Jump to content

Ο bbetta στα αλάτια!


bbetta

Recommended Posts

Kαλησπέρα!

 

Δυστυχώς το εγχείρημα του νέου ενυδρείου, και λόγω έλλειψης χώρου αλλά και χρημάτων δεν μπορεί να υλοποιηθεί. Μετά από αρκετή σκέψη, λέω να μετατρέψω το 70αρι μου σε θαλασσινό. Ακολουθούν μερικές σκέψεις, οι οποίες θα με ''βόλευαν''. Εννοώ πως θα αξιοποιηθεί ο υπάρχων εξοπλισμός και θα μειωθεί πάρα πολύ το κόστος. Περιμένω την γνώμη σας και τυχόν ενστάσεις!

 

  1. Το ενυδρείο θα είναι σε υπνοδωμάτιο, άρα θα πρέπει τις νυχτερινές ώρες να είναι σε σίγαση.
  2. Ενυδρείο 60(Μ) * 30(Π) * 40(Υ)
  3. Από ζωντανούς οργανισμούς θα φιλοξενήσει 2 Clown Ocellaris και από κοράλλια λίγα Soft και LPS όπως Zoanthus, Ricordea, Rhodactis, Euphyllia, Acanthastrea, Discosoma και ένα Clean Up Crew από σαλιγκάρια. Λογικά τα ψαράκια θα αγοραστούν σε μικρή ηλικία.
  4. Θα γίνονται εβδομαδιαίες αλλαγές νερού.
  5. Ο εξοπλισμός δεν έχει κάπου να κρυφτεί, ότι μπει θα φαίνεται.
  6. Δεν θα μπει Skimmer, στην αρχή τουλάχιστον. Όταν μπορέσω σε βάθος χρόνου σκέφτομαι να πάρω το Tunze 9001 και να κλείνει 7-8 ώρες την νύχτα.
  7. Θερμοστάτης Εheim Jagger 75watt.
  8. Φωτισμός 3*15watt σε Τ5. Το σύστημα τρέχει στο φυτεμένο εδώ και χρόνια και το μόνο που χρειάζεται είναι αλλαγή τις λάμπες με άλλα KELVIN. Εδώ χρειάζομαι τα... φώτα σας. Να πω πως το απόλυτο σκούρο μπλε που βλέπω σε κάποια ενυδρεία σαν moonlight δεν με ενθουσιάζει.
  9. Υπάρχει διαθέσιμο Eheim Ecco PRO 130 που τρέχει στο γλυκό. Καταλαβαίνω πως άνθρακες, αντιφώσφοροι κλπ αλλάζουν ανά μήνα περίπου, οπότε θα βόλευε να μπει ολόκληρη η φίλτρανση εκεί. Θέλω λίγο βοήθεια στο τι άλλο μπορεί να μπεί εκεί πέρα(biopellets?, μήπως και για αποικίες βακτηρίων κάνει και το δοκιμασμένο στο γλυκό, που τώρα έχει φουλ βιολογία, substrat pro?). Αν γίνει έτσι, το μόνο που θα φαίνεται στο ενυδρείο είναι η είσοδος του φίλτρου και ο θερμοστάτης που σε μια γωνιά μπορώ να στριμώξω.
  10. Από κυκλοφορητές μου αρέσει η ιδέα του Jebao SW4 επειδή έχει πολλές δυνατότητες και καλή τιμή. Θα ήθελα επιπλέον γνώμες για το αν κάνει θόρυβο.
  11. Από ότι καταλαβαίνω ο αραγωνίτης είναι καλύτερος από την άμμο άρα θα μπεί αραγωνίτης. Σκέφτομαι γύρω στα 3,5 εκατοστά ύψος. Θα πάρω μπόλι από ζωντανό βράχο.

 

Βασίλης

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κοίτα, αν δεν εχεις επιλογές άλλες σε χωρο, καλα το σκέφτεσαι. δεν νομίζω ότι με τον εξοπλισμό αυτό θα έχεις θέμα θορύβου.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, pan_Oz said:

κοίτα, αν δεν εχεις επιλογές άλλες σε χωρο, καλα το σκέφτεσαι. δεν νομίζω ότι με τον εξοπλισμό αυτό θα έχεις θέμα θορύβου.

 

επιλογές άλλες σε χώρο δυστυχώς δεν έχω. Αυτο το οποιο με μπερδευει ακομα είναι ποσα κελβιν θελω ωστε να τα μοιράσω στις 3 λαμπες και αν θα με καλυψουν. Επίσης για το τι θα βάλω μέσα στο εξωτερικό φίλτρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικο φιλτρο να βαλεις ανθρακα και αντιφωσφορο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, manos0000 said:

Στο εξωτερικο φιλτρο να βαλεις ανθρακα και αντιφωσφορο.

και τίποτα άλλο μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν χρειαζεται κατι αλλο.εκτος και αν θελεις να βαλεις υαλοβαμβακα.αλλα πρεπει να τον αλλαζεις συχνα.την βιολογια θα στην κραταει ο βραχος πλεον.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

επιλογές άλλες σε χώρο δυστυχώς δεν έχω. Αυτο το οποιο με μπερδευει ακομα είναι ποσα κελβιν θελω ωστε να τα μοιράσω στις 3 λαμπες και αν θα με καλυψουν. Επίσης για το τι θα βάλω μέσα στο εξωτερικό φίλτρο.

 

 

προσωπικά με επιλογή 3 λάμπες θα έβαζα 2 μπλε μια λευκή. Δεν ξέρω ποιες θα βρεις σε 15w νομίζω πως ο @dimtsok τρέχει τέτοιες λάμπες οποτε μπορεί να βοηθήσει περισσότερο στην επιλογή.

Στο εξωτερικό φίλτρο μόνο άνθρακα και αντιφόσφωρο. Δεν χρειάζεται τίποτα ππερισσότερο :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία περιμένω τον @dimtsok για τις λάμπες. Αυτό που σκεφτόμουν ήταν να κρατήσω την μια 6000Κ και να πάρω 2 των 14000Κ.

 

Υαλοβάμβακα σίγουρα δεν θα βάλω στο κάνιστρο για τους γνωστούς λόγους. Αν χρειαστεί μπορώ να βάλω ένα μικρό κινεζικό εσωτερικό με υαλοβάμβακα, έχω αρκετά άλλωστε.

 Διαβάζοντας λίγο σε ξένα φόρουμ για το Substrat Pro βλέπω ότι αρκετοί το χρησιμοποιούν στα εξωτερικά, κάποιοι λενε ότι ανεβάζουν κάπως τα νιτρικά αλλά δεσμεύουν άμεσα αμμωνία και νιτρώδη. Ο λόγος που το συζητάω ακόμα και θέλω γνώμες για το αν θα βοηθήσει είναι πως έχει αρκετά βακτήρια επειδή το ενυδρείο τρέχει 8 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια του γλυκου δεν κανουν για το θαλασσινο εαν εννοεις αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εστιασω στο θορυβο,δηλ δεν ξερω ποσο τον ακους αρα οι απαντησεις ειναι υποθετικες των παιδιων ωραιες προτασεις σου ειπαν αλλα εσυ θα κρινεις  τον θορυβο,παντως πληρες αθορυβο ενυδρειο δεν υπαρχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@manos0000 είχα την εντύπωση ότι τα βακτήρια είναι ίδια (nitrosomonas και nitrobacter) για αυτό το ανεφερα. Αν όντως δεν κάνουν τότε δεν το σκέφτομαι καθόλου.

 

@niknik Έτσι όπως θα υλοποιηθεί εν τελη σύμφωνα με τις σημερινές σκέψεις μου, το μόνο πράγμα που μπορεί να κάνει θορυβο είναι ο κυκλοφορητης/wavemaker και τίποτα αλλο. Αυτό με καίει άρα, να δώσω όσα λεφτά χρειάζεται αλλά να πιάσουν τόπο. Σκέφτομαι τον Jebao-SW4 αλλά ενώ ακούω κάποιες πολύ καλές κριτικές, υπάρχουν και άσχημες... Άλλες επιλογές θα ήταν ο Τunze 6025 ή κάτι από Sicce. Σε αυτά περιμένω τις γνώμες σας γιατί πρέπει να πάρω ο,τι πιο αθόρυβο στην αγορά. 

 

Επίσης από ότι διαβάζω ο αραγωνιτης είναι πολύ καλύτερος από άμμο σε σταθεροποίηση του pH. Βλέπω πως σε πολλά ενυδρεία βάζουν πολύ λίγο, γύρω στα 2 εκατοστά. Κάτι τέτοιο σκέφτομαι και εγώ με την κοκκομετρια να είναι στο 0.8-1.2 αλλά δεν έχω βρει πουθενά τόσο καλό αραγωνιτη 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

@manos0000 είχα την εντύπωση ότι τα βακτήρια είναι ίδια (nitrosomonas και nitrobacter) για αυτό το ανεφερα. Αν όντως δεν κάνουν τότε δεν το σκέφτομαι καθόλου.

 

@niknik Έτσι όπως θα υλοποιηθεί εν τελη σύμφωνα με τις σημερινές σκέψεις μου, το μόνο πράγμα που μπορεί να κάνει θορυβο είναι ο κυκλοφορητης/wavemaker και τίποτα αλλο. Αυτό με καίει άρα, να δώσω όσα λεφτά χρειάζεται αλλά να πιάσουν τόπο. Σκέφτομαι τον Jebao-SW4 αλλά ενώ ακούω κάποιες πολύ καλές κριτικές, υπάρχουν και άσχημες... Άλλες επιλογές θα ήταν ο Τunze 6025 ή κάτι από Sicce. Σε αυτά περιμένω τις γνώμες σας γιατί πρέπει να πάρω ο,τι πιο αθόρυβο στην αγορά. 

 

Επίσης από ότι διαβάζω ο αραγωνιτης είναι πολύ καλύτερος από άμμο σε σταθεροποίηση του pH. Βλέπω πως σε πολλά ενυδρεία βάζουν πολύ λίγο, γύρω στα 2 εκατοστά. Κάτι τέτοιο σκέφτομαι και εγώ με την κοκκομετρια να είναι στο 0.8-1.2 αλλά δεν έχω βρει πουθενά τόσο καλό αραγωνιτη 

Πάρε τον rw4 με codroler  τίμιος για αυτά που κάνει.Δες ζωντανο αραγωνιτη πχ red sea.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

@niknik Τον έχεις δουλέψει; Ο sw4 είναι και το επόμενο μοντέλο και έχει πιο καλό υλικό στον μαγνήτη. Έχει πολύ καλό κοντρολερ 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

@niknik Τον έχεις δουλέψει; Ο sw4 είναι και το επόμενο μοντέλο και έχει πιο καλό υλικό στον μαγνήτη. Έχει πολύ καλό κοντρολερ 

Το συγκεκριμενο οχι αλλα ειναι ο ποιο νεος .

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, niknik said:

Το συγκεκριμενο οχι αλλα ειναι ο ποιο νεος .

Άρα τελικά δεις δουλέψει κάποιον από αυτούς, δεν κατάλαβα:hehe

 

Γενικα οποίος έχει δουλέψει αυτούς που ανεφερα αλλά και οποιονδήποτε άλλο wavemaker περιμένω εντυπώσεις.

 

Συντομα θα ανεβει αγγελία για να ξεστοκαρω το γλυκό  και να αρχίσω το στήσιμο του reef!:jig:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Άρα τελικά δεις δουλέψει κάποιον από αυτούς, δεν κατάλαβα:hehe

 

Γενικα οποίος έχει δουλέψει αυτούς που ανεφερα αλλά και οποιονδήποτε άλλο wavemaker περιμένω εντυπώσεις.

 

Συντομα θα ανεβει αγγελία για να ξεστοκαρω το γλυκό  και να αρχίσω το στήσιμο του reef!:jig:

Τα ονόματα τα ξέρω όλα και πολλοί τα δουλεύουν Εγώ όχι γιατί μου είναι μικροί.Παντως εάν έπαιρνα θα έπαιρνα τον sw4 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανουν πρεπει να το στρωσεις απο την αρχη,διαφορετικα θα πρεπει να βαλεις και ζωντανο βραχο.τι βραχο σκεφτεσαι να βαλεις ζωντανο,νεκρο, η σε συνδοιασμο.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, manos0000 said:

Δεν κανουν πρεπει να το στρωσεις απο την αρχη,διαφορετικα θα πρεπει να βαλεις και ζωντανο βραχο.

Ζωντανός έστω σε ένα ποσοστό θα μπει από φίλο χομπίστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Άρα τελικά δεις δουλέψει κάποιον από αυτούς, δεν κατάλαβα:hehe

 

Γενικα οποίος έχει δουλέψει αυτούς που ανεφερα αλλά και οποιονδήποτε άλλο wavemaker περιμένω εντυπώσεις.

 

Συντομα θα ανεβει αγγελία για να ξεστοκαρω το γλυκό  και να αρχίσω το στήσιμο του reef!:jig:

Δουλεύω τον rw 4 στα 60λτ κύβο. 

Πολύ καλός και πολύ δυνατός κυκλοφοριτης!  Τον δουλεύω στην 3η σκάλα και είναι υπεραρκετος!  Τελείως αθόρυβος δεν είναι (όπως φαντάζομαι και όλοι οι κυκλοφοριτες) αλλά δεν κάνει και φασαρία. Ένα πολύ μικρό βουητό θα εχεις. Πολύ λίγο όμως που θα το ακούς σε απόλυτη ησυχία. Εγώ προσωπικά που εγώ θέμα με τον ύπνο κοιμάμαι άνετα!  

 

Το tunze 9001 κάνει φασαρία να ξέρεις. Δεν κοιμάσαι στο ίδιο δωμάτιο μαζί του για κανέναν λόγο! 

 

Επίσης άποψη μου είναι να πας σε όσο πιο χοντροκοκο αραγωνιτη μπορείς και  σ αρέσει οπτικά. Τον ψιλό τον σηκώνει η κυκλοφορία και θα δυσκολεύεσαι να τοποθετήσεις τον κυκλοφοριτη εκεί που θέλεις!  Στο κυβακι μου έχει δύο σημεία μόνο που μπορω να βάλω τον κυκλοφοριτη και με συγκεκριμένη κλίση για να μην σηκώνει αραγωνιτη. Οπότε στην κυκλοφορία μου δεν κάνω κουμάντο εγώ αλλά ο αραγωνιτης μου!  Φυσικά κάθε aquascape είναι διαφορετικό και με διαφορετική κυκλοφορία, απλά σου λεω τι θα άλλαζα εγώ αν το ξαναεστηνα! 

 

Όπως και να έχει το θαλασσινό είναι άλλο πράγμα!! Καλή αρχή να είσαι καλά να το χαρείς το ενυδρειακι σου! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@revolution1925 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. 

Η αλήθεια είναι πως το γλυκό που έχω τώρα δεν είναι απόλυτα αθόρυβο, αλλά ίσως το έχω συνηθίσει. Ειδικά με το εσωτερικό φιλτρακι που έχω τωρα θυμάμαι πως πριν χρόνια δεν κοιμομουν.  

Προσπαθώ όμως να πάρω όσο πιο αθόρυβα υλικά γίνεται για το νέο εγχείρημα ώστε να αρχίζω με θετικό πρόσημο, μιας και με ενοχλει ο θόρυβος.

 

Σε αυτήν την φάση θέλω να κάνω οικονομία, δίνοντας όμως οσο χρειάζεται για να κάνω πετυχημένες αγορές που θα κρατήσουν καιρό. Διαβάζοντας όσες περισσότερες κριτικές για την Jebao μπόρεσα, έχω δει αρκετούς μεν πολύ ευχαριστημένους χρήστες, αλλά και πολλούς που λενε ότι τα πλαστικά είναι πολύ κακής ποιότητας και ότι χάλασε μέσα σε μήνες. Αν και μου αρέσει ο SW-4(ή 2 ) με τον controller του και όντας πεπεισμένος ότι αν υπάρχει 1 στα 30 ελαττωματικά μοντέλα θα το τύχω εγώ (έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές) σκεφτόμουν μια πιο οικονομική λύση που έχει μάλιστα service και θα τον αγοράσω από Ελλάδα και όχι από Κίνα, όπως ο SICCE Nano Voyager 2000. Κυρίως αυτός αλλά και η Hydor Korallia 1600 συγκεντρώνουν πολύ καλές κριτικές για τον θορυβο και την λειτουργία. Νομίζω με 25€ είναι καλή επιλογή. Έτσι και αλλιώς τα κοράλλια που ανεφερα ότι θέλω εν καιρω να βάλω θέλουν μέτρια προς χαμηλή ροή.

 

Για τον tunze και εγώ διαβασα πως κάνει βουητό αλλά για αυτό περιμένω απαντήσεις, για να επιβεβαιώσω αυτά που διαβαζω.

 

Εννοείται πως το θέμα θόρυβος είναι υποκειμενικό αλλά αν πάρω ότι πιο αθόρυβο υπάρχει δεν θα έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν εχω δουλέψει πολλούς κυκλοφοριτες σίγουρα τα παιδιά που τρέχουν πιο πολλά χρόνια ενυδρεία θα ξέρουν καλύτερα. Αυτόν έχω και είναι μια χαρά και ένα sun sun που έτρεχε 10 χρόνια απροβληματιστα! 

 

Όλοι οι κυκλοφοριτες που αναφέρεις έχουν καλές κριτικές και δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα με κανέναν! 

 

Το tunze 9001 τωρα είναι πονεμένη ιστορία! Το tunze το πήρα μετά από πολύ ψαξιμο για το πιο αξιόπιστο και αθόρυβο nano skimmer. 

 

Οι περισσότερες γνώμες σε ελληνικά και ξένα forum μιλούσαν για απίστευτα αθόρυβο skimmer (και το πιστεύω) και θεωρητικά ήταν η καλύτερη επιλογή. 

 

Εμένα αδερφέ όχι απλά δεν είναι αθόρυβο αλλά κάνει φασαρία! Και όταν λέμε φασαρία μιλάμε για φασαρία. Κάνει έναν θόρυβο σαν να χτυπάει η προπέλα. Δεν μιλάω για βουητό. Το έστησα με όλους τους πιθανούς τρόπους και πάλι τίποτα. Πριν κάνα μήνα έβαλα λίγο βαζελίνη στην προπέλα για καμιά 15αρια μέρες ψιλό έστρωσε και τώρα πάλι τα ίδια! 

Έστειλα mail στην tunze μπας και κάνω κάτι λάθος και δεν έβγαλα άκρη. 

 

Εγώ προσωπικά δεν είμαι ευχαριστημένος,  αλλά μπορεί να είμαι και γκαντέμης και να έπεσα σε ελαττώματικο. Κάνει δουλειά, βγάζει καλή βρομιά αλλά ο θόρυβος του δεν παλεύεται! 

 

Αυτά τα λίγα από μένα ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο! 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς οτι κάνει θόρυβο σαν να έχει χαλικάκι μέσα στο θάλαμο της προπέλας?  

 

Το είχα αυτό το σκίμερ και δεν μου έκανε τέτοιο θόρυβο. Τα πλαστικά του είναι όλα κουμπωμένα?  Αυτό που μπαίνει πάνω απο την φτερωτή με τα 4 πτερύγια είναι σφηνωμένο ? 

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι. Είναι δύσκολο να σου εξηγήσω τον θόρυβο με τα λόγια :)

 

Τα πλαστικά είναι όλα κουμπωμενα, το πλαστικό πάνω απ την φτερωτή είναι καλά βγαλμένο στην θέση του, το σωληνάκι του αέρα είναι οκ. Έχω δοκιμάσει όλες τις θέσεις και τίποτα. Κάποιες φορές κάνει περισσότερη φασαρία κάποιες φορές λιγότερη αλλά πάντα κάνει φασαρία!  Ο ήχος βγαίνει απ την αντλία, την φτερωτή, δεν ξέρω, αλλά  όχι απ τα πλαστικά. 

 

Δεν εχω δει και πολλά Σκιμερ από κοντά για να ακούσω πως δουλεύουν αλλά το σκιμμερ μου κάνει φασαρία. 

 

Τις προάλλες είχα πάει στο σπίτι του Αντώνη απ εδώ απ το φόρουμ ο οποίος δουλεύει 2 deltec 600.  Το σκιμμερ μου κάνει πολύ περισσότερη φασαρία απ τα δικά του τα οποία είναι και τέρατα! 

 

Εσύ θα έλεγες το δικό σου αθόρυβο? Δεν έκανε φασαρία? 

Link to comment
Share on other sites

Το σκιμερ σιγουρα κατι εχει φιλε μου, το δούλευα αρκετα χρονια ασταμάτητα το 9002 και περα απο τις φυσαλιδες δεν ακουγα τιποτα.... Επειδή εχω και το deltec 600 νομίζω ο ηχος του 9002 που φυσικά εινσι και μικρότερο ειναι πιο λιγος... οσο για κυκλοφορία σου ειπα 5-6 χρόνια aquael 2600 αριστη λειτουργία  και κατανάλωση !!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Ωραία περιμένω τον @dimtsok για τις λάμπες. Αυτό που σκεφτόμουν ήταν να κρατήσω την μια 6000Κ και να πάρω 2 των 14000Κ.

 

Υαλοβάμβακα σίγουρα δεν θα βάλω στο κάνιστρο για τους γνωστούς λόγους. Αν χρειαστεί μπορώ να βάλω ένα μικρό κινεζικό εσωτερικό με υαλοβάμβακα, έχω αρκετά άλλωστε.

 Διαβάζοντας λίγο σε ξένα φόρουμ για το Substrat Pro βλέπω ότι αρκετοί το χρησιμοποιούν στα εξωτερικά, κάποιοι λενε ότι ανεβάζουν κάπως τα νιτρικά αλλά δεσμεύουν άμεσα αμμωνία και νιτρώδη. Ο λόγος που το συζητάω ακόμα και θέλω γνώμες για το αν θα βοηθήσει είναι πως έχει αρκετά βακτήρια επειδή το ενυδρείο τρέχει 8 χρόνια.

Οι λαμπες που εχω ειναι στα 8w (μηκος 30εκ.), οποτε δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ. Οι επιλογες σε  t5 κατω απο τα 24w ειναι πολυ περιορισμενες. Χρησιμοποιω τις  power glo 18000k και ακτινικες της phillips. Αν οι power glo βγαινουν στα 15w, στις συστηνω, ειναι πολυ καλες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...