Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

On 16/1/2018 at 1:05 ΜΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

 

Με την Tunze Nano μπορεί να έχω μόνο ένα φλοτερ(με μαγνητάκι για σταθερότητα και περιβάλλεται και από κάλυμμα για σαλιγκάρια), αλλά έχω και το σύστημα του κοντρολερ της που την σταματάει μετά από 1’45” συνεχούς λειτουργίας. Μήπως αυτό είναι καλύτερο από άποψη ασφαλείας από 2 απλά φλοτερ;

 

Οτι καλυτερο υπαρχει σε αντιστροφη όσμωση και εχει καο δευτερο φλοτερ μεσα αν θελεις να το βαλεις για εξτρα ασφάλεια την εχω 7 χρονια και δουλευω απροβλημάτιστα!!! 

 

71srArWEy6L._SL1500_.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στο Forum και καλό ΣΚ!

 

Για το θέμα της αναπλήρωσης δεν έχω αποφασίσει ακόμα... μακάρι είτε να είχα άτομο να βάζει νερό ή να ήξερα από προγραμματισμό Arduino όπως είπε ο @Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος. Βέβαια, αν η Tunze 5017 είναι παράλληλα και Α/Ο και αναπλήρωση πρέπει οπωσδήποτε να την πάρω!:lolu:

Σε πειράζω @Irakles ! 

On 1/18/2018 at 10:31 AM, Irakles said:

 

Οτι καλυτερο υπαρχει σε αντιστροφη όσμωση και εχει καο δευτερο φλοτερ :bigemo_harabe_net-162:

 

 

 

Μια ενημέρωση τώρα για την πορεία του ενυδρείου:

Έχω δει τεράστια βελτίωση με την χρήση σκούπας και έχει βοηθήσει και αρκετά στην διατομική. Ποτέ δεν αντιμετώπισα σοβαρό θέμα οποιασδήποτε άλγης με εξαίρεση 1-2 εξάρσης διατομικής από την έναρξη της λειτουργίας του ενυδρείου. Η διατομική που εμφανίζεται τώρα στον βυθό, είναι τόσο ήπια που το βράδυ εξαφανίζεται και βγαίνει σε κάποια μόνο σημεία μέσα στην διάρκεια της ημέρας.

 

Όταν έβαλα το sixline πήρα και ένα nassarius το οποίο μας άφησε μετά από 2-3 μέρες, δεν προσαρμόστηκε φαίνεται. Μετά από 10 μέρες έχασα και ένα ακόμα βέβαια. Το τελευταίο που έχει μείνει είναι μια χαρά. Θα πάρω και 1-2 ακόμα σύντομα.

 

Ό,τι και να πω για το Sixline είναι λίγο! Μαθημένο στην ξηρά τροφή από την πρώτη μέρα, ήπιος χαρακτήρας, πολύ κίνηση με σκοπό και όχι σαν το άχαρο 'πάνω-κάτω'' των κλόουν. Το αγόρασα για pest control αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δει ποτέ να τσιμπάει τίποτα ζωντανό, και το βράδυ είναι το πρώτο που πέφτει για ύπνο. Πιστεύω πως έχει βοηθήσει να μειωθούν τα διάφορα mysis, amphipods κλπ, από το γεγονός ότι δεν τα βλέπω πλέον συχνά καθώς και έχω σταματήσει να βλέπω αιωρούμενα κουκούλια τους που μου σπάγανε τα νεύρα. Κάθονται στις τρύπες τους από τον φόβο τους και δεν πολλαπλασιάζονται με τους παλαιούς ρυθμούς.

 

Έχουμε και κάποιες αλλαγές στα ζωντανά.

 

LIVE STOCK

Κοράλλια:

  • Caulastrea (Bicolor & Green Neon)
  • Euphyllia (Octospawn Cream Tips & Paraancora Green Tips)
  • Ricordea (Orange)
  • Discosoma (Green & Spotted)
  • Green Star Polyps
  • Xenia Coral
  • Zoanthus (PPE & Watermelon)

Ψάρια:

  • Ocellaris Clownfish (2)
  • Six-Line Wrasse (1)

Ασπόνδυλα:

  • Trochus (3)
  • Nassarius (1)

 

 

Θα ανεβάσω και κάποιες φώτο σε λιγάκι.

 

Ερώτηση:

Η τροφή που τάιζα και τρώγανε με μεγάλη ευχαρίστηση οι Κλοουν είναι η Tropical Softline S America αλλά τελείωσε. Τώρα μου έχει μείνει μόνο η Sera Vipan από ξηρές την οποία την τρώνε αρκετά καλά. Έχω δοκιμάσει και Aquarium Munster Biofish Food Aloe αλλά δεν τρελάθηκαν. Την Φορμουλα 1 σε πελλετ δεν την τρώνε καλά επειδή είναι αρκετα μικρά τα ψάρια και το μπιλάκι κατεβαίνει με ζόρι. Θέλω να μου προτείνετε κάποια καλή τροφή σε φυλλαράκι ή μικρές soft granules αν υπάρχει. Εννοείται ταίζω και κατεψυγμένες και ζωντανή αλλά μια καλή ξηρά είναι το Α και το Ω. Δυστυχώς δεν βρίσκω κάτι σε πρωτεινούχο φυλλαράκι αυστηρά για θαλασσινό. Καμία ιδεά;;;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, bbetta said:

Καλησπέρα στο Forum και καλό ΣΚ!

 

Για το θέμα της αναπλήρωσης δεν έχω αποφασίσει ακόμα... μακάρι είτε να είχα άτομο να βάζει νερό ή να ήξερα από προγραμματισμό Arduino όπως είπε ο @Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος. Βέβαια, αν η Tunze 5017 είναι παράλληλα και Α/Ο και αναπλήρωση πρέπει οπωσδήποτε να την πάρω!:lolu:

Σε πειράζω @Irakles ! 

 

 

 

Μια ενημέρωση τώρα για την πορεία του ενυδρείου:

Έχω δει τεράστια βελτίωση με την χρήση σκούπας και έχει βοηθήσει και αρκετά στην διατομική. Ποτέ δεν αντιμετώπισα σοβαρό θέμα οποιασδήποτε άλγης με εξαίρεση 1-2 εξάρσης διατομικής από την έναρξη της λειτουργίας του ενυδρείου. Η διατομική που εμφανίζεται τώρα στον βυθό, είναι τόσο ήπια που το βράδυ εξαφανίζεται και βγαίνει σε κάποια μόνο σημεία μέσα στην διάρκεια της ημέρας.

 

Όταν έβαλα το sixline πήρα και ένα nassarius το οποίο μας άφησε μετά από 2-3 μέρες, δεν προσαρμόστηκε φαίνεται. Μετά από 10 μέρες έχασα και ένα ακόμα βέβαια. Το τελευταίο που έχει μείνει είναι μια χαρά. Θα πάρω και 1-2 ακόμα σύντομα.

 

Ό,τι και να πω για το Sixline είναι λίγο! Μαθημένο στην ξηρά τροφή από την πρώτη μέρα, ήπιος χαρακτήρας, πολύ κίνηση με σκοπό και όχι σαν το άχαρο 'πάνω-κάτω'' των κλόουν. Το αγόρασα για pest control αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δει ποτέ να τσιμπάει τίποτα ζωντανό, και το βράδυ είναι το πρώτο που πέφτει για ύπνο. Πιστεύω πως έχει βοηθήσει να μειωθούν τα διάφορα mysis, amphipods κλπ, από το γεγονός ότι δεν τα βλέπω πλέον συχνά καθώς και έχω σταματήσει να βλέπω αιωρούμενα κουκούλια τους που μου σπάγανε τα νεύρα. Κάθονται στις τρύπες τους από τον φόβο τους και δεν πολλαπλασιάζονται με τους παλαιούς ρυθμούς.

 

Έχουμε και κάποιες αλλαγές στα ζωντανά.

 

LIVE STOCK

Κοράλλια:

  • Caulastrea (Bicolor & Green Neon)
  • Euphyllia (Octospawn Cream Tips & Paraancora Green Tips)
  • Ricordea (Orange)
  • Discosoma (Green & Spotted)
  • Green Star Polyps
  • Xenia Coral
  • Zoanthus (PPE & Watermelon)

Ψάρια:

  • Ocellaris Clownfish (2)
  • Six-Line Wrasse (1)

Ασπόνδυλα:

  • Trochus (3)
  • Nassarius (1)

 

 

Θα ανεβάσω και κάποιες φώτο σε λιγάκι.

 

Ερώτηση:

Η τροφή που τάιζα και τρώγανε με μεγάλη ευχαρίστηση οι Κλοουν είναι η Tropical Softline S America αλλά τελείωσε. Τώρα μου έχει μείνει μόνο η Sera Vipan από ξηρές την οποία την τρώνε αρκετά καλά. Έχω δοκιμάσει και Aquarium Munster Biofish Food Aloe αλλά δεν τρελάθηκαν. Την Φορμουλα 1 σε πελλετ δεν την τρώνε καλά επειδή είναι αρκετα μικρά τα ψάρια και το μπιλάκι κατεβαίνει με ζόρι. Θέλω να μου προτείνετε κάποια καλή τροφή σε φυλλαράκι ή μικρές soft granules αν υπάρχει. Εννοείται ταίζω και κατεψυγμένες και ζωντανή αλλά μια καλή ξηρά είναι το Α και το Ω. Δυστυχώς δεν βρίσκω κάτι σε πρωτεινούχο φυλλαράκι αυστηρά για θαλασσινό. Καμία ιδεά;;;

Tης ocean nutricion την prime reef την έχεις δοκιμάσει billy?

Προσωπικά από αποξηραμένες τροφές ταίζω συνδυασμό prime reef flakes με brine schrimp plus flakes που είναι και οι δύο της ίδιας εταιρίας (Ocean Nutrition) και έχουν πρωτείνη σε ποσοστά 58,2% και 54%  αντίστοιχα όταν ο μέσος όρος των τροφών σε ποσοστά πρωτείνης κυμαίνεται από 48-52%.. Και μόνο με την prime reef θα είσαι υπερκαλυμένος από φυλλαράκια..

Ελπίζω να σε κάλυψα!! Α, και περιμένουμε photos!! :P

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Skoti said:

Tης ocean nutricion την prime reef την έχεις δοκιμάσει billy?

Προσωπικά από αποξηραμένες τροφές ταίζω συνδυασμό prime reef flakes με brine schrimp plus flakes που είναι και οι δύο της ίδιας εταιρίας (Ocean Nutrition) και έχουν πρωτείνη σε ποσοστά 58,2% και 54%  αντίστοιχα όταν ο μέσος όρος των τροφών σε ποσοστά πρωτείνης κυμαίνεται από 48-52%.. Και μόνο με την prime reef θα είσαι υπερκαλυμένος από φυλλαράκια..

Ελπίζω να σε κάλυψα!! Α, και περιμένουμε photos!! :P

 

Γιώργο σε ευχαριστώ για την απάντηση. Την prime reef την είχα υπόψιν μου αλλά δεν την έβρισκα σε κάποιο κοντινό κατάστημα, τώρα που το ξαναειπες την τσέκαρα και υπάρχει. Θα την δοκιμάσω, έχει πολύ υψηλό ποσοστό πρωτεΐνης όπως είπες και εσύ και πιστεύω θα την εκτιμήσουν οι κλόουν. Μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο επιλεκτικοί ενώ είναι εκτροφείου. Αυτήν την στιγμή περνανε μια περίεργη φάση.. Το κυρίαρχο ψάρι πήρε λίγο μπόι, έγινε θηλυκό και πέφτει λίγο ξυλο... Το μικρότερο συνήθως κάθεται κοντά στον κυκλοφορητη 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bbetta said:

Γιώργο σε ευχαριστώ για την απάντηση. Την prime reef την είχα υπόψιν μου αλλά δεν την έβρισκα σε κάποιο κοντινό κατάστημα, τώρα που το ξαναειπες την τσέκαρα και υπάρχει. Θα την δοκιμάσω, έχει πολύ υψηλό ποσοστό πρωτεΐνης όπως είπες και εσύ και πιστεύω θα την εκτιμήσουν οι κλόουν. Μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο επιλεκτικοί ενώ είναι εκτροφείου. Αυτήν την στιγμή περνανε μια περίεργη φάση.. Το κυρίαρχο ψάρι πήρε λίγο μπόι, έγινε θηλυκό και πέφτει λίγο ξυλο... Το μικρότερο συνήθως κάθεται κοντά στον κυκλοφορητη 

Γιαυτό περνάνε αυτή την περίεργη φάση όπως λες.. Θα ηρεμήσουν τα πράγματα μέσα σε 1-2 βδομαδούλες και θα τους δεις θα αποδεχτούν τους ρόλους τους και θα είναι πάλι μαζί

Εσύ απλά συνέχισε να κάνεις αυτό που κάνεις, να κρατάς σταθερές τις παραμέτρους καθώς επίσης και τις ρουτίνες σου!!  ;) 

Link to comment
Share on other sites

Η ώρα του κοραλλιού!

Cle0m3H.png

Rs3Ao2Z.png

L0cz3Lr.jpg

ermoj60.jpg

fuVM0wb.jpg

ypUgHxk.jpg

 

ΥΓ. Από χθες που καθάρισα το τζάμι, το Sixline έχει αφηνιάσει, έχει πάρει τρελό χρώμα και στάση και πολεμάει την αντανάκλασή του στο τζάμι!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες φωτο Βασίλη.Οι caulastrea τουμπανο.Μπραβο φιλε,μην ασχολεισε με τον ψυχακια και σε μενα το ίδιο κάνει.

Link to comment
Share on other sites

ειδες αμα βιάζεσαι τι γράφεις ο άνθρωπος....

ειμαι η παραπληροφόρηση η ιδια...

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Βασίλη!! Πανέμορφα ρε φιλε!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο γίνεται το ενυδρείο σου. Ωραία  χρώματα. Μπράβο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

τα εχεις ταιριάξει ολα παρα πολύ ωραία δείχνει υπέροχο!
Τα τζάμια σου δεν πιάνουν ούτε λιγη άλγη ανάμεσα στις αλλαγές του νερου ή τα καθαρίζεις?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά Δημήτρη.

Εννοειται πως πιάνουν άλγη.. απλά είναι διατομικη που με τον μαγνήτη φεύγει σε δευτερόλεπτα. Μακάρι να μην έπιανε...

Link to comment
Share on other sites

απλά τσεκάρω γιατι πιάνουν και στο δικό μου (αλλά άσπρη, δεν ξερω αν ειναι διατομική) αλλά με ενα-δυο καθαρίσματα ανα 10 μέρες ειναι πεντακάθαρο. εγώ ισως να πρεπει να κοιτάξω λιγο την κυκλοφορία μου γιατι σε σημεία που χτυπάει καλά ο κυκλοφορητής δεν πιάνει. Απο την αρχη πίστευα οτι ηθελα δεύτερο....

Το green star ειναι παρα πολύ ωραιο. αυτο στη τριτη φωτό ποιο ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Βαλτην στο θέμα σου καμία φωτο να την δω... Το μπροστινό τζαμι το περνάω ένα χέρι καθημερινά για να είναι κρύσταλλο... δεν θα πρέπει να παραπονιέσαι καθόλου!

 

Στην Τρίτη φώτο βλέπεις Ricordea Yuma Orange

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Βαλτην στο θέμα σου καμία φωτο να την δω... Το μπροστινό τζαμι το περνάω ένα χέρι καθημερινά για να είναι κρύσταλλο... δεν θα πρέπει να παραπονιέσαι καθόλου!

 

Στην Τρίτη φώτο βλέπεις Ricordea Yuma Orange

Ακριβώς όπως τα λέει ο Βασίλης. 

Μην παραπονιέσαι καθόλου. 

Κάθε Τρίτη μέρα θολώνει.  Αν το αφησο μια εβδομάδα ψάχνω να δω τι έχει μέσα!

Link to comment
Share on other sites

οκ αφου ειναι συνηθισμένο το φαινομενο δεν θα ξανά παραπονεθώ! εντωμεταξύ ή το φωτιστικό του bbetta είναι πραγματικά καλό ή η φωτογραφική του μηχανή ειναι πολύ καλή ή και τα δυο μαζι γιατι στις φωτογραφίες τα χρώματα ειναι υπέροχα (μάλλον βοηθάει και το φόντο του πισω τζαμιου). εγώ απο το δικό μου συνδυασμό λαμπών δεν ειμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφιές Βασίλη!!

Μπράβο σου και συνέχισε έτσι!!

Τώρα αρχίζει η ώρα της ευχαρίστησης!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοιτώντας παλιές φωτογραφίες παρατήρησα ότι η πράσινη εφυλια πηγαίνει από το κακό στο χειροτερο σε βάθος 2-3 μηνών από άποψη χρώματος και ανοίγματος. Αποφάσισα να μετρήσω kH και το τεστ έβγαλε 6. Ποιο προϊόν προτείνετε για να το ανεβάσω;image.thumb.jpg.bef23bdb320b6bbe72fbefe4d1a348c4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να πάρεις κανένα τεστ salifert 

Γιατί αυτά δεν τα εμπιστεύομαι για θαλασσινό!

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, fishbone! said:

Μήπως να πάρεις κανένα τεστ salifert 

Γιατί αυτά δεν τα εμπιστεύομαι για θαλασσινό!

Μόλις το πήρα της Sera... αλλά για να βγάζει 6, Ποσο λάθος να είναι; Είμαι εκτός Ορίων 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Μόλις το πήρα της Sera... αλλά για να βγάζει 6, Ποσο λάθος να είναι; Είμαι εκτός Ορίων 

Λίγο είσαι. 

Και αν είναι πραγματική ένδειξη δεν πρέπει να μείνει για πολύ έτσι. 

Έχω φτάσει 6.4 χωρίς προβλήματα όχι για πολύ όμως (1  μήνα το καλοκαίρι).

Γενικά τα salifert είναι τα πιο αξιόπιστα στο θαλασσινό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...