Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Kh 7

salinity 1026sg

nh3 0

no2 0

no3 <10

po4 <0.03

temp 25°C

 

Ασβέστιο, μαγνήσιο έχεις τιμές? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέφτει μηπως κάτω απο πάνω τους? π.χ υπάρχουν σωληνάκια δοσομετρηκής που να ριχνουν ΚΗ/Ca κλπ? Μηπως κατι πέφτει στα συγκεκριμένα κεφάλια. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
8 hours ago, Skoti said:

Πώς πάει το ζωντανό Βασίλη? @bbetta

Δεν πάει καθόλου καλά Γιώργο... βγάζει βλέννα... δεν ανοίγει... και έχουν μειωθεί τα κεφάλια σε όγκο. Εμφανισιακά δεν έχει νόημα να σας ανεβάσω άλλη φωτο, το ίδιο θα καταλάβετε. Έχω απογοητευτεί είναι η αλήθεια επειδή περίμενα με το τροπικ μαριν να δω κάποια βελτίωση 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Άλλαξα Νίκο 

Εννοώ σας το tropic εφόσον δεν σου δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

On 3/31/2018 at 10:55 PM, niknik said:

Εννοώ σας το tropic εφόσον δεν σου δουλεύει.

Πραγματικά ελπίζω να μου κάτσει το Tropic και δεν με παίρνει και οικονομικά να αλλάξω ξανά αλάτι μόλις αγορασα νέο κουβά.

Έχω κάνει έως τώρα 4 αλλαγές των 10 λίτρων στο ενυδρείο ( ~80 λίτρα). Επομένως έχει παραπάνω από 50% αλάτι της Aquaforest, δεν έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση σε Tropic Marin.

 

Χωρίς να ξέρω πότε θα έπρεπε να δω κάποια βελτίωση, θα του δώσω κι άλλο χρόνο. Ίσως τώρα είναι η πιο δύσκολη περίοδος επειδή το αλάτι που μπαίνει σίγουρα έχει κάπως διαφορετικές συγκεντρώσεις Mg, Ca κτλπ από αυτό που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Billy χρησιμοποιείς δοσομετρική για μαγνήσιο και ασβέστιο?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Skoti said:

Billy χρησιμοποιείς δοσομετρική για μαγνήσιο και ασβέστιο?

Όχι Γιώργο... δεν πρόκειται να μπω για πολλούς λογους σε τέτοιες διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οχι?  Νόμιζα ότι σε εσάς που είσαστε φορτωμένοι είναι σωτήρια λυση η δοσομετρική. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Γιατί οχι?  Νόμιζα ότι σε εσάς που είσαστε φορτωμένοι είναι σωτήρια λυση η δοσομετρική. 

+1000

Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2018 at 7:35 ΜΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

Όχι Γιώργο... δεν πρόκειται να μπω για πολλούς λογους σε τέτοιες διαδικασίες.

Βασίλη αν θες πες λίγο ποιοι είναι οι λόγοι που δεν θες να μπεις σε αυτές τις διαδικασίες?

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, niknik said:

Βασίλη αν θες πες λίγο ποιοι είναι οι λόγοι που δεν θες να μπεις σε αυτές τις διαδικασίες?

Νίκο εξαρχής ήθελα κάτι απλό...

Σκοπό έχω να βρω τις ρουτίνες μου και το κατάλληλο αλάτι για να πηγαίνουν συγκεκριμένα κοράλλια καλά, χωρίς πολλά πολλά. Ίσως χρειαστεί το επόμενο αλάτι μου να είναι κάτι ακόμα πιο καλό/ακριβό. Σημασία για εμένα έχει να κρατήσω αυτά τα κοράλλια που δεν απαιτούν δοσομετρικές κτλπ. Εάν ένα κοράλλι, όσο και αν μου αρέσει, έχει μεγάλες απαιτήσεις, απλά δεν θα το βάλω.

Δοσομετρική δεν θέλω κυρίως λόγω κόστους. Από εκεί και πέρα, έχω μια νοοτροπία για το συγκεκριμένο ενυδρείο. Θα βάλω τα ζωντανά που μου επιτρεπει το υπαρχον σύστημα, δεν θα κάνω ραγδαίες αλλαγές για να αλλάξω τις συνθήκες μου ώστε να βάλω κάποιο πιο δύσκολο κοράλλι. Επιπλέον δεν υπάρχει ο απαραίτητος χώρος για δοσομετρικη, ανοχή σε θορύβους κλπ.

 

Οπως βλέπετε το ενυδρείο εδω και μήνες έχει μείνει στάσιμο κυρίως για οικονομικούς λογους, δεν προσθέτω τίποτα, μόνο αλάτι αγορασα επειδή τελείωσε το προηγούμενο. Μου πέρασε από το μυαλό και να το ξεστησω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

Γιατί οχι?  Νόμιζα ότι σε εσάς που είσαστε φορτωμένοι είναι σωτήρια λυση η δοσομετρική. 

Δημήτρη δεν είμαι φορτωμένος... άδειο είναι το ενυδρείο ...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος bbetta έγραψε:

Νίκο εξαρχής ήθελα κάτι απλό...

Σκοπό έχω να βρω τις ρουτίνες μου και το κατάλληλο αλάτι για να πηγαίνουν συγκεκριμένα κοράλλια καλά, χωρίς πολλά πολλά. Ίσως χρειαστεί το επόμενο αλάτι μου να είναι κάτι ακόμα πιο καλό/ακριβό. Σημασία για εμένα έχει να κρατήσω αυτά τα κοράλλια που δεν απαιτούν δοσομετρικές κτλπ. Εάν ένα κοράλλι, όσο και αν μου αρέσει, έχει μεγάλες απαιτήσεις, απλά δεν θα το βάλω.

Δοσομετρική δεν θέλω κυρίως λόγω κόστους. Από εκεί και πέρα, έχω μια νοοτροπία για το συγκεκριμένο ενυδρείο. Θα βάλω τα ζωντανά που μου επιτρεπει το υπαρχον σύστημα, δεν θα κάνω ραγδαίες αλλαγές για να αλλάξω τις συνθήκες μου ώστε να βάλω κάποιο πιο δύσκολο κοράλλι. Επιπλέον δεν υπάρχει ο απαραίτητος χώρος για δοσομετρικη, ανοχή σε θορύβους κλπ.

 

Οπως βλέπετε το ενυδρείο εδω και μήνες έχει μείνει στάσιμο κυρίως για οικονομικούς λογους, δεν προσθέτω τίποτα, μόνο αλάτι αγορασα επειδή τελείωσε το προηγούμενο. Μου πέρασε από το μυαλό και να το ξεστησω...

Όλοι το έχουμε σκεφτεί,Όταν μιλάμε για οικονομικά δεν υπάρχει κουβέντα.

Σωστά δεν το ξεστηνες,άστο ως έχει δεν θα σου ζητήσει τιποτα,κυρίως όπως σκεφτεσε να το πας.

Μια διόρθωση μόνο η δοσομετρικη δεν έχει θόρυβο,θόρυβο έχει όπως και η αναπλήρωση μόνο όταν ρίχνει.

Συνέχισε με την λογική σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχημη μέρα εχθές καθώς έχασα το αγαπημένο μου ψαράκι.

Όταν δεν εμφανίστηκε στο καθιερωμένο τάισμα κατάλαβα ότι έχει χαθεί, καθώς τόσους μήνες έρχεται πάντα πρώτο για φαγητό. Πήδηξε απεξω, τα 2/3 του ενυδρείου, όπου είναι δυνατό, έχουν καπάκι. Για να βγει πήδηξε τουλάχιστον 5 πόντους, πάνω από το πλαίσιο του ενυδρείου... 

 

Παμε παρακάτω, ψάχνω τον αντικαταστάτη του, οποίος δίνει οποιοδήποτε ψαρακι ας μου στείλει...

CC27811D-33FA-444E-8156-29DF39C60ABA.thumb.jpeg.a4478539c70431b0090b825b5208d610.jpeg

  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε φίλε!!

Συμβαίνει και αυτό δυστυχώς!!

Πήγε ψαροπαράδεισο!

Ηταν και ήσυχος..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Skoti said:

 

Ηταν και ήσυχος..

Γιώργο για αυτό στεναχωρήθηκα κυρίως φίλε... το ψάρι ήταν υπόδειγμα. 

Τωρα το ενυδρείο δείχνει τελείως άδειο. Οι κλοουν είναι σχεδόν όλη την ώρα στην γωνία κοντά στον κυκλοφορητη. Χρειάζεται σίγουρα αντικαταστάτη....  

 

Θέλω ένα ψάρι αναπαραγωγής ή από χομπίστα... Έτσι όπως τα βλέπω γενικότερα τα πράγματα θα περιμένω όσο καιρό χρειαστεί μέχρι να παρουσιαστεί κάτι καλό.

Για πολλούς λογους μέχρι τον Σεπτέμβρη οι προσθήκες θα είναι από μηδαμινές μέχρι μηδενικές.

 

ΥΓ1. Επιτέλους οι κλοουν φαίνεται να ξεπέρασαν τις διαφορες τους. Κολυμπάνε παντού μαζί...

ΥΓ2. Σκέφτομαι να πάω τον κυκλοφορητη από την άλλη πλευρά ώστε:

α) να ξεκολλησω τους κλοουν από την γωνία τους 

β) να δω πως θα αντιδράσουν τα κοράλλια. 

Τοσο καιρό ο κυκλοφορητης δεν έχει κουνηθεί εκατοστό.

 

τι λέτε;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

κριμα....  Νόμιζα οτι είχες σιτα ή κάτι τέτοιο πάντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού σήμερα... 

 

E0728D54-08B3-4D39-A5AD-00AF622204C9.thumb.jpeg.ffc966d4d21540a0011f981492197ec2.jpeg

Στην φώτο φαίνονται τα μόνα κοράλλια για τα οποία είμαι 100% «περήφανος», οι Ricordea μου. Μακάρι να βρω και άλλες.

 

7E4EBA32-6F27-43CC-B2D4-C5249DF9A264.thumb.jpeg.d9aa6ba6028ffabbd762d2cb8aafc402.jpeg

Επίσης, φαίνεται η μεγάλη πλέον διαφορά στο μέγεθος των κλόουν. Όταν τα πήρα τον Σεπτέμβριο είχαν διαφορά αλλά μικρή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πέρασε ένας μήνας χωρίς ενημέρωση....

Είχαμε κάποιες ωραίες προσθήκες λόγω της Συνάντησης στην Θεσσαλονίκη!

Στα σκληρά λοιπόν! Δεν έχω απαιτήσεις για το αποτέλεσμα, όπου θέλει να βγει ας βγει....

 

5C3A9FD9-8D40-4465-8AB3-2A19D81B0583.thumb.jpeg.e334e6ff2c72729dacd2152374a06832.jpegEBDE026F-E3CF-46A9-9DEF-DE9E8F56C308.thumb.jpeg.0e71c6e07a55266a072f0932fb32356e.jpeg

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οταν βάζετε μια νεα προσθήκη μας τη δείχνετε, ωραια!!! Βαλτε και μια γενικη βρε να δουμε το σύνολο!!!! 

 

Βασιλη απο την αρχη σου εχω πει οτι μου αρεσει οπως το πας σιγα σιγα και γίνεται κόσμημα το ενυδρείο σου!!!

Το σκιμερ το δουλεύεις??? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα λεμε!!!!!! γινεται κάθε φορα και πιο κουκλι το ενυδρειο!! Μπράβο ρε Βασίλη!!!

Έγινε επεξεργασία - gifil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...