) !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες με τον πειραματισμό κτλπ αλλά δυστυχώς δεν έχω (ακόμα) εικόνα για να ξέρω τι κάνει θόρυβο και Ποσο θόρυβο κάνει... Όσο περίεργο και αν σας φαίνεται, θα εξαρτηθεί κατά πολύ μεγάλο βαθμό αν θα γίνει το ενυδρείο από τον θορυβο. "Ξαφνικά" μου καρφώθηκε η ιδέα και αφού διαβασα πάνω στους οργανισμούς που θα ήθελα να φιλοξενήσω κυρίως, όχι στον εξοπλισμό στον οποίο δεν έχω εικόνα, ικανοποίησα την συνείδηση μου για αυτά που είπαμε. 

 

Τα βασικά πάνω στον εξοπλισμό τα είδα, αλλά δεν μπορώ να μπω σε παραπάνω ανάλυση για την λειτουργία τους. Πχ το σκιμμερ κάνει θορυβο; Οι κυκλοφορήτες δουλεύουν 24/7,  άρα κάνουν θορυβο; Πως θα τους συγκρίνατε σε σχέση με ένα εξωτερικό φίλτρο, μια καλή αεραντλια κλπ που έχω εμπειρία από το γλυκό; Η αναταραξη της επιφάνειας φαντάζομαι είναι πολύ μεγάλη άρα έχουμε μόνιμα ήχους από αυτήν;

Μπορεί να σας φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις και δικαιολογημένα. Θέλω όμως αν κάποιος έχει τον χρόνο/διάθεση να μπει σε μια τέτοια λογική μαζί μου ώστε Α) να μην κάνω τζάμπα όνειρα Β) να φτάσουμε πιο κοντά στην υλοποίηση!

 

 

Καθε άποψη αποδεκτή!

 

ΥΓ1. Το μπλε φως δεν νομίζω πως είναι όντως τόσο πρόβλημα αφού ο χώρος δεν είναι ακριβώς υπνοδωμάτιο και οι φωτογραφίες που έχω δει δεν με τρέλαναν κιόλας Δεν νομίζω να παίξει μπλε για πολλές ώρες και σίγουρα όχι ως moonlight.

 

ΥΓ2. Σε προφίλ βλέπω ότι ο ocellaris είναι ελαφρώς μεγαλύτερος από τον Percula. Σε οοολες τις συζητήσεις σε ξένα φορουμ ακριβώς το αντίθετο. Τι αληθεύει τελικά; Μιλάμε για το κανονικό ψαράκι, όχι τους λοιπούς χρωματισμούς 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος blenaddict έγραψε:

φισμποουν , αφενως δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν πολλα θεματα που προκυπτουν απο ενα τετοι ενυδρειο , αφετερου ο κικαρδιος ρυθμος τις μελατονινης που ρυθμιζει την ολη διαδικασια του υπνου επηρεαζετε απο τις 4-5 το απογευμα οποτε ολη η παραγραφος , με συνχωρεις που στο λεω αλλα ειναι λαθος , μπορεις να πιστευεις αυτο που ειπες , δικο σου το προβλημα αλλα οφειλω να σε ενημερωσω , εισαι λαθος , και στο λεω αυτο γιατι παρενεργειες τις χρονιας διαταραξης της μελατονινης επιφερουν μεχρι και ψυχωσεις 

 

Φιλε μου αν και κακώς μπαίνουμε σε τέτοιες κουβέντες σε ενα θέμα έστω και σκέψεων ενυδρείου αλλα ήθελες να με ενημερώσεις για τον κιρκαδιο ρυθμό και να μπεις σε λεπτομέρειες ,  όποτε θα ήθελα να σε ενημερώσω και εγω ότι ειναι όλη η διάρκεια της ημέρας και όχι κάποιες ώρες ! Επίσης ευθύνεται για παρα πολλες εκρισεις ορμονών και σίγουρα επειρεαζει και επειρεαζεται απο πολλούς παράγοντες !

Τωρα αν θες να με πείσεις ότι το ενυδρείο ( και ιδιαίτερα το μπλε φως )μπορεί να προκαλέσει ψυχώσεις καλύτερα να απευθυνθείς άλλου !

Καλο θα ηταν να ήσουν πιο προσεκτικός στα λεγόμενα σου αλλιως όπως καταλαβαίνεις υπαρχει και ο αντίλογος !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε @bbetta

Επειδή είμαι "παθών" (δουλεύει ενυδρείο 250 λτ 50 cm απο το κρεβάτι μου)  θα σου πω την άποψη μου.  Να ξέρεις οτι είμαι γεροπαράξενος σχετικά με τον θόρυβο στο υπνοδωμάτιο.  Δεν θέλω να ακούγεται κιχ, και δεν θέλω να φέγγει τίποτα. Anyway. 

 

- Οι κυκλοφοριτές δεν θα σου κάνουν θόρυβο εκτός και αν πάρεις κάποιον ελαττωματικό.

 

- Το σκίμερ....(εδω λίγο κλαίμε), λυπάμαι που θα στο πω, αλλά αν δεν τα σκάσεις δεν θα πάρεις κάτι καλό και με λιγοστό θόρυβο. Αθόρυβο σκίμερ (για υπνοδωμάτιο) δεν θα έλεγα οτι υπάρχει.  Εχω δοκιμάσει αρκετές μάρκες σκίμερ. Η μόνες μάρκες που κάνουν ελάχιστο θόρυβο είναι η Tunze και της Deltec. Συγκεκριμένα το Tunze 9001 και αυτή την στιγμή τρέχω το MCE 600, το οποίο είναι λίγο too much για τα λίτρα σου. Υπάρχουν και σιγαστήρες στην είσοδο του αέρα των σκίμερ, αλλά και πάλι λίγος θόρυβος υπάρχει. 

 

-Sump, κάθοδος νερού. Εδώ τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα. Όπως και να το κάνεις, έχεις ενα νερό, να κατρακυλάει μέσα σε σωλήνες για να φτάσει απο ύψος 1,5-2m  στο sump. Θα ακούγεται ένας θόρυβος, όμως υπάρχουν πολλά τεχνάσματα που μπορείς να τον ελαττώσεις τόσο πολύ, που μπορεί να ξεπεράσει και το σκίμερ. Τέτοια τεχνάσματα είναι : 

1) Περιορισμός ροής. Στέλνεις πάνω στο ενυδρείο λιγότερα λτ/ωρα. (Το εχω εφαρμόσει και δουλεύει)

2) Στραγγάλισμα βάνας.(καθώς θα κατεβαίνει το νερό μέσα απο τις σωλήνες pvc, θα βάλεις μια βάνα, και θα την κλείσεις έτσι ώστε να γεμίσουν νερό οι σωλήνες. Προσωπικά δεν ειμαι υπερ αυτής της μεθόδου)

3) Σωληνάκια αερισμού ή καλαμάκια του φραπέ,  στην είσοδο του νερού (στην τρύπα που θα κατέβει κάτω). Εχει σαν αποτέλεσμα το νερό να "γλύφει" τις σωληνώσεις, και να κατεβαίνει ρέοντας στα τοιχώματα των pvc και όχι να σκάσει απο ψηλά κάνοντας πλάτς-πλούτς! (Το έχω εφαρμόσει και έχει θεαματικά αποτελέσματα στην μείωση της φασαρίας).

4) Σιγαστήρας, βάζοντας ενα σωληνάκι αερισμού στο πάνω μέρος της γωνίας που θα κατεβαίνει το νερό προς το ενυδρείο. (To λεγόμενο dorso drain). (To εχω εφαρμόσει και δουλεύει).

5) Εντελώς υποθετικά , αν οι  σωληνώσεις είχαν μια διάταξη τσουλήθρας και όχι κατακόρυφης, ίσως το νερό να κατεβαίνει ποιό αθόρυβα καθώς θα αναγκάζεται να κάνει "τσουλήθρα", αντί να σκάσει απο ψηλά απο την κατακόρυφη σωλήνα. (Δεν το εχω εφαρμόσει γιατι θέλει να ξηλώσω τις παλιές μου σωλήνες και βαριέμαι) .

 

Εάν παίξεις με 2-3 πραγματάκια απο τα παραπάνω θα το φέρεις σε ενα σημείο υποφερτού θορύβου. Και φυσικά αν επιλέξεις να μην έχεις sump, αλλά φίλτρο πλάτης, τότε απλά τα γλυτώνεις όλα αυτα ;). (Αλλά θα ζορίζεται με τα μηχανήματα καθως δεν θα εχεις που να τα κρύψεις :( ) 

 

- Ανεμιστήρες φωτισμού και ψύξης. Μερικά φωτιστικά έχουν ανεμιστήρια. Στο μέγιστο λειτουργίας τους δουλεύουν για να ψύξουν τα balast ή την πλακέτα (περίπτωση Led). Ενδέχεται αν ειναι κακής ποιότητας να κάνουν ενα θόρυβο. όπως και να έχει επειδη το φως θα δουλευει πρωινές και απογευματινές ώρες(το βράδυ θα κλείνει) ίσως να μην ενοχλεί ιδιαίτερα αυτό. Εσυ ξέρεις καλύτερα. Το ίδιο πάνω κάτω και για την ψύξη το καλοκαίρι. Εκτος και αν εχεις aircontition στο δωμάτιο.

 

Εντελώς αθόρυβο να ξέρεις δεν μπορείς να το κάνεις. Για 95% αθόρυβο θα πρέπει να μην βάλεις σκίμερ, και να μην εχεις sump. 

 

Όσο για την τοποθέτηση του @blenaddict πρώτη φορά τα ακούω αυτά. Νομίζω οτι είναι λίγο υπερβολικό αυτό, χωρίς βέβαια να είμαι ο ειδικός (δεν είμαι γιατρός).  Και εδω θα ήθελα να πω, οτι οι άνθρωποι που δουλεύουν νυχτερινές βάρδιες σε εργοστάσια (με φώτα) θα έπρεπε να ήταν ή  στα ψυχιατρεία, ή να είχε απαγορευτεί η νυχτερινή εργασία ? Βέβαια κάνεις αναφορά στο μπλέ φωτισμό. Ομολογώ οτι δεν το είχα ξανακούσει αυτό. 


 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα νάνο 60 λίτρα με ένα wave maker rw 4 , ένα εσωτερικό φίλτρο, και ένα σκιμμερ tunze 9001. 

 

Το ενυδρείο κάνει θόρυβο εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ αν το είχα στο υπνοδωμάτιο. 

Το έχω στο σαλόνι σε απόσταση 5-6 μέτρα απ το υπνοδωμάτιο και το βράδυ το ακούω. Ο ήχος συνηθίζεται αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι αθόρυβο για κανέναν λόγο.! Υπάρχει ένα ψιλοβουιτο συνέχεια. 

 

Επίσης στο σαλόνι υπάρχει ακόμα ένα φυτεμένο με εύκολα φυτά με ένα εξωτερικό φίλτρο τετρα το οποίο είναι πραγματικα αθόρυβο. 

 

Το ρεεφακι ακούγεται το μεγάλο όχι! 

 

Παρόλα αυτά να ξέρεις ότι τα reef είναι άλλο πράγμα σαν εμπειρία και ένας μικρος θόρυβος δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε αποθαρρύνει! 

 

Υπάρχουν πολλοί που κρατάνε reef σε υπνοδωμάτια αλλά εγώ προσωπικά με τα μηχανήματα που έχω εμπειρία δεν θα στο πρότεινα! 

 

Αλλα θαλασσινό πρέπει να στήσεις!!! Για το μόνο που μετανιώνω είναι ότι δεν το έστησα πιο νωρίς!! 

 

Καλή αρχή στα αλάτια! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@revolution1925 φίλε μου χαίρομαι για την τοποθέτηση σου, 60 λίτρα είναι πολύ κοντά σε αυτό που θα κάνω! Θα σε βομβαρδίζω με ερωτήσεις. Στο skimmer υπάρχει σιγαστήρας; Τον θορυβο τον βλέπεις να προέρχεται από το σκιμερ ή σου κάνουν παφλασμούς και θορύβους και τα wave maker?

     

@submarine1981 φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ για το εκτενές ποστ, είσαι ακριβώς το άτομο που έψαχνα να βρω! Αυτό που σκεφτόμουν είναι πως αφού το ενυδρείο θα είχε βάση, να τα έβαζα τα πάντα όλα μέσα στα ντουλάπια και να έκανα επένδυση με κάποιο ηχομονωτικό υλικό. Σκεφτόμουν πως αν έκανα sump ο ήχος ίσως προερχόταν από την κάθοδο του νερού όμως και όχι μέσα στο έπιπλο... Από ότι κατάλαβα επιβεβαιώνεις την σκέψη μου, αν κάνω λάθος και ο θόρυβος είναι μέσα στο sump, διορθώστε με. Τότε ίσως με κάποια επένδυση του επίπλου και με κάποιες από τις προτάσεις σου να φτάναμε σε επιθυμητό αποτέλεσμα. 

 

Μια άλλη σκέψη μου, είναι αυτή του Refugium γεμάτο Chaeto. Χωρίς Sump και δίχως Skimmer. Ξέρω πως δεν είναι τόσο αποτελεσματικό, για το συγκεκριμένο πρότζεκτ όμως με σωστά υλικά ίσως μας καλύπτει; Να καλύπτει τους οργανισμούς και τον θορυβο. Δεν κρύβονται και τα μηχανήματα;

 

Επιπλέον, με τις αλλαγές νερού τι παίζει; Βλέπω πολύ μικρότερα ποσοστά αλλαγής από αυτά που είχα στο μυαλό μου, θεωρούσα ότι θα είναι μακράν μεγαλύτερα από το γλυκό. Στο γλυκό αλλάζω 35-40% κάθε 7-10 μέρες, έχω Α/Ο 3 σταδίων. Αν οι αλλαγές είναι μεγαλύτερες από αυτές που "ενδείκνυνται" (;) , θα έκανε το ενδεχόμενο refugium πιο βιώσιμο; 

 

Ενα άλλο θεματάκι που με "καίει" είναι αυτό της αναπλήρωσης και της ανάγκης δοσοματρικης για τις δικές μου απαιτήσεις  . Ας "λύσουμε" τα αλλά και βλέπουμε όμως. 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Σωστά κατάλαβες  @bbetta. Ο θόρυβος ακούγεται απο τις σωληνώσεις, και οχι τόσο απο το sump.  Εκει θα πειραματιστείς αρκετά θα έλεγα για να φέρεις τον θόρυβο σε ενα ανεκτό επίπεδο. Και το λεω ανεκτό, γιατί εντελώς αθόρυβο δεν γίνεται να γίνει. Έστω ενα απαλό βουητό θα το ακούς, ή λίγο απαλό νεράκι να κατρακυλάει. 

 

Κοίτα αν δεν βάλεις μέσα κοράλλια μπορείς με εβδομαδιαίες αλλαγές να γλυτώσεις το σκίμερ. Αλλά αν βάλεις ηχομονοτικό υλικό με ντουλάπια κλπ, δεν νομίζω να σε ενοχλεί ιδιαίτερα ενα σκίμερ σαν το tunze9001. Εγω σκέψου το άντεχα χωρις να ειναι μεσα σε επιπλο. Το ειχα μέσα στο ενυδρειο στο φιλτρο πλάτης.

 

Για το refugium αν θες να το κανεις μονο καλό θα δεις. Αλλα επειδη θα ειναι στην κρεβατοκάμαρα θα πρότεινα να γίνει το sump όσο ποιο απλό γίνεται και να μην το κάνεις.

 (Το refugium θα θελει και φώς. ) 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοράλλια θέλω να μπουν μεν, χαμηλών απαιτήσεων δε. Κάτι να χοσταρουν οι κλόουν και μετά βλέπουμε.

 

Το refugium το ανέφερα επειδή από ότι κατάλαβα γλιτώνω τον θορυβο και στα λίτρα μου ίσως και σκιμμερ/σαμπ. Θέλει να φανταστώ φως μόνο κάποιες ώρες. Ίσως το μπερδεύω κάπως και με το φίλτρο πλάτης. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Το refugium ειναι ενας χώρος όπου τοποθετούμε σίγουρα μακροάλγες Chaeto Π.χ , λίγο βράχο, και αν το επιθυμούμε λίγο λεπτόκοκκο αραγωνίτη.  Εγω θα σου πρότεινα λιγο βράχο, με την Chaeto. 

 

Το φως που λες, προτείνεται να δουλεύει τις νυχτερινές ώρες του ενυδρείου, έτσι ώστε με την φωτοσύνθεση της Chaeto να σου κρατάει (όσο μπορεί) το ΡΗ σταθερο.  8-10 ώρες φώς  θα το έχεις πιστεύω. Απλά μην ενοχλεί το φώς στο υπνοδωμάτιο. Θα πρέπει να ειναι πολύ καλά καλυμμένο. Σε συνθήκες σκότους όπως ενα υπνοδωμάτιο, και το παραμικρό φώς το αντιλαμβανόμαστε. Δεν ξέρω πόσο θα σε ενοχλεί αυτο....:thumbdown: 

 

Το φίλτρο πλάτης ειναι αυτο που όλοι γνωρίζουμε. Και μέσα μπορείς να βάλεις τον θερμοστάτη, την αντλία επιστροφής, κάποιο μικρό σκίμερ που να χωράει (λιγα σκίμερ χωράνε σε φίλτρα πλάτης), κάποια κομμάτια ζωντανού βράχου που θα παίξουν τον ρόλο τους στο φιλτράρισμα του νερού, ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο (είτε free είτε σε μικρό φιλτρακι μέσα στο φίλτρο πλάτης), και με κάποιο τρόπο τον αισθητήρα της αυτόματης αναπλήρωσης (αν θα βάλεις).

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση: 

Οταν λεω free για τον ανθρακα και τον αντιφώσφορο, εννοω μέσα σε κάλτσα. οχι χύμα μέσα στο διαμέρισμα του φίλτρου πλάτης :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@submarine1981 Για το φως ίσως να μπορεί να γίνει κάποια κατασκευή πιστεύω... Έτσι και αλλιώς δεν φαντάζομαι πως χρειάζεται μεγάλη ένταση και κάπως μπορεί να βάφει/κλείσει το φως μαζί με την πλάτη. Εφόσον πάμε σε refugium, δίχως sump και δίχως σκιμμερ, δεν βρίσκω λόγο να μην γίνει κατασκευή στην πλάτη ίσου μήκους με το ενυδρείο. Ελπίζω να το φτιάξω και να έχει μήκος 50cm άρα με τόση πλάτη νομίζω χωράει όλα τα απαραίτητα. Το ζήτημα είναι αν γλιτώνουμε τον θορυβο για να μπω στον κόπο να κάνω όλη αυτήν την....φασαρία. Γενικότερα διαβάζω και βλέπω στο εξωτερικό να υποστηρίζεται ότι σε μικρά ενυδρεία δεν είναι τα πάντα απαραίτητα από εξοπλισμό. Εννοείται αυτός που θα αγοραστεί θα είναι εξαιρετικός εφόσον γλιτώνω σκιμερ σαμπ.

 

Εικαζω πως δοσομετρικη με εύκολα ζωντανά δεν απαίτει το nano.

 

Η αναπλήρωση φαίνεται μονόδρομος δεν ξέρω γιατί. Δεν γνωριζω πως δουλεύει, αν δουλεύει "συνέχεια" ή μόνο αν πέσει η στάθμη. Πάντως συγκοινωνούντα δοχεία δεν παίζουν. Μόνο απο κάτω μπορεί να μπει ο κουβάς με την Α/Ο

 

Edit: Όταν μιλάμε για εβδομαδιαίες αλλαγές ΠΕΡΙΠΟΥ Ποσο τοις εκατό;

 

Βασίλης

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Οταν εξατμίζεται το νερό, ανεβαίνει η αλατότητα μέσα στο ενυδρειο. Και αυτο στρεσαρει τους οργανισμούς. Η αναπληρωση εχει αισθητήρα που μόλις πέσει η στάθμη π.χ 1-2 cm θα δώσει εντολη στην αντλία να στείλει νερο R/O στο ενυδρειο για να καλύψει την εξάτμιση.

 

Οι αλλαγες ειναι σχετικές και με τους ρύπους που θα εχεις και θα θες να εξάγεις. Πιστεύω 15-25 % θα ειναι αρκετά καλα. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, νομίζω έχουμε βγάλει αρκετά καλή άκρη για τον θόρυβο, πολύ καλύτερη από όσο περίμενα σε μια μερα! Και πιστεύω με 50cm πλάτη, με καθαρό πλάτος στους 7-8 πόντους είμαστε οκ... Άρα μπαίνουν όλα εκεί μέσα, αρκετή Chaeto αφού χωράει κλπ. Για το πως ακριβώς θα γίνει η κατασκευή δεν το γνωριζω ακόμα αλλά θα απευθυνθώ σε επαγγελματία για να είμαι σίγουρος καθώς περα από ένα DIY σύστημα διοξειδίου για φυτεμένο δεν έχω κάνει από κατασκευές τίποτα.:angel:

 

Απλά ελπίζω να βγει αθόρυβη η πλάτη έτσι όπως την είπαμε! Λειτουργική μου φαίνεται πάντως και έχω ψηθεί αρκετά.

 

Χωρις την πλάτη δηλαδή θα είμαστε στα 70-100 λίτρα. 

 

Τον ελεγκτή θερμοκρασίας να τον θεωρήσω απαραίτητο εξάρτημα;

 

Έχω γνωστό που μπορεί να μου δώσει και άμμο και βράχο ζωντανό αλλά σκέφτομαι μήπως αρχίσω με νεκρό λόγω των pests. Από όσο νομίζω τουλάχιστον οι κλόουν δεν θα βοηθήσουν σε έλεγχο πεστ, ούτε τα σαλιγκάρια και γαρίδες που θα βάλω αν βρω εκτροφής (ξέρω μόνο για trochus).

 

Γενικά το κόστος μου φαίνεται πως φεύγει στον θεό. Να φανταστώ πως ένα πακέτο στυλ red sea είναι αρκετά ακριβότερο από κατασκευή επαγγελματία έτσι; 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, blenaddict said:

η πλατη καλο ειναι να εχει τοσο παχος οσο χριαζεται να φτασεις το πατο της με το χερι για λογους ευχρησιας 

αντι για κοραλια , αφου θες κλοουν γιατι δε βαζεις ανεμωνη ( ες ) απ την αρχη ? ( ποια αρχη δλδ αφου περι το 6μηνο μπαινει ασφαλως ) , διαφορα κοραλια μπορουν να γινουν χοστεντ αλλα σχεδον ολα στρεσαροντε απο τους κλοουν , τα μανηταρια δε μασανε αλλα οι κλοουν ιδυσκολα να τα χοσταρουν κιολας , με ανεμωνες / μανηταρια δε χριαζεσε ντε και καλα σκιμμερ , δοσομετρικες και αναπληρωσεις , απο θερμοκρασιες εξαρτατε τι θερμοκρασιες ανεβαζει ο χωρος , βαζοντας στην αρχη ανεμωνη αν θες κατι αλλο τη βγαζεις και προχωρας , αν στη πορεια θελισεις ανεμωνη και τα κοραλια θα χριαστει να βγαλεις και καποια αγορα θα αποδηχθει περιτη 

 

με νεκρο ακουασκεηπ η ζωντανο , με η χωρις προφυλακτικο ?

Προφυλακτικό μάγκες... Είδα κάτι τέρατα να ξεπροβάλουν σε διαφορά θέματα από τον ζωντανό και δεν το ρισκάρω...

 

Για τις ανεμώνες απλά διαβασα ότι ζορίζουν αρχάριο και αν χαλάσει μπορεί να σου "ψοφήσει" το ενυδρείο ολόκληρο.  Κάνουν και τις βόλτες τους αλλά αν το κάνουμε έτσι όπως είπες δεν υπάρχει θέμα. Γενικά δεν ξέρω τι παίζει με το τάισμα και με τις απαιτήσεις σε ανεμώνες και κοραλια. Ψιλόμπερδεύτηκα και με τις προσθήκες μαγνησίου κλπ.  Εννοείται πως ότι μπει θα είναι ευκολο, από φωτογραφίες μου φαίνονται τα κοραλακια πιο όμορφα αλλά δεν ξέρω τι υπάρχει Ελλάδα. Για sps δεν πάω σίγουρα. Για soft και lps μόνο, και από αυτά τα εύκολα είδη μόνο (δεκτές οι προτάσεις).  

 

Edit για τις προτάσεις: έχετε υπόψιν ότι ότι μπει προτιμώ να μην ήρθε από θάλασσα αλλά από φάρμες, άρα θέλω ανάλογες προτάσεις. Στην Ελλάδα έρχονται από καλλιέργειες;

 

Με τις παραπάνω προϋποθέσεις, η αναγκαιότητα του σκιμμερ επηρεάζεται από τα λίτρα; 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε @bbetta!!

Καλως ήρθες και στην άλλη πλευρά του forum..Μεγάλη υπόθεση  η πολύ καλή εμπειρία που έχεις με ενυδρεία και το πολύ διά βασμα που έχεις ρίξει γιαυτά καθώς από ματιές πυ ρίχνω και στην γλυκειά πλευρά του forum από τα ποσταρίσματα σου φαίνεται οτι είσαι άνθρωπος που ψάχνεται..Αυτά στα λέω γιατί προσωπικά δεν σε έχω γνωρίσει(μια φορά έχω καταφέρει μόνο να είμαι σε συγκέντρωση)..Τα παιδιά εδώ σου έχουν δώσει μια πρώτη ιδέα αλλά απότι διαβάζω έχεις και συ μια πρώτη ιδέα από διαβάσματα..Μαγνήσια και τέτοια που βλέπω να σε απασχολούνε καλά κάνουν και σε απασχολούνε αλλά άποψη μου είναι από τα θεματάκια που τα σκέφτεσαι αφού στηθεί και στρωθεί το ενυδρείο καθώς οι παράμετροι αυτοί δεν εξαρτώνται άμεσα από τον εξοπλισμό αλλά περισσότερο από τα αλάτια που χρησιμοποιούμε και από τα χημικά συμπληρώματα για το νερό..Για ζωντανούς οργανισμούς καλά κάνεις και βάζεις ένα πρόγραμμα φιλοξένησης καθώς κυρίως τα κοράλλια και οι ανεμώνες(όχι τα ψάρια) εξαρτώνται άμεσα από τον φωτισμό..Άλλη ένταση και φάσματα θέλουν τα σκληρά και άλλα τα lps τα μαλλακά και οι ανεμώνες,οπότε αν ξέρεις τίο θέλεις να βάλεις πάνω κάτω ξέρεις και τί πρέπει να φτιάξεις για φωτισμό..Πάει κι αυτό..Για ζωντανά καθώς ζητάς πραγματάκια από φάρμες, από ψαράκια μπορείς να βρεις κλόουν όπως είπε και ο Διονύσης αρκετά αλλά και άλλα μικρά είδη ψαριών κατάλληλα για Reef γεννημένα και μεγαλωμένα σε φάρμες(δυστυχώς αυτό είναι το μεγάλο μειονέκτημα στο θαλασσινό..το οτι δεν μπορούμε να έχουμε την ευχαρίστηση της γέννας)αλλά αυτά τα είδη είναι λίγα αλλά ικανά για να γεμίσουν το ενυδρείο που έχεις σκοπό να κάνεις!!Γαρίδες και σαλιγκάρια μπορείς να βρεις αναπαραγωγές από φάρμες καθως αναπαράγονται τα περισσότερα είδη σε καλές συνθήκες και σε ενυδρεία..όσο για τα δ΄υο είδη κλόουν που ανέφερες πιο πάνω τα μεγέθη που αναγράφονται στα sites είναι υπό κανόνηκές συνθήκες θαλάσσης,καθώς στο ενυδρείο προσαρμόζωνται στον χώρο που είναι και μειώνουν την ανάπτυξή τους για να μην έχουν προβλήματα χώρου στο ενυδρείο τους..Με συγχωρείς που απαντάω μπουρδουκλωμένα αλλά προσπαθώ να κοιτάω και προηγουμένως για να βρίσκω και τις απορίες.. Καλά με τα ζωντανά θα βρούμε χρόνο να πούμε και πολύ περισσότερα πράγματα, αλλά για να φτάσουμε εκεί θα πρέπει να βρεθεί ο κατάλληλος εξοπλισμός και ξέρεις πολύ καλά από την εμπειρία σου πόσο σημαντικό είναι αυτό το κομμάτι..Η πατέντα με το εσωτερικό φίλτρο πλάτης αν κατάλαβα καλά είναι καλή και όντως σε βγάζει από το μπλέξιμο του sump(και γω 12 χρόνια χωρίς sump δουλεύω,μόνο με εσωτερικό φίλτρο και άνθρακα ,αντιφώσφορο και ένα σκίμμερ) αλλά άποψη μου είναι οτι ένα μικρό σκιμμεράκι το χρειάζεσαι και θεωρώ οτι θα είναι και ο μοναδικός θόιρυβος του ενυδρείου και αυτό αν δεν θέλεις να σε ενοχλεί το βράδυ μπορείς να το έχεις με χρονοδιακόπτη να κλείνει ένα 7ωρο το βράδυ που κοιμόσαστε ή να του χαμηλώνεις την ροή το βράδυ(ένταση λειτουργιας ) για να μην είναι ενοχλητικό, και πιστεύω οτι είναι υποχρεωτικό για έναν κύριο, πολύ κύριο λόγο, εκτός από την αποπρωτεινοποιήση που κάνει κάνει και κάτι άλλο σημαντικό για το ενυδρείο και γενικά για τα ζωντανά...Οξυγονώνει το νερό δίνοντας οξυγόνο στα ψάρια και κρατάει σταθερό το Ph που το χρειάζονται σταθερό(8,0-8,3) και τα κοράλλια αλλά και τα ψάρια συν το οτι βοηθάει τον βράχο να καθαρίζει από μπουκώματα του που δεν τον αφήνουν να δημιουργήσει σωστά τη βιολογία μας και επιπλέον δεν τον αφήνει να κάνει σωστά την απονιτροποίηση(στην ουσία υπολειτουργεί)..Να προσθέσω επίσης και δυο απαντήσεις για το τελευταίο σου πόστ..Στην Ελλάδα υπάρχουν καταστήματα που συνεργάζονται με φάρμες εξωτερικού και μπορείς να προμηθεύεσαι τα ζωντανά σου από εκεί όταν σε ενημερώνουν οτι τα ζωντανά που παρέλαβαν είναι από φάρμες..Για το σκίμμερ σου απάντησα παραπάνω..Γενικά αποψή μου είναι οτι σε ένα ενυδρειάκι 50 λίτρων μόνο με δυο κλοουνάκια και 1 ανεμώνη δε το χρειάζεσαι το σκίμμερ αλλά όσο περισσότεροι οργανισμοί μπαίνουν κι επιβαρύνουν το σύστημα τόσο περισσότερο αναγκαίο είναι το σκιμμάρισμα του νερού κι επειδή είσαι χομπίστας και αγαπάς αυτό που κάνεις σε διαβεβαιώ οτι δεν θα μείνεις σε συο κλόουν και μια ανεμώνη... :P:P Εννοείται όμως οτι υπάρχουν συστήματα που δουλεύουν χωρίς σκίμμερ και με πολύ τακτικές αλλαγές νερού πηγαίνουν πολύ καλά και δεν αμφιβάλλω γι αυτό, απλά σου είπα την άποψη μου ώς μη κάτοχος sump..Καλή συνέχεια στον όμορφο κόσμο των ενυδρείων!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παφλασμους απ το wave maker. Το σκιμμερ έχει σιγαστήρα.. 

 

Ο θόρυβος που έχω προέρχεται απ το σκιμμερ. Το σκιμμερ διμιουργει πολύ μικρές φούσκες να φανταστείς. Αυτό ακούγεται. Μην φανταστείς κανένα τρελό θόρυβο αλλά ακούγεται! 

 

Επίσης το φίλτρακι με την χημική φιλτρανση μετά από κάνα 2 μέρες που το καθαρίζω αρχίζει να ψιλό μπουκώνει και ακούγεται και απ αυτό ένα μικρό βουητό. 

 

Τα μηχανήματα ένα ένα δεν κάνουν θόρυβο. Αλλά όλα μαζί διμιουργουν ένα μικρό βουητό που εγώ προσωπικά που είμαι περίεργος με τον ύπνο δεν θα τον άντεχα στο υπνοδωμάτιο μου..

 

Ολα αυτά που σου λέω είναι η δική μου εμπειρία με τα δικά μου μηχανήματα. 

 

Ένα εξάμηνο δούλευα χωρίς σκιμμερ μόνο με αλλαγές νερού και το ενυδρείο πήγαινε μια χαρά. Μετά που έβαλα σκιμμερ βλέπω την βρομιά που βγάζει και δεν μετανιώνω καθόλου με την αγορά του.! 

 

Φυσικά υπάρχουν ενυδρεία που δουλεύουν χωρίς σκιμμερ και είναι τέλεια! Απλά εγώ νομίζω ότι είναι καλή αγορά το σκιμμερ και σου προσφέρει μια ασφάλεια παραπάνω. 

 

Αυτόματη αναπλήρωση θες οποσδηποτε για να έχεις σταθερή αλατοτητα. 

 

Πάμε τώρα στα ζωντανά. Δεν παίζει να μείνεις με μια ανεμονη και ένα κλόουν!!! Υπάρχουν πανέμορφα και εύκολα κοράλλια που θα βάλεις κάποια στιγμή! 

 

Γνώμη μου είναι να σχεδιάσεις το ενυδρείο σου έχοντας στο μυαλό σου όλα τα μηχανήματα. Και να ξεκινήσεις πχ χωρίς σκιμμερ αν μετά χρειαστεί να βάλεις να έχει χώρο να μπει.! 

 

Επίσης εξάντλησε τα όρια σου στα λίτρα και πάνε σε όσα περισσότερα μπορείς, τα ξέρεις πως είναι τα πράγματα με το χόμπι! 

 

Ότι σου λέω είναι προσωπική εμπειρία απ αυτά που διάβασα και έμαθα 8 μήνες σχεδόν τώρα που ασχολούμαι με τα θαλασσινά, μπορεί κάποιος άλλος να έχει διαφορετικές απόψεις. 

 

Μαγικός κόσμος η θάλασσα μην τον χάσεις με τίποτα!! 

 

 

Έγινε επεξεργασία - revolution1925
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Skoti και @revolution1925 σας ευχαριστώ πολύ, με καλύψατε!

 

Βλέπω πως υπάρχει δυνατότητα να βρεις τον εξοπλισμό στον δρόμο καθώς στήνεται... Η ύπαρξη σκίμμερ που θα είναι κάποιες ώρες ανοικτό είναι σίγουρα εφικτή. Είδα κάποια βίντεο και όντως ο ήχος δεν αντέχεται βράδυ. Εκτός από την λογική του ότι όσο περισσότερα λίτρα τόσο το καλύτερο, νομίζω πως δεδομένου του ότι δεν υπάρχει skimmer, θα μαζεύονται λιγότεροι ρύπου σε 100 από ότι σε πχ 70 λίτρα. 

 

Ανάλογα και τα λίτρα και το τι μου δειχνει το συστημα θα πορευτω νομίζω, έτσι και αλλιώς τους πρώτους μήνες σαν fo είναι το ενυδρείο. Σιγουρα δεν θέλω 1 μονο ανεμώνη αλλά αρκετά εύκολα κοραλλάκια. Από όσο ξέρω οι ανεμώνες έρχονται μόνο απευθείας από θάλασσα άρα δεν μας καλύπτουν. Το πρώτο που θα έβαζα θα ήταν κάτι το οποίο ίσως να χόσταραν οι κλόουν (euphyllia,sarcophyton, κάτι άλλο;;) και από εκεί και πέρα όσο μου κάνετε προτάσεις από εύκολα κοραλλάκια τόσο θα με βοηθάτε επειδή διαβάζοντας τις απαιτήσεις τους, θα αρχίσω σιγά σιγά να πιάνω και το θέμα του φωτισμού που δεν το έχω ακουμπήσει ακόμα. Πείτε μου τις Anubias των Reef, για να με καταλάβουν όσοι έχουν εμπειρία από γλυκό!

Έχετε δίκιο, είναι γεγονός πως εν τέλη δεν θα αρκεστώ σε reef που να μοιάζει με fish only (αν και κάπως έτσι ξεκινάνε όλα), όμως σαν νοοτροπία περισσότερο θα έχω να βελτιώσω την ζωή από τα δυο κλόουν και όχι να βάλω και άλλα είδη ψαριών... Αφού με το καλό στηθεί και βρω ζευγαράκι, το επόμενο βήμα θα μπορούσε να είναι να καταφέρω να δω αυγά και μετά ποιος ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση όσο μεγαλύτερο ενυδρείο τόσο το καλύτερο ισχύει διότι οι συνθήκες νερού μεταβάλλονται πιο δύσκολα σε ένα μεγάλο ενυδρείο απότι σε ένα μικρό και όπως ξέρεις μια απότομη αλλαγη συνθηκών για οποιονδήποτε λόγο (αύξηση αμμωνίας,απότομη αυξομείωση σκληρότητας(dΚΗ), απότομες αυξομειώσεις ph) μπορεί να αποβεί μοιραία για ένα μικρό σύστημα ενώ στο μεγαλύτερο έχεις μεγαλύτερο χρόνο να δράσεις χωρίς μεγάλα στρεσαρίσματα!!Και σίγουρα όσο μεγαλύτερο είναι το σύστημα τόσο πιο σταθερό είναι μέχρι που φτάνουμε σε ένα απέραντο σύστημα που οι αλλαγές συνθηκών είναι αμελητέες(θάλασσα)..Με πιάνεις πιστεύω!!όσο για τις ανεμώνες είναι απαιτήτικά ζωντανά κι όπως είπες κι εσύ επειδή αφήνουν τοξίνες όταν στρεσάρονται καλά είναι να μπαίνουν αργότερα σε ένα συστημα με σταθερές συνθήκες για να μην έχουμε προβλήματα..Οι ανεμώνες αναπαράγονται με την διχοτόμηση και μέσα στο ενυδρείο οπότε θα μπορέσεις να βρεις και από συγχομπίστες ανεμώνες που έχουν δημιουργηθεί και μεγαλώσει στο ενυδρείο τους και υπάρχουν και κάποια είδη που αυτό το κάνουν συχνά και σίγουρα υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που έχουν γεμίσει από ανεμώνες λόγω διχοτομήσεων και θέλουν να τις δώσουν απλά δεν τους  πάει η καρδιά τους οπότε αν θέλεις να βρεις και ανεμώνη  που έχει ζήσει σε ενυδρεία και αυτό γίνεται..Οι κλοουν μπορεί να χοστάρουν σε οποιοδήποτε κοράλλι θέλουν αλλά τις περισσότερες πιθανότητες τις έχουν τα κοραλλάκια που έχεις αναφέρει κι εσύ..Υπάρχει ένα θεματάκι όμως με τους κλοουν που δεν έχουν ζήσει σε θάλασσα, δηλαδή είναι από αναπαραγωγές σε φάρμες και αυτό το θέμα μεγαλώνει όσο περπατάνε οι γεννιές αναπαραγωγής σε φάρμες...Τί εννοώ? Άλλο χρόνο χρειάζεται ένας κλοουν που έρχετε από θαάλασσα για να χοστάρει σε μια ανεμώνη και άλλο χρόνο χρειάζεται ενας 3ης γεννιας κλοουν σε φάρμες, και αυτό γιατί? Αυτό συμβαίνει διότι οι κλοουν που μεγαλώνουν σε φάρμες δεν καταλαβαίνουν τον λόγο που πρέπει να μπουνε σε μια ανεμώνη καθώς δεν ξέρουν τί τους προσφέρει ενώ αυτοί που έρχονται από θάλλασα τον γνωρίζουν τον λόγο...;) Γιαυτό και παρατηρούνται πολλοί κλόουν να μην χοστάρουν πουθενά και να το παίζουν μάγκες σε ένα ενυδρείο χωρίς θηρευτές..Αυτό όμως έιναι κάτι ξεχωριστό από τον λόγο φιλοξενίας μιας ανεμώνης στο σύστημά σου καθώς είναι πανέμορφες με πολύ όμορφα χρώματα και ιδιαίτερα ζωντανά..Όσο για τις anubies που λες υπάρχουν κοράλλια που είναι παρόμοιοας δυσκολίας και είναι αρκετά(σαρκόφυτα,μανιτάρια,πολύποδες κ.α.) και φυσικά ΓΟΡΓΟΝΙΕΣ(πλάκα κάνω να ξεχνιόμαστε και λίγο,οι γοργονίες είναι η έννοια της δυσκολίας συντήρησης και διατήρησης σε ενυδρείο).Τα κοράλλια στο θαλασσινό σύστημα δεν δένονται όπως οι ανούμπιες παρα μόνο για ένα μικρό χρονικό διάστημα μέχρι να κολλήσουν πάνω στην πέτρα που τα έχεις δέσει κι αν δεν θες να το κάνεις ούτε έτσι απλά τις τα κολλάς με ειδικές μη τοξικές κόλλες για ενυδρειακή χρήση..Είναι μια διαφορετική νοοτροπία τα κοράλλια από τα φυτά και θα το καταλαβαίνεις όσο περνάει ο καιρός..Πάλι ισχύει βέβαια οτι υπάρχουν εύκολα κοράλλια μέχρι πολύ δύσκολα και χρειάζονται διαφορετικές τοποθετήσεις σε διαφορα στρώματα του ενυδρείου και τα λοιπά(αυτό δεν θα το αποφύγεις αφου ξέερεις κιόλας πώς είναι)..Γενικά όρεξη να χεις να ασχολείσαι είναι το ψητό!! ;) Ότι θέλεις ρώτα,εδώ είμαστε!!

Έγινε επεξεργασία - Skoti
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δύο θεματάκια που θα σε βοηθήσουνε να λύσεις κάποιες απορίες που τυχόν έχεις με ανεμώνες και κλοουνάκια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...