Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μακριά απο αυτό το κ@λ@ψάρο!!!! :bigemo_harabe_net-86:

 

πριν 4 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Οχιιιι damsel στο ενυδρείο :bigemo_harabe_net-152:!

 

Είναι ένας μικρός διάβολος που δημιουργεί όλο προβλήματα :crazysmile:!

Ούτε καν Βασίλη.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, αν μέσα εχεις μόνο τα clown και δεν έχεις σκοπό να βάλεις άλλα ψάρια, άλλωστε τα λίτρα είναι λίγα, τότε μια χάρα μπορείς να τα βάλεις τα διαολάκια.

είναι μια χαρά για nano και έχουν και πολύ ωραίο χρώμα ;)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο μικρός! :P 

 

ενας τέτοιος βέβαια κάποτε σε 60 λίτρα ενυδρείο με ένα και μόνο SPS μου το στρέσαρε μέχρι ασπρίσματος

Έγινε επεξεργασία - pan_Oz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τα SPS στα πλάνα μου άρα δεν ανησυχω...

 

Ειδα από κοντά τα Damsel, ήταν πανέμορφα. Αλλά τα θεώρησα μη κατάλληλα, ειδικά αν τα συγκρίνω με το Goby των 3 πόντων που πήρα!

Link to comment
Share on other sites

@bbetta  καλορίζικος !! 

 

Πανέμορφο ψαράκι, και οτι πρέπει για μικρά ενυδρεία!!  

 

Αν δεν είχα SPS στάνταρ θα είχα ενα!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

RZvpLtm.jpg

 

Αρκετός καιρός πέρασε από το τελευταίο μου post, δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή... Θα φύγει η Lysmata και σύντομα περιμένω κάποια ακόμα εύκολα κοραλλάκια. Επίσης θέλω να αυξήσω λίγο τα σαλιγκάρια.

 

Μια φωτογραφία που έβγαλα σήμερα από το Gobiodon Okinawae. Με δυσκόλεψε πολύ στο να φάει, βρήκαμε άκρη επιτέλους με το Mysis.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

RZvpLtm.jpg

 

Αρκετός καιρός πέρασε από το τελευταίο μου post, δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή... Θα φύγει η Lysmata και σύντομα περιμένω κάποια ακόμα εύκολα κοραλλάκια. Επίσης θέλω να αυξήσω λίγο τα σαλιγκάρια.

 

Μια φωτογραφία που έβγαλα σήμερα από το Gobiodon Okinawae. Με δυσκόλεψε πολύ στο να φάει, βρήκαμε άκρη επιτέλους με το Mysis.

Σε ζηλευω απιστευτα, που αποφασισες να πας σε " θαλασσα ". Πολυ ομορφο !:thumbsu: Εγω ακομα κανα χρονο θα σκεφτω ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραιο ψάρι τελικά αυτό, τι άκρη βρήκες με το Mysis?

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

τι άκρη βρήκες με το Mysis?

Δεν έτρωγε τίποτα το ψάρι φίλε... πίστευα θα το χάσω. Επέμεινα στο Mysis και άρχισε να τρωει. Όταν του ρίχνω σε μικρά κομματάκια flakes της Sera επίσης τρωει λίγα πλέον! Σε 2 εβδομάδες πιστεύω θα έχει επανέλθει στο 100%. 

 

Αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν τρωει κάτι μικρές γαριδουλες που υπάρχουν στο ενυδρείο και ήρθαν με κοράλλια. Έχουν την μορφολογία της γαρίδας που τρώμε και εμείς αλλά είναι μικροσκοπικές.

Link to comment
Share on other sites

ε ασε γιατι μου φαίνεται εμεις που είμαστε μαθημένοι απο τα γλυκού θα φαμε μεγάλο ζορι με τα ταΐσματα στα θαλασσινά..... και η σαλιάρα μου την πανάγια μου βγάζει για να φάει.
Δεν ξερω τι ζορυ τραβάνε. στο γλυκό και παστίτσιο να ρίξω μέσα μετά από λιγο θα μου ζητάνε και αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πολύ πολυ δύσκολα να ξαναπάρω άγριο ψάρι. Έκανα την εξαίρεση για αυτό το οποίο θεωρείται λόγω κίνησης από τα πλέον κατάλληλα για μικρό ενυδρείο. Από εδω και περα μόνο αναπαραγωγης ή από χομπίστες μαθημενα σε ξηρές.

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις, αλλά προσωπικά αν μου πει κάποιος οτι ξερει στανταρ πως τα αγρια εχουν πιο "αυθεντική" συμπεριφορά γενικότερα μάλλον θα τα προτιμούσα.
αλλά πως ξερουμε ποιο ειναι αναπαραγωγής σε ενα κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολύ συγκεκριμένα είδη που είναι εκτροφής και έχουν άλλες τιμές επίσης. Πάντως, δεν θα αγόραζα ψάρι από κατάστημα στο οποίο δεν μπορώ να εμπιστευτώ ότι αυτό που μου πουλάει προήλθε από εκεί που είπε.

 

Τα άγρια προφανώς έχουν πιο αυθεντική συμπεριφορά, βασικό χαρακτηριστικό αυτής η επιθετικότητα. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Τα εκτροφης ειναι και φτηνότερα φαντάζομαι?
βαλε μας κάνα βιντεακι αμα δεν βαριεσαι μια μερα να δούμε κινήσεις στο ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Τα εκτροφης ειναι και φτηνότερα φαντάζομαι?
βαλε μας κάνα βιντεακι αμα δεν βαριεσαι μια μερα να δούμε κινήσεις στο ενυδρείο σου!

Τα εκτροφής ψάρια του θαλασσινού είναι πολύ πιο ακριβά!

Τα πλεονεκτήματα που σου δίνει ένα τέτοιο ψάρι είναι ανυπολογιστα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fishbone! said:

Τα εκτροφής ψάρια του θαλασσινού είναι πολύ πιο ακριβά!

Τα πλεονεκτήματα που σου δίνει ένα τέτοιο ψάρι είναι ανυπολογιστα. 

Αυτό ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη προσπάθεια για φραγκαρισμα. Τα έχω βάλει σε ένα δοχείο ενός λίτρου με μηδενική ροή, με την ελπίδα ότι θα κολλήσουν στο βραχάκι. Το έχω διαβάσει αρκετες φορές ως πρακτική. Φοβάμαι για την πιο χαμηλή θερμοκρασία του εξωτερικού χωρου. Πιστεύετε θα κολλήσουν σε 1-2 μέρες χωρίς να έχω πρόβλημα από την θερμοκρασία;

8657D64B-FB04-40EF-8EE4-8F94157389A3.jpeg

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...