Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

Από αυτά που έχω διαβάσει και από αυτά που μου έχει πει ο Νίκος, να μην την βάλεις τέρμα ψηλά.

Ξεκινα από κάπου στην μέση και την εγκλιματιζεις ανάλογα. Η λογική μου λεει ότι αν προσαρμοστεί σωστά, στο περισσότερο και καλύτερο φως έχει καλύτερο χρωμα 

Link to comment
Share on other sites

Και 2 φωτο από την ΕΡΓΑΤΙΑ του ενυδρείου. Πραγματικά βοηθανε απίστευτα το σύστημα. Στην υγεία του Nassarius και του Trochus!

39222D4D-05B8-4F1C-A827-036E1D521F98.thumb.jpeg.8310f326ee4a4fb99ec696b47146246c.jpegC0823D43-F0D5-4454-92A6-857E153CFDAD.thumb.jpeg.f4828d2da0c02ea9e1faa65126783c80.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικά με το κεφάλαιο ''Βακτήρια''.

Εξ αρχής χρησιμοποιώ τον συνδυασμό Aquaforest Pro Bio S και Aquaforest -NP Pro, καθώς είχα ξεκινήσει και με τα αλάτια της AF. Είμαι ευχαριστημένος μπορώ να πω. Όποτε είχα θέμα με διατομικές ή οτιδήποτε με βοήθησαν, θέλω όμως να δοκιμάσω και κάτι άλλο τώρα που τελειώνουν. Βάζω μια δόση μετά την εβδομαδιαία αλλαγή νερού.

Θα ήθελα την γνώμη σας σύμφωνα με την εμπειρία σας για τα Νο1 Βακτήρια (σχέση Ποιότητας-Τιμής-Χρηστικότητας) αλλά και για το κάθε πότε βάζετε.

 

Ευχαριστώ πολύ!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:


Θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικά με το κεφάλαιο ''Βακτήρια''.

Εξ αρχής χρησιμοποιώ τον συνδυασμό Aquaforest Pro Bio S και Aquaforest -NP Pro, καθώς είχα ξεκινήσει και με τα αλάτια της AF. Είμαι ευχαριστημένος μπορώ να πω. Όποτε είχα θέμα με διατομικές ή οτιδήποτε με βοήθησαν, θέλω όμως να δοκιμάσω και κάτι άλλο τώρα που τελειώνουν. Βάζω μια δόση μετά την εβδομαδιαία αλλαγή νερού.

Θα ήθελα την γνώμη σας σύμφωνα με την εμπειρία σας για τα Νο1 Βακτήρια (σχέση Ποιότητας-Τιμής-Χρηστικότητας) αλλά και για το κάθε πότε βάζετε.

 

Ευχαριστώ πολύ!

:thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω αν επιτρεπεται να προτεινω καποιο brand για συντηρηρηση της νιτροποιητικης σου ομαδας!ειναι θεμα foroum.αν μου πεις οτι επιτρεπεται οκ

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, africa tender said:

δεν γνωριζω αν επιτρεπεται να προτεινω καποιο brand για συντηρηρηση της νιτροποιητικης σου ομαδας!ειναι θεμα foroum.αν μου πεις οτι επιτρεπεται οκ

Δεν θα έκανα την ερώτηση, αν δεν επιτρεπόταν ;) .

Link to comment
Share on other sites

το προιον,που εμενα τουλαχιστον,με εχει γλυτωσει απο πολλα,ειναι το special blend της microbe lift.καταφερνει να διατηρει,μεγαλη γκαμα απο βακτηρια,ενζυμα και πολλα αλλα,και οταν δεν υπαρχει κινδυνος αμμωνιας η νο2,τοτε αυτοματα μειωνει το νο3!!!συν το οτι καθαριζει υπολειματα απο τροφες,γλιτσα κα.οταν το χρησιμοποιηεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα,λειτουργει και σαν εμβολιο υπενθυμισης, για τα media.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ βακτήρια σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού. Εναλλάξ βάζω special blend (συν 25% επιπλέων της συνηστώμενης δόσης όπως προτείνει η εταιρία για θαλασσινό νερό) και biodigest της prodibio.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Χρησιμοποιώ βακτήρια σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή νερού. Εναλλάξ βάζω special blend (συν 25% επιπλέων της συνηστώμενης δόσης όπως προτείνει η εταιρία για θαλασσινό νερό) και biodigest της prodibio.

ευχαριστημενος?ησυγκεκριμενη εταιρεια στα βακτηρια δεν παιζεται!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτά που σου είπε ο.Λουκας επισείς πολύ καλά είναι τα microbacter n7.

Έναλλαξ να τα παίζεις πάντα άφοβα. 

Link to comment
Share on other sites

Κάνω ακριβώς αυτό που κάνει και ο @Mr.Puff.

 

Όμως θα πάρω και τα microbacter αυτή  την φορά. 

Link to comment
Share on other sites

τιμη για special blend 19ε 473ml ,15ml+25% ανα 246λτ (συντηρηση).το προιον παραμενει δραστικο απο1.017 εως 1.025 μς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος africa tender έγραψε:

ευχαριστημενος?ησυγκεκριμενη εταιρεια στα βακτηρια δεν παιζεται!

Είμαι ευχαρισημένος. Γενικά είμαι υπέρ της χρήσης ποικιλίας βακτηρίων. Για αυτό λέω και εγώ αυτή τη φορά να χρησιμοποιήσω και τα microbacker για τα οποία ακούω καλά λόγια από πολλά παιδιά που τα χρησιμοποιούν. Τα special blend πάντος είναι τα μόνα που δεν θα σταματήσω ποτέ να χρησιμοποιώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ίσως είδα το πιο εντυπωσιακό πράγμα που έχω δει από τότε που ξεκίνησε η αλμύρα.

Μέχρι πρότινος δεν ήξερα καν ότι γίνεται και το θεωρούσα αδύνατο να το δω από το συγκεκριμένο κοράλλι σε ένα σύστημα σαν το δικό μου (χωρίς δοσομετρικές, μετρήσεις κλπ), για αυτό και η τόση χαρά. 

 

Πέταξε λοιπόν η εφύλια 2 νέα κεφαλάκια από τον κορμό της... 

Το καλύτερο είναι ότι είδα και την άλλη «καμμένη» Euphyllia που είχα να κάνει το ίδιο πράγμα.

 

496F85FE-6084-409A-BB6E-BFBF479D1105.thumb.jpeg.00131538a3bffe3082ba31524a99503c.jpeg13C85464-5775-4633-8E56-9B4D7A8E101C.thumb.jpeg.0b457101d4dc4cc3c9944f1609b6728d.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι με τη χαρα σου!!! αρα δουλευουν ολα ρολοι! για την τιμη που ειχες ρωτησει,για τα βακτηρια,τη δοσολογια εγραψα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω σε κάτι μεταξύ Special Blend και Microbacter7 αφού είστε όλοι σύμφωνοι. 

 

Να πω πως έβγαλα το σκιμμερ από το ενυδρείο για καθάρισμα επειδή έκανε σαν τρελό μετά το chemiclean και δεν δούλευε σωστά. Το καθάρισα εξονυχιστικά, και το έβαλα στην αποθήκη. Την εβδομάδα αυτή που ήταν κλειστό το σκιμμερ είδα άνοιγμα από τα LPS που είχα να δω αρκετό καιρο. Έχω πλήρη επίγνωση των κινδύνων που μπορεί να φέρει η απώλεια σκιμμερ αλλά δεδομένου του προγράμματος που ξέρετε ότι ακολουθώ στο ενυδρείο με ελάχιστα ταισματα, αλλαγές νερού και σιφοναρισμα καθε εβδομάδα, βακτήρια κλπ είπα να το κάνω για να δω τι θα γίνει. 

Παράλληλα, αύξησα την ποσότητα άνθρακα στο φίλτρο μου (αντικατέστησα το παλιό με ένα μεγαλύτερο και ελαφρώς ισχυρότερο) και έβαλα επίσης δοκιμαστικά ενυδρειακο βαμβάκι σε σημείο που μπορώ να το αφαιρώ όταν βρωμίζει απευθείας (ακόμα και καθημερινά αν χρειαζοταν, που δεν χρειάζεται).

 

Τα κοράλλια μου ευδοκιμούν σε νερό πιο βρωμικο από αυτό που είχα μέχρι τώρα και σε συνδυασμό με τις χαζομάρες του chemiclean που μου έβγαλα οφσαιντ το σκιμμερ για μια βδομαδα, είπα να το συνεχισω για να δούμε τι θα γίνει. Παρακολουθώ προσεκτικά και ενημερώνω...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, submarine1981 said:

@bbetta Δηλάδη αφαίρεσες το σκίμερ,  και είδες τα κοράλλια ποιο "χαρούμενα"?   

 

Απο ΝΟ3 και ΡΟ4 τι λέει?

Έχω μια εβδομάδα μετά την αφαίρεση του κυανο (άρα και με κλειστό σκιμμερ επειδή κάνει υπεραντιδραση και ήταν κλειστο), που γενικά το ενυδρείο φαίνεται καλύτερο από ποτε. Ίσως δεν έχει καμία σχέση, ίσως έχει.

 

Απο τότε που έκλεισα το σκιμμερ δεν μέτρησα ακόμα αλλά πριν μετρούσα πάντα φωσφορικά 0 και νιτρικά <10 με σαλιφερτ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δω Νίκο στο τέλος της εβδομάδας επειδή εχθες έκανα αλλαγη νερού και βακτήρια όποτε δεν θα έχουμε πραγματικό αποτέλεσμα...

 

Τα κοράλλια είναι καλύτερα από ποτε 

Link to comment
Share on other sites

Και μερικες φωτο ανάπτυξης περίπου ενός μήνα. 

Νομίζω πάμε πολύ καλά... μην δώσετε σημασία στα χρωματα επειδή βγήκαν με άλλον φωτισμο και άλλο κινητό οι φωτο.

 

Η Seriatopora με έχει εκπλήξει ευχάριστα καθώς έχει φουντώσει γενικότερα και στο σημείο που παρουσιάζεται ασπρη στην πρώτη φωτο, στην δεύτερη δεν είναι.

 

Η πράσινη Montipora έχει επίσης ανοδική πορεία, κυριολεκτικά. Μου αρέσει το μωβ περίγραμμα που κάνει.

 

Η κόκκινη Μόντι έχει ελάχιστη ανάπτυξη, όχι σαν την πράσινη. Όμως σε κάποια σημεία που ήταν ασπρη όταν την πήρα δεν είναι πλέον.

 

Γενικα είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτά που βλέπω.

 

DFA5FD02-0A9E-4435-86F6-A6C9F3567EA7.thumb.jpeg.e74527555fa9142174bf64cd53fcb19c.jpeg8A186D0E-362D-4973-BFEC-2370423A7609.thumb.jpeg.1e58a1c76f8bc77631bbdcc44f1364ed.jpeg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Είδες που τα φοβοσουν..

Σύντομα θα τα δεις να φουντωνουν ακόμα περισσότερο!!  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βασίλη. 

Πολύ ευχάριστα νέα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήρθε η ώρα για μια μικρή ενημέρωση ώστε να κρατήσω «ενεργό» το θέμα.

 

• Σας ανεφερα ότι είδα ωραία αποτελέσματα με την παύση του σκιμμερ (η οποία όπως γνωρίζετε ήταν αναγκαστική λόγω Chemiclean). Ήξερα πως έχω μια Χ ασφάλεια με το να δουλεύει το σκιμμερ και μόλις επιτέλους έστρωσε το επανέφερα. Από τότε έχω νεκρώσεις σε κάποια σημεία της Seriatopora αλλά και ενοχλήσεις σε διαφορά αλλα κοράλλια. Ψιλοσηκωνω τα χέρια ψηλά και αποφάσισα να δώσω λίγο χρόνο στο σύστημα να ισορροπήσει χωρίς να το πειράζω συνεχως.

 

• Το royal gramma έχει πάρει απίστευτο μπόι στον έναν μήνα που το έχω. Ήταν στα κυβικά του μικρού κλοουν και τώρα πλησιάζει τον μεγάλο! Επίσης έμαθα ότι είναι αρσενικο επειδή το έπιασα να φτιάχνει φωλιά με διαφορά «κλαδάκια»

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...