Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

On 6/28/2018 at 6:14 PM, bbetta said:

Πάμε και λίγο LPS growth!

060E341A-47EA-40D8-BB7D-8D5EDBF3DA72.thumb.jpeg.7df267c9e3c0cacb9fe0bdac72c53201.jpeg

αυτό το εχω βαλει και εγώ και παρατηρησα πως στο φως ειναι κλειστό οπως τα δικά σου και οταν κλεινουν ολα τα φώτα στο δωματιο (οχι μονο του ενυδρειου) τότε ανοιγει και ξανακλεινει με το που αναψω το φως στο ταβάνι.... ετσι κανει κανονικά? βρυκολακιάζει??

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

αυτό το εχω βαλει και εγώ και παρατηρησα πως στο φως ειναι κλειστό οπως τα δικά σου και οταν κλεινουν ολα τα φώτα στο δωματιο (οχι μονο του ενυδρειου) τότε ανοιγει και ξανακλεινει με το που αναψω το φως στο ταβάνι.... ετσι κανει κανονικά? βρυκολακιάζει??

Το ιδιο κανει και το δικο μου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Σκεφτόμουν να αλλάξω αλάτι (έχω Tropic Marin Pro Reef)

Σκέφτηκα να πάω στο απλό Red Sea αλλά  βλέπω ότι δίνει πιο χαμηλές τιμές από αυτό που έχω. Το Coral Pro της ίδιας εταιρείας δίνει kH γύρω στο 12 που με τρομάζει μπορώ να πω. Μήπως να μείνω εκεί που είμαι;

Μαγνήσιο μέτρησα 1290-1310, kH είμαι γύρω στο 7 και pH στο 8.0 .

Γενικά το ενυδρείο θα αλλάξει προσανατολισμο. Θα φύγουν τα περισσότερα σκληρά και softies και θα μπουν πολλά LPS και κάποια ζωανθακια ακόμα. Όποτε αναμένουμε αλλαγές αρκετες.

 

Θα ήθελα και την γνώμη σας για σκευάσματα που περιέχουν αμινοξέα και ιχνοστοιχεία. Στόχος είναι να μπουσταρω το χρωμα των LPS. Αξίζει κάποιο ή μήπως τα ταισματα αρκούν;

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Εγω @bbetta θα σου ελεγα όταν και μονο όταν αφαιρέσεις ολα τα σκληρά και βάλεις και τα LPS , τότε δειλά δειλά να αλλάξεις αλάτι. 

Γενικά εγω ειμαι υπερ στο ρητό " συνταγή που δουλεύει, δεν την αλλάζουμε". 

 

Για αμινοξέα υπάρχουν αρκετές εταιρίες που θα μπορούσες να δοκιμάσεις. Και η Korallen Zucht ειναι καλημ και την δουλευω χρονια σε Mix ενυδρειο με LPS-SOFT-SPS

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφωνώ στο θέμα αυστηρά μόνο ένα αλάτι και για αυτό δουλεύω διαφορά κατά καιρούς.Το αποστειρωμένο ενυδρειο το φοβάμαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ'εμε η σπουδαιότητα της σταθερότητας είναι αναπόσπαστο κομμάτι της εύρυθμης λειτουργίας ενός υφάλου, ανεξαρτήτως του είδους των οργανισμών που φιλοξενεί. Σαφώς κάποιοι οργανισμοί παρουσιάζουν διαφορετική ανοχή σε μεταβολές, και λιγότερες εξειδικευμένες απαιτήσεις. Χρησιμοποιούσα Tropic Marine μεχρι που το αλάτι με κρέμασε 3 φορές. 2 φορές με Kh στο 6,4 και μια φορά με Mg άνω του 1500,λ. Συνεπώς άχρηστα και δυσλειτουργικά με τον τρόπο που εξετάζω τη λειτουργία του συστήματός μου. Από προσωπική χρήση και εκτίμηση η red Sea μου παρέχει αυτή τη σταθερότητα. Το coral pro όμως δίνει τιμές που δεν θα ήθελα να χρησιμοποιήσω. Οι επιλογές που κάνω έχουν να κάνουν με το τι θέλω να πετύχω και πως. Καταλήγω λοιπόν στο θέμα χειρισμού.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[mention=58111]Giwrgos Fragoulis[/mention] Ποιο αλάτι χρησιμοποιείς πλέων και είσαι ευχαριστημένος ? 
3 αλατια ξεχωρίζω από διάφορα που έχω δουλέψει.
- Aquavitro salinity. Στα πολύ θετικά του αλατιού οι τιμές του Κούβα είναι ακριβώς οι αναγραφόμενες, και δεν μιλάω για εύρος τιμών αλλά για ακριβές νούμερο. Στα αρνητικά του δεν το βρίσκεις εύκολα, αυξημένο κόστος σε σχέση με τον ανταγωνισμό, όταν σπάει αφήνει ίζημα.
- KZ Reefer's Best Premium Coral Reef Salt. Στα θετικά του αλατιού είναι πολύ πλήρες σε όλα τα στοιχεία του, κάτι το οποίο το προσανατολίζει σε συστήματα με ακροπορες και μιξ. Το κόστος επίσης πιο ψηλά από τον ανταγωνισμό. Σταθερές τιμές, αλλά θα χρειαστεί Κούβα αποθήκευσης μιας και έρχεται σε κουτα με αεροστεγής συσκευασία εντός της με το αλάτι.
- Red Sea salt. Για εμένα η πιο επώνυμη VFM επιλογή. Σταθερό στις τιμές του με λογικό κόστος αγοράς. Δεν αφήνει ίζημα όταν σπάει. Πάλι το βρίσκεις λίγο δύσκολα.
Στα 3 αλατια που αναφέρω οι τιμές που παρέχουν είναι σχεδόν ίδιες κοντά σε αυτές που θεωρούνται nutral. Οι αξιολόγηση τις τιμής δεν έχει να κάνει μόνο με την τιμή απόκτησης, αλλά και με την ποσότητα που αντιστοιχεί στην τιμή, και με την ποσότητα που χρειάζεται για την επιθυμητή αλατότητα η οποία έχει να κάνει με τη συμπύκνωση του αλατιού (πχ. σε άλλο θες 3 ποτήρια σε άλλο θες 2 για να φτάσεις το 1.025 στο κουβά)
Υπάρχουν ένα σωρό αλατια στην αγορά, και σαφώς δεν μπορεί να τα έχω δοκιμάσει όλα (ούτε σκοπεύω). Ότι παραθέτω έχει να κάνει με προσωπική εκτίμηση, χωρίς να υπονομευω την αξία άλλων αντιστοιχων προϊόντων. Θεωρώ η αγορά είναι πλήρης και αν ο καθένας ξέρει τι ζητάει, σίγουρα θα βρεί τι είναι αυτό που τον καλύπτει και εξυπηρετεί καλύτερα.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

[mention=58111]Giwrgos Fragoulis[/mention] Ποιο αλάτι χρησιμοποιείς πλέων και είσαι ευχαριστημένος ? 
Σε δυσκολία εύρεσης των αλατιων, το salinity και το KZ είναι τα πιο δύσκολα και όχι το Red Sea όπως εκ παραδρομής έγραψα

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θα τις πάρω υπόψην μου και θα ενημερώσω για την απόφαση μου.

 

Προς το παρόν, δείτε την ανάπτυξη του Gramma Loreto, σε λιγότερο από τρεις μήνες. Νομίζω πως πάμε πολύ καλά!

65936C1E-6DDA-4E77-98CF-9AC536F14149.thumb.jpeg.5f5ded157942023e0b4d0505cb1e4fdc.jpegD2CA955D-D176-4AEE-ABB5-547E73F40F5C.thumb.jpeg.0c2286087a54f466edb9d1eae9ae1a80.jpeg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ένας χρόνος πέρασε!

 

Με πολύ ωραίες εμπειρίες, άπειρο χρόνο διαβάσματος στο Ίντερνετ, πολλές χαρές και ευτυχώς λίγες αναποδιές! Κάθε φορά που κοιτάω το ενυδρείο σκέφτομαι πόσα έχω μάθει στον έναν χρόνο που έκανα «την αλλαγή» από γλυκό σε θαλασσινό, αλλά και πόσα αμέτρητα έχω να μάθω ακόμα. Ο ύφαλος, είναι συνέχεια εκπλήξεις! Εκπλήξεις που μπορεί να σε κάνουν να θαυμάζεις την φύση και να... ευλογείς τα χέρια σου για το αποτέλεσμα, αλλά και εκπλήξεις που σε κάνουν να αναρωτιέσαι τι φταίει και να μην μάθεις ποτέ... Το ωραίο και συνάμα δύσκολο/εκνευριστικό με το θαλασσινό (που το κάνει ξεχωριστό συγκριτικά με τα περισσότερα γλυκά), είναι ο αμέτρητος αριθμός παραγόντων που επηρεάζουν το σύστημα.

 

Ευχαριστώ όλους που ήταν μαζί μου σε αυτό το «ταξίδι» και με βοήθησαν με την συμμετοχή τους στο θέμα μου να ξεκινήσω! 

 

Φωτογραφίες 31/8/18

 

Μπροστά: Ricordea Florida Green & Ricordea Yuma Orange 

Πίσω:  Euphyllia Yaeyamaensis & Euphyllia Parancora

 

5622E1DF-C7BB-4EFA-A6E4-1D9BE69413D1.thumb.jpeg.edb41cc605eee86772c77b812ed5bca6.jpeg

 

 

 

Top Down Shot

 

1AD31B8C-8B50-450D-A1C6-553B0FD71CAA.thumb.jpeg.2142c0bdfe8482887b2476bc17779703.jpeg

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2018 at 2:23 ΜΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θα τις πάρω υπόψην μου και θα ενημερώσω για την απόφαση μου.

 

Προς το παρόν, δείτε την ανάπτυξη του Gramma Loreto, σε λιγότερο από τρεις μήνες. Νομίζω πως πάμε πολύ καλά!

65936C1E-6DDA-4E77-98CF-9AC536F14149.thumb.jpeg.5f5ded157942023e0b4d0505cb1e4fdc.jpegD2CA955D-D176-4AEE-ABB5-547E73F40F5C.thumb.jpeg.0c2286087a54f466edb9d1eae9ae1a80.jpeg

Στο γλυκο σιγουρα δεν θ΄αντεξει;;;;;;;;;;;;;;;;!!!!:waaa::waaa::waaa: το θελω!!!!!!!!!!!!:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Ένας χρόνος πέρασε!

 

Με πολύ ωραίες εμπειρίες, άπειρο χρόνο διαβάσματος στο Ίντερνετ, πολλές χαρές και ευτυχώς λίγες αναποδιές! Κάθε φορά που κοιτάω το ενυδρείο σκέφτομαι πόσα έχω μάθει στον έναν χρόνο που έκανα «την αλλαγή» από γλυκό σε θαλασσινό, αλλά και πόσα αμέτρητα έχω να μάθω ακόμα. Ο ύφαλος, είναι συνέχεια εκπλήξεις! Εκπλήξεις που μπορεί να σε κάνουν να θαυμάζεις την φύση και να... ευλογείς τα χέρια σου για το αποτέλεσμα, αλλά και εκπλήξεις που σε κάνουν να αναρωτιέσαι τι φταίει και να μην μάθεις ποτέ... Το ωραίο και συνάμα δύσκολο/εκνευριστικό με το θαλασσινό (που το κάνει ξεχωριστό συγκριτικά με τα περισσότερα γλυκά), είναι ο αμέτρητος αριθμός παραγόντων που επηρεάζουν το σύστημα.

 

Ευχαριστώ όλους που ήταν μαζί μου σε αυτό το «ταξίδι» και με βοήθησαν με την συμμετοχή τους στο θέμα μου να ξεκινήσω! 

 

Φωτογραφίες 31/8/18

 

Μπροστά: Ricordea Florida Green & Ricordea Yuma Orange 

Πίσω:  Euphyllia Yaeyamaensis & Euphyllia Parancora

 

5622E1DF-C7BB-4EFA-A6E4-1D9BE69413D1.thumb.jpeg.edb41cc605eee86772c77b812ed5bca6.jpeg

 

 

 

Top Down Shot

 

1AD31B8C-8B50-450D-A1C6-553B0FD71CAA.thumb.jpeg.2142c0bdfe8482887b2476bc17779703.jpeg

 

E να τετοια μας κανεις αντε μετα να μην θέλουμε ενα θαλασσινό ενυδρειοο..

Απλά τέλειο.. φοβερη δουλεια!! :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε συ Βασίλη! Όσο μπαίνω παρακολουθώ την εξέλιξη του και έχεις κάνει φοβερή δουλειά. Φαίνεται και η αγάπη και το μεράκι που έχεις για το χόμπι. Είμαι 1000% σίγουρος ότι τα καλύτερα από μεριά σου έπονται! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Billy...Ήταν που φοβόσουν τις μοντιπόρες...χχεχεχε

Keep reefing!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, natateo said:

Στο γλυκο σιγουρα δεν θ΄αντεξει;;;;;;;;;;;;;;;;!!!!:waaa::waaa::waaa: το θελω!!!!!!!!!!!!:)

 

Ναταλία ήρθε η ώρα να σκεφτείς σοβαρά την «μετάβαση» στην αλμυρή πλευρά... Κανείς δεν είπε ότι η μετάβαση πρέπει να είναι ολοκληρωτική!

 

 

9 hours ago, panos nts said:

 

E να τετοια μας κανεις αντε μετα να μην θέλουμε ενα θαλασσινό ενυδρειοο..

Απλά τέλειο.. φοβερη δουλεια!! :D 

 

Τα έχουμε πει, μόλις το πάρεις απόφαση θα σε περιλάβω προσωπικά αφού είσαι και κοντά!

 

 

5 hours ago, Constantinos_S said:

Μπράβο ρε συ Βασίλη! Όσο μπαίνω παρακολουθώ την εξέλιξη του και έχεις κάνει φοβερή δουλειά. Φαίνεται και η αγάπη και το μεράκι που έχεις για το χόμπι. Είμαι 1000% σίγουρος ότι τα καλύτερα από μεριά σου έπονται! 

 

Να είσαι καλά Κωνσταντίνε! Τα καλύτερα έπονται όπως λες και επιφυλάσσομαι για αλλαγές! Ήδη το ενυδρείο έχει μπει σε φάση αλλαγών με κάποια κοράλλια να φεύγουν και άλλα να έρχονται...

 

 

2 hours ago, Skoti said:

Μπράβο ρε Billy...Ήταν που φοβόσουν τις μοντιπόρες...χχεχεχε

Keep reefing!!

 

Χαχαχα για τις κόκκινες μοντιπόρες ψημένος ήμουν! Τα υπόλοιπα τα φοβόμουν (που δυστυχώς στην απουσία μου το καλοκαίρι την άκουσαν ολοκληρωτικά). Τα καλύτερα έρχονται όμως!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναταλία ήρθε η ώρα να σκεφτείς σοβαρά την «μετάβαση» στην αλμυρή πλευρά... Κανείς δεν είπε ότι η μετάβαση πρέπει να είναι ολοκληρωτική!

Μακαρι να μπορουσα............ Αλλα μας πνιγει η ανεργια....... Ξεκιναει και το σχολειο απο Δευτερα....... Θα δω του χρονου τι θα γινει.....

Link to comment
Share on other sites

Όσο πανέμορφα είναι τα κοράλλια, άλλο τόσο βίαια είναι. Απόδειξη οι παρακάτω φωτο.

 

Caulastrea που αναγκάστηκα να μετακινησω αφού έκαψε τρία κεφάλια μιας Green Neon, με τις πλοκαμάρες της.

AA70E9B7-7B9A-495D-A0A8-BFEE82623159.thumb.jpeg.abd4f5f4fe9f1aed5a6867751ce230dc.jpeg

 

Euphyllia που ακουμπάει και σκοτώνει ένα Discosoma 

243A61C2-F506-4921-8662-A4028C44BDB3.thumb.jpeg.a0af183a730cf1c7fc871cab487aeac5.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία όσο άγρια και να είναι! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ενημερώσω πως έβγαλα για άλλη μια φορά εκτός το σκιμμερ και ποστάρω για να κρατήσω την ημερομηνία. Πρέπει να κάνω επιτέλους μια σοβαρή προσπάθεια και να το κρατήσω χωρίς σκιμμερ για να δω αντιδράσεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος bbetta έγραψε:

Να ενημερώσω πως έβγαλα για άλλη μια φορά εκτός το σκιμμερ και ποστάρω για να κρατήσω την ημερομηνία. Πρέπει να κάνω επιτέλους μια σοβαρή προσπάθεια και να το κρατήσω χωρίς σκιμμερ για να δω αντιδράσεις. 

Γιατί? Έχεις κάποιο λόγο? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ορίστε και ένα κολλάζ! Coral Feeding...

Target 1 φορά την βδομάδα πριν την αλλαγή νερού. Αποτελείται κυρίως από Polyp Lab Reef-Roids αλλά και λίγα Flakes θαλασσινού τριμμένα καθώς και βιταμίνες.

 

1767DDE7-80E8-40CE-9E37-E9E0972EC8C3.thumb.jpeg.51d5911db84c7531a72590c5b5ae38b2.jpeg

 

 

 

On 10/2/2018 at 8:59 PM, niknik said:

Γιατί? Έχεις κάποιο λόγο? 

Νίκο, έχω πολύ χαμηλά θρεπτικά, θέλω να δω αν δημιουργούνται διακυμάνσεις που δεν κατανοώ με τις μετρήσεις, επειδή το μηχάνημα έκλεινε το βράδυ για να κοιμηθώ, και γενικά θέλω να το δοκιμάσω χωρίς, το έχει κάνει πολύς κοσμος. Είναι ετοιμο να πάρει μπρος όποτε χρειαστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πως παει το θεμα με το σκιμμερ?

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά σου λίτρα θα ήθελα κι εγώ πολύ να μάθω αντιδράσεις χωρίς σκίμμερ αν τελικά το αποφασίσεις, και λέω στα δικά σου λίτρα γιατί αν είχες 30 θα σου λεγα με τακτές ααλλαγές είσαι καλυμμένος και χωρίς σκίμμερ αλλά σε αυτά τα λίτρα με ενδιαφέρει να μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...