Jump to content
bbetta

Ο bbetta στα αλάτια!

Recommended Posts

Κοιτα είναι γεγονός ότι οι εφυλιες μου έχουν ξεφουσκώσει κάπως. Κάτι σίγουρα δεν πάει «τέλεια», κάτι λείπει από το νερό μου. Διαβασα την λύση της μαγειρικής Σόδας και σύμφωνα με αυτό http://reef.diesyst.com/chemcalc/chemcalc.html που θεωρείται αξιόπιστο, για να πάει από 6–>9 θέλει 6.8gr. Ίσως η μαγειρική σόδα είναι πιο επικίνδυνη από τα διαφορά Μπάφερ αλλά σκέφτομαι μήπως δοκιμάσω (αφού πρώτα ξανακάνω τεστ κλπ). Αντί για την δόση που ανεφερα ίσως να δοκίμαζα μια ποσότητα πχ 2gr που θα την έβαζα σιγά σιγά, ώστε να ξανά μετρήσω και να δω που είμαι. Αν δεν έβαζα σόδα αλλά κάποιο επώνυμο προϊόν, τι προτείνετε;

νομιζω το sera στο γλυκο είναι οκ!!! αλλα στο αλατι κατι παθαίνει και χαζεύει και εγω σαλιφερτ θα σου ελεγα να παρεις...

Παιδιά αυτό με την Σαλιφερτ το γνωριζω πολλά χρόνια τώρα και το θεωρώ σωστο αφού το λέτε τόσοι αλλά και υπερβολικό. Τα μόνα τεστ που έτυχε ποτε να μου δείχνουν οοοτι ναναι ήταν σαλιφερτ... θα προσπαθήσω να βρω να μετρήσω και με άλλη εταιρεία... Περιμένω πάντως προτάσεις για σοδα και αλλά σκευάσματα

παντως εγώ που για po4 εχω και sera & salifert το ιδιο αποτέλεσμα μου δινουν. βεβαια το 14KH με σαλιφερτ το ειδα (το ξαναμετράω τωρα για σιγουρια).
Τα σαλιφερ κανουν για γλυκό νερο?

Εγώ είχα από σαλιφερτ αμμωνία νιτρώδη νιτρικά για γλυκό. Στο σαιτ λέει ότι κάνει και για γλυκό 

(edited)

Στο γλυκό είχα πολύ καλά αποτελέσματα με τα τεστ της api. Τώρα στο αλμυρό η salifert θεωρείται η πιο αξιόπιστη. Το ότι μια εταιρεία είναι αξιόπιστη στο γλυκό δεν σημαίνει ότι θα είναι και στο αλμυρό και αντίστροφα. 

Μπορείς να πάρεις χύμα υλικά από water waves για τις αναπληρώσεις των στοιχείων σου. Αν θες να πας σε επώνυμο προϊόν πολύ καλές είναι τις fauna marin οι σκονες. 

Δεν θα σου πρότεινα να πας σε έτοιμο υγρό σκεύασμα όχι γιατί δεν είναι καλά αλλά δεν συμφέρουν οικονομικά! Ιδιαίτερα για το KH που μιας και αρχίσουν οι καταναλωσεις θα χρειάζεται συχνό συμπλήρωμα αν θες να κρατάς σωστές τιμές! 

Όποιον δρόμο και να διαλέξεις πρόσεξε ότι προσθήκη κάνεις σιγά σιγά και με μετρήσεις να μην έχεις απότομες μεταβολές! 

0,5αυξηση καθημερινά είναι καλά! 

Επίσης να ξέρεις ότι με kh6 και τα υπόλοιπα στοιχεία σου δεν θα είναι σε φυσιολογικές τιμές. 

Καλό θα είναι να έχεις πάντα έναν μπούσουλα για το που βρίσκονται οι τιμές σου.!

Το πας πολύ καλά και το ενυδρείο σου αρχίζει και ομορφαινει πολύ! Να σαι καλά και να το χαίρεσαι! Καλή συνέχεια! 

Έγινε επεξεργασία - revolution1925
  • Like 1

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από λίγο ψάξιμο βλέπω ότι στα επίσημα σαιτ της Aquaforest έχουν kh 6-8 ενώ της tropic Marin 7-8.... Επομένως δεν είναι τόσο υψηλό το kh όσο είχα στο μυαλό μου.

Σιγουρα πρέπει να παρακολουθήσω το σύστημα, μου έκατσε τυχαία σήμερα υγρό σκεύασμα της grotech για το kh. Και ίσως το δοκιμάσω. Σκέφτομαι επίσης να ανεβάσω την αλατοτητα στο 1026, πράγμα που έχω διαβάσει ότι θεωρείτε οι περισσότεροι ιδανικο. Το επόμενο αλάτι λογικά δεν θα είναι Aquaforest, ίσως tropic Marin.

Για LPS ποιο αλάτι προτείνετε;

Επίσης, ευχαριστώ πολύ @Skoti , πήρα την prime reef flakes και άρεσε! Επιτέλους!!!

• Like 1

Σημερινή μέτρηση kH στο 7

πριν 6 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από λίγο ψάξιμο βλέπω ότι στα επίσημα σαιτ της Aquaforest έχουν kh 6-8 ενώ της tropic Marin 7-8.... Επομένως δεν είναι τόσο υψηλό το kh όσο είχα στο μυαλό μου.

Σιγουρα πρέπει να παρακολουθήσω το σύστημα, μου έκατσε τυχαία σήμερα υγρό σκεύασμα της grotech για το kh. Και ίσως το δοκιμάσω. Σκέφτομαι επίσης να ανεβάσω την αλατοτητα στο 1026, πράγμα που έχω διαβάσει ότι θεωρείτε οι περισσότεροι ιδανικο. Το επόμενο αλάτι λογικά δεν θα είναι Aquaforest, ίσως tropic Marin.

Για LPS ποιο αλάτι προτείνετε;

Επίσης, ευχαριστώ πολύ @Skoti , πήρα την prime reef flakes και άρεσε! Επιτέλους!!!

Το χαμηλό kh οφείλεται στην απορρόφηση του βράχου. 

19 minutes ago, fishbone! said:

Το χαμηλό kh οφείλεται στην απορρόφηση του βράχου. 

Δηλαδή; (κοραλλίνη έχω ελάχιστη)

Υπομονή χρειαζετε ,ζωντανεύει και σιγά σιγά θα αυξηθεί.. 

Σύντομο update με νεοαποκτηθείσα Ricordea Florida. Στο βάθος οι γνωστές Ricordea Yuma.

16A0F944-7CB7-4B1E-8D11-67AC34ED30CE.thumb.jpeg.86303ec734fda501dce5e8930fc17a18.jpeg

• Like 5

πολύ ωραιο χρωματάκι οι florida :) 

(edited)
6 hours ago, pan_Oz said:

πολύ ωραιο χρωματάκι οι florida :) 

Πάνο για να είμαι ειλικρινής την περίμενα κάπως καλύτερη στο χρώμα, δεν με χαλάει όμως... Στα άμεσα σχέδια μου είναι να βρω και αλλά όμορφα Zoanthus & Ricordea. Είναι κοράλλια που μου αρέσουν και πάνε καλά στο σύστημα μου χωρίς πολλά πολλά...

Περιμένω να τελειώσει το αλάτι μου και θα περάσω σε Tropic Marin Pro Reef Sea Salt. Ελπίζω να με ανταμείψει.

Κάνω ευλαβικά αλλαγές με σκούπα βυθού και έχω δει τεράστιες διάφορες. Επίσης να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά τον @Skoti που μου πρότεινε τα Prime Reef Flakes. Μου έχουν λυσει πραγματικά τα χέρια!

Έγινε επεξεργασία - bbetta

πριν 2 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Πάνο για να είμαι ειλικρινής την περίμενα κάπως καλύτερη στο χρώμα, δεν με χαλάει όμως... Στα άμεσα σχέδια μου είναι να βρω και αλλά όμορφα Zoanthus & Ricordea. Είναι κοράλλια που μου αρέσουν και πάνε καλά στο σύστημα μου χωρίς πολλά πολλά...

Περιμένω να τελειώσει το αλάτι μου και θα περάσω σε Tropic Marin Pro Reef Sea Salt. Ελπίζω να με ανταμείψει.

Κάνω ευλαβικά αλλαγές με σκούπα βυθού και έχω δει τεράστιες διάφορες. Επίσης να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά τον @Skoti που μου πρότεινε τα Prime Reef Flakes. Μου έχουν λυσει πραγματικά τα χέρια!

Είναι ίσως η καλύτερη τροφή. Ποιο αλάτι δουλεύεις?Και γιατί το αλλαζεις?

(edited)
1 hour ago, niknik said:

Είναι ίσως η καλύτερη τροφή. Ποιο αλάτι δουλεύεις?Και γιατί το αλλαζεις?

Χρησιμοποιώ το Aquaforest Reef Salt. Το αλλάζω επειδή θεωρώ ότι ενώ τα κοράλλια μου είναι οκ, δεν έχω τίποτα να χάσω από το να δοκιμάσω ένα άλλο προϊόν, για το οποίο έχω ακούσει μόνο καλά λόγια, ενώ για αυτό που χρησιμοποιώ ανάμεικτες απόψεις.

Τα αλλά 3 πράγματα που δεν ανέφερα στο προηγούμενο ποστ ήταν πως:

1) Οι κλοουν δεν αγαπιούνται πλέον! Μόλις κλείσει το φως κοιμούνται δίπλα δίπλα, αλλά κατά την διάρκεια της ημέρας το θηλυκό είναι πιο επιθετικό με αποτέλεσμα το αρσενικο να μένει σε συγκεκριμένα σημεία μακριά από τον δρόμο της. Δεν έχω δει δαγκωμένα πτερύγια ή τρελά κυνηγητά, δεν ανησυχω και πιστεύω ότι θα χαλαρώσουν. Το θηλυκό έχει μεγαλώσει εμφανώς πάντως.

2) Αύξησα 1 ώρα τα μπλε και σταδιακά μισή ώρα τα λευκά όπως είχα αναφέρει, όλα καλά!

3) Έλειψα 1 εβδομάδα και το άτομο στο οποίο ανέθεσα να συμπληρώνει νερό δεν με κατάλαβε και η αλατοτητα πήγε σχεδόν 1030 όταν γύρισα. Όλα έχουν επανέλθει στο 200% με εξαίρεση την μεγάλη εφυλια (αυτή που φαίνεται λίγο στην τελευταία φωτο)  της οποίας τα κεφάλια δεν ανοίγουν πλήρως εδω και 2 εβδομάδες. Εκτός από υπομονή, μπορώ να κάνω τίποτα άλλο;

Έγινε επεξεργασία - bbetta

ίσως να έπαιξε ρόλο και το φως.  Κάποια στιγμή στο παρελθόν όταν ειχα το Boyu TL550 είχα λάμπες PL  και η εφύλια είχε πολύ μεγάλους πολύποδες. 

Οταν πήγα στο maxspect LED άρχιζαν σιγα σιγα και μίκραιναν. 

Στο τελευταίο LED φωτιστικό που πήρα (αφου κάηκε το maxspect) οι πολύποδες δεν έχουν σχέση με αυτό που ηταν στην αρχή.

Ειναι δηλαδή αρκετά κοντοί σε σχέση με πρώτα. 

Μια πιθανή αιτιολογία (μπορει να κανω και λάθος) είναι οτι με τις PL ήμουν στα 60 watt. Δηλαδή λίγα για 130 λτ ενυδρείο.

Οπότε το κοράλλι ήθελε περισσότερο φώς (ενέργεια) δηλαδή φωτοσυνθέση και σαν λύση, η εφύλια, επέλεξε να μεγαλώσει  τους πολύποδες για να αυξηθεί η επιφάνεια φωτοσύνθεσης(περισσότερη zooxanthele θα δεχόταν  φως. ), και επομένως και η ενέργεια που χρειαζόταν.

Όταν πήγα στα LED 120 watt , το φώς ξαφνικά έγινε υπεραρκετό. οπότε πιθανόν να ελάττωσε το μήκος των πολυπόδων καθώς δεν υπήρχε λόγος, επειδή  οι ανάγκες σε φώς είναι καλημένες στο 100%. 

Επαναλαμβάνω....ειναι μια θεωρία δική μου. Δεν την έχω διαβάσει κάπου. 

• Like 1

Να τους λές να σου συμπληρώνουν νερό με βάση το υψος της στάθμης στο ενυδρείο γιατι αν μπλέκουμε με μετρήσεις ατομα που δεν το κατέχουν δεν βγαίνει ακρη. εγώ εχω σημειώσει με αυτοκόλλητα στο τζάμι το 10% και 20% (για τις αλλαγές που κάνω) και επίσης το 100% στο οποίο εχω αλατότητα 1025 και τους λέω να μου βάζουν μεχρι εκείνο το σημείο και ειναι ολα οκ. αλλά βέβαια εγώ με το καπάκι δεν εχω και πολύ εξάτμιση....οχι πριν αρχίσουν να δουλεύουν τα ανεμιστηρακια τουλάχιστον. (και κάπου εδώ μου έρχεται η λεξη peltier στο μυαλό)

On 3/7/2018 at 8:12 PM, submarine1981 said:

ίσως να έπαιξε ρόλο και το φως. 

Καλησπέρα φίλε, την θεωρία που αναπτύσσεις την έχω ξανά ακούσει σε διαφορά θέματα. Η αλήθεια είναι πως δεν έχει εφαρμογή στην συγκεκριμένη περίπτωση επειδή το πρόβλημα παρουσιάστηκε λόγω του σοκ που υπέστη το κοράλλι με την απότομη αύξηση της αλατοτητας (ακόμα δεν έχει επανέλθει) και επίσης το φωτιστικο μου δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό, αφού και η εταιρεία λέει πως στο δικό μου ύψος ενυδρείου, ένα είναι αρκετό για σωστή ανάπτυξη LPS και μέχρι εύκολα SPS. Αύριο αλλάζω αλάτι, είδωμεν!

On 3/11/2018 at 4:13 PM, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Να τους λές να σου συμπληρώνουν νερό με βάση το υψος της στάθμης στο ενυδρείο

Δημήτρη σύμφωνα με την στάθμη το έκανα και εγώ (min water level πάνω στο Skimmer), αλλά ίσως έπρεπε να κάνω κάτι πιο εμφανές και ξεκάθαρο όπως σωστά αναφέρεις.

Η αύξηση της αλατοτητας είναι σοβαρό θέμα Βασίλη και μάλιστα μπορεί να προκαλέσει θανάτους.Υπομονη θέλουν τα κοραλια που στρεσαριστηκαν και χρόνο και ίσος κάποια να μη γυρίσουν.

1 hour ago, niknik said:

Η αύξηση της αλατοτητας είναι σοβαρό θέμα Βασίλη και μάλιστα μπορεί να προκαλέσει θανάτους.Υπομονη θέλουν τα κοραλια που στρεσαριστηκαν και χρόνο και ίσος κάποια να μη γυρίσουν.

Νίκο δυστυχώς έγινε η πατάτα. Πέρασαν 20 μέρες, αν ήταν να το χάσω θα έπρεπε να βλέπω και κάποια σημάδια νέκρωσης; Ως τώρα απλά δεν ανοίγουν. Τα 4 από τα 6 κεφάλια είναι ελάχιστα ανοιχτά (αυτά παρουσιάζουν το πρόβλημα) και τα αλλά 2 είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα.

Μπορείς να την βγάλεις μια φωτογραφία να την δούμε? 

• Like 1

18 hours ago, revolution1925 said:

Μπορείς να την βγάλεις μια φωτογραφία να την δούμε? 

image.thumb.jpg.31cd1c3d8c6e66a7a624e2ca9a6914f4.jpg

Από τιμές πως είσαι φίλος? 

3 hours ago, revolution1925 said:

Από τιμές πως είσαι φίλος? 

Kh 7

salinity 1026sg

nh3 0

no2 0

no3 <10

po4 <0.03

temp 25°C

• Like 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Skoti
      Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

εδώ έχω ετοιμάσει έμα θεματάκι αρκετά ενδιαφέρον κατά την άποψή μου σχετικά με τη σχέση συμβίωσης που αναπτύσσουν τα κλοουνάκια μας με αυτό το περίεργο,

και δύσκολο στη συντήρηση και διατήρηση στο ενυδρείο μας ζωντανό που ονομάζεται θαλάσσια ανεμώνη!!

Το γράφημα συμβατότητας Ανεμώνης-- Clownfish σε αυτό το θέμα παραθέτει μερικά από τα διάφορα είδη ανεμώνης μαζί   

με συμβατά είδη clownfish που μπορούν να σχηματίσουν μια συμβιωτική σχέση. Αυτή η σχέση ονομάζεται «sybmiotic», επειδή ωφελούνται και οι δύο πλευρές. Κοινώς τα

κλοουνάκια μπορούν να προστατεύσουν την ανεμώνη από θήρευση από ορισμένα είδη ψαριών που τρέφονται με ανεμώνες (Racoon Buterflyfish) αλλά και η ανεμώνη μπορεί

να προστατεύσει το clownfish από θήρευση. Επίσης τα Clownfish μπορούν  να παρέχουν τροφή που αιωρείτε γύρω από την ανεμώνη 

στην  ανεμώνη. Οποιαδήποτε κατάλοιπα τροφής που τα clownfish δεν τρώνε (ζωντανή ή αποξηραμένη) καταναλώνονται από την Ανεμώνη. Έχει παρατηρηθεί

επίσης  να τρέφονται από τα περιτώμματα των clownfish, δηλαδή με αμμωνία.

Υπάρχουν διάφορες θεωρίες που προσπαθούν να εξηγήσουν γιατί τα clownfish 'μπαίνουν' σε μία ανεμώνη για συμβίωση, ενώ άλλα είδη ψαριών δεν το

κάνουν, αλλά δεν υπάρχει καμία ευρέως αποδεκτή επιστημονική εξήγηση που να εξηγεί γιατί τα clownfish να το κάνουν αυτό. Ορισμένοι επιστήμονες πιστεύουν οτι

τα clownfish μπορούν να ζήσουν με ανεμώνες, διότι δημιουργούν ένα παχύ στρώμα βλέννας, προστατεύοντας τους από τα τσιμπήματα της . Μια

άλλη ομάδα πιστεύει ότι τα clownfish καλύπτονται από μια βλέννα  που καθιστά δύσκολο στην ανεμώνη να τους αναγνωρίσει ως ένα ξεχωριστό στοιχείο.

Όποιο σκεπτικό(εξήγηση) και να  βρίσκεται πίσω

από αυτό το αξιοσημείωτο φαινόμενο, κάνει;ένα εντυπωσιακό θέαμα σε ένα θαλασσινό ενυδρείο. Αρχάριοι στο θαλασσινό χόμπι πρέπει να γνωρίζουν ότι οι περισσότερες ανεμών

ες χρειάζονται έντονο φωτισμό . Χρειάζονται επίσης ιχνοστοιχεία συμπληρώματα που πρέπει να προστίθενται περιοδικά και ορισμένα ειδη χρειάζονται επιπλέον τροφή με ζωντανό 

ή κατεψυγμένο φαγητό (γαριδούλα)..
      ΕΝΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ TIP ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΟΥΒΑΛΑΝΕ ΤΟΞΙΝΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΠΕΒΙΩΣΕΙ Η

ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

ΜΑΣ  ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ  ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ  καθώς μέσα σε λίγες ώρες μπορεί να σκοτώσει ότι ζωντανό υπάρχει μέσα στο ενυδρείο.

ΑΝΕΜΩΝΕς ΣΥΜΒΑΤΑ ΕΙΔΗ CLOWNFISH   Bubble Tip Anemone (Rose Anemone)
      Entacmaea quadricolor Amphiprion akindynos - Barrier Reef Clownfish
      A. clarkii - Clark's Clownfish
      A. frenatus - Tomato Clownfish
      A. melanopus - Red and Black Clownfish
      A. ocellaris - Ocellaris Clownfish
      A. percula - Percula Clownfish in Bubble Tip Anemone
      Premnas Biaculeatus - Maroon Clownfish  
        Long Tentacle (Corkscrew) Anemone
      Macrodactyla doreensis A. clarkii - Clark's Clownfish
      A. perideraion - Pink Skunk Clownfish
      A. polymnus - Saddleback Clownfish
      Premnas Biaculeatus - Maroon Clownfish  
        Pizza or Carpet Anemone
      Cryptodendrum adhaesivum A. clarkii - Clark's Clownfish
      A. frenatus - Tomato Clownfish
      Premnas biaculeatus - Maroon Clownfish  
        Sebae Anemone
      Heteractis malu A. clarkii - Clark's Clownfish
      Premnas biaculeatus - Maroon Clownfish  
        Magnificent Anemone (Ritteri Sea Anemone)
      Heteractis magnifica A. akallapisos - Skunk Clownfish
      A. percula - Percula Clownfish
        Leathery Sea Anemone
      Heteractis crispa A. chrysopterus - Orange Fin Clownfish
      A. polymnus - Saddleback Clownfish  
        Giant Carpet Anemone
      Stichodactyla gigantea A. clarkii - Clark's Clownfish
        Saddle Carpet Anemone (Haddon's Sea Anemone)
      Stichodactyla haddoni A. chrysopterus - Orange Fin Clownfish
        Condy Anemone
      Condylactis gigantea Ίσως τσεκάρετε εδώ Condy Anemone hosting clownfish  
        Haitian Reef Anemone
      Condylactis spp. Δεν έχει παρατηρηθεί συμβατότητα.  
        Tube Anemone
      Ceranthus membranaceus Δεν έχει παρατηρηθεί συμβατότητα.  

Τα παραπάνω στοιχεία έχουν συλλεχτεί προσεκτικά 

και μετά από πολλά χρόνια από διάφορους χομπίστες.

Οτιδήποτε έχετε να προσθέσετε καλό θα κάνει σε όλους μας

καθώς είναι ένα μεγάλο και δύσκολο θέμα για να χεις ολοκληρωμένη 

άποψη!!

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και ελπίζω να βοηθήσει έστω κι ένα

'ατομο. Θα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!!

Πηγή: fishlore.com/clownfishanemonechart.htm & προσωπικές εμπειρίες

• Από Aquazone Project Team
      Amphirion ocellaris

Ανθεκτικό είδος. Δεν είναι επιθετικό παρά μόνο εάν είναι να υπερασπιστεί τον ζωτικό του χώρο εφ όσον συμβιώνει με κάποια ανεμώνη και η δραστηριότητα του (συνήθως) περιορίζεται γύρω από αυτήν. Η αναπαραγωγή είναι σχετικά εύκολη αλλά απαιτεί προσοχή και φροντίδα όταν θα εκκολαφτούν τα αυγά.  Όλα τα αυγά όταν εκκολάπτονται είναι αρσενικά στο γένος και σε μία ομάδα το μεγαλύτερο σε μέγεθος θα "μεταλλαχτεί" στο μοναδικό Θηλυκό της ομάδας και σε περίπτωση θανάτου του το αμέσως μεγαλύτερο αρσενικό θα πάρει τη θέση του ως θηλυκό.

Παμφάγο, αποξηραμένες νιφάδες, κατεψυγμένη και ζωντανή τροφή.

Για καλύτερες συνθήκες διαβίωσης καλό είναι να υπάρχει στο ενυδρείο ανεμώνη διότι υπάρχει συμβιωτική σχέση, αλλά μπορούν να επιβιώσουν και χωρίς αυτήν. Σε μια ανεμώνη (εξαρτάται από το μέγεθος της) συμβιώνουν παραπάνω από ένα ψάρια. Έχει παρατηρηθεί ότι αναλαμβάνει εν μέρει τη σίτιση της ανεμώνης.
    • Από stathis spithas
      Και ξαφνικα μου ηρθε η ιδεα να φτιαξω ενα "ριφακι".....
      Δεν θα πω για την μικρη σε διαρκεια προιστορια μου με τα αλατια γιατι ειναι πονεμενη ιστορια απο μια περιοδο που νομιζα οτι τα  συγκεκριμενα (και οχι μονο) ψαρια ζουν με νερο απο το ψυγειο  για να δροσιζονται το καλοκαιρι και τρωνε φαγητο μαγειρευτο για να "στανιαρουν"....
      Ετσι αν και παρουσιασεις ενυδρειων εχω μονο μια (και αυτη οχι καποιο δισκαδικο μου που αποτελει την αρρωστια μου) θα σας περιγραψω τι σκεφτομουν και πως εξελισεται επειδη απο αλατια θελω να ακουσω την γνωμη σας.... 

Εναν κυβο θελω να φτιαξω με exra clear γιαλι 40×40×45....
      Με απλες υπερχειλισεις απο μουφες....
      Επιπλακι αγοραστο και οχι φτιαχτο..
      Αν και καποιοι Βασιλιδες μου χωσαν γκαζια οταν το ακουσαν..
      Φωτηστικο πολυ δυνατο ετσι ωστε αν χρειαστει να εχω επιλογες στις αξομειωσεις φωτισμου που χρειαζεται το καθε κοραλι  αναλογα με τις απαιτησεις του..
      Και ντιμαρισμα ηλιου-σεληνης...
      Σαμπακι οσο χωραει το ντουλαπι του επιπλου ..
      Μεσα στο σαμπ θα υπαρχει ξεχωριστο διαμερισμα για αναπληρωση...
      Αυτα σαν γενικο πλανο....

Ετσι εβαλα μπρος και οσο και αν φαινεται λιγο αναποδο το πρωτο που παραγγειλα και εφτασε ειναι το φωτηστικο..
      http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemDescV4&item=251956778726&category=46314&pm=1&ds=0&t=1485852267112
      Και μερικες φωτος απο το δεμα απο την Γερμανια..

Επειτα εφτασε το επιπλο...
      https://www.petclick.gr/product/11354/eheim-επιπλο-scubacube-64-σκουρο-καφε
      Και βεβαια στηθηκε (οπως παντα) με βοηθεια απο το πιο εμπειρο πλασμα μεσα στο σπιτι...

Τις επομενες μερες θα σας βαλω φωτος απο το ενυδρειο(οταν το ολοκληρωσω)...
      Θα ηθελα ομως την γνωμη σας οσο αφορα την κατασκευη του σαμπ...
      Οι διαστασεις του εσωτερικου του ντουλαπιου ειναι 33×33×33 και θα ηθελα στην πλατη του να "κλεψω"και λιγο χωρο για να βαλω την αντλια αναπληρωσης..
      Εχω και εκει κατι σαν πλανο στο μυαλο μου αλλα οποιαδηποτε συμβουλη(για οτιδηποτε) ειναι ευπροσδεκτη και καλοδεχουμενη!!
    • Από mad23
      Ας ξεχασουμε για λιγο τα κοραλια και ας παμε στα ψαρια
      Αυτα δινουν κινηση και ζωη στο ενυδρειο μας και μπορουμε να δεθουμε οπως δεν μπορουμε με κανενα κοραλι.
      Αυτα ζητιανευουν για φαγητο και αυτα θα μας βοηθησουν να ξεφορτωθουμε ακομα και ανεπιθυμητους οργανισμους κτλ κτλ
      Πειτε 5 ψαρακια που δεν γινεται να μην βαλεις σε ενα ενυδρειο,κατα τη γνωμη και τα προσωπικα(παντα) σας γουστα
      Τα λιτρα δεν μας νοιαζουν!
      1.Clownfish.Ειδικα τα αγαπημενα μου percula
      2.Yellow tang
      3.Nemaleotris magnifica η' decora
      4.Wrasse,ειδικα τα cirrhilabrus
      5.Coral beauty angelfish
      Εσεις?
    • Από mad23
      Πιστευω πως τα clownfish αν δεν ειναι τα πρωτα ψαρια που θα βαλουμε στα ενυδρεια μας,ειναι σιγουρα
      ενα ειδος που οσο ειμαστε στο χομπυ καποια στιγμη θα τα χαρουμε στον υφαλο μας.
      Ειναι σχετικα μικρα σε μεγεθος οποτε μπαινουν απο τα μικροτερα μεχρι στα μεγαλυτερα ενυδρεια,εχουν χαρακτηρα-προσωπικοτητα και εναν απιστευτα αστειο τροπο να κολυμπουν,ειναι ευκολο να γινουμε μαρτυρες της διαδικασιας αναπαραγωγης τους(ασχετα με το οτι ειναι δυσκολο να μεγαλωσουμε τα μικρα τους εντος του κεντρικου ενυδρειου) και εχουν απιστευτα χρωματα και "σουλουπι" ,ειναι φοβερο το θεαμα να κανουν
      hosting σε μια ανεμωνη η' καποιο κοραλι κτλ κτλ
      Μπορουμε να μιλαμε ωρες για την ομορφια τους...το θεμα ειναι τα δικα σας "νεμακια"-clownfish,ποσο καιρο τα εχετε στο ενυδρειο σας?
      Και αν ειχατε πολλα ολα αυτα τα χρονια ποσο ηταν το γηραιοτερο?Ειτε σαν ζευγαρι..ειτε μονο του?
      Αν εχετε και φωτο μην διστασετε να τις βαλετε
      Προσωπικα ειχα ενα true perculla για τρια χρονια(μονο του) και ενα ζευγαρακι ocellaris για 2.
      Καπου εχω και φωτο που θα ξεθαψω συντομα....

Important Information

Πολιτική απορρήτου και Όροι χρήσης