Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

Κοιτα είναι γεγονός ότι οι εφυλιες μου έχουν ξεφουσκώσει κάπως. Κάτι σίγουρα δεν πάει «τέλεια», κάτι λείπει από το νερό μου. Διαβασα την λύση της μαγειρικής Σόδας και σύμφωνα με αυτό http://reef.diesyst.com/chemcalc/chemcalc.html που θεωρείται αξιόπιστο, για να πάει από 6–>9 θέλει 6.8gr. Ίσως η μαγειρική σόδα είναι πιο επικίνδυνη από τα διαφορά Μπάφερ αλλά σκέφτομαι μήπως δοκιμάσω (αφού πρώτα ξανακάνω τεστ κλπ). Αντί για την δόση που ανεφερα ίσως να δοκίμαζα μια ποσότητα πχ 2gr που θα την έβαζα σιγά σιγά, ώστε να ξανά μετρήσω και να δω που είμαι. Αν δεν έβαζα σόδα αλλά κάποιο επώνυμο προϊόν, τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω το sera στο γλυκο είναι οκ!!! αλλα στο αλατι κατι παθαίνει και χαζεύει και εγω σαλιφερτ θα σου ελεγα να παρεις...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό με την Σαλιφερτ το γνωριζω πολλά χρόνια τώρα και το θεωρώ σωστο αφού το λέτε τόσοι αλλά και υπερβολικό. Τα μόνα τεστ που έτυχε ποτε να μου δείχνουν οοοτι ναναι ήταν σαλιφερτ... θα προσπαθήσω να βρω να μετρήσω και με άλλη εταιρεία... Περιμένω πάντως προτάσεις για σοδα και αλλά σκευάσματα

Link to comment
Share on other sites

παντως εγώ που για po4 εχω και sera & salifert το ιδιο αποτέλεσμα μου δινουν. βεβαια το 14KH με σαλιφερτ το ειδα (το ξαναμετράω τωρα για σιγουρια).
Τα σαλιφερ κανουν για γλυκό νερο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα από σαλιφερτ αμμωνία νιτρώδη νιτρικά για γλυκό. Στο σαιτ λέει ότι κάνει και για γλυκό 

Link to comment
Share on other sites

Στο γλυκό είχα πολύ καλά αποτελέσματα με τα τεστ της api. Τώρα στο αλμυρό η salifert θεωρείται η πιο αξιόπιστη. Το ότι μια εταιρεία είναι αξιόπιστη στο γλυκό δεν σημαίνει ότι θα είναι και στο αλμυρό και αντίστροφα. 

Μπορείς να πάρεις χύμα υλικά από water waves για τις αναπληρώσεις των στοιχείων σου. Αν θες να πας σε επώνυμο προϊόν πολύ καλές είναι τις fauna marin οι σκονες. 

Δεν θα σου πρότεινα να πας σε έτοιμο υγρό σκεύασμα όχι γιατί δεν είναι καλά αλλά δεν συμφέρουν οικονομικά! Ιδιαίτερα για το KH που μιας και αρχίσουν οι καταναλωσεις θα χρειάζεται συχνό συμπλήρωμα αν θες να κρατάς σωστές τιμές! 

 

Όποιον δρόμο και να διαλέξεις πρόσεξε ότι προσθήκη κάνεις σιγά σιγά και με μετρήσεις να μην έχεις απότομες μεταβολές! 

0,5αυξηση καθημερινά είναι καλά! 

 

Επίσης να ξέρεις ότι με kh6 και τα υπόλοιπα στοιχεία σου δεν θα είναι σε φυσιολογικές τιμές. 

Καλό θα είναι να έχεις πάντα έναν μπούσουλα για το που βρίσκονται οι τιμές σου.!

 

Το πας πολύ καλά και το ενυδρείο σου αρχίζει και ομορφαινει πολύ! Να σαι καλά και να το χαίρεσαι! Καλή συνέχεια! 

Έγινε επεξεργασία - revolution1925
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από λίγο ψάξιμο βλέπω ότι στα επίσημα σαιτ της Aquaforest έχουν kh 6-8 ενώ της tropic Marin 7-8.... Επομένως δεν είναι τόσο υψηλό το kh όσο είχα στο μυαλό μου.

Σιγουρα πρέπει να παρακολουθήσω το σύστημα, μου έκατσε τυχαία σήμερα υγρό σκεύασμα της grotech για το kh. Και ίσως το δοκιμάσω. Σκέφτομαι επίσης να ανεβάσω την αλατοτητα στο 1026, πράγμα που έχω διαβάσει ότι θεωρείτε οι περισσότεροι ιδανικο. Το επόμενο αλάτι λογικά δεν θα είναι Aquaforest, ίσως tropic Marin.

 

Για LPS ποιο αλάτι προτείνετε;

 

 

Επίσης, ευχαριστώ πολύ @Skoti , πήρα την prime reef flakes και άρεσε! Επιτέλους!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από λίγο ψάξιμο βλέπω ότι στα επίσημα σαιτ της Aquaforest έχουν kh 6-8 ενώ της tropic Marin 7-8.... Επομένως δεν είναι τόσο υψηλό το kh όσο είχα στο μυαλό μου.

Σιγουρα πρέπει να παρακολουθήσω το σύστημα, μου έκατσε τυχαία σήμερα υγρό σκεύασμα της grotech για το kh. Και ίσως το δοκιμάσω. Σκέφτομαι επίσης να ανεβάσω την αλατοτητα στο 1026, πράγμα που έχω διαβάσει ότι θεωρείτε οι περισσότεροι ιδανικο. Το επόμενο αλάτι λογικά δεν θα είναι Aquaforest, ίσως tropic Marin.

 

Για LPS ποιο αλάτι προτείνετε;

 

 

Επίσης, ευχαριστώ πολύ @Skoti , πήρα την prime reef flakes και άρεσε! Επιτέλους!!!

Το χαμηλό kh οφείλεται στην απορρόφηση του βράχου. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, fishbone! said:

Το χαμηλό kh οφείλεται στην απορρόφηση του βράχου. 

Δηλαδή; (κοραλλίνη έχω ελάχιστη)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σύντομο update με νεοαποκτηθείσα Ricordea Florida. Στο βάθος οι γνωστές Ricordea Yuma.

16A0F944-7CB7-4B1E-8D11-67AC34ED30CE.thumb.jpeg.86303ec734fda501dce5e8930fc17a18.jpeg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, pan_Oz said:

πολύ ωραιο χρωματάκι οι florida :) 

Πάνο για να είμαι ειλικρινής την περίμενα κάπως καλύτερη στο χρώμα, δεν με χαλάει όμως... Στα άμεσα σχέδια μου είναι να βρω και αλλά όμορφα Zoanthus & Ricordea. Είναι κοράλλια που μου αρέσουν και πάνε καλά στο σύστημα μου χωρίς πολλά πολλά...

 

Περιμένω να τελειώσει το αλάτι μου και θα περάσω σε Tropic Marin Pro Reef Sea Salt. Ελπίζω να με ανταμείψει.

 

Κάνω ευλαβικά αλλαγές με σκούπα βυθού και έχω δει τεράστιες διάφορες. Επίσης να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά τον @Skoti που μου πρότεινε τα Prime Reef Flakes. Μου έχουν λυσει πραγματικά τα χέρια!

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Πάνο για να είμαι ειλικρινής την περίμενα κάπως καλύτερη στο χρώμα, δεν με χαλάει όμως... Στα άμεσα σχέδια μου είναι να βρω και αλλά όμορφα Zoanthus & Ricordea. Είναι κοράλλια που μου αρέσουν και πάνε καλά στο σύστημα μου χωρίς πολλά πολλά...

 

Περιμένω να τελειώσει το αλάτι μου και θα περάσω σε Tropic Marin Pro Reef Sea Salt. Ελπίζω να με ανταμείψει.

 

Κάνω ευλαβικά αλλαγές με σκούπα βυθού και έχω δει τεράστιες διάφορες. Επίσης να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά τον @Skoti που μου πρότεινε τα Prime Reef Flakes. Μου έχουν λυσει πραγματικά τα χέρια!

Είναι ίσως η καλύτερη τροφή. Ποιο αλάτι δουλεύεις?Και γιατί το αλλαζεις?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, niknik said:

Είναι ίσως η καλύτερη τροφή. Ποιο αλάτι δουλεύεις?Και γιατί το αλλαζεις?

Χρησιμοποιώ το Aquaforest Reef Salt. Το αλλάζω επειδή θεωρώ ότι ενώ τα κοράλλια μου είναι οκ, δεν έχω τίποτα να χάσω από το να δοκιμάσω ένα άλλο προϊόν, για το οποίο έχω ακούσει μόνο καλά λόγια, ενώ για αυτό που χρησιμοποιώ ανάμεικτες απόψεις.

 

Τα αλλά 3 πράγματα που δεν ανέφερα στο προηγούμενο ποστ ήταν πως:

1) Οι κλοουν δεν αγαπιούνται πλέον! Μόλις κλείσει το φως κοιμούνται δίπλα δίπλα, αλλά κατά την διάρκεια της ημέρας το θηλυκό είναι πιο επιθετικό με αποτέλεσμα το αρσενικο να μένει σε συγκεκριμένα σημεία μακριά από τον δρόμο της. Δεν έχω δει δαγκωμένα πτερύγια ή τρελά κυνηγητά, δεν ανησυχω και πιστεύω ότι θα χαλαρώσουν. Το θηλυκό έχει μεγαλώσει εμφανώς πάντως.

2) Αύξησα 1 ώρα τα μπλε και σταδιακά μισή ώρα τα λευκά όπως είχα αναφέρει, όλα καλά!

3) Έλειψα 1 εβδομάδα και το άτομο στο οποίο ανέθεσα να συμπληρώνει νερό δεν με κατάλαβε και η αλατοτητα πήγε σχεδόν 1030 όταν γύρισα. Όλα έχουν επανέλθει στο 200% με εξαίρεση την μεγάλη εφυλια (αυτή που φαίνεται λίγο στην τελευταία φωτο)  της οποίας τα κεφάλια δεν ανοίγουν πλήρως εδω και 2 εβδομάδες. Εκτός από υπομονή, μπορώ να κάνω τίποτα άλλο;

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

ίσως να έπαιξε ρόλο και το φως.  Κάποια στιγμή στο παρελθόν όταν ειχα το Boyu TL550 είχα λάμπες PL  και η εφύλια είχε πολύ μεγάλους πολύποδες. 

Οταν πήγα στο maxspect LED άρχιζαν σιγα σιγα και μίκραιναν. 

Στο τελευταίο LED φωτιστικό που πήρα (αφου κάηκε το maxspect) οι πολύποδες δεν έχουν σχέση με αυτό που ηταν στην αρχή.

Ειναι δηλαδή αρκετά κοντοί σε σχέση με πρώτα. 

 

Μια πιθανή αιτιολογία (μπορει να κανω και λάθος) είναι οτι με τις PL ήμουν στα 60 watt. Δηλαδή λίγα για 130 λτ ενυδρείο.

Οπότε το κοράλλι ήθελε περισσότερο φώς (ενέργεια) δηλαδή φωτοσυνθέση και σαν λύση, η εφύλια, επέλεξε να μεγαλώσει  τους πολύποδες για να αυξηθεί η επιφάνεια φωτοσύνθεσης(περισσότερη zooxanthele θα δεχόταν  φως. ), και επομένως και η ενέργεια που χρειαζόταν.

 

Όταν πήγα στα LED 120 watt , το φώς ξαφνικά έγινε υπεραρκετό. οπότε πιθανόν να ελάττωσε το μήκος των πολυπόδων καθώς δεν υπήρχε λόγος, επειδή  οι ανάγκες σε φώς είναι καλημένες στο 100%. 

 

Επαναλαμβάνω....ειναι μια θεωρία δική μου. Δεν την έχω διαβάσει κάπου. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τους λές να σου συμπληρώνουν νερό με βάση το υψος της στάθμης στο ενυδρείο γιατι αν μπλέκουμε με μετρήσεις ατομα που δεν το κατέχουν δεν βγαίνει ακρη. εγώ εχω σημειώσει με αυτοκόλλητα στο τζάμι το 10% και 20% (για τις αλλαγές που κάνω) και επίσης το 100% στο οποίο εχω αλατότητα 1025 και τους λέω να μου βάζουν μεχρι εκείνο το σημείο και ειναι ολα οκ. αλλά βέβαια εγώ με το καπάκι δεν εχω και πολύ εξάτμιση....οχι πριν αρχίσουν να δουλεύουν τα ανεμιστηρακια τουλάχιστον. (και κάπου εδώ μου έρχεται η λεξη peltier στο μυαλό)

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2018 at 8:12 PM, submarine1981 said:

ίσως να έπαιξε ρόλο και το φως. 

Καλησπέρα φίλε, την θεωρία που αναπτύσσεις την έχω ξανά ακούσει σε διαφορά θέματα. Η αλήθεια είναι πως δεν έχει εφαρμογή στην συγκεκριμένη περίπτωση επειδή το πρόβλημα παρουσιάστηκε λόγω του σοκ που υπέστη το κοράλλι με την απότομη αύξηση της αλατοτητας (ακόμα δεν έχει επανέλθει) και επίσης το φωτιστικο μου δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό, αφού και η εταιρεία λέει πως στο δικό μου ύψος ενυδρείου, ένα είναι αρκετό για σωστή ανάπτυξη LPS και μέχρι εύκολα SPS. Αύριο αλλάζω αλάτι, είδωμεν!

 

On 3/11/2018 at 4:13 PM, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Να τους λές να σου συμπληρώνουν νερό με βάση το υψος της στάθμης στο ενυδρείο

Δημήτρη σύμφωνα με την στάθμη το έκανα και εγώ (min water level πάνω στο Skimmer), αλλά ίσως έπρεπε να κάνω κάτι πιο εμφανές και ξεκάθαρο όπως σωστά αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αύξηση της αλατοτητας είναι σοβαρό θέμα Βασίλη και μάλιστα μπορεί να προκαλέσει θανάτους.Υπομονη θέλουν τα κοραλια που στρεσαριστηκαν και χρόνο και ίσος κάποια να μη γυρίσουν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, niknik said:

Η αύξηση της αλατοτητας είναι σοβαρό θέμα Βασίλη και μάλιστα μπορεί να προκαλέσει θανάτους.Υπομονη θέλουν τα κοραλια που στρεσαριστηκαν και χρόνο και ίσος κάποια να μη γυρίσουν.

Νίκο δυστυχώς έγινε η πατάτα. Πέρασαν 20 μέρες, αν ήταν να το χάσω θα έπρεπε να βλέπω και κάποια σημάδια νέκρωσης; Ως τώρα απλά δεν ανοίγουν. Τα 4 από τα 6 κεφάλια είναι ελάχιστα ανοιχτά (αυτά παρουσιάζουν το πρόβλημα) και τα αλλά 2 είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, revolution1925 said:

Μπορείς να την βγάλεις μια φωτογραφία να την δούμε? 

image.thumb.jpg.31cd1c3d8c6e66a7a624e2ca9a6914f4.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, revolution1925 said:

Από τιμές πως είσαι φίλος? 

Kh 7

salinity 1026sg

nh3 0

no2 0

no3 <10

po4 <0.03

temp 25°C

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...